Sayfa 170/505 İlkİlk ... 70120160168169170171172180220270 ... SonSon
Arama sonucu : 4036 madde; 1,353 - 1,360 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1.  Alıntı Originally Posted by tıbbıyeli Yazıyı Oku
    31 Mart:
    Şirket 381 değişik formda 194 ilaç molekülüne sahiptir. Bunlardan 8 tanesi (9 değişik formda) lisans haklarının kullanım yolu ile üretilip satılan ürünlerdir.
    Veteriner ve tarım ilaçları iş bölümünün geliri 127 değişik formda ve 86 ilaç molekülünün satışından elde edilmektedir
    Ayrıca, ilgili dönemde 8 milyon USD karşılığı 111,5 milyon TL tutarında ihracat gerçekleştirilmiştir.
    30 Haziran:
    Şirket 394 değişik formda 203 ilaç molekülüne sahiptir. Bunlardan 7 tanesi (8 değişik formda) lisans haklarının kullanım yolu ile üretilip satılan ürünlerdir
    Veteriner ve tarım ilaçları iş bölümünün geliri 129 değişik formda ve 86 ilaç molekülünün satışından elde edilmektedir
    Ayrıca, ilgili dönemde 21,6 milyon USD karşılığı 329,2 milyon TL tutarında ihracat gerçekleştirilmiştir.
    Selamlar, "ilgili dönemde 21,6 milyon USD ... ihracat" ifadesindeki ilgili dönemden kasıt birinci ve ikinci çeyrek değil mi?

ANE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2.  Alıntı Originally Posted by denlis100 Yazıyı Oku
    Selamlar, "ilgili dönemde 21,6 milyon USD ... ihracat" ifadesindeki ilgili dönemden kasıt birinci ve ikinci çeyrek değil mi?

ANE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Selam hocam, evet ilk 6 aydaki ihracat 21,6 USD.
    İlk 3 ay 8 milyon USD, Nisan-Haziran 13,6 milyon USD. Toplam 21,6 milyon USD

3. Devada yorum ve analizlerine çok değer verdiğim başta maslak1 olmak üzere 3-4 arkadaş vardı. Onlardan bilanço sonrası güzel analizler okurduk. Umarım bir şeyler yazarlar yine, hisseden çıkmış da olabilirler. Bu çok önemli değil benim için.

Zira başkasının pozisyonuyla ilgilenmem, yazdıkları, yorumları ve analizleriyle ilgilenirim. Mesela hissede pozu olmasına rağmen yorumlarını aşırı negatif bulduklarım da var.

Benim için pozu olsun olmasın, sektör ve hisse hakkındaki iş sonuçlarına dönük yorumlar, analizler ve bu analizlerin objektif olması önemli.

Bu bağlamda, tek yaptığı hisse fiyatı üzerinden eleştiri yapmak olanlar da ilgi alanımda değil. Zira grafiklere ben de bakıyorum, uzun vade hisse satma/tutma kararımı bilançolar bozulmadan değiştirmiyorum, yeter ki bilançolar iyi olsun.

2023 hem sektör, hem de deva için bir patlama yılı olabilir, oldu oldu, olmadı ben de vedalaşırım gerekirse.

Not: Twitter da yazdıklarıma imkanı olan göz atabilir, bu çeyrekte aşırı yüksrlmiş pazarlama giderlerini ve yeni yatırım kaynaklı artan finansman maliyetlerini önemli buluyorum. Zaten net karı düşüren en önemli kalem de bu. İşin komiği bu amaçlarla yapılan harcamaları agresif büyüme çabası olarak görüyorum, ve şifdetle destekliyorum.

Tabi bir de ilk yarıda büyük sayılabilecek 200 milyon arge, 200 milyon fabrika yatırımı var(160 milyonu yeni onkoloji-biotech fabrika yatırımı için)
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

4. Değerli Ortak,

Hissedeki pozsiyonum değişmedi. Bir miktar diğer hissemle alış - satış yaptım (uygun paritede %10-15 ile). Toplam varlık portföyümden biste bir miktar daha yatırım yaptım ( bu enflasyon ortamında organize piyaslar bakımından bistten daha ucuz yerde varlık bulmak çok zor.. bir de son CDS hareketi öncesi eorubondlar.. hiç böyle %12leri falan hatırlamıyorum).. Biste yeni ayırdığım kısmı diğer hissem lehine kullandım. Bununla beraber; Deva, hala açık ara en büyük paya sahiptir.

1 - 1.5 yılda BİSTte Deva için fiyatlama bakımından kötü bir dönem geçirdiğimiz doğrudur. Bunda da pademinin kötü döneminde şirket akut işinin olumsuz etkilenmesi etken oldu. Diğer bir konu da; olduğundan daha fazla değer atfedilen temettü imtiyazı konusu. Birinci konuyu aştık; sektörde rekor adetsel büyümeler var. Sendika sayfalarından görülebilir; tarihsel kutu büyümeleri %4 civarı iken; ilk 6 ayda %20 civarı kutu büyümesi var.. Stagflasyon da olsa, küçülmede beraberinde enflasyon da olsa bu büyümenin önüne geçemeyecek (mevcut ilac ekosistemi değişmedikçe). Bunda pandemiden çıkışın büyük etkisi var: pandemide olmayan epideminin ortaya çıkışı, ertelenmiş medical ihtiyaçlar vb .. bir diğer sebep de ilacın finansmanın cepten yapılMIyor oluşu (halk fakirleşse dahi, ilacın bedeli SGKca ödendiği için tüketimde fakirleşme kaynaklı bir olumsuzluk olmuyor).. Fiyat konusu ise, ilk 6 ayda oldukça mütevazi idi (enflasyonla ve kur artışı ile karşılaştırınca). Buna ragmen Deva oldukça yüksek bir ciro büyümesi sağladı. Tebrikler

Finansallara baktım (Cuma akşamı) ve en çok merak ettiğimde 2.çeyrekteki brut kar marjı idi. Bu rakam bize kalan 6 ay hakkında fikir veriyor durumda. Herkes kendi kur tahminini yapabilir, fiyat ise 9 Temmuzda %25-%50 arasında arttı. Alt sınır %25. Fiyat korumalı ürün kategorisinde; %25 zam sonrasında maks %20 daha eklendi. Bu ürünlerde zam %50 maks artmış oldu (bileşik etki). Keşke şirket potföy paçal fiyatının ne kadar arttığını anons etse (etmez tabi ki.. .. sorun değil.. dileyen webden fiyatlara marka bazında bakabilir ve bir fikir elde edebilir).. Mevcut kutu büyümesi azalarak devam etse dahi bu ek zamla bu yılki ciroyu, tahminlenen TR tüketici enflasyon artışının çok üzerinde tamamlayacağız gibi görünüyor. Kurda yeni bir patlama olmazsa, Q2deki %55lik marjın epey üzerine çıkmamız olası (şirketin fifo veya ağırlıklı ortalmaadan hangisini kullandığını bilsem daha keskin muhakeme yapabilirim).

Ihracat büyümesi, hayvan sağlığında marj daralması, KKM yapmaları (bu kısmı kurla değil, faizle dönem sonu değerlendirmesi yaptıklarını tahnmin ediyorum. Burda park etmiş bir kur gelirimiz olacak), portföye usd bazlı Eurobond (umarım cds 900lerde iken almış olsunlar) dahil etmeleri, stoklar, alacaklar vb baktım..

Özetle: satışlardan memnunum.. marjlarda daralma bekliyordum ama biliyordum ki 9 Temmuz zammı bu marjları yukarı çekecek (kurda ayrıca bir patlama olmazsa)..

Yatırımlar hem fabrika hem de ar-ge bazında devam etmiş.

Ceviz ağacını diktikten sonra ilk verimli mahsul 5. yıl civarında alınıyor. Bu yıl ektim seneye mahsul olsun şeklinde bir durum yok. İlaç işi de öyle; ar-genin ruhsatlı ürüne dönme süresi 5-9 yıl (biyoteknolojik iilaçta 9 yıl, kimyasal ilaçta ruhsat süreci dahil 5 yıl civarı.. istisna her zaman olur). Bugünkü Devayı oluşturan arge eforu 2010-2017 aralığına ait (ar-ge dpt 20210da kurulmuştu). 2017den sonra olan ar-ge olayları bize 2022 ve sonrasını hazırlayacak. Şirket ar-geci sayısını yaklaşık 400e çıkardı (Bu rakam deva ve TR için oldukça büyük bir rakam.. inceledim ve YD firmalar dahi karşılaştırdım) bunların ciro karşılığını görüyoruz / göreceğiz.. İlaç işi, gerçekten UV işi. Ben de Devadaki yatırımımı öyle görüyorum. Uluslararası işler minimum %30a ulaşmadan ve bitoteknolojik lansmanlar ciroya dönüşmeden çıkma planım yok. Umidim de şudur: bunlar oldukça ciro artacak, artan ciro da şirket swot analizinde tehdit ya da risk olarak görülen konuları bertaraf edecek, şirket bunlarla büyüyecek.

Temettü konusu: piyasanın algısının değiştiremem ama %7.4lük imtiyaz ve %5lik YK üyeleri kar payının değeri benim için sadece o kadardır. Şunu da kabul ederim; KYnın beklentisi varken eşiğin bir tık üzeri dağıtıp KYye aşırı negatif mesaj vermek hiç centilmence değildir. Bu da doğrudur.. Burdaki algının KY nezdinde değiştiği nokta; kar dağıtım oranının %30-40 olduğu noktadır. O zaman aritmetiğin nasıl çalıştığını KY yaşayarak görmüş olacak. Güvencem de şudur: Foncuların da para almaya ihtiyacı var.. Onları durduran tek şek şirketin çok uygun bir ekosistemde çok ucuz ar-ge maliyeti ile çok iyi büyümesi ve değişen portföyle gelecek beklentisidir. Ben de onlarla bekliyor olacağım (kişisel finansal koşullarım ve şirketin temel koşulları bozulmadıkça).

Özet: bakmak istediğim temel konu brut kar marjı idi (ki ordan Q3 ve Q4 tahmini yapayım). Beklentim olumludur.

Yeni gelen ve bistteki yeni arkadaşlara not: Benim vademin ucu açıktır. 20212den beri hissedeyim. Gerekirse bir o kadar daha beklerim. UV kavramı benim için gerekirse 8-10 yıldır. Devanın bist fiyatlaması sıklıkla düşük FK ile yapılıyor. Dikkat.. İyi şirket, iyi hisse demek değildir. Benim gibi tek hisseye aşırı yüksek oranda yatırım yapmak risklidir. Sabrınız yoksa ve vadeniz kısa ise Deva sizin için iyi hisse olmayabilir. Dikkat.. Cauti ortağın dediği çok doğru bir rehberdir: Önce kendiniz ikna olun. Başkalarının söylediklerini de "fikir" mi, "nesnel bilgi" mi; süzgeçten geçirerek değer atfedin.

selamlar

5. @maslak1 yorumlar için teşekkürler,

Twitter da yazdıklarıma bakabildin mi bilmiyorum, benzer şeyler yazdım ben de.

İmtiyaz muhabbetine hiç gerek yok, buraya takılan .ok atma derdinde. Bu konuya takılacaksan hiç bulaşma hisseye, vakit kaybetme.

Öte yandan benim en çok dikkatimi çeken 2. Çeyrekte promosyon harcamalarının çok artması. Muhtemelen yeni ürünlerin agresif pazarlama faliyetlerinde fazla para harcandı.

Ayrıca yeni fabrikaya 160 milyon harcanmış, tek çeyrek için iyi para. Onkoloji-biyoteknoloji ürünleri sene sonuna kadar devreye girecek gibi.

Esas merak ettiğim yeni ruhsatı alınan pahalı ürünlerin ciroya katkısı, bu konuda bilgi bulabilen arkadaş olsa harika olurdu. Şirkete sorsan, gak guk tan başka bşf şey duymayız.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Alıntı Originally Posted by nilkiz Yazıyı Oku
    Bu arada p tsi eksi 5 açar
    Eksi 3 iyidir

7.  Alıntı Originally Posted by nilkiz Yazıyı Oku
    Eksi 3 iyidir
    Kılasik Deve hareketi, iki yildir hiç yanıltmadı. Bilanço öncesi sat, bilanço açıklandıktan sonra al. Bu ara bilançosu bence güzel geldi. Gelecek vadediyor.

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8.  Alıntı Originally Posted by Kral 35 Yazıyı Oku
    Kılasik Deve hareketi, iki yildir hiç yanıltmadı. Bilanço öncesi sat, bilanço açıklandıktan sonra al. Bu ara bilançosu bence güzel geldi. Gelecek vadediyor.
    i
    Gelecek vadeden güzel bilanço tahtaya yansıdı. --5.5 %
    Maşallah diyelim bari....
    AĞAÇ İSTEYEN TOHUM EKER....

Sayfa 170/505 İlkİlk ... 70120160168169170171172180220270 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz