Sayfa 294/505 İlkİlk ... 194244284292293294295296304344394 ... SonSon
Arama sonucu : 4036 madde; 2,345 - 2,352 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1. Benim 2. Çeyrek kârı tahmini hesaplamam 915 milyon TL civarında idi. İlk çeyreği de eklersek 6 aylık tahminim 1.359 milyon TL idi. Gönderilen rakam konsolide değil. Ama üç aşağı beş yukarı benzer rakam gelirse, yatırımlardan, kur farkından ve net finansman gelirlerinden elde edilecek kâr harici esas faaliyetlerden gelecek kâr benim beklentilerimden biraz daha aşağıda oluşmuş demektir. O zaman için rekor kâr açıkladığı 2021 sonu bilançosundan sonra satış yemişti ve esas faaliyet kârını piyasa pek beğenmemişti o dönem. Ama o zaman borsa da biraz karışık seyrediyordu. Şu anda yön yukarı doğru. DEVA'nın nasıl tepki vereceğini kestirmek oldukça zor.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

VD bilancoya baktım..
    Ödenecek vergi çok az gösterilmiş..
    Fakat bilanço herhalukarda 1 milyar üzeri net kar olarak gelir...

3.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Benim 2. Çeyrek kârı tahmini hesaplamam 915 milyon TL civarında idi. İlk çeyreği de eklersek 6 aylık tahminim 1.359 milyon TL idi. Gönderilen rakam konsolide değil. Ama üç aşağı beş yukarı benzer rakam gelirse, yatırımlardan, kur farkından ve net finansman gelirlerinden elde edilecek kâr harici esas faaliyetlerden gelecek kâr benim beklentilerimden biraz daha aşağıda oluşmuş demektir. O zaman için rekor kâr açıkladığı 2021 sonu bilançosundan sonra satış yemişti ve esas faaliyet kârını piyasa pek beğenmemişti o dönem. Ama o zaman borsa da biraz karışık seyrediyordu. Şu anda yön yukarı doğru. DEVA'nın nasıl tepki vereceğini kestirmek oldukça zor.
    bilanço geldiğinde daha sağlıklı bir değerlendirme yapılabilir ilaç sektöründe biraz dönemsellik vardır 4. ve 1. çeyrekler diğer çeyreklere göre adet bazında satışların daha güçlü olduğu çeyreklerdir. Bilanço açıklandığında geçen yılın 6 ayı ile bu ayın 6 ayını karşılaştırmak daha sağlıklı olacaktır. Deva kar marjını korumuş gibi görünüyor konsolidede çok oynayacağını sanmıyorum ki malumunuz 2023-6 aylıklarda çoğu firmada marjlarla ilgili problemler gözlemlendi marjlarında sorun yaşamayanlarda performans olarak uçtu zaten. uzun vadeciler için yurtiçindeki satış büyümesi Türkiye ortalamasının üzerine büyüyebilmiş mi pazar payını arttırabilmiş mi ve ihracatını bir önceki yılın aynı dönemine göre arttırabilmiş mi bunlara bakacağız. Ben bu çeyrek nakit akışını merak ediyorum depocunun nakit akışı bozulmuş bizimkinin nakit akışının biraz düzelmiş olabileceğini düşünüyorum gelince göreceğiz ( depocunun 900 milyon nakit fazlası varken 250 milyon finans gideri yazmış çok ilginç geldi bana merak ettim yatırımcı ilişkilerine sordum eczanelere uyguladıkları vadelerde değişiklik olmamış zaten bu dönem bu minvalde bir kap açıklamaları olmuştu tedarikçi firmaların vadeleri kıstığını söyledi haziran itibariyle banka kredisi 600 milyon bizim 3,7 milyar kredi var finans gideri 400 milyon) bilanço yarın akşam gelecek geldiğinde daha sağlıklı bir analiz yaparız net karı devanın 1/5 olan favökü 1/3 olan bunlara rağmen devadan 4 milyar pahalı olan diğer ilaç şirketiyle de bir karşılaştırma yaparız

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul-Rize
    Gönderi
    2,118
    Matriks Bilanco
    @MatriksB
    ·
    4d
    DEVA Konsolide 2023/6 Aylık
    Net Kar (Ana Ort.):1,347,913,868 #DEVA

��18.08.23
    â¡ï¸Piyasa Değ.=14,981,444,655
    â¡ï¸F/K=7.31
    â¡ï¸PD/DD=2.89
    â¡ï¸PD/EFK=6.13
    â¡ï¸EV/EBITDA=7.72

Fiyat Değişimleri
    â¡ï¸Aylık:+37.6%
    â¡ï¸Yıllık:+126.5%

90 Günlük
    â¡ï¸Zirveye Uzaklık:-4.5%
    â¡ï¸Dibe Uzaklık:+100.4%

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul-Rize
    Gönderi
    2,118
     Alıntı Originally Posted by omerby Yazıyı Oku
    Deva Holding.in vergi dairesine sunulan 2023 yılı altı aylık net karı 1.219.155.610.tl.
    matriks.17.8.23/7.02
    ------------------------------------------------------------------------------------------------

Matriks Bilanco
    @MatriksB
    ·
    4d
    DEVA Konsolide 2023/6 Aylık
    Net Kar (Ana Ort.):1,347,913,868 #DEVA

📌18.08.23
    ➡️Piyasa Değ.=14,981,444,655
    ➡️F/K=7.31
    ➡️PD/DD=2.89
    ➡️PD/EFK=6.13
    ➡️EV/EBITDA=7.72

Fiyat Değişimleri
    ➡️Aylık:+37.6%
    ➡️Yıllık:+126.5%

90 Günlük
    ➡️Zirveye Uzaklık:-4.5%
    ➡️Dibe Uzaklık:+100.4%

6. Rüyamı bu bilanço borç azalmış özkaynak artmış net kar uçmuş geçen sene 12 ayda yaptıgı esas faaliyet karını 6 ayda yapmış
    geçen sene 9 ayda yaptıgı ihracati bu sene 6 ayda yapmış. Finansal yatırımları arttırmış hey yavrum hey. MAŞALLAH DİYORUM

7. Finansman giderleri benim beklentimin biraz üstünde artmış, kur farkı gelirleri de beklentimin biraz altında artmış, o sebeple benim net kar tahminimden aşağıda geldi net kâr. Ama Bilanço ve Gelir Tablosu genel hatlarıyla oldukça alımlı görünüyor. Büyüme rakamları iyi, brüt kar ve favök marjlarında çok küçük bir daralma, net kar marjında ise iyi bir artış var. Getiri oranları ROA ve ROE güzel bir şekilde yükselmişler. Kaldıraç oranı ve finansal borç oranı azalmış bir önceki çeyreğe göre. Burası da olumlu. Likidite oranları stabil, bozulma yok. Faaliyet etkinlik oranları (aktif çevirme hızı, stok çevirme hızı ve alacak tahsil hızı) artmış burası da pozitif. Nakitlerde çok fazla değişim olmamış. İşletme sermayesini zora sokacak bir likidite sorunu yok. Bulduğum tek kusur 2'ye katlanan finansman gideri. Onun haricinde gayet şık duruyor herşey. YTD.
    -----------------------
     Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Benim 2. Çeyrek kârı tahmini hesaplamam 915 milyon TL civarında idi. İlk çeyreği de eklersek 6 aylık tahminim 1.359 milyon TL idi. Gönderilen rakam konsolide değil. Ama üç aşağı beş yukarı benzer rakam gelirse, yatırımlardan, kur farkından ve net finansman gelirlerinden elde edilecek kâr harici esas faaliyetlerden gelecek kâr benim beklentilerimden biraz daha aşağıda oluşmuş demektir. O zaman için rekor kâr açıkladığı 2021 sonu bilançosundan sonra satış yemişti ve esas faaliyet kârını piyasa pek beğenmemişti o dönem. Ama o zaman borsa da biraz karışık seyrediyordu. Şu anda yön yukarı doğru. DEVA'nın nasıl tepki vereceğini kestirmek oldukça zor.

Düzeltme:

Yok yaw hatalı rakama bakmışım, Net kâr benim tahminime oldukça yakın gelmiş. Gelen 1.348 Milyon civarı, benim tahminim 1.359 Milyon TL civarı idi. Sadece 9 milyon TL sapma olmuş..
    Son düzenleme : deva-i dert; 18-08-2023 saat: 21:02.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

8. "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

Sayfa 294/505 İlkİlk ... 194244284292293294295296304344394 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz