Sayfa 117/180 İlkİlk ... 1767107115116117118119127167 ... SonSon
Arama sonucu : 1437 madde; 929 - 936 arası.

Konu: Oltaya Takılanlar - 2

1. Ek olarak: Sistemin kurgusunun veya lokal olarak sözü edilen emtia hakkındaki görünün vadesinin de eklenmesi, yanlış beklentiye engel olur, daha sağlıklı seçim yapılmasını sağlar... Diye düşünüyorum ben.

Mümkünse sistem açısından, olası hedef fiyatlar ve stop noktalarının da eklenmesi daha da yararlı olur kanımca.
    https://twitter.com/teknikcioblomov
    Al,sat,tut,yakala,sık,bırak vb. tavsiye için aracı kurumunuzla görüşün.

2. EK 2: Samat benzeri hisselerin listelenmesi prestij de, kazanç da sağlamaz diye düşünüyorum.
    "Sisteminizin manipülasyon yakalama becerisi" yok ise.
    "Kazanç durumunda, sağlıksız diğer hisselere ilişkin güven hissine, tersinde aleyhinize güvensizliğe neden olur" diye düşünüyorum.
    Bu nedenle "hisse grubu" hatta "ortalama hacmi" vb verilerin listede olmasında yarar mevcut kanımca.

3. Günümüzde sistem, robot, algo kurgulayan herkesin düştüğü ortak hata şu,
    "Teknik analiz, geçmiş verilerle gelecek öngörüsüdür!"

Değil!
    Salt grafik bakıyorsanız... "Değil" elbet.

Grafiği oluşturan fiyat hareketidir.
    Fiyat hareketini oluşturan, mikro/ekonomik veriler, siyasi çarpan, örneğin pandemi benzeri extrem durumlar...
    Grafikte sadece fiyat olarak mevcuttur. Oysa ki fiyatı oluşturan sosyal çarpanlar grafikte yok!

Bu öngörü ile de mevcut ve olası her duruma adapte olabilecek sistemler, robotlar, algolar kurgulamaya çabalıyor insanlar.
    Machine Learning içermeyen herhangi bir sistemde olası değil.
    Sistem, kurgu, algo, robot... Adı her ne ise...
    Belirli ve verili koşullarda para kazandırsın yeter.

Örneğin:
    Pandemi koşullarında bütün devletlerin dağıttığı "yardım parası" nın, başka hiç bir kazanma şansı olmayan milyonlar tarafından cyrpto piyasasına akıtılacağı ve BTC nin onbinlerce USD edebileceğini hiçbir grafik öngöremezdi...

Konuyla ne alakası var?
    Önceki tarama sisteminizi "belirli koşullar için çalıştığı" açısından eleştirmiş biri olarak...
    Onu çöpe atıp, yeni bir sistem peşinde koşmamanızı öneririm.
    Yeni koşullar için yeni bir sistem tasarlayın.
    Öteki koşullar için ise o sistem cepte dursun.
    Asıl devrim, "hangi koşulun oluştuğu ve hangi sistemi kullanmanız gerektiği"ne karar vermenizdir diye düşünüyorum.

Tabii bunu bir kod, sistem, gösterge sizin adınıza objektif biçimde, duyguya yer vermeden yaparsa...
    En güzeli budur bence.

4.  Alıntı Originally Posted by BJK Coccinella Yazıyı Oku
    13/09/2022

14/09/2022

15/09/2022

16/09/2022

19/09/2022

20/09/2022

21/09/2022

22/09/2022

Gereksiz uzadı.

Son gönderiyi alıntılayıp selam edeyim.
    Başarılar.

Defalarca da belirttiğim gibi formül dili konusunda çok yeterli değilim ve de programlama dili bilmiyorum…

İlk cümlem bu olsun ki; neden bazı şeyleri gerçekleştiremiyorum anlaşılsın…

Kazandırır, kazandırmaz… İnanın ben de bilmiyorum.

Yeniliği şu, parametreleri düşürdüm ve hız kazandırdım. Yani aslında eski sistem üzerinden devam ediyorum. Yine günlük kapanışlara göre analiz yapıyorum. Fakat eski sisteme göre daha fazla sayıda sinyal alındığını tespit ettim. Dezavantajı ise daha önceki mesajımda açıkladığım gibi yüksek getirilere sahip değil. Bu denemeyi yapmaya karar vermeden önce Expert Advisor’da gözle geriye doğru tarayarak belirli bir periyodu ve zaman dilimini inceledim. Önceki gibi puanlamalara yer vermeyeceğim, zaman alıcı, canımı çıkarıyor. En azından şimdilik böyle düşünüyorum.

Veri sağlayıcısı ve kullandığım platformda Pazar kodlarının olmadığını biliyorum. Yanlış biliyorsam düzeltin.

Almayacağım senedi tabi ki yayınlamam. Ama koşulların gerektirdiği şekilde davranmaya da mecburum. Pozisyon aldığım senetten çıkmadan yeni senet almak mümkün olmuyor. Ama ben elimde hiç senet yokmuş ve yeni alıyormuşum gibi yayınlıyorum. Yine önceki mesajımda belirttiğim gibi yayınını yaptığım sistemin senet seçememesi durumunda başka çarelere başvuruyorum. Bu yüzden taşıdığım senetler % 100 sistemle uyumlu değil ama % 80 rakamı da azımsanmayacak bir rakam diye düşünüyorum.

Sistem için yardım almayı düşündüğüm bir ya da birkaç konu olabilir. Birazdan yazarım.

Vade eklenmesi konusundan bahsettiniz, bu nedir anlamadım. Açıklayabilirseniz o konuda da düşüncelerimi söyleyebilirim. Eğer vadeden kasıt örneğin ayda % 15 getiri sağlaması gibi bir örnekse ben bunu yapamam, eğer değilse dediğim gibi açıklayabilirseniz memnun olurum.

Olası hedef (liste dışı olma durumu) benim aklımdan % 7 gibi geçse de bu marjın hangi vadede yakalanacağını tahmin edecek bir tecrübem yok. Stop noktası vermeyişimin nedeni ise herkesin farklı bir risk yüzdesini kaldırabileceği içindi.

Yine de illa ki hedef fiyat, stop seviyesi ve kar alma seviyelerinin belirlenmesine karar versem de tıkandığım yerler oluyor. Bahsettiğim soruları sorayım o zaman. Taramadan çıkan, görsel analizle onaylanan ve şahsen almaya değer bulduğum senedi listeye yapıştırdık diyelim.

1-Zarar için Stop Loss = Buraya ne yazalım ki senet kar almaya fırsat vermeden düşünce en az zararla pozisyonumuzu kapatalım. Örnek verelim, siz de verin. Peşin söyliyeyim çok karışık bir işe kalkışıyoruz.

a)Kapanış fiyatı sinyal fiyatının % 2 altına düşerse SAT
    b)Gün içi en düşük fiyat sinyal fiyatının % 5 altına düşerse kapanıştan SAT
    c)Hacim 21 günlük ortalamanın 3 katını geçtiği halde % 1’den fazla yükselmemişse SAT

Tabi ki bunlar benim aklımdan geçen sadece örnekler…

Yukarıda belirttiğim ya da benim aklıma gelmeyen bir Stop Loss yöntemini benimsemek ve bunda karar kılmak gerekiyor. Daha işin kod kısmına girmedik farkındaysanız. Belki bu kodlar Stop Loss için zor olmayacak ama birazdan aşağıda belirteceğim kar alma örneklerinde kod yazma işi çok sıkıntı verecek.

2-Hedef Fiyatlar (Kar Alış) = Kar alışı için yani liste dışı olmak için şu anki yayınladığım tabloda gün içi en yüksek fiyatın Sinyal Fiyatının % 7 üzerinde olmasını yeterli bulmuştum.

Başka ne yapabiliriz? Diyelim ki gün içi % 7 marjı yakaladık (Bu herhangi bir gün olabilir, yani birkaç günde gerçekleşebilir) Ama senet yükselişine devam etti. Bunu kaçırmamak için İz Süren Stobu devreye sokabiliriz. Peki bu nasıl olacak?

Örneğin gün içi görülen en yüksek fiyatın % 5 altında kapanış yaptıysa SAT,

Ya da son 5 bar içinde görülen en yüksek değerin % 7 altında kapanıyorsa SAT, ama işte o zaman kod sıkıntısı çıkıyor. Son 5 barı taradığınız zaman sinyal gelen günkü taramada sinyalden önceki 4 günü referans alıyor. Yani ben çok sade ve kısa gibi görünen bu sistem için çok şeyler düşündüm ama olmuyor işte olmuyor…

Başka Kar Alma şartları neler olabilir?

a)Hacim bir önceki günün 13 EMA’sının 5 katından fazlaysa ve gün içi fiyat artışı % 1 den az ise SAT
    b)Herhangi bir göstergenin değerine göre satış düşünülebilir.

-StochRSI, RSI, CCI v.s. dönüşleri, uyumsuzluklar ya da şu an benim aklıma gelmeyen sizin aklınıza gelebilecek neler olabilir? Mesela Bollinger Bandının % 50 yi aşması da satış sinyali olabilir mi? Gibi, gibi…

Tabi ki tabloya hacim bilgisi de eklenebilir.

En nihayet söyleyeceğim şu, yukarıda verdiğim örnekler, benim yatırım anlayışımla örtüşen ve tecrübelerime dayanarak verdiğim örnekler. Başka biri nasıl bir yöntem izler? İzlemese bile belki bu örneklerle kendine sistem oluşturabilir.

Aleyküm selam, teşekkür ederim. Başarı yakalanacaksa irdelemenin sınırının olmadığını düşünüyorum. Zaten bu yüzden son noktayı koyamıyor insan.

Herkese hayırlı geceler…

6. kUŞLU sitede aracı kurumlarda çalışan analistlerden daha kaliteli analiz yapan arkadaşlar var ben yine de kurum.
    sadece sektörle ilgili bilgi veren kurumlarda var bazen raporlarda, onlardan faydalanmak, şirket ziyaret notları oluyor, o raporlar hoşumuza gider herhâlde

7. BIST30 hisseleri ile ilgili 3 tane veri paylaşılmış.

1) Takasında Yabancı Payı
    2) Yabancı Payındaki Haftalık Değişim
    3) Yabancı Payındaki Aylık Değişim

Bu hafta yabancı payı değişiminde >>> TTKOM >>> TKFEN >>> KRDMD >>> HEKTS dikkat çekiyor.

8. MEHMET bey açıklamaya çalışmış ...

PARA GİRİŞİ ve ÇIKIŞI Kavramını bu gece netliğe kavuşturalım ve ne işimize yarar öğrenelim.
    Aslında bir hisseye veya endekse giren çıkan para toplamı hep eşittir.
    Alınan ve satılan lot sayıları ve TL tutarları hep eşit olmak zorundadır.
    O zaman biz neden para girişi oldu diyoruz?

Net Para Giriş (NPG) tablosu, kurumların bir hissedeki toplam alım/satım rakamlarına değil; kurumun hissedeki alım ve satım işlem farkına yani "net tutara" odaklanır.
    NPG, bir hissedeki en büyük 5 net alıcının toplamı ile en büyük 5 satıcı kurumun toplamının farkını gösterir.
    Bu tanımı @Phillip_Capital hesabından aldım.
    Takip etmenizi tavsiye ederim.
    Nedeni her gün seans bittikten sonra aşağıdaki resimlerde incelemenizi istediğim raporu gönderiyorlar.
    Bu raporları seans bittikten sonra 18.10 da gönderiyorlar.

Zaten Matriks veya İdeal gibi bir veri programı sahibiyseniz kendi programınızdan görebiliyorsunuz ama göremeyen arkadaşlar diyecek ki 18.10 da göreceğimiz raporun bize ne faydası var.
    Gün içinde saat 12.00 de de bu rapor gönderiliyor Phillip tarafından .

Peki gerçekten bir işe yarıyor mu? Kesinlikle diyemesem de genellikle evet. Sol tarafta para girişi olan 30 hisseden 28 tanesi çıkmış, 2 tanesi düşmüş.
    Sağ tarafta para çıkışı olan 30 hisseden ise çoğunluğu düşmüş. İlgili hesaptan geçmişe doğru kendiniz de kontrol edin lütfen

Arkadaşlar bunun nedeni ilk 5 alıcı ve satıcının genellikle kurumsallar, Diğer satırlarında yazanların ise bireyseller yani küçük yatırımcı çoğunluğunda olduğu varsayılır.
    Bireyseller genellikle bir hisseyi alıp götüremediği için de bu genellemeyi yapıyoruz.
    Aynı genellemeleri hisselerin AKD pastaları haricinde Endekslerimiz için de yaparız.
    XU30, XU50, XU100 ve XUTUM endekslerimizde de genellikle para girişi olunca yeşil, para çıkışı olunca kırmızı kapanış alırız. Olabildiğince basit olarak anlatmaya çalıştım.

önemlidir ; Philip Capital ile hiç bir alakam yoktur.
    Hesabım da yoktur.
    Çıkarım da yoktur.
    zaten ben Matriks kullanıyorum .
    Bu bilgiyi Takas analizi öğrenmeye çalışan takipçilerim için ücretsiz bir datayı sağladıkları için verdim.

Sayfa 117/180 İlkİlk ... 1767107115116117118119127167 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •