Sayfa 33/513 İlkİlk ... 2331323334354383133 ... SonSon
Arama sonucu : 4104 madde; 257 - 264 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1.  Alıntı Originally Posted by pej Yazıyı Oku
    Temelreis,bu alaycı yazilarinla baydın artık, goremiyormusun.Hep aynı laflar,sanki birseyler biliyormuş laflari ama sizlanmadan başka bir yok.Son 10-15 yazısına bakın hep aynı laflar, patron ve tahta sahibine lanetler, SPK ya ağıtlar v.s. Eski kazançlarının hikayelerini anlat, biraz rahatlarsın belki.
    Ağlak adam,

CPH1951 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2. ilaç sektör büyümeleri:

Aralık 2021de bir önceki yılın aynı ayına göre (aylık veriler; yıllık değil), ilaç sektörü eczane segmenti (ilaç satışının %90 civarı bu segmenttir. kalanı ihale/DMO satışlarıdır); %40.2 büyümüş durumdadır.

Ocak 2022de, bir önceki yılın aynı ayına göre (bu verillerde yukarıdaki açıklamlardakilerle aynı bazdadır); %44.3 büyümüştür.

sektör verileri bu şekildedir.

Yorumum:

Bu büyümelerin %20si Şubat 2021deki fiyat kaynaklıdır (görece daha az bir kısmı da Aralıkta kimi ilaçlara uygulanan zam kaynaklıdır). Kalanı ise kutu büyümesi ve ürün satış karmasındaki değişim kaynaklıdır.

Akut ürünlerdeki pandemi kaynaklı daralma sona gelmiş durumdadır. Hatta tersine dönüp, hem akut hem de kronik hastalıklarda "ertelenmiş medikal ihtiyaç" realize olmaya başlamıştır. Ne demek istiyorum? akut hastalığı olup da pandemide doktora gitmeyenler artık gidiyor. Kronik hastalığından şüphelenip hekim ziyaret ihtiyacını pandemi sonrasına erteleyenler de vardı (yeni teşhiste azalamaya yol açan bir durumdu); bu hastalar da hekim ziyaretine başlamıştır.

bu %40lık büyümeler devam ederse, üstüne şubat zammı ile büyümeler çok daha yukarı gider.. Mart ayında büyüme hesabından şubat 2021deki 20 puanlık zam düşer, yerine yeni zam (%37?) gelir..

pandemi ortasında, pandemi sonrasında medikal hizmet talebinin artacağı bekleniyordu. o durum olmaya başlamıştır.

zam konusu:

beklenti hala %37dir. baz senaryo budur. Bir kaç puan üzeri /altı olursa da şaşırmamak lazım. Ancak, aşağı yönlü olursa, raflarda ürün yokluğu azalarak da olsa devam eder. Deva ise 3 fabrikası ile yerli üretim ve aktif madde üreticisi olarak sektörde en az etkilenenler grubunda yer alır.

yeni fabrikadan haberler: tesis bitmiş, deneme üretimleri ve validasyon (ilaç üzerimine özel bir konu) çalışmaları sonrasında 2023 başında faaliyete geçecek (bilgiyi yatırımcı ilişkilerinden sorup bize aktaran ortağımıza teşekkürler). 2022de yapılan bu yatırım 3 başlıkta idi:
    -yeni nesil onkoloji ilaçları,
    -hayvan sağlığı ilaçları,
    -biyoteknoloji (bu şimdilik ar-ge merkezi içindeymiş)

4.bir fabrikamız olmuştur.. toplam yatırım bedeli (teşvik belgesi değeri) yaklaşık yarım milyar TL idi.

3. Zam konusu:
    Aralık 2021deki zam, 21 Aralıkta yürürlüğe girmişti:

https://www.izmireczaciodasi.org.tr/...k-ilaclar-6334

Bu zam, kimi ürünlerde yüksek oranlı bir zamdı ancak kapsadığı ürün sayısı azdı. Devanın da ürünlerini içeriyordu:

https://www.izmireczaciodasi.org.tr/...ecek_liste.pdf

Aralık 21 ve Ocak 22 arasında sektörün ortalama kutu fiyatı, %4 artmış durumda (listeye baktığınızda göreceksiniz ki fiyatı düşenler de var ama net etki artı yönlü ve Devanın 10 ürününün fiyatı artmış durumda.. bunlardan 2 tanesi devanın en çok satan listesinde; bkz faaliyet raporu). Bu %4lük artışın bir kısmı ürün satış karmasından geliyor olabilir (lehte yada aleyhte etki) ama bir kısmı da yukarıdaki zam kaynaklıdır.

bir önceki entrymde sektörün son 2 aylık büyümesini vermiştim. Belirtitğim 2 rakamın orta noktası %42.. eğer ki şubattaki zam %37 olursa ve son 2 aydaki büyüme trendi devam ederse, 2022de sektörü büyümesi şu olabilir: ((142 / 1.20) x 1.37) - 1= 62; yani; bu trendle, büyüme %62ye işaret ediyor.. tam da pandeminin sosyal hayata dair kısıtlmarı azalmışken rakamlara bakmak yanıltıcı olabilir (geçen yılki kapalıu haftalara da bakmak lazım. ben bakmadım). İlerleyen aylara da bakmak lazım ama bu 2 ay verisi sektör büyümesi açısından olumlu.

yani; kutu büyüyor, zammı da Aralık ve Şubatta zam toplamı olarak düşünmek lazım. kutu büyümesi zaten beklenen bir konuydu..

Alıntı Originally Posted by Maslak1 Yazıyı Oku
    Zam konusu:
    Aralık 2021deki zam, 21 Aralıkta yürürlüğe girmişti:

https://www.izmireczaciodasi.org.tr/...k-ilaclar-6334

Bu zam, kimi ürünlerde yüksek oranlı bir zamdı ancak kapsadığı ürün sayısı azdı. Devanın da ürünlerini içeriyordu:

https://www.izmireczaciodasi.org.tr/...ecek_liste.pdf

Aralık 21 ve Ocak 22 arasında sektörün ortalama kutu fiyatı, %4 artmış durumda (listeye baktığınızda göreceksiniz ki fiyatı düşenler de var ama net etki artı yönlü ve Devanın 10 ürününün fiyatı artmış durumda.. bunlardan 2 tanesi devanın en çok satan listesinde; bkz faaliyet raporu). Bu %4lük artışın bir kısmı ürün satış karmasından geliyor olabilir (lehte yada aleyhte etki) ama bir kısmı da yukarıdaki zam kaynaklıdır.

bir önceki entrymde sektörün son 2 aylık büyümesini vermiştim. Belirtitğim 2 rakamın orta noktası %42.. eğer ki şubattaki zam %37 olursa ve son 2 aydaki büyüme trendi devam ederse, 2022de sektörü büyümesi şu olabilir: ((142 / 1.20) x 1.37) - 1= 62; yani; bu trendle, büyüme %62ye işaret ediyor.. tam da pandeminin sosyal hayata dair kısıtlmarı azalmışken rakamlara bakmak yanıltıcı olabilir (geçen yılki kapalıu haftalara da bakmak lazım. ben bakmadım). İlerleyen aylara da bakmak lazım ama bu 2 ay verisi sektör büyümesi açısından olumlu.

yani; kutu büyüyor, zammı da Aralık ve Şubatta zam toplamı olarak düşünmek lazım. kutu büyümesi zaten beklenen bir konuydu..
    Sn maslak teşekkür ederiz çok değerli bilgiler için.

%62 lik büyüme ciro da yıllık %62 artışa mı tekabül eder ?.Eğer ciro artışındaki büyümeyi kastediyorsanız , bu enflasyon arındırılmış olarak reel olarak büyümeyi ifade etmez gibi gözüküyor , bu kadar agresif büyüme beklentisi olan firma için bu yeterli değilmiş gibi geliyor. O yüzden her ne kadar kutu bazında artış olsa bile , iç talebi karşılamaktan öteye gidilmesi, net ihraçatçı olması elzem gibi gözüküyor.

Saygılarımla

Saygılarımla

5.  Alıntı Originally Posted by value investor Yazıyı Oku
    Sn maslak teşekkür ederiz çok değerli bilgiler için.

%62 lik büyüme ciro da yıllık %62 artışa mı tekabül eder ?.Eğer ciro artışındaki büyümeyi kastediyorsanız , bu enflasyon arındırılmış olarak reel olarak büyümeyi ifade etmez gibi gözüküyor , bu kadar agresif büyüme beklentisi olan firma için bu yeterli değilmiş gibi geliyor. O yüzden her ne kadar kutu bazında artış olsa bile , iç talebi karşılamaktan öteye gidilmesi, net ihraçatçı olması elzem gibi gözüküyor.

Saygılarımla

Saygılarımla
    sayın valueinvestor,

bu rakam nominaldir ve sektör için hesaptır. firmalar, kendi yeni ürünleri, ihracat-iç piyasa karması vb bakımından olumlu veya olumsuz farklar oluştururlar tahmin edeceğiniz gibi. yani; bu rakam deva için değildir. ancak, şunu da bilelim ki, yeni kurulan firmalardaki baz etkisi hariç hiçbir firma organik olarak (yeni şirket olmaksızın) reel olarak %62 büyümez..

TRnin uzun dönem ve sürdülebilir milli gelir (gsmh) büyümesi %5 civarıdır. vasat (orta) kalitede bir iktisadi ve siyasi (hukuk, hak, paylaşım, adalet, bireysel haklara saygı, kuvvetler ayrılığı vb) yönetimle Türkiye bunu başarır (pandemiye girdik ve çıktık vb olaylarının büyümede oluşturduğu sapmaları belirtmiyorum).. bu rakamı, uzun dönem cagr olarak düşünelim.. iyi kalitede yönetimle %7ler olur. bistte ise herhangi bir şirket uzun dönemde reel olarak milli gelir büyümesinin 2-3 katı büyümeye ulaşabiliyorsa çok iyi bir şirkettir o.. bundan emin olalım.. zira, uzun dönem reel %10-15 büyüme karlılıkta çok çok üst düzey büyüme sağlar.. dikey kar %si olarak deva gibi bir şirketi düşünelim. net kar %si %30 olsun.

yani;

ciro=100
    masraf=70
    kar=30 (kur farkı gibi tek seferlik şeylerden arındırılmış.. devann favökünün bundna büyük olduğuınu unutmayalım)

reel büyüme de %15 olsun (reel büyüme, enflasyondan arındırılmış)..

şirket reel olarak %15 büyürse, masraf reel olarak %15 büyümez.. bunu yaşayarak çok gördüm (ölçek ekonomis,, sabit masraf etkisi, enflasyondna hiç etkilenmeyen amortisman etkisi vb vb liste uzun.. yappısal değşikliklerin getirebileceği etkileri hariç tabi).. masraflar da reel olarak %5 civarı artabilir (mesleki deneyimim).

bu durumda rakamlar şu olur (enflasyondan arınldırılmış):

ciro = 110
    masraf= 73.5
    kar=36.5

kar artışı = 6.5 / 30 = %21.6 (reel artış oranıdır.. enflasyondan arındırılmış) ...

not: deva için tahmin değildir. örnek olması bakımından bu rakamları verdim.

bu örneği; ciro=100, masraf=99 varsayımı ile yapsak, baz etksi dolayısıyla kar büyümesi çok daha yüksek çıkar..

bistte, her daim 40-50 tane böyle şirket olur. çünkü %5 büyüyebilen ekonomilerde kimi şirketler ülke vasatından daha iyi performans gösterir. deva da bu 40-50 şirketten biridir.

deva, başabaş noktası civarı kar eden bir şirketken kimi dönem %40a yakın net kar %si elde edebilen bir şirket haline gelmiştir. son 4 yıldaki karda olan olağanüstü büyümede baz etkisinin payı büyüktür. artık her yıl karı reel olarak 2 katına çıkan bir firma olması bundan sonra zordur. ama uzun dönem beklentim, kesinlikle karlılığının reel olarak ve carg (uzun yıllar ortalaması) bazda enflasyonun çok üzerinde artacağıdır (çevre / dışsal koşlullarının mevcuda göre daha da bozulmayacğaını varsayıyorum) ..

6. Çoğunlukla güzel ve olumlu bilgiler verilmekte, bu güzel bilgiler için öncelikle teşekkürler, bende firma ile ilgili kafamı kurcalayan bir kaç hususu belirtmek istiyorum
    ---- yönetimde en az 2 tane uluslararası treader bulunması , bu beni hep ürkütüyor belkide olumlu dur ustalar yorumlar

----- yönetimdeki a imtiyazlı 5 kişi dağıtılabilir karın yüzde 10 unu alıyor, geriye kalanlara bir şey yok gibi , madem yatırım yapıyor kendine niye alıyor

------ yönetimdeki belli isimler Saba ilaç yada yönetimde, Saba ilacın sahibi fon, devanin ortaklığı yok, ama Saba ilaç devanin argesini, bilim adamlarını, mali idari imkanlarından faydalanarak üretiminide deva tesislerinde yapıyor, ilaç deva tesislerinde bulunuyor , satışlarında deva üzerinden yurtdışı na yapılıyor, e bu ilaçlar niye Saba ya ait oluyor, en karlı ürünleri o tarafa mi yediriyorlar diye bazen düşüncelere kapılıyorum

Buradaki değerli ustaların düşüncesini merak ediyorum,

Not : bilgileri faaliyet raporlarından sizlerde okumussunuzdur

TA-1012 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7. Sayın karakaya güzel bir noktaya değindiniz. Bu konuyu ben de zaman zaman düşünüyorum.

İmtiyazlı hisse konusunu şahsen çok problem etmiyorum. Ancak Saba İlaç konusu bende de soru işareti oluşturmakta. Deva varken Saba İlaca neden ihtiyaç duyulmakta herhangi bir fikrim yok. Bu husus mutlaka şirkete yatırım yapmak isteyenlerin bir kısmı tarafından sorgulanmakta diye düşünüyorum. Kendimden örnek vermek gerekirse Saba İlaç mevzusu yüzünden Deva'daki paylarımı bir dönem satmıştım. Ancak Deva'nın argeye en çok bütçe ayıran ilaç firması olması sebebiyle sonrasında yeniden alım yaptım. Bu konuda bilgi sahibi olan ortaklar belki yorum yaparlar biz de öğreniriz

8. Zam 16 şubatta mı belli oluyurdu, çok baskı olduğu için belki önümüzdeki hafta başı da açıklanabilir diye düşünüyorum.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Sayfa 33/513 İlkİlk ... 2331323334354383133 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •