Sayfa 239/506 İlkİlk ... 139189229237238239240241249289339 ... SonSon
Arama sonucu : 4048 madde; 1,905 - 1,912 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1.  Alıntı Originally Posted by kutupbaşı Yazıyı Oku
    Topiğin sahibi değilsiniz hiç kimseye akıl verme hürriyetinede sahip değilsiniz ben yazmadaydım mevzudan haberin yoktu ama döktürmüşün yine,hersoygun küçük başlar büyük biter bunu bile düşünemiyorsumuz,düşünceye saygı insanın erdemindendir bunu yapamıyorsanız lütfen okumayız seninle aynı düşüek zorunda değiliz değilmi,?Lütfen haddimizi bilelim eleştiri hak hakaret suçtur...
    aslında uzatıp buradaki insanların vaktini çalmak istemem fakat senin özelinde diğerlerinde yazmak istiyorum 4,5 milyon cirosu olan firmanın 100 milyon fason üretim bilgisine bakıp içini boşaltılıyor diyorsun iç boşaltma öyle olmaz ticari bilgin yok. İçini boşaltma nasıl yapılır git doğuş otonun iştirak alımına bak iç boşaltma öyle olur. Diyorsun ki soyuyorlar eğer soyduklarına inanıyorsan neden hala ortak olmaya devam ediyorsun yok ortak değilsen sattıysan neden sabah akşam yazıyorsun bir bilgin varsa yaz bence soyuyorlar ben öyle hissediyorum bu başlık insanların kişisel hislerini yazmak için içini dökmeleri için açılmadı mali verilerle ilgili gelecek satış ve ciro karlıkla ilgili mantıklı tek bir yorumun açıklaman yok hissediyorum soyacaklar tek argümanın bu.

2.  Alıntı Originally Posted by KAFASINAGÖREYAZAN Yazıyı Oku
    aslında uzatıp buradaki insanların vaktini çalmak istemem fakat senin özelinde diğerlerinde yazmak istiyorum 4,5 milyon cirosu olan firmanın 100 milyon fason üretim bilgisine bakıp içini boşaltılıyor diyorsun iç boşaltma öyle olmaz ticari bilgin yok. İçini boşaltma nasıl yapılır git doğuş otonun iştirak alımına bak iç boşaltma öyle olur. Diyorsun ki soyuyorlar eğer soyduklarına inanıyorsan neden hala ortak olmaya devam ediyorsun yok ortak değilsen sattıysan neden sabah akşam yazıyorsun bir bilgin varsa yaz bence soyuyorlar ben öyle hissediyorum bu başlık insanların kişisel hislerini yazmak için içini dökmeleri için açılmadı mali verilerle ilgili gelecek satış ve ciro karlıkla ilgili mantıklı tek bir yorumun açıklaman yok hissediyorum soyacaklar tek argümanın bu.
    Siz ya yönetimin görevlendirdiği yada buradaki bir başka kişinin ikinci karakteriniz artık öyle algılıyorum topiği takı ediyorsan bilanço hakkında olumsuz olan tek kişiydim dediğim gibi oldumu? Oldu sen metiyeler döktürüyorsun daha diyecek sözüm çoktaneyse senin okuduğun kadar benim yazmışlığım var cancazım benim oğlum geldi 34 yaşına,hadi git işine beni alıntılayarak bir daha yazma!

3.  Alıntı Originally Posted by kutupbaşı Yazıyı Oku
    Siz ya yönetimin görevlendirdiği yada buradaki bir başka kişinin ikinci karakteriniz artık öyle algılıyorum topiği takı ediyorsan bilanço hakkında olumsuz olan tek kişiydim dediğim gibi oldumu? Oldu sen metiyeler döktürüyorsun daha diyecek sözüm çoktaneyse senin okuduğun kadar benim yazmışlığım var cancazım benim oğlum geldi 34 yaşına,hadi git işine beni alıntılayarak bir daha yazma!
    merak etmeyin size bir daha size yazmayacağım ne kadar yazarsam yasayım zaten bir tane cevap yada mantıklı gerekçe yok elinizde hisse olmadığı halde neden bu kadar burada vakit harcadığınızı bir türlü anlamlandıramıyordum yaş konusunu yazınca taşlar yerine oturdu emekli boş vakti olan birisiniz galiba size sorular sorarak topiği meşgul ettiğim için tüm ortaklardan özür dilerim

4.  Alıntı Originally Posted by kutupbaşı Yazıyı Oku
    Bilanço kötü gelmedi. Tam da beklentiler dahilinde geldi.

Ayrıca burada herkes fikirlerini yazabilir bu doğrudur ancak sizinki fikirlerinizi yazmaktan öteye geçmiş durumda. Somut bir yorumunuz varsa yazarsınız ancak spekülatif şekilde devamlı kötülerseniz orda duracaksınız. Durmuyorsanız da gereken cevabı alırsınız buna da katlanacaksınız.

Alıntı Originally Posted by KAFASINAGÖREYAZAN Yazıyı Oku
    merak etmeyin size bir daha size yazmayacağım ne kadar yazarsam yasayım zaten bir tane cevap yada mantıklı gerekçe yok elinizde hisse olmadığı halde neden bu kadar burada vakit harcadığınızı bir türlü anlamlandıramıyordum yaş konusunu yazınca taşlar yerine oturdu emekli boş vakti olan birisiniz galiba size sorular sorarak topiği meşgul ettiğim için tüm ortaklardan özür dilerim

Burada hiç bir zaman insanların birbirine sataşması olmamıştı .. Burada çok değerli insanlar yazıyor. Şirket, faaliyetleri hakkında bilgi vermekte düşmanca bir tavır sergilediği bir tane bile bir aracı kurumun araştırma bölümü şirket hakkında bilgi alamadığı için malesef hep yeni şeyleri burada görebiliyoruz .
    Bence fikirleriniz de sorularınız da çok değerli , lütfen devam edin ,herkes istediğini yazsın boş verin , burada yazılanların gram fiyata etkisi yok ve buradan yazılanlardan etkilenip alım satım kararları verenler bence sermaye piyasalarından uzak dursun .
    Elimizde hisse var diye ne Pollyanna cılık yapacağız nede kötümser insanlardan etkileneceğiz ..Biz burada uzun vadeciyiz , bir yıl sonu finansallara göre karar vermiyoruz , ki yıl sonu finansalların üzerinden 3 ay geçti ve bu zaten fiyatların içinde .

Sevgilerimle .

6.  Alıntı Originally Posted by value investor Yazıyı Oku
    Burada hiç bir zaman insanların birbirine sataşması olmamıştı .. Burada çok değerli insanlar yazıyor. Şirket, faaliyetleri hakkında bilgi vermekte düşmanca bir tavır sergilediği bir tane bile bir aracı kurumun araştırma bölümü şirket hakkında bilgi alamadığı için malesef hep yeni şeyleri burada görebiliyoruz .
    Bence fikirleriniz de sorularınız da çok değerli , lütfen devam edin ,herkes istediğini yazsın boş verin , burada yazılanların gram fiyata etkisi yok ve buradan yazılanlardan etkilenip alım satım kararları verenler bence sermaye piyasalarından uzak dursun .
    Elimizde hisse var diye ne Pollyanna cılık yapacağız nede kötümser insanlardan etkileneceğiz ..Biz burada uzun vadeciyiz , bir yıl sonu finansallara göre karar vermiyoruz , ki yıl sonu finansalların üzerinden 3 ay geçti ve bu zaten fiyatların içinde .

Sevgilerimle .
    değerli ortak yazmayacağım derken bu arakdaşa bir daha cevap yazmayacağım anlamında söylemiştim gerçekten buraya bilgi edinebilirmiyim diye girip vakit harcayan insanların vaktini çalmamak için yazdım onu yoksa dediğiniz gibi hiç bir aracı kurum rapor düzenleyemiyor şirket deseniz yeterli açıklama yapmıyor burada yazan bir kaç değerli ortağın yazdıkları bilgiler ile şirketin faliyetleri hakkında bilgi sahibi oluyoruz bu arada o arkadaşlara da tekrar teşekkür ederiz.

7. https://www.resmigazete.gov.tr/eskil...20230314-1.pdf

aşağıdaki listede görülen fiyatlar, raf fiyatlarıdır. Yukarıdaki linkteki mevzuatta belirtilen zam baremine konu fiyatlarsa, ilaç firmasından satış fiyatıdır.

https://www.ilacabak.com/firmagoster.php?Id=7581

Alıntı Originally Posted by Maslak1 Yazıyı Oku
    Sayın Ortak, durum belirttiğiniz (düşündüğünüz gibi değildir). Şöyledir (tefsiri): yanlışlıkla dedik ki:

"Saba İlaç'a 107 milyon TLlik mal ve hizmet satışı yaptık. Bunun maliyeti ise, 156 milyon TLdir. Yani; 49 milyon TL zarar ettik"

Oysa, sonra gelen düzeltme yazısında diyor ki:

"Pardon; yanlış söylemişiz. Demek istedik ki çeşitli müşterilere (Örneğin; Reckitt Benchiser'e Gaviscon üretiyoruz) yapmış olduğumuz fason hizmetlerin maliyeti 156 milyon TLdir. Buna, Saba'ya yaptığımız hizmetler de dahildir. Saba'dan elde ettiğimis gelir ise 107 milyon TLdir"

özeti budur.. Biz burdan, Saba ile yapılan ticaretten net kar veya zararı görebiliyor muyuz?

cevap : hayır; göremiyoruz.

2023 için görüşüm: yeni bir kur krizi olmaz ve faiz de %100-200 gibi çılgın bir seviyeye çıkmazsa; 2023 Deva için iyi bir iş performansının olduğu yıl olacak.

Deva'nın fiyat seviyesini yöneten birileri ("tahtacımız") var mı; bilmiyorum ama hissenin fiyatının özellikle baskıda tutan birileri varsa, fiyatın artmasına engel olamadığı nokta şu olur (tahminim):

1-Biyoteknolojik lansmanların çıktığı ayı takip eden engeç 3. çeyrek bilanço (min 3 tane hacimli biyobenzer lansmanı yaptıktan sonra.. 1 tane değil..).. sebebi: finansal performansta sıçrama yaptıracak konulardandır. Benzerini gördük..

2-İhracatta Amerika pazarına Depores, Rivelime gibi çok pahalı ve rakibi henüz az ürünlerin lansmanı.. Deportesi ABDde lanse etmeye çalıştıklarını biliyoruz.. ABD GMP sertifikası 2 yıl beklemenin ardından yenilendi 3-4 ay evvel, geçen yıl ABDde 2 fuara katıldılar (bkz faaliyet raporu).. ABD pazarı küresel ilaç pazarının %40ıdır ve ilaç ortlama fiyatları TRnin 7.5 katı civarıdır. hem ciro ehm de kar potansiyeli çok büyük..

3-Şirketin satışının gündeme gelmesi...

4-Şirket bir başka ilaç firmasını satınalmazsa ve/veya 5. bir fabrika yatırımı (4 tane ilaç fabrikamız var) yapmazsa 2024 mali yılı sonrasında (Nisan 2025) temettü dağıtımı yapacağını tahmin ediyorum. Şimdi yaptıkları, PH ve A grubuna ödenen "yalandan temettü"yü demiyorum.. Gerçek temettü.. Şimdi yapılan iş, imtiyazdan kaynaklanan %12lik "ücret"i alıp kenara çekilmektir. eski yazılarımda temettü aritmetiğini anlatmıştım. 100 TLlik kardan 15.1 tl kar dağıtılırsa, temettüyü 10 kuruş üzerinden alırız. 100 Tllik kardan 90 TLlik kar dağıtılırsa, 75 TLden alırız.. özeti budur.. her 2 senaryoda da paranın 3 TLsi şirkete iade olur. Tarih konusundaki bu tahminim hata aralığı +1 yıl olur..

5-Tabi bir de hiç denklemde olmayan (bilmediğimiz) sebeplerle KYnin veya başka büyük kapitalin (örneğin; cautinin de işaret ettiği bir spek... şirketin zengin ticari hikayesi de var) hisseye gelmiş olması..

son 3-4 yıldır olan şey, KY ile PH arasında sinir harbi ve sabır sınanmasıdır. onların da zamanı daralıyor.. zira, büyük ortağın aldığı nakdi geri dönüş de şirketteki potansiyle göre her gün daha da küçülmektedir. fırsat maliyeti artmaktadır. devadaki yatırımın onlar için de fırsat maliyeti vardır.. kuruşluk temettü bizim için nasıl ki sadaka niteliğinde ise; 150-200 milyon TLlik temettü de devanın bist dışı satışındaki fiyatının yanında belki "çerez parası"dır.. ya adam gibi temettü almak ister yada satıp, parayı cebe koymak isterler.. çok uzun süre beklediler.. adil değeri milyar dolarlar olan bir firmadan söz ediyoruz.. abd faizi %5e geldi.. tr eurobond %9-10u görmüştü.. fırsat maliyetleri artıyor..

Gerçekten hap bilgiler. Teşekkürler Sn. Maslak.

yeni bir kur krizi olmaz ve faiz de %100-200 gibi çılgın bir seviyeye çıkmazsa; 2023 Deva için iyi bir iş performansının olduğu yıl olacak.

Sadece buna katılmıyorum , Deva bilanço pozisyonu yeni kur krizine karşı konumlandırmış konumda . Bence başlangıçta yeni bir kur krizi akabinde faizlerin artışı , sonrasında tl oluşacak bir ralli Devayı çok olumlu etkileyebilir. Tuttuğu fonların kur kriziyle tl olarak değerlenmesi oluşabilecek faiz baskısıyla bu değerlenen fonların kredileri kapatması , yüksek stok tutmasını da dikakte alarak akabinde ilaca gelecek kur krizinden dolayı gelecek zam ..Bence en iyi senaryo Deva için bu olabilir diye düşünüyorum.

Sevgilerimle .

Sayfa 239/506 İlkİlk ... 139189229237238239240241249289339 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •