Sayfa 89/507 İlkİlk ... 3979878889909199139189 ... SonSon
Arama sonucu : 4050 madde; 705 - 712 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1.  Alıntı Originally Posted by Maslak1 Yazıyı Oku
    çok satanlar listesindeki ürünlerden herhangibir molekülün deva tarafından sentezlenelebilmiş olması, ruhsatının alınması, SGK geri ödemesine girmiş olması deva yatırımcısı açısından değerli bilgidir. benim için de tabi ki.. bu tür bilgilerin detayını, ürün potansiyelini anlamak için fırsat buldukça konuya mutlaka zaman ayırıyorum.

pantent konusu; tekniğini anlamakta zorlandığım konudur. o nedenle, konuyu anlamaya çalıştığımda şuna odaklanıyorum; "ürün lansmanı önündeki patent engeli ne zaman ortadan kalkar?" (başka ülkere de bakarak anlamaya çalışıyorum).. öğrendiğime göre; Apixabanın lansmanı önündeki patent engeli Eylül 2022de kalkıyor ( https://www.drugdiscoverytrends.com/...armaceuticals/ ... listede 3.sırada olduğunu hatırlayalım).. genellikle, bu tür bilgileri ilk kaynağından görmeden ya da ikinci bir kaynaktan teyit etmeden şüphe ile karşılıyorum. 1 kaynaktan TRdeki sürenin Eylülde duyduğunu öğrendim. Avrupa patentinin dolum tarihi ile uyumlu bir bilgi. Kesin bilgi, demiyorum ama muhtemelen durum bu..

firmaya "üründeki patent engeli TRde zaman kalkıyor?", diye sormak da konu hakkındaki sorulara net cevap almamızı sağlar..

diğer yasal adım, SGK geri ödemesine girmektir (şirket dilerse, SGK geri ödemesine girmeden ve SGK iskontosu vermeden de ürünü satabilir ama satış adedi çok çok kısıtlanır.. TRde SGK geri ödeme listesine girmek özelikle pahalı ürünler için kritik değerdedir)..

Patent süresi dolmuş ve ruhsatı alınmış bir ürünün SGK geri ödemesine girmekle ilgili süreler mevzuata göre şöyle:

1-firma "ilk jenerik ruhsatı" aldı ise 1 hafta içinde SGK listesine giriyor (çünkü, hazinenin büyük maddi menfaati var.. fiyat düşecek ve yerli üretici satmaya başlayacak),
    2-ürün ilk jenerik değil.. ikinci, üçüncü vs jenerik ve "en ucuzdan %5 daha ucuza atacağım" şeklinde fiyat berlirlerse 1 hafta içinde SGK listesine giriyor..
    3-yukardakilerden hiç biri gerçekleşmezse; firma SGK listesine girmek iiçn 6 ayda 1 kez yapılan komisyon toplantısı tarihini bekler.

Devada Apixabanın durumu yukarıdaki 1 numaradır.

özetle; patent süresinin dolumu Eylül 2022 ise, o tarihi takip eden 1 haftada SGK listesinde oluruz ve satışa başlarız..

benim konu hakkında bilgim böyledir.
    Sayın Maslak1 söylediklerinize ek olarak: apixaban yani eliquis aynı zamanda bütün xa inhibitörlerine alternatiftir.

Örnek vermek gerekirse en çok satanlar listesinde 11. Sırada bulunan xarelto(rivaroxaban)da bir xa inhibitörudur.

Eliquis ve xarelto kıyaslayan çalışmalarda eliquis kullanımı daha güvenli bulunmuştur.

Kansuladirici pazarinda pazar payı, direkt oral antikoagülanlara dolayısıyla orada da apixaban , dabigatran ve rivaroxaban yönüne doğru kayacaktır.

2.  Alıntı Originally Posted by Bojar Yazıyı Oku
    Sayın Maslak1 söylediklerinize ek olarak: apixaban yani eliquis aynı zamanda bütün xa inhibitörlerine alternatiftir.

Örnek vermek gerekirse en çok satanlar listesinde 11. Sırada bulunan xarelto(rivaroxaban)da bir xa inhibitörudur.

Eliquis ve xarelto kıyaslayan çalışmalarda eliquis kullanımı daha güvenli bulunmuştur.

Kansuladirici pazarinda pazar payı, direkt oral antikoagülanlara dolayısıyla orada da apixaban , dabigatran ve rivaroxaban yönüne doğru kayacaktır.
    Sayın Bojar,

değerli bilgiler için çok teşekkürler. Apixaban, FDA tarafından 2012de onaylanmış. TRde ise ancak 2019da SGK listesine girmiş (bu kadar uzun süre gecikmelerin ana sebebi genelikle bütçe kısıtlarıdır). Buna göre, ürün henüz yaşam döngüsünün (product life cycle) TRde başlarındadır. Yani; hala büyüme evresi devam ediyordur. Sizin verdiğiniz bilgiden anlıyorum ki zamanla daha eski molekülün yerine kullanımı yaygınlaşıyor olacaktır (daha güvenli etki ya da yan etki mekanizaması dolayısıyla). rivaroxabanın lansmanı ise ilk olarak TRde (xarelto @bayer) 2012de yapılmış. Buna göre olgulaşmış bir endikasyon pazarı var (bu kategori ürün yaygın kullanılıyor). Eski moleküllerden de pay alarak büyüyecek demektir. Apixabanın küresel büyüme trendi hk bilgiyi burda bir linkte paylaşmıştım ve güçlü bir büyüme beklentisi vardı (büyük ihtimal belirttiğiniz sebeple)..

önemli ürünler için bu detaylar, gelecek hakkında bilgi vermesi bakımından değerlidir.

rivelimede de benzeri detaylara bakmıştım..

keşke bu tür detayları firma bizle paylaşsa..

örneğin, apixaban ruhsatı için şunları içeren bir kap bilgilendirmesi yapabilirdi: "....Ey Yartırımcı Ahalisi, Apixaban ruhsatını aldık. ilk jenerik ruhsat bizdedir.. ürünün patent süresi XYZ tarihinde dolacaktır. patent süre dolmundan sonra SGKya geri ödeme için başvuracağız. ürünün mevcut TR pazar büyüklüğü KLM TLdir ve son 3 yılda %ABC kadar cagr bazında büyümüştür. Ürünü TR dışında, felanca ülkelerde de ruhsatlandıracağız.. ve saire ve saire"..

Ey Deva, bunu bildirmek çok mu zor? bu metni bir ürün müdürünün hazırlaması yarım saati geçmez.. Ölü numarası yapmayı bıraksanız artık, nasıl olur???...

3.  Alıntı Originally Posted by kuzey Yazıyı Oku
    +1........
    Beni de sayın.

+1

4. Tahtacının baskılama döneminin sonuna geldi gibi, bu hafta içinde 30 üzerine atması muhtemel.
    Cari SPK mevzuatı çerçevesinde, asla yatırım tavsiyesi değildir.
    Kaptanın ustalığı deniz durgunken anlaşılmaz. LUKIANOS

5. Bu sayfa gittikçe daha daha eğlenceli oluyor. birileri sayfalar dolusu ilaç açıklamasu yapıyor sonra seans açılıyor hissede "Tık" yoook. Sonra tekratr sayfalar dolusu iman tazelene aşaması 2022 karı üzerinde atışlar, ihracat konusunda atışlar sonra seans açılıyor hissede yine tık yokkk. Ayların özeti işte buu.

6.  Alıntı Originally Posted by MR.BROWN Yazıyı Oku
    Bu sayfa gittikçe daha daha eğlenceli oluyor. birileri sayfalar dolusu ilaç açıklamasu yapıyor sonra seans açılıyor hissede "Tık" yoook. Sonra tekratr sayfalar dolusu iman tazelene aşaması 2022 karı üzerinde atışlar, ihracat konusunda atışlar sonra seans açılıyor hissede yine tık yokkk. Ayların özeti işte buu.
    “Gecenin en karanlık anı, şafak sökmeden az önceki andır.”
    Biz böyle düşünüyoruz

7. Teknikbilen bilir bir hissede baskılama bitti dememek için sorulacak sorular vardır
    İlki hacim ortalamanın üzerine çıkmaya başlamış mı sorusudur
    Bumda hacim artışı var mı
    Yokk
    Tam tersi hacim artmak bir kenara 2M dan 1M a düşmüş
    Gerçi hisse bası altında veya toplanıyor gibi sözcükler sarfedenlerin ellerinde bunu destekleyecekleri de birşey yok. Hisse çıkmayınca buna umut bağlama herhalde

8.  Alıntı Originally Posted by MR.BROWN Yazıyı Oku
    Teknikbilen bilir bir hissede baskılama bitti dememek için sorulacak sorular vardır
    İlki hacim ortalamanın üzerine çıkmaya başlamış mı sorusudur
    Bumda hacim artışı var mı
    Yokk
    Tam tersi hacim artmak bir kenara 2M dan 1M a düşmüş
    Gerçi hisse bası altında veya toplanıyor gibi sözcükler sarfedenlerin ellerinde bunu destekleyecekleri de birşey yok. Hisse çıkmayınca buna umut bağlama herhalde
    Benim yatırım projeksiyonum size zarar ettirebilir, size kendi kriterlerinize göre yatırım yapmanızı önerebilirim.
    Bol kazançlar diliyorum

Sayfa 89/507 İlkİlk ... 3979878889909199139189 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •