Sayfa 461/479 İlkİlk ... 361411451459460461462463471 ... SonSon
Arama sonucu : 3825 madde; 3,681 - 3,688 arası.

Konu: TTKOM - Türk Telekom

1. Bu kiyası 2 sene once felan alark 8 lira iken yapmistm. Ozamanda elektrk faturası 8 dolar civari idi. Sonra gelen zam ile 25 dolarlara ciktı. Suan yine ort 12 15 dolara dustu faturalar.

Aslında bedava yasiyoruz habermz yok . Elektrk su faturalar bedava .

Domatesin kilosu 2 dolar . 8 kilo domatese internet bedava. Burda ya internet ucuz dolar bedava . Yada domates pahalı.

Domatesn 60 lira oldugu yerde doların 180 lira olması lazım. Internetinde minimum 3000 3500 tl olması lazım.

2. Bir şirket için en büyük handikap ürettiği hammadde, ürün veya hizmetin fiyatını kendisinin belirleyememesidir. Milyarlarca dolar yatırım yapıp ortaya çıkan ürün ve hizmete fiyatı budur diyememek, faaliyet gösterdiğin sektörde kural koyucu, game changer olamamak o şirkete yatırım yapmamak için benim yatırım görüşüme göre yeterde artar.

Hele hele bunun bizim ülkemizde devlet tarafından sosyal ve siyasi amaçlarla kontrol edilip uygulandığı ve rekabetten söz edilemeyecek kadar kötü bir iklimde önceliğin kamu yararı olduğu bir alana yatırım yapmak yine benim kendi yatırım felsefeme göre absürtlükten başka bir şey değildir.

Varlık Fonunun kuruluş ve varlık amacının ilk maddesi kamu yararıdır. Varlık amacı kamu faydası olan bir yapıya ortak olup akabinde nerede bizim hakkımız demekte zannediyorum ki absürtlüğün diğer bir yansımasıdır.
    Az insan çok huzur

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    Akinonya Adası Kuzey Şato
    Gönderi
    3,920
     Alıntı Originally Posted by ric Yazıyı Oku
    Bir şirket için en büyük handikap ürettiği hammadde, ürün veya hizmetin fiyatını kendisinin belirleyememesidir. Milyarlarca dolar yatırım yapıp ortaya çıkan ürün ve hizmete fiyatı budur diyememek, faaliyet gösterdiğin sektörde kural koyucu, game changer olamamak o şirkete yatırım yapmamak için benim yatırım görüşüme göre yeterde artar.

Hele hele bunun bizim ülkemizde devlet tarafından sosyal ve siyasi amaçlarla kontrol edilip uygulandığı ve rekabetten söz edilemeyecek kadar kötü bir iklimde önceliğin kamu yararı olduğu bir alana yatırım yapmak yine benim kendi yatırım felsefeme göre absürtlükten başka bir şey değildir.

Varlık Fonunun kuruluş ve varlık amacının ilk maddesi kamu yararıdır. Varlık amacı kamu faydası olan bir yapıya ortak olup akabinde nerede bizim hakkımız demekte zannediyorum ki absürtlüğün diğer bir yansımasıdır.
    yatırımcı için bence varlık fonunda olması bazen dezavantaj olsa da
    bazende avantajdır yatırım harcamaları tarafında

thy olan şey kurun fırlaması ile gelen karın
    kurun durması ile burda olmasıda o kadar olasıdır
    İŞ İŞ YAPMAZ. ADAM İŞ YAPAR. ms2026 Akinolu Kentuf.

4.  Alıntı Originally Posted by kentuf Yazıyı Oku
    OO kimleri görüyorum.

Hoşgeldin sefa getirdin.
    Artık ben bırak işleme girmeyi hiç kımıldamam artık:
    Hoşbulduk.
    İnceledim biraz marbaş ve ünlü üstünden azimut portföy satmış gibi düşünüyorum.muhtemelen obams vs gibi senetleri aldılar(faiz kararı öncesi )
    Şimdi senet’in msci tracker fonlarda olmadığı wisdomtree gibi temettü indekslerinde yeralmıyor olması bizler için avantaj(işler düzeldiğinde mcap artacak (msci ağırlığı artar)ve temettü geldiğinde wisdomtree gelir)
    Yatırım ve emeklilik fonları süre uzatımı gündem olunca piyasanın epeyce negatif olduğu dönemde senet aldılar.qnb den morgan stanley müşterisi alıcı olunca bir kısmı orada sattı.yerli yatırımcılardan satanlar olmuştur(doğal olarak) op ettiği yerde satıcı oldular.şimdi index relatif normalleşme söz konusu
    Bofa dan 2 ayrı yabancı işlem yapıyordu.klasik agresif robot satıcı iken başka yabancı alıcı idi.

Tcell pd/dd epey cazip noktalara gelmiş durumda.içinde çok değerli bir çok iştiraki ile epey cazip.
    Ttkom ise bakalım yeniden değerleme ile nasıl bir özsermaye seviyesine ulaşıcak.(eldeki gayrimenkuller vs ) ben şirketin belli bir mcap seviyesine ulaştıktan sonra dost ülkelere(azeri vs gibi yüzde 20 aşmayacak şekilde blok satılacağını düşünüyorum)
    Dikkatlerden kaçan bir diğer olgu önceden morgan stanley aracılığı ile stratejik seçenekler incelenmiş o dönemde süre uzatımı eksikliği sebebi ile sonuç alınmamıştı.
    Eğer mevcut program(ekonomi) devam edecekse en şanslı sektörlerden olacaktır.
    Kamunda olması evet bir dezavantaj,zaten böle olmasa bu mcap de olmazdı

5.  Alıntı Originally Posted by Şakir Yazıyı Oku
    Bu kiyası 2 sene once felan alark 8 lira iken yapmistm. Ozamanda elektrk faturası 8 dolar civari idi. Sonra gelen zam ile 25 dolarlara ciktı. Suan yine ort 12 15 dolara dustu faturalar.

Domatesin kilosu 2 dolar . 8 kilo domatese internet bedava. Burda ya internet ucuz dolar bedava . Yada domates pahalı.

Domatesn 60 lira oldugu yerde doların 180 lira olması lazım. Internetinde minimum 3000 3500 tl olması lazım.
    Şuan ülkede fiyat olarak en düşük şey mesken elektrik, doğalgaz, internet faturaları.

Elektrik - dogalgazın tüm dünyada usd bazlı bilinen maliyetleri var, üretici-dağıtıcıdan bu maliyetin altına elektriği - doğalgazı alamayacağın için devlet yıllardır bu tarafı sübvanse ederken gsm-fiber internet tarafı neredeyse tamamı devlet kontrollü monopol yapı olduğu için şimdiye kadar herhangi bir devlet teşviği almadığı için bu durumlarda.

Telekom abone havuzunda önümüzdeki 1-1.5, yıl içinde hala 180-220 tl aralıgında fiber kullanacak çok sayıda abone var.

Eğer telekom 20 milyar usd fiber altyapı yatırımı yapan tamamıyla özel bir şirket olsaydı bugun hala 5-6 dolara aylık internet hizmeti verir miydi??

6.  Alıntı Originally Posted by Şakir Yazıyı Oku
    Bu kiyası 2 sene once felan alark 8 lira iken yapmistm. Ozamanda elektrk faturası 8 dolar civari idi. Sonra gelen zam ile 25 dolarlara ciktı. Suan yine ort 12 15 dolara dustu faturalar.

Domates pahalı.

7.  Alıntı Originally Posted by bigdata Yazıyı Oku
    Şuan ülkede fiyat olarak en düşük şey mesken elektrik, doğalgaz, internet faturaları.

Elektrik - dogalgazın tüm dünyada usd bazlı bilinen maliyetleri var, üretici-dağıtıcıdan bu maliyetin altına elektriği - doğalgazı alamayacağın için devlet yıllardır bu tarafı sübvanse ederken gsm-fiber internet tarafı neredeyse tamamı devlet kontrollü monopol yapı olduğu için şimdiye kadar herhangi bir devlet teşviği almadığı için bu durumlarda.

Telekom abone havuzunda önümüzdeki 1-1.5, yıl içinde hala 180-220 tl aralıgında fiber kullanacak çok sayıda abone var.

Eğer telekom 20 milyar usd fiber altyapı yatırımı yapan tamamıyla özel bir şirket olsaydı bugun hala 5-6 dolara aylık internet hizmeti verir miydi??
    Borsada pozisyonlar olunca sanırım fiyatlar ucuz geliyor.
    Elektrik fiyatları ucuz değil. Hala ortalamasının üzerinde. Dünyada enerji fiyatları ve doğagaz fiyatları çok düştü. Ama bizim borsacılar pandemiyi baz alıyorlar

Elektrik fiyatlarının dolar bazlı fiyatlarına bakılırsa bu durum rahatlıkla görülebilir

https://www.myenerjisolar.com/turkiy...i-arastirmasi/

Uzuzn dönemli görmek için grafiklerde periyodu 5 yıl veya Maks seçin

rotterdam kömür fiyatları
    https://tr.investing.com/commodities...treaming-chart

doğalgaz fiyatları
    https://tr.investing.com/commodities/natural-gas

Almanya elektrik fiyatları
    https://tradingeconomics.com/germany/electricity-price

uzun dönemli görmek için maksimumu seçin

Bu da ttkom internet dolar bazlı abonelik fiyatı

https://x.com/Korelasyon/status/1767...090264403?s=20

Tahminim eskisinden farklı olarak internet asgari 15 dolar seviyesinde olacak bundan sonra. Ayrıca telekom tarafındaki zamların enflasyona etkisi enerjiye göre çok çok düşük.

Bu şirketlerin yatırım yapabilmeleri ve 5g ihalesinde yüksek fiayt vermeleri için de ürnlerindeki fiyat baskılarının kalkacağını düşünüyorum

Eğer enerji piyasası böyle devam ederse aşırı enerji hisselerini almış kitlenin zamanla telekom hisselerine yönelmeleri beklentim ya da dileğim

8.  Alıntı Originally Posted by thinktt Yazıyı Oku
    Domates pahalı.
    Domates ucuzlamaz . Cunku 20 cente aldgn patates bile 1 dolar oldu. Bu durumda dolar ucuz kalmis oluyor. Mumessil 1.100 dolar maas aliyor primsiz. Inanlmaz . Mumkun olmayan seyler bunlar . Nereye kdr surer bilmem ama icinde oldugumuz donem 2016 2017 donemi gibi bedava yasiyoruz habermz yok

Sayfa 461/479 İlkİlk ... 361411451459460461462463471 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •