Sayfa 118/180 İlkİlk ... 1868108116117118119120128168 ... SonSon
Arama sonucu : 1437 madde; 937 - 944 arası.

Konu: Oltaya Takılanlar - 2

1. BAŞAK'tan alıntıladım

Destek seviyesi, enstrümanın mevcut fiyat seviyesinin altındadır ve düşmesini engeller.
    Bu, fiyatın sınırı geçmek yerine bu noktadan sonra toparlanacağı anlamına geliyor

Direnç, doğrudan enstrümanın mevcut seviyesinin üzerinde bulunur ve bir çatı görevi görür Destek ve direnç seviyeleri kırıldığında, başka bir destek ve direnç seviyesi bulunana kadar fiyat yükselmeye devam edecek.

Yatırımcılar için çok önemlidir çünkü fiyat dökümleri teknik analiz için çok değerlidir.

Ayrıca şunu da belirtmeliyiz ki bir destek seviyesi kırıldığında yeni bir direnç seviyesi olur.
    Kırık bir direnç seviyesi, bir destek seviyesi olur.

2. "Fiyata" dayalı hisse satın alıyorsanız, yatırımcı değil spekülatörsünüz.

Bu tip insanların kazanma olasılığı son derece düşüktür.

yatırım yaparken ;

Bir şirketin kısa vadeli (ticari mallar, alıcılar vb.) kısa vadeli varlıklarına ne miktarda yatırım yaptığını ölçmek için nakit olmayan net çalışma sermayesine bakmak gerekir ve hissesine talip olunur.

3.  Alıntı Originally Posted by BJK Coccinella Yazıyı Oku
    Defalarca da belirttiğim gibi formül dili konusunda çok yeterli değilim ve de programlama dili bilmiyorum…

İlk cümlem bu olsun ki; neden bazı şeyleri gerçekleştiremiyorum anlaşılsın…

Kazandırır, kazandırmaz… İnanın ben de bilmiyorum.

Yeniliği şu, parametreleri düşürdüm ve hız kazandırdım. Yani aslında eski sistem üzerinden devam ediyorum. Yine günlük kapanışlara göre analiz yapıyorum. Fakat eski sisteme göre daha fazla sayıda sinyal alındığını tespit ettim. Dezavantajı ise daha önceki mesajımda açıkladığım gibi yüksek getirilere sahip değil. Bu denemeyi yapmaya karar vermeden önce Expert Advisor’da gözle geriye doğru tarayarak belirli bir periyodu ve zaman dilimini inceledim. Önceki gibi puanlamalara yer vermeyeceğim, zaman alıcı, canımı çıkarıyor. En azından şimdilik böyle düşünüyorum.

Elinize sağlık.

Veri sağlayıcısı ve kullandığım platformda Pazar kodlarının olmadığını biliyorum. Yanlış biliyorsam düzeltin.

Bu çözülemeyecek sorun değil. Excel' de bile "düşey ara" çözülebilir.

Almayacağım senedi tabi ki yayınlamam. Ama koşulların gerektirdiği şekilde davranmaya da mecburum. Pozisyon aldığım senetten çıkmadan yeni senet almak mümkün olmuyor. Ama ben elimde hiç senet yokmuş ve yeni alıyormuşum gibi yayınlıyorum. Yine önceki mesajımda belirttiğim gibi yayınını yaptığım sistemin senet seçememesi durumunda başka çarelere başvuruyorum. Bu yüzden taşıdığım senetler % 100 sistemle uyumlu değil ama % 80 rakamı da azımsanmayacak bir rakam diye düşünüyorum.

Sistem için yardım almayı düşündüğüm bir ya da birkaç konu olabilir. Birazdan yazarım.

Elimizden birşey gelirse...

Vade eklenmesi konusundan bahsettiniz, bu nedir anlamadım. Açıklayabilirseniz o konuda da düşüncelerimi söyleyebilirim. Eğer vadeden kasıt örneğin ayda % 15 getiri sağlaması gibi bir örnekse ben bunu yapamam, eğer değilse dediğim gibi açıklayabilirseniz memnun olurum.

Vadeden kastım, sisteme düşen senetlerin elde tutma süresi... Veya olası kâr alma, stoplama süresi. Listeden bir senet alırsak olası kâr/zarar için ne kadar bekleneceği.

Olası hedef (liste dışı olma durumu) benim aklımdan % 7 gibi geçse de bu marjın hangi vadede yakalanacağını tahmin edecek bir tecrübem yok. Stop noktası vermeyişimin nedeni ise herkesin farklı bir risk yüzdesini kaldırabileceği içindi.

Yine de illa ki hedef fiyat, stop seviyesi ve kar alma seviyelerinin belirlenmesine karar versem de tıkandığım yerler oluyor. Bahsettiğim soruları sorayım o zaman. Taramadan çıkan, görsel analizle onaylanan ve şahsen almaya değer bulduğum senedi listeye yapıştırdık diyelim.

1-Zarar için Stop Loss = Buraya ne yazalım ki senet kar almaya fırsat vermeden düşünce en az zararla pozisyonumuzu kapatalım. Örnek verelim, siz de verin. Peşin söyliyeyim çok karışık bir işe kalkışıyoruz.

a)Kapanış fiyatı sinyal fiyatının % 2 altına düşerse SAT
    b)Gün içi en düşük fiyat sinyal fiyatının % 5 altına düşerse kapanıştan SAT
    c)Hacim 21 günlük ortalamanın 3 katını geçtiği halde % 1’den fazla yükselmemişse SAT

Tabi ki bunlar benim aklımdan geçen sadece örnekler…

Yukarıda belirttiğim ya da benim aklıma gelmeyen bir Stop Loss yöntemini benimsemek ve bunda karar kılmak gerekiyor. Daha işin kod kısmına girmedik farkındaysanız. Belki bu kodlar Stop Loss için zor olmayacak ama birazdan aşağıda belirteceğim kar alma örneklerinde kod yazma işi çok sıkıntı verecek.

Benim öngörüm; sistem neye göre "al" veriyorsa, rüzgar tersine döndüğünde "sat" vermeli.
    Değilse dediğiniz gibi "iz süren" vb çözüm olabilir.

2-Hedef Fiyatlar (Kar Alış) = Kar alışı için yani liste dışı olmak için şu anki yayınladığım tabloda gün içi en yüksek fiyatın Sinyal Fiyatının % 7 üzerinde olmasını yeterli bulmuştum.

Başka ne yapabiliriz? Diyelim ki gün içi % 7 marjı yakaladık (Bu herhangi bir gün olabilir, yani birkaç günde gerçekleşebilir) Ama senet yükselişine devam etti. Bunu kaçırmamak için İz Süren Stobu devreye sokabiliriz. Peki bu nasıl olacak?

Örneğin gün içi görülen en yüksek fiyatın % 5 altında kapanış yaptıysa SAT,

Ya da son 5 bar içinde görülen en yüksek değerin % 7 altında kapanıyorsa SAT, ama işte o zaman kod sıkıntısı çıkıyor. Son 5 barı taradığınız zaman sinyal gelen günkü taramada sinyalden önceki 4 günü referans alıyor. Yani ben çok sade ve kısa gibi görünen bu sistem için çok şeyler düşündüm ama olmuyor işte olmuyor…

Başka Kar Alma şartları neler olabilir?

Bu çok spesifik. Sistemin kendisi cevap barındırmıyorsa, alternatif çözümler tartışılabilir.

a)Hacim bir önceki günün 13 EMA’sının 5 katından fazlaysa ve gün içi fiyat artışı % 1 den az ise SAT
    b)Herhangi bir göstergenin değerine göre satış düşünülebilir.

-StochRSI, RSI, CCI v.s. dönüşleri, uyumsuzluklar ya da şu an benim aklıma gelmeyen sizin aklınıza gelebilecek neler olabilir? Mesela Bollinger Bandının % 50 yi aşması da satış sinyali olabilir mi? Gibi, gibi…

Tabi ki tabloya hacim bilgisi de eklenebilir.

En nihayet söyleyeceğim şu, yukarıda verdiğim örnekler, benim yatırım anlayışımla örtüşen ve tecrübelerime dayanarak verdiğim örnekler. Başka biri nasıl bir yöntem izler? İzlemese bile belki bu örneklerle kendine sistem oluşturabilir.

Aleyküm selam, teşekkür ederim. Başarı yakalanacaksa irdelemenin sınırının olmadığını düşünüyorum. Zaten bu yüzden son noktayı koyamıyor insan.

Herkese hayırlı geceler…

Ezcümle; başarılar.
    https://twitter.com/teknikcioblomov
    Al,sat,tut,yakala,sık,bırak vb. tavsiye için aracı kurumunuzla görüşün.

Alıntı Originally Posted by BJK Coccinella Yazıyı Oku

Neden BTCIM?

Hiç bir gerekçe ya da dayanak göstermeden sadece grafik üzerinde okla işaretleme yaptığımın düşünülmemesi için bir sefere mahsus ve BTCIM özelinde dayanakları yayınlamak istedim.

8. Hocam saygılar, gedza bakabilir misiniz?

Sayfa 118/180 İlkİlk ... 1868108116117118119120128168 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •