Sayfa 188/505 İlkİlk ... 88138178186187188189190198238288 ... SonSon
Arama sonucu : 4036 madde; 1,497 - 1,504 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1. Borsa kralı olarak bilinen zamanın palası Nasrullah Ayan bile bu hisseden darbe yemiş... Kitabında aman bu şirkete dikkat edin diyor. Aradan 30 yıl geçmiş... Garp cephesinde değişen bir şey yok malesef! Rezillik diz boyu. 1 yıllık şirketler arşa çıktı oysa... Bu 100 olsa kurtarmaz. Ytd.

2. ben sattım kurtuldum, gesan - kontr geçtim şu an kafam rahat... hisseye aşık olmamak lazım.

Alıntı Originally Posted by Maslak1 Yazıyı Oku
    çok satanlar listesindeki ürünlerden herhangibir molekülün deva tarafından sentezlenelebilmiş olması, ruhsatının alınması, SGK geri ödemesine girmiş olması deva yatırımcısı açısından değerli bilgidir. benim için de tabi ki.. bu tür bilgilerin detayını, ürün potansiyelini anlamak için fırsat buldukça konuya mutlaka zaman ayırıyorum.

pantent konusu; tekniğini anlamakta zorlandığım konudur. o nedenle, konuyu anlamaya çalıştığımda şuna odaklanıyorum; "ürün lansmanı önündeki patent engeli ne zaman ortadan kalkar?" (başka ülkere de bakarak anlamaya çalışıyorum).. öğrendiğime göre; Apixabanın lansmanı önündeki patent engeli Eylül 2022de kalkıyor ( https://www.drugdiscoverytrends.com/...armaceuticals/ ... listede 3.sırada olduğunu hatırlayalım).. genellikle, bu tür bilgileri ilk kaynağından görmeden ya da ikinci bir kaynaktan teyit etmeden şüphe ile karşılıyorum. 1 kaynaktan TRdeki sürenin Eylülde duyduğunu öğrendim. Avrupa patentinin dolum tarihi ile uyumlu bir bilgi. Kesin bilgi, demiyorum ama muhtemelen durum bu..

firmaya "üründeki patent engeli TRde zaman kalkıyor?", diye sormak da konu hakkındaki sorulara net cevap almamızı sağlar..

diğer yasal adım, SGK geri ödemesine girmektir (şirket dilerse, SGK geri ödemesine girmeden ve SGK iskontosu vermeden de ürünü satabilir ama satış adedi çok çok kısıtlanır.. TRde SGK geri ödeme listesine girmek özelikle pahalı ürünler için kritik değerdedir)..

Patent süresi dolmuş ve ruhsatı alınmış bir ürünün SGK geri ödemesine girmekle ilgili süreler mevzuata göre şöyle:

1-firma "ilk jenerik ruhsatı" aldı ise 1 hafta içinde SGK listesine giriyor (çünkü, hazinenin büyük maddi menfaati var.. fiyat düşecek ve yerli üretici satmaya başlayacak),
    2-ürün ilk jenerik değil.. ikinci, üçüncü vs jenerik ve "en ucuzdan %5 daha ucuza atacağım" şeklinde fiyat berlirlerse 1 hafta içinde SGK listesine giriyor..
    3-yukardakilerden hiç biri gerçekleşmezse; firma SGK listesine girmek iiçn 6 ayda 1 kez yapılan komisyon toplantısı tarihini bekler.

Devada Apixabanın durumu yukarıdaki 1 numaradır.

özetle; patent süresinin dolumu Eylül 2022 ise, o tarihi takip eden 1 haftada SGK listesinde oluruz ve satışa başlarız..

benim konu hakkında bilgim böyledir.
    Sayın Maslak1
    Tam isabet ile söyledikleriniz gerçekleşti. Şimdi sıra geldi finansallara nasıl yansıyacak. Apaclot/apixaban kan ve kan yapan organlar grubunda ve bu ürün grubunda kutu bazında %0,4, TL bazlı olarak % 0,5 olmuş.(Son faaliyet raporundan). Sizin bu molekül için pazar ve bizim alabileceğimiz pay tahmininiz var mıdır? 19 Nisan dan beri orjinalinin sadece ELIQUIS 2,5 MG 10 FILM KAPLI TABLET formu bulunuyor.Yani Ali Raif ile yarışacağız nerdeyse şimdilik.

4. Sayın Uğurkaptan,

Pazarını sadece Apixabanla değerlendirmemek gerektiğini biliyorum. Zira, kısmen de olsa aynı endikasyonlarda başka moleküller de var. Kapsamlı değerlendirme için, endikasyon alanlarına giren hastalıkların görülme sıklığı (prevelance, incidence), ilacın günlük tedavi dozu, tedavi süresi, yerel tedavi protokolleri (SUT; sağlık uygulama tebliği) vb verilerin konu hakkında tecrübe sahibi bir pazarlama ve iş geliştirmeci tarafından değerlendirilmesi daha doğru olur. Bu hesap uzun ve karmaşık bir süreç.. Sektörde çalışanların IQVIAdan mevcut durumu (potansiyeli değil) da görebiliyor. Potansiyel = ürünün birkaç yılda makul tanıtımla gidebileceği seviye...

Ben, elde veriye dayalı bilgi olmadığında POTANSİYELİ (mevcut pazarı değil) görmek için kestirme olarak şuna bakıyorum:

ürünün global cirosu x TRnin küresel ilaç pazarındaki payı..

16.7 milyar usd x %0.6 = 100.2 mio USD..

Bu rakam bu molekülün belli bir sürede yıllık ulaşacağı potansiyel olabilir. Pazar henüz burda değil (kısmen de veriye dayalı tahmin ediyorum). Bunun da sebebi şudur: Ürün (molekül) TRde dünya zamanlamasına göre geç lanse edildi.. Molekülün pazar penatrasyonu artışı ile doygunluk noktasına ulaştığında olması gereken rakam bu civar olabilir.

Yani; molekül potansiyeli 100 mio usd civarı (tahmin) ama pazar olarak henüz burda olmadığımızı düşünüyorum.. 2 firma, ürün tanıtımı (diğer moleküllere karşı daha büyük share of voice) ile diğer moleküllerden bu ürüne alan açacaktır..

firmada kesinlikle bu tahminler vardır.. ama sorsak, "bilemeyiz, rekabetin durumu ve hekimleirn tercihini görmemiz lazım" gibi cevaplar vermesi büyük ihtimaldir. oysa, emin olduğum bir şey var: bir ürün için ar-geye başlanmadan önce mutlaka teknik ve finansal fiziblite yapılır ve belli aralıklar o fizibilite finansal karlılık yönünden gözden geçirilir (güncellenir), lanse olmadan da fizibilitenin makul zaman da iyi bir sonuç (IRR, ina&nbd, yatırımın geri ödeme süresi vb) mutalaka bakılır.. hatta; bu ürün mutlaka 2022 ve/veya 2023 bütçe hesabına girdi / girecektir.. yani; firma bu üründen 2023te ne kadar ciro elde edeceğini tahminlemiştir.

Firmanın 12 ayda alabileceği ciro hakkında bir hissiyatım var ama rakam belirtmem yanlış olur.. Ancak, ileriki yıllarda ciroda en çok satanlar arasında üst sıralarda yer alacağını tahmin ediyorum. global cirosu rivelimenin molekülünden de büyük olan bir üründen bahsediyoruz..

unutmadan; sadece TR pazarına bakmak yeterli olmaz.. bu ürünü mutlaka dış pazarlarda da patentin elverdiği her yerde pazara vermeye çalışacaklardır.

selamlar

Teşekkürler Sayın Maslak1

6. Tam harekete başlar

Bu defada borsa döner emenuke

7. İES genel sekreteri bloomberg htde program çıktı yaklaşık 20 dk önce. Sektör hakkında bilgiler verebilir. Youtubedan canlı yayını geri çekip izleyebilirsiniz.
    NOT: Şirket pazarlama çalışmalarına devam etmektedir. Bugün imatis için bir reprazant görüşmeye geldi. İlacın ortalama kutu fiyatı 6.000 TL

Hala gitsem mi gitmesem mi e pes

Sayfa 188/505 İlkİlk ... 88138178186187188189190198238288 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •