Sayfa 157/180 İlkİlk ... 57107147155156157158159167 ... SonSon
Arama sonucu : 1437 madde; 1,249 - 1,256 arası.

Konu: Oltaya Takılanlar - 2

1. Mart ayı içerisinde yükselen bist100 tüm hisselerinin performansları

Mart ayı negatif En çok düşen hisselerin performansları

2. Borsada yaptığınız hatalardan bir tanesinden bahsedilmeli.
    Genellikle her yede bizler dahil görürsünüz herkes endeks yorumlar şurası destek burası direnç noktası diye bu bir yanıltma ve illüzyonudur. siz endeks trade eden kişiler değilsiniz siz hisse trade ediyorsunuz borsayı endeks bazında düşünmeyin bir göstergedir o. tıpkı RSI, MACD vs vs gibi.
    bizler neden borsayı endeks olarak düşünüyoruz ve yorumluyoruz nedeni. ben borsada viop30 trade ediyorum destek altına indiğimizde stop olup short işleme dönüyorum. yada gün içi tek işlem 50 kontrat 30 kontrat direnç alanına satış koyuyorum dirence çarptığında short açılmış oluyor 10-15 puanda ben işlemi kapatmış oluyorum yada destek üzerinde long denemesi yapıyorum takip ettiğiniz insanların profillerinde short kelimesi araması yapın eğer bir trader dealer short işlem açtım yazmıyorsa bilgisi çöptür derhal onu takipten çıkın bu kişi ben bile olsam

3. TAKASBANK verilerine göre değişiklik yapmazsa/yapamazsa kurumlar ORTALAMA 5-6 arasında sabit kaldıraç belirlenmiş tüm hisselerde ve SON KAPANIŞA GÖRE KONTRAT BEDELLERİ VE KALDIRAÇLAR EK'T TABLODAKİ GİBİ OLACAKTIR.

4. 28 Subat-31Mart takas değişime göre Citi'nin fiili dolaşımın %2 ve üzeri lot artırdığı hisseler.

Bir yandaki kolonda 24-31 Mart haftalık değişimi de belirtilmiş. (28 Subat-31Mart'ın değerleri haftalık değişimi de kapsıyor tabii ki)
    Yeni arzlar, yeni arzlardaki mal değişimleri ve bölünmeler vs var ise oranları cok yukarı cekebiliyor. Her hisse detayda analiz edilmeli.

Deutsche Bank tarafında ise şu hisselere ilgi görünüyor.
    Dolaşımın %1 ve üzerinde lot artırmışlar 28 Şubat-31Mart takas değişimlerinde.

5. BIST 50'DE BÜYÜME ORANLARI İLE DİKKAT ÇEKEN 8 ŞİRKET Kaynak: @zeynepxaktas

Esas Faaliyet Karı (%) (Yıllık)>200
    Net Kar Büyüme (%) (Yıllık)>%150
    Net Kar Büyüme(%)(Çeyrek)>%30
    Net Satış Büyüme(%)(Çeyrek)>%80

Son 10 yılın en az 7'sinde temettü ödeyen son 3 yılda %500'ün üzerinde kazandıran şirketler

#NUHCM #TTRAK #FROTO #TOASO #KCHOL #AYGAZ #AKCNS #KORDS #BRYAT #BRISA #PETUN #ISCTR #CIMSA #ALKA #AKSA #ENKAI.
    #GESAN #HEKTS #KCHOL #KONTR #OYAKC #SAHOL #THYAO #TUPRS.

6. Nisan pay vadelilerde cuma kapanış itibariyle açık pozisyon sayıların dolaşımdaki senet sayısını oranı APS.
    Bugün kapanışta ilaveleri görelim.

ENDEKS yada HİSSE'lerle ne alakası var demeyelim önemli ...

7. Yunus Kaya BORSANIN ZOMBİ ŞİRKETLERİ

‘Zombi Şirketler: Anatomisi ve Yaşam Döngüsü’ başlıklı BIS raporunda, 1980’li yıllarda toplamdaki payı % 4 olan zombi şirketlerin oranının 2017 yılına gelindiğinde % 15’e yükseldiği vurgulanıyordu. Zombi şirketler; BIS’in raporundaki ifadelerle “daha küçük, daha verimsiz, daha borçlu, fiziksel ve gayri maddi sermayeye daha az yatırım yapan şirketlerdi.” Tabi aradan yıllar geçti. ABD faizleri artırdıkça Zombi şirket sayısı hızla da artıyor. Muhtemelen 2023'de % 25'i geçmiştirler.

Genelde zombi şirket tanımlarında ortak nokta; faaliyetlerinden elde ettiği kazancı finansal giderlere yediren, hatta faiz giderini karşılayamayan fakat muhtelif imkanlar vasıtasıyla (kredi yapılandırma, borç erteleme vergi affı veya vergi silme gibi) ayakta tutulan firmalara denildiği görülmektedir.

Bizim borsada kaç ZOMBİ var? Cevap: Türk borsasındaki ZOMBİ şirket sayısını bilemeyiz. Ama faaliyet karlarının tamamını finansman giderlerine yediren şirketleri bulabilir ve gelişimlerine bakabiliriz. ISO bunu her yıl en büyük 500 firma için yapıyor zaten.

2022 sonu mali verileri tamamlandığından bir çalışma yaptım. Yatırımcılara bir ışık tutması açısından bu çalışmayı paylaşıyorum👇

Buna göre; Bankalar, sigortalar, leasingler, sporcular dışındaki 441 şirketin 2021 - 2022 esas faaliyet karı (EFK) ile finansman giderlerinin ne kadarını karşıladığını ölçtüm.

🦋Net olarak 2022'DE İYİLEŞME VAR. 441 şirketin toplam EFK'sı 311 milyar TL'den 773 milyar TL'ye % 149 artmışken toplam net finansal giderleri 98 milyar TL'den 170 milyar TL'ye % 74 artmış. Yani EFK artışı finansman giderlerindeki artışı ikiye katlamış.

🦋2022'de 67 şirketin EFK karında azalma olsada 2021'de 58 şirket EFK'dan zarar ederken 2022'de bu rakam 51'e düşmüştür (Toplam 441 şirketin %11.5'i)
    2021'de 317 şirketin net finansman gideri varken 2022'de 331'e çıktı (Toplam 441 şirketin %75'i) Ancak tam 162 şirket 2022'de net finansman giderinde önceki yıla göre iyileşme yaşadı. Örneğin #THY 6.8 milyar TL'den 4.8 milyar TL'ye, #TRCAS 245 milyon TL'den 55 milyon TL'ye indirdi.

🦋EFK-Net Finansman Giderleri=0'dan küçük olan şirket sayısı yani faaliyet kazancının tamamını ve fazlasını finansman giderine yediren şirket sayısı 2021'de 123 iken 2022'de 91'e inmiştir. Bunların 42'si EFK'dan zarar eden şirketler. (hani toplamı 51 olan) Her iki yılda da bu rakamı eksi olup faaliyet kazancının tamamını finansmana yediren şirketler arasında #ULKER, #SASA, #TCELL, #ZOREN, #AKENR, #BTCIM, #AKSGY, #SNGYO rakamları ile öne çıkıyor. Aşağıda bu listenin tamamını paylaşıyorum. 91 şirketin yanısıra en yüksek artı yazan 12 şirketi de ekledim. İlk 2 sırada #KCHOL ve #SAHOL var. (Biraz zoom yaparak bakmanız gerekecek sadece. )

🦋Tabi iş modelleri gereği EFK'sı düşük ama diğer gelirleri yüksek şirketler de olabiliyor. O yüzden tabloya şirketin 2022 diğer gelirlerini, net karını, 2022 yılında işletme faaliyetlerinden elde ettiği net nakit akışını ve 2022 sonundaki net borcunu (Toplam finansal borcu - Elindeki nakit değerler) da ekledim ki daha doğru analiz yapılabilsin.

🦋Türkiye'nin en büyük 500 sanayi firmasının verilerine göre 2021'de ISO 500'de 342 milyar TL faaliyet karı oluşurken 209 milyar TL finansman gideri oluşmuştu. Yani faaliyet karının % 61'ini finansman giderlerine yedirmişlerdi. Dolayısı ile Borsada işlem gören 441 şirketin 2021'de % 31 seviyesinde kalması bir başarı olarak kabul edilebilir. Ancak 123 şirketin yani % 28'inin tamamını yedirdigini de gözden kaçırmayalım. 2022 borsa şirketleri için iyi geçti. Tamamını yediren şirketlerin toplama oranı % 20'ye indi. Dolayısı ile Mayıs sonunda açıklanacak ISO 500 için de iyi bir işaret olarak kabul edebiliriz.

Faydalı olması dileğiyle...

Sayfa 157/180 İlkİlk ... 57107147155156157158159167 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •