Sayfa 5/518 İlkİlk ... 345671555105505 ... SonSon
Arama sonucu : 4139 madde; 33 - 40 arası.

Konu: EPLAS - Egeplast

1. [QUOTE=Dmart;5720380]Benim cevabına cevabım

Berna hn, kamuya bir şey açıklarken daha net olmanızı isterim, her yere çekiştirilebilecek açıklamalar yaparak algı yaratmaya çalışıyor gibisiniz. Spk ya mı sorayım nerenin degerlemesi yapılıyor belli değil siz öğrenip bana iletin diye, kısaca piyasada algı yaratmaya çalışarak yatırımcıları yanıltmaya yönelik açıklamalar yapıyorsunuz. Nerenin yeniden değerlemesinin yapılacağını açıklamak sizin yatırımcılara karşı bir sorumluluğunuz. Sizden hangi gayrimenkullere yeniden degerleme yapılacağı bilgisini kap ta tekrar yayımlamanızı talep ediyorum. Aksi halde algı yaratarak yatırımcıyı yanıltıcı haberler verdiğinizle ilgili tüm kurumlara şikayette bulunucam

[/Niye şaşırıyorsunuz ki, Berna Hanıma en basit soruyu sorun yine aynı cevabı verecektir, kurumsal denen şirkette Kemal bey ne derse o konuşulur o yazılır.
    Aynen dediğiniz gibi sürekli algı ile insanları yanıltıyorlar bakın vakıf olayı çözümlenmeden önceki eplas genel kurulunda Kemal zorlu yatırımcılarına konuşma yaparken şunları demişti öncelikle vakıf la işleri biterelim hipotekleri kaldıralım sonra yatırımcıları mutlu edecem demişti,
    Şuan ki gelinen durum ortada kendisinin bireysel hataları ile vakıf ihalesinde ödenen fazla paralar,
    Kendi hatalarını yine yatırımcıya yükledi, tabi en kolayı ve en ucuzu bu
    Sn Dmart şikayetlerini bildir zaten böyle giderse herkes sıraya girecek, herkes bildiğini ne şikayeti olduğunu yazıp göndersin, ben yazmaya başladım çünkü uzun ve kalın bir dosya olacak
    Ben bir insanla aramda pamuk ipliği kadar bağ kalana kadar tutmaya devam ederim ama kendisi koparırsa olacaklardan ben mesul olmam,

2. Bugün Alkim kağıt maddi duran varlık satışı yaptı. "İhtiyaç fazlası gayrimenkul olup, faaliyetlerimize etkisi yoktur." adı altında.

Ne kadar güzel bir şey

Boş boş duruyordu. Satalım işletme sermayesinde kullanırız.

SON KEZ POLYANACILIK yapayım. Kemal zorlu yeniden değerlemeleri kafalarda soru işareti bırakmadan yaptı diyelim

Ya sonra ....

TAMAMEN SALLIYORUM 1 milyara çıksın öz kaynaklar

1 milyar öz kaynaklar öz kaynakla 50 milyon net kar mı üretecek egeplast...

Adama gülerler o parayı faize koysan net karından daha çok para kaznırsın diye.

Demem o ki ;

Yeniden değerlemeler kafalarda soru işareti bırakılmayacak şekilde yapılsa bile

Atıl duran bütün taşınmazlar satılıp. Gerek işletme sermayesi gerek yeni ürün gammı gerek katma değer üreten başka işlerde kullanılması gerekiyor

3. Bİraz da ben polyannacılık yapayım:

Kanun der ki, sen yeniden değerlemeni yap, mülküne bir fiyat biçtir, oluşan fark üzerinden bana da yüzde 2 vergimi ver.

Aşağıdaki maddeyi yanlış anlamadıysam; yeniden değerleme durumunda oluşan artış miktarı tekrar vergilendirmiyor. Kavramlar bana yabancı olduğu için yanlış anlamış da olabilirim, muhasebe işiyle uğraşan ortaklar doğrusunu yazabilir.

Sonuç olarak; pasifteki bir mülk satılacaksa güzel bir fırsat diye düşünüyorum.

15- Yeniden Değerlemeye Tabi Tutulan İktisadi Kıymetlerin Elden Çıkarılması

Yeniden değerlemeye tabi tutulan iktisadi kıymetlerin satılması veya herhangi bir şekilde elden çıkarılması halinde, pasifte özel fon hesabında gösterilen değer artışı tutarları, satış kazancına dahil edilmeyecektir. Bu durumda fon hesabı kayıtlarda kalmaya devam edecektir.

4.  Alıntı Originally Posted by turguty Yazıyı Oku
    Bİraz da ben polyannacılık yapayım:

Kanun der ki, sen yeniden değerlemeni yap, mülküne bir fiyat biçtir, oluşan fark üzerinden bana da yüzde 2 vergimi ver.

Aşağıdaki maddeyi yanlış anlamadıysam; yeniden değerleme durumunda oluşan artış miktarı tekrar vergilendirmiyor. Kavramlar bana yabancı olduğu için yanlış anlamış da olabilirim, muhasebe işiyle uğraşan ortaklar doğrusunu yazabilir.

Sonuç olarak; pasifteki bir mülk satılacaksa güzel bir fırsat diye düşünüyorum.

15- Yeniden Değerlemeye Tabi Tutulan İktisadi Kıymetlerin Elden Çıkarılması

Yeniden değerlemeye tabi tutulan iktisadi kıymetlerin satılması veya herhangi bir şekilde elden çıkarılması halinde, pasifte özel fon hesabında gösterilen değer artışı tutarları, satış kazancına dahil edilmeyecektir. Bu durumda fon hesabı kayıtlarda kalmaya devam edecektir.
    Olay aslında şöyle

Farz-ı misal

2001 ocak ayında 1.000.000 tl değerinde arsa satın almış olalım
    2021 kasım ayında da yeniden değerleme yapmış olalım (üfe hesabına göre yapacağız)

Dipnot : arsalarda amortisman olmadığından amortisman hesabı tutulmayacaktır

2001 şubat Yİ-üfe 38,02 (bir sonraki ayın oranı alınır)
    2021 kasım Yİ-Üfe 858,43 (hangi aysa o ay alınır)

Değerleme oranı 858,43/38,02=22,58

Aldığımız arsamızın değer 1.000.000* 22,58 den 22.580.000 olur

Şimdi Yeniden değerlemenin avantajları nelerdir onlardan bahsedeyim

1) SATIŞ ve Kurumlar vergisi

a)2001 de aldığımız arsayı yeniden değerleme YAPMADAN 50.000.000 satmış olalım

Arsayı sattık kasaya 50 milyonu koyduk

50.000.000 -1.000.000 = 49.000.000 kar görünür ve 49.000.000 kar üzerinden kurumlar vergisi öderiz.
    49.000.000 *%23=11.270.000 vergi

b)2001 de aldığımız arsayı yeniden değerleme YAPIP 50.000.000 satmış olalım

arsayı sattık kasaya 50.000.000 tl yi koyduk

Yeniden değerleme ile arsanın fiyatı 22.580.000 olmuştu

50.000.000-22.580.000=27.420.000 tl kar etmiş oluruz

27.420.000-1.000.000=26.420.000 * %2 = 528.400( %2 YENİDEN DEĞERLEME VERGİSİ)

27.420.000 *%23 =6.306.600 tl (KURUMLAR VERGSİ)

6.306.600+528.400=6.835.000 tl vergi öderiz

Özet olarak iki durumda da kasaya aynı para girer ama yeniden değerleme yapılınca daha az kar görüleceğinden daha az vergi ödenir

Diğer avantajı ise amortismandır. Daha yüksek amortisman ayrılır bu yüzden daha az vergi ödenir
    Son düzenleme : Uc_kirkbes; 30-12-2021 saat: 05:01.
    Zengini fakir eden müsrif evlattır .Memuru fakir eden süslü avrattır .Fakiri fakir eden kuru inattır

5. Sayın Uc_kırkbes detaylı açıklama için teşekkürler.

7. Degerleme tam bir piyango...
    Ya iyi çıkarsaya bekliyoruz işte..
    Bir sirket icin bu menkukler degerleme de olucaktir siralamasi cok zor olmasa gerek...

Sayfa 5/518 İlkİlk ... 345671555105505 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •