Sayfa 94/117 İlkİlk ... 44849293949596104 ... SonSon
Arama sonucu : 934 madde; 745 - 752 arası.

Konu: CIMSA - Çimsa Çimento

1. Ben yenı gırdım onun için sordum sağolun

2. Özet Bilgi
    Şirketimizce Exsa'nın Devralınması Suretiyle Birleşilmesine İlişkin SPK Başvurusu
    Yapılan Açıklama Güncelleme mi ?
    Evet
    Yapılan Açıklama Düzeltme mi ?
    Hayır
    Yapılan Açıklama Ertelenmiş Bir Açıklama mı ?
    Hayır
    İlgili Şirketler
    CIMSA
    Yönetim Kurulu Karar Tarihi
    24.05.2023
    Birleşme Yöntemi
    Devralma Şeklinde Birleşme
    Birleşmeye Esas Finansal Tablo Tarihi
    31.12.2022
    Para Birimi
    TRY
    Devralınan Şirket
    Borsa'da İşlem Gören/Borsa'da İşlem Görmeyen
    Pay Değişim Oranı
    Ortaklarına Verilecek Pay Grubu
    Ortaklarına Verilecek Payların Nevi
    EXSA EXPORT SANAYİ MAMULLERİ SATIŞ VE ARAŞTIRMA A.Ş.
    Borsa'da İşlem Görmeyen
    0,43759716
    -
    Nama

Pay Grup Bilgileri
    Mevcut Sermaye
    Birleşme Nedeniyle Artırılacak Sermaye Tutarı (TL)
    Azaltılacak Sermaye Tutarı (TL)
    Ulaşılacak Sermaye
    Birleşme Nedeniyle Verilecek Menkul Kıymet ISIN Bilgileri
    SAHOL, TRASAHOL91Q5
    2.040.403.931
    72.907.188,2
    0
    2.113.311.119,2
    SAHOL, TRASAHOL91Q5
    Mevcut Sermaye
    Birleşme Nedeniyle Artırılacak Sermaye Tutarı (TL)
    Azaltılacak Sermaye Tutarı (TL)
    Ulaşılacak Sermaye
    TOPLAM
    2.040.403.931 TL
    72.907.188,2 TL
    0 TL
    2.113.311.119,2 TL
    Birleşmeye İlişkin SPK Başvuru Tarihi
    21.06.2023
    SPK Başvuru Tarihi
    21.06.2023
    Ek Açıklamalar
    Yönetim Kurulumuzun 20 Haziran 2023 tarihli toplantısında;

1) Yönetim Kurulumuzun 24 Mayıs 2023 tarihli toplantısında alınan kararlar doğrultusunda, bağlı ortaklığımız Exsa Export Sanayi Mamulleri Satış ve Araştırma A.Ş. (Exsa)'nin tüm aktif ve pasifleri ile birlikte bir kül halinde Şirketimiz tarafından devralınması suretiyle Şirketimiz bünyesinde birleşilmesi işlemine ilişkin olarak hazırlanan 20 Haziran 2023 tarihli Birleşme Sözleşmesi ve Birleşme Raporu'nun onaylanmasına,

2) Ernst Young Kurumsal Finansman Danışmanlık A.Ş. tarafından hazırlanan 20 Haziran 2023 tarihli Uzman Kuruluş Raporu'nda tespit edilen birleşme oranı (%96,55) esas alındığında, her biri 0,01 TL nominal değerde 1 adet nama yazılı Exsa payına karşılık her biri 0,01 TL nominal değerde 0,43759716 adet nama yazılı Şirketimiz payının ihraç olunmasına; böylelikle, Şirketimizce birleşme nedeniyle gerçekleştirilecek sermaye artırımı tutarının 72.907.188,20 TL ve bu suretle Şirketimiz dışındaki Exsa ortaklarına tahsis edilecek pay miktarının 7.290.718.820 adet olarak belirlenmesine,

3) Birleşme kapsamında gerçekleştirilecek sermaye artırımı nedeniyle Şirketimiz Esas Sözleşmesi'nin 10'uncu maddesinde yapılacak değişikliğe ilişkin ekli tadil tasarısının kabulüne,

4) Birleşme işlemi nedeniyle hazırlanan duyuru metni, sermaye artırımı nedeniyle gerçekleştirilecek pay ihracına ilişkin ihraç belgesi ve esas sözleşmenin sermaye maddesinde yapılacak değişikliğe ilişkin tadil tasarısının onaylanması amacıyla II-23.2 sayılı Birleşme ve Bölünme Tebliği hükümleri çerçevesinde Sermaye Piyasası Kurulu'na başvuruda bulunulmasına,

5) Gerekli izin ve onayların alınmasını takiben söz konusu birleşme işleminin, sermaye artırımının ve esas sözleşme değişikliğinin Şirketimiz Genel Kurulu'nun onayına sunulmasına,

katılanların oybirliğiyle karar verilmiştir.

Birleşme ile birlikte Sabancı Topluluğu'na ait finansal yatırımlar ve başta nakit ve benzeri olmak üzere Exsa'ya ait varlıklar doğrudan Şirketimiz bünyesinde konsolide edilerek daha şeffaf ve kurumsal bir yapıya taşınacaktır. Ayrıca, yönetim ve ortaklık yapıları sadeleştirilecek ve Topluluğa ait varlıkların tek bir idari merkezden yönetilmesinin katkısıyla sermaye dağılım ve portföy yönetim süreçlerindeki etkinlik ve kar dağıtım potansiyeli artırılacaktır.

Diğer yandan, Uzman Kuruluş Raporu baz alınarak yapılan hesaplama sonucunda, bağlı ortaklığımız Çimsa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Çimsa)'nin Exsa sermayesinde mevcut bulunan 76.927.500 TL nominal değerli payları karşılığında, Şirketimizce birleşme nedeniyle yapılacak sermaye artırımı sonucunda, Çimsa'ya 33.663.255,79 TL nominal değerli ve birleşme sonrası Şirketimiz sermayesinin %1,59'unu temsil eden Şirketimiz paylarının tahsis edileceği öngörülmektedir.

Bu kapsamda, birleşme işlemine gerekli izin ve onayların alınmasını teminen 21 Haziran 2023 tarihinde (bugün) Sermaye Piyasası Kurulu'na başvuruda bulunulacak olup, başvuru ile birlikte Sermaye Piyasası Kurulu incelemesine sunulacak Duyuru Metni, Birleşme Sözleşmesi, Birleşme Raporu, Uzman Kuruluş Raporu ve Esas Sözleşme Tadil Tasarısı ekte yer almaktadır.

3. Hisse başına 0,249 sahol düşüyor. 1000 lot cimsaya 249 lot sahol verilecek. Vergi kesintisi varmı bilmiyorum.

Lenovo K53a48 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4.  Alıntı Originally Posted by yavuz15 Yazıyı Oku
    Hisse başına 0,249 sahol düşüyor. 1000 lot cimsaya 249 lot sahol verilecek. Vergi kesintisi varmı bilmiyorum.

Lenovo K53a48 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Hayır hissedarlara değil şirketin kasasına girecek Sahol hisseleri.

5. Değerleme ilk bakışta Çimsa hissedarları aleyhine yapılmış. Exsa gizli değerleri olan bir şirket, bu hali ile oldubittiye getirilip birleşme raporu hazırlanmış. Buna itiraz etmek gerekiyor.
    Son düzenleme : Efendi; 22-06-2023 saat: 10:58.

6.  Alıntı Originally Posted by Efendi Yazıyı Oku
    Hayır hissedarlara değil şirketin kasasına girecek Sahol hisseleri.
    Bu birleşmeden Çimsa sahol pay senedi sahibi olabiliyorlarsa bizim elimizdeki paylar Çimsa değil mi acaba burda birleşmede bizler dışarda mı tutulduk acaba

7.  Alıntı Originally Posted by eliot Yazıyı Oku
    bu birleşmeden çimsa sahol pay senedi sahibi olabiliyorlarsa bizim elimizdeki paylar çimsa değil mi acaba burda birleşmede bizler dışarda mı tutulduk acaba
    çimsanın içinde exsa vardı o gidecek sahol hissesi gelecek

8.  Alıntı Originally Posted by Efendi Yazıyı Oku
    çimsanın içinde exsa vardı o gidecek sahol hissesi gelecek
    Sayın efendi evet bu birleşmeden exa nın yerine sahol gelecekse şirketin kasasına giriyor ise biz bu şirkete ortak değil miyiz biz pay sahipleri.bunun dışında mı tutulduk acaba

Sayfa 94/117 İlkİlk ... 44849293949596104 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •