Sayfa 40/117 İlkİlk ... 3038394041425090 ... SonSon
Arama sonucu : 934 madde; 313 - 320 arası.

Konu: CIMSA - Çimsa Çimento

1.  Alıntı Originally Posted by haldırhuldur Yazıyı Oku
    Kasaya para girecek diye beklerken satış iptal oldu Şimdi bir de bir sürü para çıkacak hayırlısı diyelim uzun vadede her türlü karşılığını verecektir diye düşünüyorum zararına yatırım yapacak halleri yok

Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    1 milyar borçlanmıştı, bir yatırım geleceği belliydi de piyasa buna kısada nasıl tepki verir kestiremiyorum, uzunda iyi bir haber vizyoner aksiyon ama uzun vadeli

2. #AFYON 2022 YILI 3 AYLIK KONSOLİDE NET KARI 14.308.735 TL (2021/3 AYLIK: 33.853.222)

3.  Alıntı Originally Posted by haldırhuldur Yazıyı Oku
    #AFYON 2022 YILI 3 AYLIK KONSOLİDE NET KARI 14.308.735 TL (2021/3 AYLIK: 33.853.222)

Aslında işler iyi gidiyor diyebiliriz geçen yıl 9 milyon kar, bu yıl 12,5m esas faliyet karı, bunun dışındakiler yatırım geliri (geçen yıl 27m imiş) gideri finansman geliri gideri, ertelenmiş vergi geliri vs. bunlar çokta önemli değil bence.

4.  Alıntı Originally Posted by Fsindustry Yazıyı Oku
    Aslında işler iyi gidiyor diyebiliriz geçen yıl 9 milyon kar, bu yıl 12,5m esas faliyet karı, bunun dışındakiler yatırım geliri (geçen yıl 27m imiş) gideri finansman geliri gideri, ertelenmiş vergi geliri vs. bunlar çokta önemli değil bence.
    Bunlara göre bir tahmin de biz yapalım. Esas faliyet karı büyümeyen çimentocu yok. Yani hasılatlar uçuyor %100, maliyetler de büyüyor %100 itirazım yok ama gelir-gider farkı da büyüyor, çünkü enflasyon var, paranın değeri düştü. Örnek çimsa, geçen yıl hasılat 600 , maliyet 500. Kar 100. Bu yıl hasılat 1200, maliyet 1000 olursa kar 200. Buna göre geçen yıl 154M olan esas faliyet karı büyürse bence 200M yakışır. Exsa, bunol, afyon , ertelenmiş vergi geliri derken bu rakam uçmasın mı? 65M tahmin edenlerin açıklamaları sadece üretim ve enerji maliyetleri artmış şeklinde. Neyse fazla uzatmayayım ama gemi gibi çimsa, evet yavaş ama sağlam dostlar. Bunlar kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir herkesin risk iştahı farklıdır, İsteyen istediği aksiyonu almakta her zaman serbesttir. Selamlar, saygılar.

5. Akçansa bilançosunu gönderdiğine göre çimsanın bilançosu bellidir, çünkü çimsada payı var. Israrla bilançoyu her zaman olduğu gibi geciktiriyorlar.. Sanki merkez bankası bilançosu hazırlıyorlar. Bilanço geciktikçe huylanıyorum.. İnşallah yüzümüzü güldürecek bir bilanço gelir.. Kesinlikle al-sat tavsiyesi değildir

6. 45 milyon dolar çimentoya yatırım yapacaklarına bu paraya 50 mw hazır hes santrali alırlardı, böylece en büyük giderleri enerjiden büyük tasarruf yaparlardı, ama enerjisa varken
    yapmazlar, biraz geniş açıdan düşünürlerse her şirket kendiden sorumludur deyip enerji santrali alırdım, hatta bu paraya 70 mw ges veya res santralide alınabilirdi.. Şirkete yazmak lazım aslında.. Kesinlikle al-sat tavsiyesi değildir

7. Arkadaşlar merhaba, ben hem forumda hem de borsada yeniyim yani herhangi bir bilgim yok. Küçük yatırımcının da küçüğüyüm desem yanlış olmaz. Çimento sektöründen de hisse bulundurmak istiyorum portföyümde, fakat bilmediğim anlamadığım bir kaç şey var, en çok beğendiğim çimsa lakin çimsa ile ilgili değil de genel çimento sektörü hakkında sorularım var.

1)Öncelikle son dolar bazında son 10 yıllık satışlara baktığımızda bütün çimento şirketlerinin satışının sürekli düştüğü gözüküyor, artan sadece Oyak çimento idi yanlış hatırlamıyorsam. Aynı zamanda esas faaliyet karı ve net karına da bakıyorum onlarda da sürekli düşüş görüyorum dolar bazında. Bunlara rağmen hisselerin değeri artıyor. Ben buradaki mantığı çözemedim, tamam kovid sebebiyle kriz var ama 10 yıllık süreçte başka ne oldu da çimento sektörü bu kadar etkilendi ve gelecekte bu durum sizce düzelir mi?
    2) Çimsa özellikle Sabancı gibi bir devin olmasından ötürü de çok beğendim, lakin akçansa gibi küresel devle ortaklık varken neden çimsa üzerinden yatırıma devam ettirilip arttırılır ki? Çimsa daha eski biliyorum lakin akçansa kurulduğunda borsaya giriş yapsaydım kendi kendime akçansa kurulduğu için çimsayı yutacak artık sabancılar da oradan devam edecek bunu almalıyım derdim, lakin temettü, büyüme ve hisse değer artışlarını kıyasladığımızda çimsa çok daha performanslı duruyor. Bunun mantığı sizce ne olabilir? Çimsa'da bildiğim beyaz çimento hikayesi var lakin bu hikaye akçansada da kullanılabilirdi. Ben buradaki amacı anlamadım.

Sizlere danıştığım şey yanlış anlamayın şu hisseyi mi alayım bunu mu değil, işin mantığını felsefesini anlamaya çalışıyorum. Kısmetse perşembe günü borsa açıldığında çimsa almak istiyorum, ufak tefek, 500-1000 liralık paralarla ve minimum 10 yıl maksimum ömür nereye giderse tutma niyetim var, bu sebeple sağlam yatırım yapmak istiyorum. Yardımcı olursanız şimdiden teşekkür ederim.

8. Sn. B.a.l ; nickinizin açılımı nedir? Ozelden de yazabilir misiniz rica etsem

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Borsada bilgisiz bir yatırımcıyım.Temel analizden-teknik analizden anlamam. Kulağım delik değildir. Kimse benim yazdıklarımdan etkilenip işlem yapmasın.(eski nickim : hallederiz )

Sayfa 40/117 İlkİlk ... 3038394041425090 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •