Sayfa 483/507 İlkİlk ... 383433473481482483484485493 ... SonSon
Arama sonucu : 4050 madde; 3,857 - 3,864 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1.  Alıntı Originally Posted by rodrigo44 Yazıyı Oku
    Fonmu değil mi bilmiyorumda içinden geçtiler kağıdın 2023 son çeyreğinden beri en çok para çıkışı olan hisselerin başında geliyor. Piyasada pislik mal çokmuş demek ki.
    Globeflex 3 milyon lot toplamisti dolasimdaki payin %8ine falan denk geliyor onlar vermezse kağıt yıkılmaz diye düşünüyordum. Çıkarıp yerli fonlar satti ezdi kağıdı maalesef dolar bazlida tl bazlida her türlü baya yara aldik.
    Fon satışıydı satış şeklinden belliydi

2. Takas analizlerinden pek bir anlam çıkarma becerisi olmayan biri olarak son bir yılda gördüğüm şey kurumlar arasında kayda değer bir değişimin göze çarpmamasıdır.....

son bir yılda Çeşitli tarihlerde ilk 5 kurum ve diğerin takas değişimlerini excel'e döktüm......Anlamlı bir sonuç çıkarabilen arkadaşlar varsa yorumlarını bizimle paylaşmalarını rica ederiz..

3. Bu hissede gördüğüm bilinçli yatırımcı çok fazla. Bundan dolayı hacim olmuyor. Az bir hacimle büyük hareketler olabiliyor. Bundan dolayı önemli bir gelişme olursa yukarı doğru çok sert hareketler olabilir. (Ülke ile ilgili değil, şirket ya da sektör ile ilgili olumlu gelişme, bahsettiğim) Tam tersi de olabilir (bilanço ile ilgili) ,Teknik olarak aşağıda 60 lar var. Yukarıda ise önce zirve sonra 120 civarı.. iyi aksamlar..
     Alıntı Originally Posted by abartin Yazıyı Oku

Takas analizlerinden pek bir anlam çıkarma becerisi olmayan biri olarak son bir yılda gördüğüm şey kurumlar arasında kayda değer bir değişimin göze çarpmamasıdır.....

son bir yılda Çeşitli tarihlerde ilk 5 kurum ve diğerin takas değişimlerini excel'e döktüm......Anlamlı bir sonuç çıkarabilen arkadaşlar varsa yorumlarını bizimle paylaşmalarını rica ederiz..
    Redmi Note 9 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4. Hiçbir aracı kurum araştırma raporu yayınlamadığı için iş başa düştü uzun zamandır deva yatırımcısı olduğum için şirketin dönemsel hareketlerini her ne kadar profesyonel bir analist gibi olmasa da az çok tahmin edebiliyoruz artık. Bir enflasyon muhasebesi tartışmasıdır uzayıp gidiyor lakin açıklanan bazı bilançolar sonrası hisse fiyat hareketlere bakınca piyasa fiyatlama yaparken enflasyon muhasebesi sonuçlarından çok firmaların faaliyet karlarının ve faaliyetlerinin performansını daha çok fiyatladığı görülüyor tabi spek hisseleri hariç onlarda tahtaya hakim olan spek hangi yöne çekmek istiyorsa çekebiliyor.
    Gelelim bizim firmanın 2023-4 dönem faaliyet tahminlerine bildiğiniz gibi ilaç sektörü mevsimsel etkilerin olduğu bir sektördür bu sebeple 4. ve 1. Çeyrekler kış mevsiminin akut hastalıklarında etkisi ile diğer çeyreklerden daha çok ilaç satışının olduğu çeyreklerdir birde bizim firmamızın özelinde 4 çeyrekte ihracat rakamı diğer çeyreklere göre farklı oluşmaktadır bunun sebebi sadece artan tüketim değildir birde bunun yanında firmanın yurt dışında ilaç satış ve pazarlaması için kurduğu 9 adet iştirakinin stok ayarlamaları bu çeyrekte yapılmaktadır. Bu sebeplerle 4. Çeyrek ihracat rakamları diğer çeyreklerin bir hayli üzerinde geçekleşmektedir örneğin 2022 ilk 9 ayında ilaç ihracı 29.800.000 USD olarak gerçekleşirken 2023-4 çeyrekte 15.400.000 USD olarak gerçekleşerek yılı 45.200.000 USD ihracat ile kapatmıştır.
    2022 yılı ilk 9 ayında toplam ciro 3.054.735.120 iken 2022 yılı toplam cirosu 4.477.917.330 olarak gerçekleşmiştir yani son çeyrek 9 aylık cironun % 46,59 kadar bir satış rakamına ulaşarak 1.423.182.210 TL ciro yapmıştır 4. çeyrekteki bu cironun kabaca 272.580.000 TL si ihracattan 1.150.600.000 TL yurt içi satışlardan geldiği görünmektedir.
    Bu veriler ışığında 2023-4 çeyrek satış ve kar tahmini yapmaya çalışırsak 2023 yılı ilk 9 aylık ciromuz 6.216.840.315 TL görünmektedir son çeyrek satışların bir önceki yıl olduğu gibi ilk 9 ayın satışının % 45 olarak gerçekleştiğini düşünürsek burada % 1,59 bir kırpma yaptık sebebi 2022 kasım ve aralık aylarında yoğun bir üst solunum yolu salgına vardı bu yıl bu yoğunlukta bir salgın olduğuna pek rastlamadık bu projeksyon çerçevede son çeyrek ciro tahminimiz 2.797.578.141 TL olacağının tahmin edebiliriz
    2.797.578.141 ciro ile % 57,58 bürüt kar marjı rakamı ile bürüt karı 1.610.845.493 TL olarak alıyoruz
    Genel yönetim gideri 220.000.000 pazarlama gideri 341.500.000 arge gideri 40.000.000 finansman
    Gelir ve gideri öncesi kar 1.009.345.493 TL olarak çıkıyor firmanın son çeyrek 323.600.000 kur farkı geliri 510.000.000 faiz gideri olacağını var sayar isek net dönem karı 822.945.493 TL olacağının tahmin edebiliriz yıl sonu karı 2.750.000.000 olarak tahmin edebiliriz şu anki piyasa değeri ile 5,20 gibi bir FK ya ulaşırız zaten firmanın hali hazırda yıllıklandırılmış FK sı 5,55 olarak görünmektedir.

5. Enflasyon muhasebesi olmasa bende aynı sayın Kafasınagöreyazan la aynı rakamları bekliyordum bu sene sonu için 2,750 falan 2024/12 de 5 milyar tlye yakın bir kar ancak enflasyon muhasebesiyle ne geleceğini tahmin etmek çok zor 9 aylıkta 2.8milyar tl kar edenlerin 12 aylıkta enflasyon muhasebesine göre 2.000 milyar tlye falan düştüğü bilançolar oldu.
    2milyar tl olarak kalsa bile enflasyon muhasebesiyle ben olumlu olarak yorumlayacağım bizim bilançoyu. Piyasa neyi nasıl yorumluyor bilinmiyor. 2024 sıkı para politası ilaç firmaları etkilenmez sanayi çok olumsuz etkilenecek diye analiz yaptım payımı korudum sanayiler yükseldi ilaç sürünüyor endeksten aşırı negatif ayrıştı. Karışık durumlar..

6.  Alıntı Originally Posted by rodrigo44 Yazıyı Oku
    Enflasyon muhasebesi olmasa bende aynı sayın Kafasınagöreyazan la aynı rakamları bekliyordum bu sene sonu için 2,750 falan 2024/12 de 5 milyar tlye yakın bir kar ancak enflasyon muhasebesiyle ne geleceğini tahmin etmek çok zor 9 aylıkta 2.8milyar tl kar edenlerin 12 aylıkta enflasyon muhasebesine göre 2.000 milyar tlye falan düştüğü bilançolar oldu.
    2milyar tl olarak kalsa bile enflasyon muhasebesiyle ben olumlu olarak yorumlayacağım bizim bilançoyu. Piyasa neyi nasıl yorumluyor bilinmiyor. 2024 sıkı para politası ilaç firmaları etkilenmez sanayi çok olumsuz etkilenecek diye analiz yaptım payımı korudum sanayiler yükseldi ilaç sürünüyor endeksten aşırı negatif ayrıştı. Karışık durumlar..
    aslında piyasa enflasyon muhasebesinden gelen farkı spek hisseler hariç pek sallamıyor piyasanın daha çok fiyatladığı şey faaliyet karındaki değişim

7.  Alıntı Originally Posted by KAFASINAGÖREYAZAN Yazıyı Oku
    aslında piyasa enflasyon muhasebesinden gelen farkı spek hisseler hariç pek sallamıyor piyasanın daha çok fiyatladığı şey faaliyet karındaki değişim
    Şimdi selec e bir bakayım dedim Grafiğine bakın deva ile aynı neredeyse endeks 12. aydaki çöküşündeki fiyatında 50 tlye düşmüş 12. ayda bugun yine 50 liralarda. bizde öyleyiz 70 tller.. Hadi o bilançoyla düştü desek biz niye düştük. Bu stok maliyeti değilde stok devir hızı işi bozuyor sanırım enflasyon muhasesinde.
    Umarım güçlü bir ihracat rakamı gelir ve şu satıp kağıdın içinden geçen fonlar gelip daha yüksekten mallarını geri almak zorunda kalırlar.

8.  Alıntı Originally Posted by rodrigo44 Yazıyı Oku
    Enflasyon muhasebesi olmasa bende aynı sayın Kafasınagöreyazan la aynı rakamları bekliyordum bu sene sonu için 2,750 falan 2024/12 de 5 milyar tlye yakın bir kar ancak enflasyon muhasebesiyle ne geleceğini tahmin etmek çok zor 9 aylıkta 2.8milyar tl kar edenlerin 12 aylıkta enflasyon muhasebesine göre 2.000 milyar tlye falan düştüğü bilançolar oldu.
    Piyasanın tek bakacağı brüt kar marjı olacaktır. Bu marjın da bir miktar düşeceği kesin gibi, 5 pp mi düşer 10 mu ona bakacağız. Ama net kar olarak olumsuz değil, olumlu bile etkileyebilir enflasyon muhasebesi. Bu nedenle kar çok iyi neden bu kadar düştü denmesin bilanço sonrası.

Ha brüt kar marjı 5-10 puan düştü diye bu fiyat norma diyecek halimiz yok, zaten bedava şu an hisse. Üstüne bir de yılı 60 milyon usd üzeri ihracat ile kaparsa bedavanın bedavası olur. Ama paralı birilerinin girmesi şart işte, senin benim almamla olmuyor.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Sayfa 483/507 İlkİlk ... 383433473481482483484485493 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •