Sayfa 163/505 İlkİlk ... 63113153161162163164165173213263 ... SonSon
Arama sonucu : 4036 madde; 1,297 - 1,304 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Küçük bir not. Bu zammın etkisi %25 değil. %38 üzerine %25 geldiği için %35 lik bir iyileşme sağlayacak.
    doğrudur; bileşik etki var ((1.3743 x 1.25) -1).. tam olarak %34.35 (@ yılın ikinci yarısı).. Ayrıca, 2 zam daha almıştık:
    1-Aralıkta ilaç bazlı artışlar vardı. Devayı da etkiledi.
    2-Nisanda da zam vardı:
    https://www.cumhuriyet.com.tr/turkiy...an-zam-1929027

Ayrıca, şimdi gerçekleşen bu zamda kimi grup ürünlere kur zammı üzerine ek %20 ve %10 zam öngörmüş (metinde yazıyor). az sayıda üründe de olsa devayı da etkileyebilir. bunu da izleyelim.

bir de bu ara zamların 2023 etkisi: Ocak ve Şubat 2023 satışları da yüksek fiyatla yıla başlayacak..

kutu bazında da büyümeler yüksek gidiyor..

tüm dünyuada resesyonun beklendiği bir ortamda, temel ihtiyaç sektörleri (gıda, sağlık, tarım) ön plana çıkıyor olacak. zaten, kutu büyümeleri durumu gösteriyordu. fiyat desteği de karlılık bakımıdan eksik kalanı kuvvetli bir şekilde destekliyor olacak.

2.  Alıntı Originally Posted by y0f0b0 Yazıyı Oku
    https://invst.ly/ygtj1
    2020 marttan başladığı uzun vadeli yükseliş desteğini bugün itibarı ile aşağıya kırdı. 200 günlük dahil destek olamadı. Kısa vadeli düşen trendi yukarı kırar gibi yaptı sonra btekrar üçgen içine döndü.Ben dahil bazı alıcılar senetlendiğini düşünüyorum. (39 lardan sattığım miktarın yaklaşık 3 te 1 i ile alım yaptım ). Bu günde aşağı yönlü kırdı. Ya dökmek istiyorlar yada bilmediğimiz bir şey var. Bu FK ile daha aşağı gider mi bilemiyorum. RSI 30 un altına kayarsa tekrar alış yapmayı düşünüyorum. Bu enflasyon oranıyla sağlık bakanlığının ilaç firmalarının isteklerine çok direnebileceğini düşünmüyorum. Beklentim 2 ay içinde bir ara zam. Bu tamamen benim kurduğum bir seneryo. Sakın bir yönlendirme olarak düşünmeyin.
    Herkese iyi günler
    https://invst.ly/yhlj2
    Herkese iyi günler,
    An itibarı ile görünüş linkte, teknik olumlu sinyaller verdi.
    Kanalı yukarı kırdı.
    Ortalamalar da 50 ve 100 günlük 31,80 ve 32 de burasıda geçilirse mükemmel.
    MACD mavi kırmızıyı kesti, olumlu.
    Temelde 1 hafta önce ile şu an arasında bir fark yok. Sadece ilaca yapılan zam.
    2 ay içindeki beklentim 1 gün sonra gerçekleşti.
    Deva nın silkinip ihracatı arttırması ve pahalı yeni ürünleri piyasaya çıkarması şart.
    Herkesin bayramını kutluyorum, Sağlıkla inşallah.

3.  Alıntı Originally Posted by Maslak1 Yazıyı Oku
    doğrudur; bileşik etki var ((1.3743 x 1.25) -1).. tam olarak %34.35 (@ yılın ikinci yarısı).. Ayrıca, 2 zam daha almıştık:
    1-Aralıkta ilaç bazlı artışlar vardı. Devayı da etkiledi.
    2-Nisanda da zam vardı:
    https://www.cumhuriyet.com.tr/turkiy...an-zam-1929027

Ayrıca, şimdi gerçekleşen bu zamda kimi grup ürünlere kur zammı üzerine ek %20 ve %10 zam öngörmüş (metinde yazıyor). az sayıda üründe de olsa devayı da etkileyebilir. bunu da izleyelim.

bir de bu ara zamların 2023 etkisi: Ocak ve Şubat 2023 satışları da yüksek fiyatla yıla başlayacak..

kutu bazında da büyümeler yüksek gidiyor..

tüm dünyuada resesyonun beklendiği bir ortamda, temel ihtiyaç sektörleri (gıda, sağlık, tarım) ön plana çıkıyor olacak. zaten, kutu büyümeleri durumu gösteriyordu. fiyat desteği de karlılık bakımıdan eksik kalanı kuvvetli bir şekilde destekliyor olacak.
    yukarıda belirttiğim ek (%25 üzerine) %20 ve 10luk zam çok sayıda ucuz ürünü etkilemiş görünüyor.. deva için kaç ürünü etkilediğini takip etmek değerli bilgi olacak.

4.  Alıntı Originally Posted by Maslak1 Yazıyı Oku
    yukarıda belirttiğim ek (%25 üzerine) %20 ve 10luk zam çok sayıda ucuz ürünü etkilemiş görünüyor.. deva için kaç ürünü etkilediğini takip etmek değerli bilgi olacak.
    konuyu kontrol ettim. firmada kendi portföyüne göre önemli yatırımı olan arkadaşlara önerim:

1-yukarıdakai maddeden etkilenen toplam SKU (kalem mal / ürün) sayısı Devada kaç adettir? Zam oranı kaça kadar çıktı?
    2-Firma somut bilgi vermekten çekinirse, şunu öneririm:
    a-faaliyet raporunda çok satan ürün isimleri var. O ürünlerin fiyat değişimlerini webdeki açık kaynaklardan 7 Temmuz 2022deki artışlarına bakınız;
    b-veriyi anlamaya daha çok vakit ayırmak isteyenler: firmanın tüm ürünleirne yine web kaynakalrındna fiyat değişimlerine bakabilir.

özetle, ilaç fiyatları 7 Temmuz 2022de belli gruptaki ve belli fiyatın altındaki ürünler için %25 + %20 veya %25+%10 olarak arttı.

Devlet açısından doğru iş yapılmıştır: Kısıtlı bütçede yüksek fiyatlı ürünlere ek zam %25 olmuş, belli kategorideki (kanun metninde tanımlı) ürünlere ise %25 üzerine ek zam yapmıştır.. Düşük fiyatlı ürünlerde ilaç bulunurluğu sorunu daha yüksekti..

iyi bayramlar dilerim

Selçuk ecza deposunda çalışan bir tanıdığım uzun zamandır ilaç yoktu dedi.
    Bu zamlardan sonra piyasaya çıkar dedi.

6. 25% lik zam ile 2022 nin geri kalanında çeyreklik 300-350 mln TL faliyet karı beklentisi 500-600 mln TL aralığına yükseliyor. Şubat 2023'te şu anki Euro kuruna göre ilaca yapılacak 30-35% civarı bir zam ile çeyreklik 700-800 mln TL kar eden bir şirket haline gelecek . Mayıs 2020'de kapattığım pozisyonlarımı büyük ölçüde geri açtım.

Pozisyon kapama nedenim karın 15% inin imtiyazlı paylara ve yönetime gittiği ve C grubu paylara temettü verilmediği ortamda prospektif FK'nın 10 civarına ulaşmasıydı. Şu anki fiyat ile 2023 karının yaklaşık 2 katına işlem görüyor şirket. Defansif, krizlere dayanıklı bir sektörde iş yapan şirket yukarıdaki nedenlere rağmen Bist'in en ucuzlarından olmamalı.

Forumda çok büyük emeği olan Sn. Maslak ve Cautionary'e katkılarından dolayı teşekkürler.

7.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Dün mayıs ayı pazar verileri açıklandı. Toplam sektör satış hacmi %81, yerli ilaç şirketleri satış hacmini %100 arttırmış. Geçen yıl Nisan-mayıs ayları kısmı kapanma etkileri vardı, bunun da etkisi var tabi. Bu yıl deva için %60-70 arası ciro büyümesi öngörmüştüm. Artık beklentimi %70-80 aralığına çıkarmayı düşünüyorum. Haziranı da görelim, ona göre netleştiririm.

İlk çeyrek sektör %50 satış hacmi büyümesi yaşarken, deva %60 büyümüştü. Twitterda faydalı bir tablo paylaştım.

https://twitter.com/cautionary53/sta...06946258657281
    Sayın cautionary son zamlar dan sonra yıl sonu ciro beklentiniz nedir?

8.  Alıntı Originally Posted by scrat Yazıyı Oku
    25% lik zam ile 2022 nin geri kalanında çeyreklik 300-350 mln TL faliyet karı beklentisi 500-600 mln TL aralığına yükseliyor. Şubat 2023'te şu anki Euro kuruna göre ilaca yapılacak 30-35% civarı bir zam ile çeyreklik 700-800 mln TL kar eden bir şirket haline gelecek . Mayıs 2020'de kapattığım pozisyonlarımı büyük ölçüde geri açtım.

Pozisyon kapama nedenim karın 15% inin imtiyazlı paylara ve yönetime gittiği ve C grubu paylara temettü verilmediği ortamda prospektif FK'nın 10 civarına ulaşmasıydı. Şu anki fiyat ile 2023 karının yaklaşık 2 katına işlem görüyor şirket. Defansif, krizlere dayanıklı bir sektörde iş yapan şirket yukarıdaki nedenlere rağmen Bist'in en ucuzlarından olmamalı.

Forumda çok büyük emeği olan Sn. Maslak ve Cautionary'e katkılarından dolayı teşekkürler.
    Hammadde maliyetindeki ve personel ücretlerindeki artışı hesaba kattınız mı?

Sayfa 163/505 İlkİlk ... 63113153161162163164165173213263 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •