Sayfa 254/507 İlkİlk ... 154204244252253254255256264304354 ... SonSon
Arama sonucu : 4055 madde; 2,025 - 2,032 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1. "Şirket 1,5 milyar lira borçlanma aracı ihracı için SPK ya başvurmuştur"şirket haberleri

2. Bu parayı kim verecek?Acaba kimler alacak?Neticede 1 yıllık kârdan daha fazla bir para..konunun izahı mümkünmüdür?

3. Faiz oranı piyasa koşullarında olduğu sürece kimin aldığının şirket veya ortaklar açısından ne önemi var ki? Kim alırsa alsın aynı oranda faiz ödenecek sonuçta.

4.  Alıntı Originally Posted by kutupbaşı Yazıyı Oku
    Bu parayı kim verecek?Acaba kimler alacak?Neticede 1 yıllık kârdan daha fazla bir para..konunun izahı mümkünmüdür?
    Bankalar bu dönem merkez bankasını makro ihtiyati tedbir ve talimatları neticesinde kobi dışındaki kalan büyük şirketlere şu an kredi vermemektedir büyük şirketlerin çoğu banka kredisi yerine özel sektör tahvili ile borçlanıyorlar vadesi gelen banka kredisini kapatırken öst kullanıyorlar. Yani devanın özelinde olan bir durum değildir bu. Kar ile kredi rakamını karşılaştırırken ne düşündünüz bilmiyorum illaki kar ile bir şeyi karşılaştırmak istiyorsanız yıllık kar ile yıllık ödenen faizi karşılaştırıp bürüt kar marjı ile özkaynak karlılığı ile karşılaştırırsanız daha mantıklı karşılatrımalar yapmış olurusunuz. Bu kredi ile bu yatırım yapılırmı diye düşünüyorsanız mesala şöyle bir varsayımda bulunabilirsiniz yatırım yapıyorsunuz yatırım sonucunda üreteceğiniz malın bürüt kar marjı % 55 şirketin şu anki bürüt kar marjını baz alalım siz o yatırımı yapabilmek için yıllık % 30 faizli bir kredi ile borçlanıyorsunuz % 55- % 30 = % 25 mantıklı bir yatırım gibi görünüyor sonuçta şirketler kar etmek için kurulmuş yapılardır kullandığı krediyi ve yaptığı yatırımı bir matematik çerçevesinde yapar yatırımı yaparlar ve 1-2-3-4-5 yıl içinde yatırım için kullandığınız krediyi elde ettiğiniz kar ile ödersiniz kredi kullanıp yatırım yapmanın mantığı budur

5. Şunu belirtmek istemiştim 1 yıllık kâr neredeyse borçlanılan rakam kadar o halde bu kredi çokmu lazım acaba?kâr ila bu ihtiyaç karşılanamazmıydı?Yatırım veya borç ödeme her neyse sebepleri

6. Arkadaşlar olumsuz yazılarım nedeniyle kızdılar ve beni afaroz ettiler buradan ancak benim için faiz oranı ne olursa olsun bu parayı kimin ortaya koyacağı yatımcisı olarak beni ilgilendirir çünkü bilmiyoruz bilemiyoruz ya kendi paramızsa!Yine yazacaksınız bana ama buda bir gerçek iste

7.  Alıntı Originally Posted by kutupbaşı Yazıyı Oku
    Arkadaşlar olumsuz yazılarım nedeniyle kızdılar ve beni afaroz ettiler buradan ancak benim için faiz oranı ne olursa olsun bu parayı kimin ortaya koyacağı yatımcisı olarak beni ilgilendirir çünkü bilmiyoruz bilemiyoruz ya kendi paramızsa!Yine yazacaksınız bana ama buda bir gerçek iste
    Para koymak ne demek? Sizin ne demek istediğinizi anlayamıyorum. Şirketler faaliyetleri için borçlanmazlar mı? Anormal olan ne anlamadım.

8.  Alıntı Originally Posted by kutupbaşı Yazıyı Oku
    Şunu belirtmek istemiştim 1 yıllık kâr neredeyse borçlanılan rakam kadar o halde bu kredi çokmu lazım acaba?kâr ila bu ihtiyaç karşılanamazmıydı?Yatırım veya borç ödeme her neyse sebepleri
    hisse bir aydır soluksuz düşüyordu oratada yoktun bir ayın ardın ilk defa hisse bir haftayı artıda kapadı hemen çalının arkasından çıkıp ne desem de kötülesem diye düşünmüşsün kar ila krediyi karşılaştırmışsın çok ilginç gerçekten çok ilginç

Sayfa 254/507 İlkİlk ... 154204244252253254255256264304354 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •