Sayfa 458/505 İlkİlk ... 358408448456457458459460468 ... SonSon
Arama sonucu : 4036 madde; 3,657 - 3,664 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1.  Alıntı Originally Posted by KAFASINAGÖREYAZAN Yazıyı Oku
    nisan da zaten kurumlar verecek onu için son olarak düşünebilirsiniz 2024-1 dönem için ise yok o tarihte gelemez yok öyle bir dünya 2024-1 dönem mali verileri için 17.05.2024 de mecburen geçici vergi verecek zaten temmuz nereden çıktı
    çeyrek bilançolar arası yaklaşık 3 ay oluyor ya, öyle düşündüm.

2. Geçen haftalarda brisa performansı ile kıyaslamıştım lotları aynı sremaye yapıları benzer 9 aylık karlılıklarıda hemen hemen aynı brisa 151 tl oldu 12. ayda deva ile aynı fiyattaydı 75 tllerde bizde geri 74 tlye döndük millet gitti mersine biz gittik tersine Harika bir şirket ancak değeri bilinmiyor ya da tahtacısı yok başı boş kalmış

3.  Alıntı Originally Posted by value investor Yazıyı Oku
    Halen firmanın borcu çok yüksek gibi finansallarla ilgisi olmayan söylemlerin burada yazılması beni sinirlendiriyor yatırımcıların buraya bir şey yazarken ezbercilik yapmamalı , daha önce defaetle dile getirdiğimiz bir konu ..

Sevgilerimle .
    artık bu durum tuhaf bir hal almaya başladı biri ya zara açıklarsa diyor biri ya bilanço gelmezse diyor burada yazılmayan tek tek tuhaflık ya fabrikanın üzerine meteor düşerse kaldı onun dışında her şey yazıldı

4.  Alıntı Originally Posted by uyuyan Yazıyı Oku
    çeyrek bilançolar arası yaklaşık 3 ay oluyor ya, öyle düşündüm.
    Enf. muhasebesi yeni olduğu İçin böyle bir uzatma geldi, ilk ve sonraki çeyrekler bence normal döneminde gelir, sonuçta bir kere yapıldı mı, gerisi tekrar.

Bu arada Mayıs son tarih, ama ben de aynı fikirdeyim, kar payı alacağı İçin yönetim nisan da açıklarlar, belki nisan a bile kalmaz.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

5.  Alıntı Originally Posted by rodrigo44 Yazıyı Oku
    Geçen haftalarda brisa performansı ile kıyaslamıştım lotları aynı sremaye yapıları benzer 9 aylık karlılıklarıda hemen hemen aynı brisa 151 tl oldu 12. ayda deva ile aynı fiyattaydı 75 tllerde bizde geri 74 tlye döndük millet gitti mersine biz gittik tersine Harika bir şirket ancak değeri bilinmiyor ya da tahtacısı yok başı boş kalmış
    2019 dan bu yana takip ederim, bu kağıdın tek eksiği spek, bu nedenle başı boş. Fk sı 50 üzeri olan şirketler katlayıp gidiyor. Bu şirket bistin en ucuz 1-2 şirketinden biri.

Hatta bir ara speklere akıl verdik, 400-400 milyona götür istediğin yere diye.

Tek şüphem var, Bofa dan işlem yapan ve yabancı takasında gözüken mallar bizim cfo nun el altı trade hisseleri olabilir mi diye? Zanan zaman yüklü takas hareketleri oluyor. Ve adam sanki hisse artmasın diye uğraşıyor. Bana tuhaf geliyor.

Ha neden baskılasın patronlar, belki şirket göz önünde olmasın, fazla yatırımcı ilgi göstermesin diye olmuş olabilir. Ancak bu riski alırlar mı, neredeyse tüm malı devlete satan, tamamen regüle piyasada böyle bir iş, harbi salaklık olur.

Uzun lafın kusası, bir speğin kafası atmalı ve 4-5 milyon lotu alıp taşıyabilecek .öt olmalı.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

6.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku

Uzun lafın kusası, bir speğin kafası atmalı ve 4-5 milyon lotu alıp taşıyabilecek .öt olmalı.
    Brsan öyle gitti ata yatırım geldi 6 milyon lot topladı piyasadan sonra zaten üflesen gidiyor kağıt bizim devada çok dağınık mal var geçen temmuzda yabancı yatırımcı fon geldi 2.5 3 milyon lot pislik malı aldı kagıt 100 liraya dayandı. Bizim yerli fonlar geri 2 milyon lot mal sattı piyasaya dağıttı yine pislik mal çoğaldı. Burdan tekrar birileri 2 3 milyon lot toplaması lazım 100 tl üstü için

7. "Enflasyon dönemlerinde (bizdeki artık aşırı yüksek enflasyon) nakit ve alacakları borçlarından daha fazla olan işletmeler satın alma gücü kaybına uğrarlar, borçları parasal varlıklarından daha fazla olanlar satın alma gücü kazanır."

Enflasyon bilançosu uygulamasında net parasal pozisyon kazanç yada kayıplarının mantığı bu şekilde, siz nakit varlıklarınızı enflasyondan daha düşük bir oranla değerlendirdiyseniz parasal kayıp yaşamış olursunuz. Örnek olarak yılık %70 enflasyon olan bir dönemde siz paranızı yıllık %50 ile vadeli mevduata yatırırsınız bu işlem sonucunda paranızın satın alma gücünde kayıp (parasal kayıp) oluşacaktır. Burada önemli olan net parasal varlıklarınızın (nakit+alacaklar-borçlar) enflasyon karşında satınalma kaybına uğramaması gerekir. Son dönem enf. düzeltmesi uygulanmış bilanço açıklayan iki farklı sektörden Selec ve Froto örneği var. Selec'in yüksek net parasal varlık (nakit ve alacak) pozisyonu var bunlar enflasyon karşısında satınalma kaybına uğramış (parasal kayıp) diğer tarafta Froto var borçları parasal varlıklarının çok üzerinde ve yüksek enflasyon sürecinden ciddi parasal kazanç sağlamış görünüyor. Selec in iş modelinde düşük kar marjı, alacakların yüksek oluşu (tahsili uzun süreli) ve nakit varlıklarını enflasyonun altında bir oranla değerlendirdiğinden ciddi parasal kayıp yaşamış görünüyor. Froto da ise net parasal pozisyonu negatif, adamlar ciddi borçlu, mal almışlar uzun vadeli, yüksek enflasyon döneminde borç ödeme ne kadar sonra ise parasal kazanç o kadar yüksek oluyor. Sonuç olarak yüksek enflasyon Selec in iş modelinde net parasal kayıp oluşturuyor buna karşılık Froto ise hem esas faaliyetinden kar ediyor ayrıca uygun maliyetle borçlanmış, piyasaya borçlu (adam mal almış vadeli) negatif net nakit pozisyonu sonucu hem de yüksek enflasyondan kaynaklı net parasal kazanç sağlıyor.

Deva da parasal kayıp kazanç durumu nasıl olur kestirmek zor ancak Selec kadar aşırı net parasal varlık taşımadığı gibi Froto kadar da aşırı borçlu değil ülkede negatif reel faiz varken nakit varlıklarınıza enflasyon üzerinde getiri sağlamak zor, nakit varlıkları değerlendirme konusunda Deva şirket olarak son dönemde kötü değil, bakalım bilanço açıklandığında parasal kayıp- kazanç ne durumda göreceğiz. Örnekteki iki şirketin ortası gibi bir durum olabilir.

8.  Alıntı Originally Posted by KAFASINAGÖREYAZAN Yazıyı Oku
    bilanço tarihi için yatırım ilişkileri ile görüştüm anladığım kadarı ile şu an enflasyon muhasebe üzerinde çalışıyorlar biter bitmez göndereceklerdir mayısa kalacağını sanmam zaten nisanda kurumlar vergisi verilecek onlar bizden daha çok istiyor erken bitirmeyi bitirip birde genel kurulu hazırlayacaklar öyle konuşulduğu gibi 20 mayıs falan beklemeyin
    bu cumaya bekliyorum normal zamanında yani.

Sayfa 458/505 İlkİlk ... 358408448456457458459460468 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •