Sayfa 303/505 İlkİlk ... 203253293301302303304305313353403 ... SonSon
Arama sonucu : 4036 madde; 2,417 - 2,424 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1.  Alıntı Originally Posted by rodrigo44 Yazıyı Oku
    Bence bu konuda yapacak bir şeyimiz yok verecek cevapları belli : biz onlara ar-ge hizmeti veriyoruz karşılığında şukadar gelir elde ediyoruz diyecekler. Kılıfına uydurmuşlar yani.
    benim görüşüm de bu şekildedir. bunu diyecektir. nitekim, bu fason hizmet fiyatlaması bakımından konu bu başlıkta daha evvel gündeme geldi. hatta; dipnotlarda "maddi hata" (sehven de olsa yanlış veri) vermişlerdi ve sonra KAPla da düzettiler.

apremilastı da bu başlıkta konuşmuştuk.. ancak, cphi web sitesi vesilesi (haziran 2023 tarihli tablo) ile farkettim ki yurtdışı satışı devada olacak gibi görünüyor (yorumum öyle)..

yukarıda da belirttiğim gibi; bistte benzeri konu bir çok firmada var.. üreten/pazarlayan/dağıttan ayrışması, grup şirketler arası hizmet ve yönetim ücret faturalaşması vb vb ..

2. Saba İlaç DEVA Holding’den fason hizmeti satın almaktadır. Bu bağlamda Saba ürünleri DEVA Holding
    tarafından fason olarak üretilmekte ve depolanmaktadır. Deva Holding kendi bünyesinde bulunan Ar-Ge
    Merkezinde Saba’ya Ar-Ge hizmeti vermekte; bu çerçevede Saba ürünlerine ilişkin çalışmalar yapmakta ve
    pilot üretim gerçekleştirmektedir. Bunun yanında Saba şirketi DEVA Holding’den mali, idari ve
    pazarlama/tanıtım hizmetleri satın almaktadır. Saba ilaçlarının yurt dışı satışı da kısmen DEVA Holding
    tarafından yapılmaktadır.

Deva adı altında ama karlar Sabaya gibi algıladım yurt dişi satışlarıda

3.  Alıntı Originally Posted by rodrigo44 Yazıyı Oku
    Saba İlaç DEVA Holding’den fason hizmeti satın almaktadır. Bu bağlamda Saba ürünleri DEVA Holding
    tarafından fason olarak üretilmekte ve depolanmaktadır. Deva Holding kendi bünyesinde bulunan Ar-Ge
    Merkezinde Saba’ya Ar-Ge hizmeti vermekte; bu çerçevede Saba ürünlerine ilişkin çalışmalar yapmakta ve
    pilot üretim gerçekleştirmektedir. Bunun yanında Saba şirketi DEVA Holding’den mali, idari ve
    pazarlama/tanıtım hizmetleri satın almaktadır. Saba ilaçlarının yurt dışı satışı da kısmen DEVA Holding
    tarafından yapılmaktadır.

Deva adı altında ama karlar Sabaya gibi algıladım yurt dişi satışlarıda
    değerli ortak hem vergi hem de spk mevzuatına göre ilişkili şirktler kendi aralarındaki işlemleri emsal bedele göre yapmak zorundadırlar. vergi tarafının konuyu sınırlandırması ile spk tarafının sınırlandırması ve formülüze etmesi farklı da olsa, ortak olan şudur: grup şirket işlemlerinde karsız işlem yapılmaz.. yani; deva, sabanın yurtdışı satışından ya komisyon yada kar almak zorundadır. yani; ya aracılık eder ve komisyon alır yada alım satım yapr ve oradan kar alır.. mevzuat böyle.

Eastpharma bunu nasıl yönlendirir :
    1-%18lik bist ortağının payını azaltmak isteyebilir ve karı çoğunu sabada bırakmak isteyebilir
    2-tam tersine, devada vergi teşvikleri olduğu için karın çoğunu devada bırakmak isteyebilir (teşvikleri erken zamanda kullanmak isteyebileceği için).

belirtitğim gibi; saba konusu benim için henüz major bir konu değildir. tabi ki izlemekteyim.

4. işbankası bist 100 dışı hisse fonu fona geçen ay devayı eklemiş yeni girmesine rağmen fondaki 10. büyük pozisyonda ulaşmış kabaca 620.000 lot almış gibi görünüyor

5.  Alıntı Originally Posted by Maslak1 Yazıyı Oku
    belirtitğim gibi; saba konusu benim için henüz major bir konu değildir. tabi ki izlemekteyim.
    Benim içimde saba konusu önemsiz Bir ortagımız ciddi ithamlar dediği için bunla ilgili şirketin bilancoda acıkladıgı durumları paylaştım.

Odaklanmamız gereken devanın satışları artıyormu yeni ürünleri piyasa cıkıyormu bunlar bence. Misal 1 sene boyunca deva hiç ruhsat almayıp sadece saba üstünden alsa ozmn oturup düşünmemiz lazım şuan için 6 ayda 1,4 milyar tl kar eden bir deva var sonuçta diğerleri küçük ayrıntılar bence ufak şeyler. Hadi imtiyazıda düşelim %10. 6 ayda 1.260 milyon net kar var ortada beni tatmin ediyor şahsen onun için paylarımı koruyorum ve türk ilaç sanayinin dipte oldugunu düşünüyorum yani sektorun en kötü döneminde böyle bir kar var. Bu son görüşlerim hakkında sizler ne düşünüyorsunuz merak ediyorum benmi cok olumluyum yanlışmı düşünüyorum acaba.

6.  Alıntı Originally Posted by rodrigo44 Yazıyı Oku
    Benim içimde saba konusu önemsiz Bir ortagımız ciddi ithamlar dediği için bunla ilgili şirketin bilancoda acıkladıgı durumları paylaştım.

Odaklanmamız gereken devanın satışları artıyormu yeni ürünleri piyasa cıkıyormu bunlar bence. Misal 1 sene boyunca deva hiç ruhsat almayıp sadece saba üstünden alsa ozmn oturup düşünmemiz lazım şuan için 6 ayda 1,4 milyar tl kar eden bir deva var sonuçta diğerleri küçük ayrıntılar bence ufak şeyler. Hadi imtiyazıda düşelim %10. 6 ayda 1.260 milyon net kar var ortada beni tatmin ediyor şahsen onun için paylarımı koruyorum ve türk ilaç sanayinin dipte oldugunu düşünüyorum yani sektorun en kötü döneminde böyle bir kar var. Bu son görüşlerim hakkında sizler ne düşünüyorsunuz merak ediyorum benmi cok olumluyum yanlışmı düşünüyorum acaba.
    şöyle cevap veriyim sana bende saba konusunu çok merak ettim sabanın 2022 yılı bilonçosuna baktım 2022 yılı karı 170 milyon faiz gideri olmayan bir şirket bence odaklanılacak kadar büyük bir bilançosu yok kendinizde açıp bakabilrsiniz sabanın bilaçosuna

7.  Alıntı Originally Posted by KAFASINAGÖREYAZAN Yazıyı Oku
    şöyle cevap veriyim sana bende saba konusunu çok merak ettim sabanın 2022 yılı bilonçosuna baktım 2022 yılı karı 170 milyon faiz gideri olmayan bir şirket bence odaklanılacak kadar büyük bir bilançosu yok kendinizde açıp bakabilrsiniz sabanın bilaçosuna
    Aynen bende biraz inceledim geçen seneyi bulamadım ama 2016 yılı raporunu bulmuştum ozaman 5 milyon kutu ilaç satışı varmış devanın aynı sene 140 milyon kutu falan çerez kalır devanın yanında seba.

İş yatırım alışları yabancı fon sanıyordum yerli fonmuş değerli bilginiz için teşekkürler. İş yatırım değerli bir kurum aldıysa devayı ele güzel beklentileri vardır diye düşünüyorum.

Faiz gideri olmadan kılçıksız 170 milyon kar diyorsunuz, saba’nin sahibi deva’nin hakim ortağı.
    Faiz giderleri deva’da ar-ge deva’da saba tertemiz kar ediyor.
    Sizi hiç rahatsız etmiyor mu?
    Beni rahatsız ediyor şahsen.
    Son 3 yıldır ar-geden gelen bir ilaç yok.
    Rivelime vardı artık onun da rakip jenerikleri var.

Sayfa 303/505 İlkİlk ... 203253293301302303304305313353403 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •