Sayfa 463/479 İlkİlk ... 363413453461462463464465473 ... SonSon
Arama sonucu : 3827 madde; 3,697 - 3,704 arası.

Konu: TTKOM - Türk Telekom

1.  Alıntı Originally Posted by thinktt Yazıyı Oku
    Lafım size değil "genel olarak" borsada şirketlere yatırım yapanların şirket ürünlerine zam yapılmasını savunma yaklaşımlarını somut rakamlara erişmek daha kolay olduğu için enerji şirketleri üzerinden eleştirdim.

Ayrıca paylaştığınız yazıda bakan 2022 yılındaki subvansiyondan bahsetmiş. Doğrudur. Ben de o yuzden 2023 yılında dünyada elektrik ve doğal gaz fiyatlarının ne kadar geriye geldiğini anlatmaya çalıştım. Şu anda bir subvansiyon yok. Üreticinin fiyatlarının da (grafik linklerini paylaştım) maliyetlere paralel dolar bazında pandemi öncesine dönmesi gerekiyor.

Bu arada o dönemdeki enerji fiayatları artışındaki bahanesi ile yapılan zincirleme zamların hiç biri geri gelmedi.

Elektrik üreticilerinin 2022 yılında kendileri üzerinden yapılan sübvansiyona rağmen rekor karlar yaptıklarını görmemek de olmaz. Hepsi para bastı ve çoğu borçlarını kapadı.
    Türkiye'de özellikle elektrik sektörü yıllarca kan ağladı. Yüksek döviz maliyetli yatırımlar, ülkede para kazanmadı ancak kamu tarafında çeşitli sübvansiyonlar ile batmalarına da izin verilmeyerek gemi yüzdürüldü. Pandemi sonrası yaşanan devalüasyon ve Rusya-Ukrayna savaşı sonrası elektrik sektörü altın yıllarını yaşadı, geçmişin acısını bir nebze çıkardı. Bunun üzerine bir de yenilenebilir enerji tarafındaki atak ile borsada ilgili firmalar coşku ile balon fiyatlamalara ulaştı.

Enerji sektörü demiyorum( enerji sektörü çok büyük) ama elektrikle ilgili firmalara ülkede yatırım yaparken 3-5 firmanın dışında çoğunun kapısının önünden geçilmez bu saatten sonra. Özellikle ges epc, ges işletim, ges panel, elektrik mühendislik firmalarına dikkat etmek lazım!! Birde oyunun kuralı bir gecede regulasyon tarafından değiştirilebildiği için riski de o derece büyük.

Sübvansiyon ile ilgili de yasa var ve ortada açık olduğumu devreye giriyor. 3 ayda bir tarife fiyatları değişir, orada dengelemeler yapılıyor. Bu konuda daha detaylı bilgi için elektrik tarife metodolojisi çalışabilirsiniz.

2.  Alıntı Originally Posted by bigdata Yazıyı Oku
    Türkiye'de özellikle elektrik sektörü yıllarca kan ağladı. Yüksek döviz maliyetli yatırımlar, ülkede para kazanmadı ancak kamu tarafında çeşitli sübvansiyonlar ile batmalarına da izin verilmeyerek gemi yüzdürüldü. Pandemi sonrası yaşanan devalüasyon ve Rusya-Ukrayna savaşı sonrası elektrik sektörü altın yıllarını yaşadı, geçmişin acısını bir nebze çıkardı. Bunun üzerine bir de yenilenebilir enerji tarafındaki atak ile borsada ilgili firmalar coşku ile balon fiyatlamalara ulaştı.

Enerji sektörü demiyorum( enerji sektörü çok büyük) ama elektrikle ilgili firmalara ülkede yatırım yaparken 3-5 firmanın dışında çoğunun kapısının önünden geçilmez bu saatten sonra. Özellikle ges epc, ges işletim, ges panel, elektrik mühendislik firmalarına dikkat etmek lazım!! Birde oyunun kuralı bir gecede regulasyon tarafından değiştirilebildiği için riski de o derece büyük.

Sübvansiyon ile ilgili de yasa var ve ortada açık olduğumu devreye giriyor. 3 ayda bir tarife fiyatları değişir, orada dengelemeler yapılıyor. Bu konuda daha detaylı bilgi için elektrik tarife metodolojisi çalışabilirsiniz.
    Tavsiyenize teşekkürler

Pandemi öncesi bankalar da (ağırlık özel bankalar) bu firmalara verdikleri kredilerden dolayı bayağı terlediler

Nisan'da önemli değişimler olabilir
    ben de bunu paylaşayım.
    https://www.haberekonomi.com.tr/inde...r&icerik=23159

3. Malumun ilanı, 4 yıl seçim yok.

https://x.com/etkilihaber/status/177...352881278?s=20

4. Takası inceleyin. 500 milyon lotun 350 milyon kadarını yabancı ve zirrat paketlemiş. Ziraattekiler uzun zamandır paket zaten.geçen haftada yabancı arasında mal paslaşmış. Kalan kurumlardaki mallarında bir kısmını benim gibiler paketlemişsse piyasada 50-100 milyon mal kalmıştır. Zaten yüzde 13 ü borsada işlem görüyor. Yani paket olmayan yüzde 3 -4 kalmış olabilir....
    yazdıklarım yatırım tavsiyesidir. beni dinleyin görün ebenizinkini.

Alıntı Originally Posted by temelci Yazıyı Oku
    Takası inceleyin. 500 milyon lotun 350 milyon kadarını yabancı ve zirrat paketlemiş. Ziraattekiler uzun zamandır paket zaten.geçen haftada yabancı arasında mal paslaşmış. Kalan kurumlardaki mallarında bir kısmını benim gibiler paketlemişsse piyasada 50-100 milyon mal kalmıştır. Zaten yüzde 13 ü borsada işlem görüyor. Yani paket olmayan yüzde 3 -4 kalmış olabilir....
    Yüzde 30 emeklilik ve yatirim fonlarinda. Yüzde 20 küsur yabancida. Bunlar niye paket sayiliyor?

M2101K6G cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6.  Alıntı Originally Posted by cafer76 Yazıyı Oku
    Yüzde 30 emeklilik ve yatirim fonlarinda. Yüzde 20 küsur yabancida. Bunlar niye paket sayiliyor?

M2101K6G cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Büyük lokma oldukları için.
    yazdıklarım yatırım tavsiyesidir. beni dinleyin görün ebenizinkini.

7. İnsanlar pozisyonları olduğu için görmezden gelmekte ya da anlamamakta ısrar ediyor. Bu sefer kitabın ortasından konuşayım; Varlık fonuna ait kamusal alanda siyasete payanda hizmet üreten hiç bir şirket ürettiği hizmetin gerçek bedelini tüketiciye fatura etmeyecek. Sizler siyasetçinin menfaatini önceleyen, yöneticileri de siyasetin menfaatini ve kendi ikballerini gözeten bir yapının ortaklarısınız. Kamu (Kit) yapısına ortak olmak böyle bir şeydir. Bu kadar net.
    Az insan çok huzur

8.  Alıntı Originally Posted by ric Yazıyı Oku
    İnsanlar pozisyonları olduğu için görmezden gelmekte ya da anlamamakta ısrar ediyor. Bu sefer kitabın ortasından konuşayım; Varlık fonuna ait kamusal alanda siyasete payanda hizmet üreten hiç bir şirket ürettiği hizmetin gerçek bedelini tüketiciye fatura etmeyecek. Sizler siyasetçinin menfaatini önceleyen, yöneticileri de siyasetin menfaatini ve kendi ikballerini gözeten bir yapının ortaklarısınız. Kamu (Kit) yapısına ortak olmak böyle bir şeydir. Bu kadar net.
    Kamuda para yok butce acigı almıs basini gidiyor kamuda en kolay iteleyeck yer internet faturası her hanede var ve mecburlar kullanmaya . Bunuda yaz biryere . Yada satacaklar alan arkadaslar iteleyecekler . Bu fiyata internet olmaz .

Sayfa 463/479 İlkİlk ... 363413453461462463464465473 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •