Sayfa 206/507 İlkİlk ... 106156196204205206207208216256306 ... SonSon
Arama sonucu : 4055 madde; 1,641 - 1,648 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1. son iki aylık takaslara baktığımda 26.09.2022-25.11.2022 arası yatırım fonları 1.990.400 lot toplamış citibank 1.843.048 toplamış bofanın son iki gündeki alımı ile 2 milyonu bulacak citi başkada ciddi alıcı yok tahtada terör estiren phılpcapital çetesi diyordum ben bu arkadaşa yada guruba pıhılıcapıtal 820.297 satmış elinde kalan 335.000 gedik 544.604 satmış deniz 485.380 satmış qnb 300.255 satmış bunların hepsi beraber hareket ediyordu birde 100-200 bin lot satan aracı kurumlar küçük yatırımcılar uzun süredir bıkan canından bezen küçük yatırımcı 45-50 arası kaçıp gitti gibi görünüyor. Yatırım fonları ve yabancı büyük ölçüde temizledi gibi görünüyor bir ara 3,5 milyon lotlara çıkan emeklilik fonları satıp 300 bine düşmüştü oradan hiç hareket olmadı bur süreçte o ilginç bu haftaki volatilede eskisi kadar savrulmamasının sebebi bu çetenin gücünü kaybetmiş olması büyük ihtimalle tüm ortaklara iyi hafta sonları dilerim

2. Birileri sürekli iyi baskıladı hisseyi. Rasyoları kendisinden çok daha kötü hisselere göre bile çok geride kaldı. Aynı fşnasal yapı ile karlılık oranına sahip hisseler ise uçtu

3. Sevgili Deva,

2021 yılında başlayan şu 3 tesis yatırımı bitti ve tesisler sağlık bakanlığı, FDA (Amerikan Sağlık Bakanlığı), FDA Avrupa muadili kurumlarca onaylanıp, o ülkerele gidecek üürnler içn ruhsat veirlmeye elverişli olduğu raprolarca tespit edildi mi?

1-solid onkoloji (hedefe yönelik ilaçlar, akıllı ilaçlar),
    2-biyoteknolojik ürünler üretimi
    3-hayvan sağlığı

yeni fabrikalar bu tesis içinde:

https://www.deva.com.tr/tr/cerkezkoy-2

şurda beyan etmişler:

".....
    Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi içinde 67.551 m² alan üzerine kurulu 21.968 m² kapalı tesislere sahip olan DEVA Holding Çerkezköy-2 Üretim Tesisleri, solid onkoloji, steril likit onkoloji, hayvan sağlığı ürünleri ve API üretimi yapan modern üretim binalarından oluşmaktadır.
    2021 yılında tesiste, yeni Ar-Ge merkezi binası, yeni biyoteknoloji binası, tüm tesislere hizmet edecek merkezi stabilite binası ve yeni solid onkoloji binası yatırımları başlamıştır. Yeni Ar-Ge merkezi devreye alınmış olup diğerlerinin 2022 yılı ve 2023 yılı ilk çeyreği içinde devreye alınması planlanmaktadır. Biyoteknoloji binasının devreye alınmasıyla biyoteknoloji Ar-Ge ekibi faaliyetlerine bu binada devam edecektir...."

üretim ne durumdadır?.. Ne zaman başlıyor? Bistin, en çok vergi teşvik belgesi alan firmalardan biri olarak istatistiklere geçtin. Üstelik ciro sıralamasında en üstlerde değilken oldu bu. yani, cesametine göre çok daha önemli miktarda yatırım yaptın.

yatırımın bitişi dolayısıyla bir tören olmayacak mı? CB yada Sağlık Bakanı, Teknoloji Bakanı ve SGKdan sorumlu bakanları açılışa davet etmeyecek misiniz?

Türkiye için çok önemli 2 alana yepyeni yatırım yaptınız (biyoteknoloji ve onkoloji - akıllı ilaçlar); bu durumu tören yapmaya ve kapla yatırımcıyı bilgilendirmeye değer görmüyor musunuz?

sadece web sitesinde önemsiz bir bilgi gibi mi kalacak bu önemli olay?

hastalara şifa olmanın, ödemeler dengesine devasa katkılar sağlamanın, hazinenin ve SGKnın ilaç maliyet yükünü azaltılmasına çok önemli katkılar sağlamanın gururunu toplumla paylaşmayacak mısınız?

Ama Allahınız var; her konuda ketum değilsiniz. örneğin; aşı üretme yetkinliği olan az sayıda firmadan biri olmanıza rağmen; "biz aşı üretmiyoruz" diye 24 saat için "yıldırım telgraf"la topluma doğru bilgiyi vermiştiniz.

benim için az bilgiyi kısa vade açısından vermeniz sorun değil ve UVde ise zaten iş (finansal sonuçlar) kendini gösterecek; halka açık kaynaklardan firmanın nereye gittiği de bence malum da; biste yeni gelen yatırımcılar için kolaylık olsun diye kendinizi biraz anlatsanız fena olmaz.. hem, kurumsal pazarlamanıza da büyük katkılar sağlamış olursunuz..

haydi Deva, bu fırsatı kaçırma.. hem yerlisin (4 tane fabrikan burda, hakim sermaye kökenin Avrupa olmasına rağmen ar-ge merkezin burda) hem de onbinlerce BİST ortağınla milli de sayılırsın.

sevgiler

4. Eczacılık alanında verilen Altın Havan ödülünü ar-ge alanında bu yıl yine Deva almış:

https://www.altinhavan.com.tr/#kazananlar

https://www.eczacininsesi.com/haber-detay.php?id=15365

Altın Havan ödülü bu yıl 12.kez verilmiş durumda.. Deva, 4.seferdir ar-ge alnında ödül alıyor. Deva dışında, ar-ge ödülünü 4 veya daha çok sayıda alan firma yok..

Bistte web sitesinde "ödüllerimiz" başlığında bölümü olan çok firma olmasa gerek. Deva'yı yakından takip etmeye çalışan bir yatırımcı olarak ben dahi burdaki ödüllerin bir kısmından haberdar değildim:

https://www.deva.com.tr/tr/odullerimiz

Başkanın mesajından öğrendim ki firma turquality kapsamına da dahil edilmiş:

https://www.deva.com.tr/tr/baskanin-mesaji

"....Bu noktada sadece ülkemizde değil, küresel ölçekte de erişilebilir tedavileri tıbbın hizmetine sunmak önceliğimiz. Sürdürülebilir büyüme için ihracat son derece önemli. Bu bakış açısıyla uluslararası pazarlardaki DEVA bilinirliğini artırmak amacıyla ihracat alanındaki faaliyetlerimizi daha da yoğunlaştırdık. 2021 yıl sonu itibariyle uluslararası pazarlarda 60'tan fazla ülkede yaklaşık 930 ürün ruhsatına ulaştık. Devatis markamızla Almanya ve İsviçre pazarlarına yeni ürünler sunduk. Bu alandaki kararlı adımlarımızın bir sonucu olarak DEVA, Ekonomi Bakanlığı destekli markalaşma programı Turquality kapsamına alındı. Uluslararası pazarlardaki varlığımızı her geçen gün daha da güçlendirerek, küresel ölçekte tercih edilen bir marka olma yolunda hızla ilerlemekten gurur duyuyoruz......."

Yatırım teşviklerinden (ki içeriğinde kurumlar vergisi indirimi, kdv istisnası, damga vergisi istisnası, sgk teşviği gibi çok geniş yelpazede teşvikler olur), TÜBİTAK teşviklerine ve şimdi de Turquality kapsamı teşviklere kadar olabilecek her türlü devlet desteğinden yararlanan bir firma.. Bu kadar geniş yelpazede devlet desteği alan firma çok az sayıdadır.. Bunda, firmanın bilimsel, sınai ve stratejik konumlanmasının çok etkisi var. tabi bir de ilac sektörünün devlet trarafından 5 stratejik sektör arasına seçilmesi , sınıflanması da etki ediyor..

(https://www.plusglobal.com.tr/turqua...rka-destekleri)

Deva ile ilgili bu haberlere ise, ancak bilgi toplamayı kendinize iş edinirseniz, buna vakit ayırırsanız ulaşabilirsiniz. Eski ortaklar bunu zaten biliyor; yeni gelenler için özettir bu belirttiğim..

Bu ödülü 4 sefer almış olması yatırımcı için ne ifade ediyor?

Bu ödülü bu kadar çok sefer almak, teknik yetkinliğin ve know-how geliştirme becerisinin tescilidir. Türkiyede 500 civarı ilac firması var.. Fabrika sayısı 100ü aşmış durumda.. 12 sefer verilmiş bilimsel temelli ödülü 4 sefer Deva aldı..
    Kısaca özetlemek gerekirse, ilac sektöründe bilimsel üretkenlik, faal olduğu alanda mukayeseli rekabet avantajı yaratmak, ticari olarak pazarda herhangi bir üründe daha önce olabilmek bakımından çok çok önemli. Biz, firmanın bu konumlanmasının ticari ve finansal sonuçlarını firmanın finansallarındaki son 3-4 yıldaki değişimde gördük. Bu süreç devam edecek. Tekrar etmek gerekirse, ar-ge departmanı mevcut oldukça firmanın bu gelişimi devam edecek. Firmanın kendi tabiri ile "Devayı, Deva yapan ar-ge departmanıdır".

Tebrikler, Deva!

Bist yatırımcısı açısından Deva'da eksik olansa; firmanın kendini anlatmak konusundaki derin sessizliğidir. UVli yatırımcı olarak buna bakışım şudur: defansif bir işe yatırım yaptım, adına, "şirket" dediğimiz makina, ürün geliştirme ve ar-gesi ile iyi işliyor.. Finansal gelişim devam edecek. O oldukça, gecikerek de olsa bist fiyatlaması iskontolu da olsa ardından gelecek. Son 3 yılda olan da budur. Bugünkü Devayı, benim tahmini hesabıma göre; ortalama 150 civarı Ar-geci ile inşa ettiler. Şimdi ise ar-geci sayımız 400 civarıdır. Benim açımdan durum; "beklemeye devam"dır (Deva ve ilaç sektörü için konjonktür kalıcı olarak olumsuz şekilde değişmedikçe)..

Not: tabi ki 500 firmalık bistte çok iyi ticari performans gösteren ve gösterecek ve bunu sürdürülebilir kılacak şekilde yapan 30-40 tane firma mutlaka her dönem olur (eski yazılarımda bunu yazmıştım).. Deva da onlardan biridir. tabi ki, "zamanında alsaydım/almasaydım veya satsaydım/satmasaydım" şeklinde özetlenebilecek 4lü tercih üzerinden senaryo üretmek mümkündür. Oradan bakınca, Deva son 2 yılda fiyatlama bakımından finansal performansına göre de diğer bir çok firmaya göre de çok geri kalmıştır. İlaç sektörünün en eçkin bir kaç firmasından biri olmasına ragmen bistte diğer ilaç /sağlık firmalarına göre aşırı iskontolu kalmıştır. Bu durum, %7 (veya 12)lik temettü imtiyazı ile aritmetik olarak açıklanamaz.

5. Sayın Maslak 1 bilgilendirmeler için teşekkür ederiz bu yıl cirosunun 1/4 kadar yatırım yapan bir şirketin hiç bir yatırımı kapta yayınlamamış olması gerçekten izah edilebilecek bir durum değildir. Cimer vasıtası ile şirket yöneticileri için spk ya başvuruda bulundum sonuç yok kaç defa aradım mail attım sonuç yok hatta öyle ki artık Gülseren hanım sesimizden daha isim söylemeden tanıyor oldu bizi. Daha öncede söylemiştim ülkemizde artık hisse yatırımın tabana bu kadar yayıldığı bir dönemde borsa kanalı ile marka tanınırlığına ve reklamını bedava yapabilecekken bırakın reklamı markaya karşı düşman olan insanlar yaratıyorlar durduk yerde. telefonla arayın mail atın cimere başvura da bulunun halkın tüketicinin gücünün üstünde bir güç yoktur bir noktada dirençleri kırılacak yada bir amaçtan dolayı bu açıklamaları yapmıyorlar ise her ne amaçlıyorlar ise amaçladıkları şeyi daha erken nihayete erdirip açıklamaları bir noktada yapmaya başlayacaklardır biz gerektiği kadar bütün kurumlarda talepkar olur isek bir noktada dirençlerini kırarız arayın mail atın cimere başvurun.

6.  Alıntı Originally Posted by KAFASINAGÖREYAZAN Yazıyı Oku
    Sayın Maslak 1 bilgilendirmeler için teşekkür ederiz bu yıl cirosunun 1/4 kadar yatırım yapan bir şirketin hiç bir yatırımı kapta yayınlamamış olması gerçekten izah edilebilecek bir durum değildir. Cimer vasıtası ile şirket yöneticileri için spk ya başvuruda bulundum sonuç yok kaç defa aradım mail attım sonuç yok hatta öyle ki artık Gülseren hanım sesimizden daha isim söylemeden tanıyor oldu bizi. Daha öncede söylemiştim ülkemizde artık hisse yatırımın tabana bu kadar yayıldığı bir dönemde borsa kanalı ile marka tanınırlığına ve reklamını bedava yapabilecekken bırakın reklamı markaya karşı düşman olan insanlar yaratıyorlar durduk yerde. telefonla arayın mail atın cimere başvura da bulunun halkın tüketicinin gücünün üstünde bir güç yoktur bir noktada dirençleri kırılacak yada bir amaçtan dolayı bu açıklamaları yapmıyorlar ise her ne amaçlıyorlar ise amaçladıkları şeyi daha erken nihayete erdirip açıklamaları bir noktada yapmaya başlayacaklardır biz gerektiği kadar bütün kurumlarda talepkar olur isek bir noktada dirençlerini kırarız arayın mail atın cimere başvurun.
    Değerli Ortak,

şirketen bilgi konusunda talepkar olmak, yatırımcılarla etraflı bilgi paylaşımı konusunda tazyikde bulunmak, bu dönemde en doğal hakkımız. Hissede yatırımını tutmak isteyen ortakların tabi ki ne için beklediğini (şirketin gelecek vizyonu, planları) bilmek hakkıdır.. yaklaşımınızla ve önerdiğiniz yöntemlerle tamamen mutabıkım..

şirketten beklenen de fazla bir şey değil; yukarıda Duabi Ortakın yayınladığı basın demecini (ki Deva'nın iş özetidir) biraz zenginleştirip, biraz grafik ve rakam ekleyip ve 3-5 yıllık ciro projeksionunu bir sunumla ya da analist toplantısıyla vermesi yeterli olur..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul-Rize
    Gönderi
    2,118
    Almanya'da 299 ilaçta tedarik sorunu
    Almanya'da 299 ilaç için tedarik sıkıntısının sürdüğü bildirildi.
    Alman Federal İlaç ve Tıbbi Cihazlar Enstitüsü (BfArM) tedarik sıkıntısı yaşanan 299 ilacın listesini internet sitesinde yayımladı.

BfArM'ye göre tedarik darboğazının nedeni Çin ve Hindistan gibi ülkelerden gelen teslimatların yetersizliği.

Almanya'da eksik olan ilaçlar arasında antibiyotikler, diyabet ilaçları, kanser ilaçları, bağışıklık sistemiyle ilgili ilaçlar ve ağrı kesiciler yer alıyor.

Bild gazetesindeki haberde de Kovid-19 salgını nedeniyle fabrikaların kapanması durumunda tedarik sorununun daha da kötüleşebileceği ifade edildi.

Ülkedeki eczanelerde hemen hemen her iki ilaç reçetesinden birinin stoklarda bulunmadığı ve uzun bekleme süresi olduğu kaydedildi.
    https://www.bloomberght.com/almanya-...sorunu-2320054

Sayfa 206/507 İlkİlk ... 106156196204205206207208216256306 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •