Sayfa 91/114 İlkİlk ... 41818990919293101 ... SonSon
Arama sonucu : 911 madde; 721 - 728 arası.

Konu: BIMAS - BİM Birleşik Mağazalar A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by rACE Yazıyı Oku
    Halkına niye hakaret etsin?

Basit bir soruya cevap veremediği halde işini yapan patronu hainlikle suçlayan cahillere hakaret ediyor.

Sayamadım, ama bu sana 4 veya 5'inci soruşum:

%4 kar marjıyla çalışan marketleri enflasyonun sorumlusu olarak göstermek akıl işi midir?

Ben sormaktan, sense cevap verememekten bıkmayacağız.

Cevap veremedikçe sadece senin değil, senin gibi düşünen milyonların da ideolojilerinin içinden geçiyorum.

O yüzden cevap verememeye devam..

Ayrıca fitil fitil

Sent from my LM-G710 using Tapatalk
    Ben de bilene bir soru sırayım %4 kar marjı ise, örneğin 18,50 tlye sattığı narı 17,80 tl ye mi malediyor? Yoksa arada işbirlikçi tedarik komisyoncuları mı var?

2.  Alıntı Originally Posted by rACE Yazıyı Oku
    Sorularımın tekine cevap veremeyecek cahilleri devlet kadrolarına doldurmuşlar

Sen devletten büyükmusunki çalışanlarina aldiklarina cahil diyebiliyorsun!!!Sen kimsinki devlet cevab vericek!!!

Ekran görüntüsünü arkadaki millete hoyratca hakaret eden MAL in da beraber aldim..
    yazdıklarım asla yatırım tavsiyesi değildir,lütfen forumun ğirişindeki yazıyı okumadan foruma ğirmeyin.232/643

3. Söylediklerimi üzerine alınan arkadaşlar olmuş. Alınmakta kalmamış bir de millete sen böyle mi diyorsuna getirmiş konuyu.

4.  Alıntı Originally Posted by baris Yazıyı Oku
    Ben de bilene bir soru sırayım %4 kar marjı ise, örneğin 18,50 tlye sattığı narı 17,80 tl ye mi malediyor? Yoksa arada işbirlikçi tedarik komisyoncuları mı var?
    Her neyse arkadaşlar boş muhabbeti bırakalım. Teknik bir soru sorulmuş, sektörle ilgilenen birisi olarak anlatmaya çalışayım. Bimas'ın 2022 3.çeyrek itibariyle brüt kar marjı %17,5'tur. Bu şu anlama gelir. 82,5 liraya üreticiden alınan bir ürün 100 TL olarak raflara konur. Bu ortalama bir orandır, üründen ürüne değişebilir. Örneğin meyve sebze tarafından bu oran biraz daha yüksektir çünkü fire ve çürümeler çok daha fazla olur. Ama raf ömrü uzun ürünlerde ise bu oran daha düşüktür. Eninde sonunda ortalamada %17,5 brüt kar marjı elde edilmiş. Bu oranın 2021 yıl sonu itibariyle %20 olduğunu not düşelim. Yani %2,5'luk bir gerileme mevcut. Yani Aslında şu anda daha düşük kar marjlarıyla çalışıyor Bim.

Peki %4,5 kar marjı nasıl oluyor. Siz 82,5 liraya ürünü aldınız o sizin ürünün üreticiden aldığınız maliyetiniz oldu fakat sizin mağaza giderleriniz, personal giderleriniz, yakıt elektrik giderleriniz, nakliye giderleriniz vs.vs. de bunlar. Bunlar sizin faaliyet giderleriniz yani bu aldığınız ürünleri satabilmek için katlandığınız giderler. Bunların payı ise 2022 3. çeyrek itibariyle 100 liraya satılan bir ürün için ortalama 10,5TL.

100 liraya ürünü satıyorduk - 82,5 TL ürünün maliyeti = 17,5 TL brüt kâr
    17,5TL brüt kâr - 10,5TL Faaliyeti gideri = 7 TL Faaliyet kârı elde etmiş olduk

Maliyetler burada bitmiyor elbette. Finansal giderler ve vergiler mevcut bunları da ödedikten sonra ise dipte %4,33'lük bir kâr marjı kalıyor.

Yani siz 100 tl bir fiş ödediğiniz zaman en dipte şirketin kasasına kalan tutar 4,33 TL. 2021 ve önceki yıllarda ise bu tutar 5 liranın üzerineydi. Bimas'ın hisse senedi performansının görece geri kalma sebeplerinden birisi de budur diye düşünüyorum şahsi bir yorum eklemek gerekirse.

Bu sektörde asıl parayı kazananlar ise üreticiler ve aracılardır. Örneğin Coca-Cola'nın brüt kar marjı %35 seviyesindedir, net kârı ise hep %10'un üzerindedir.

Veya salçacılara bakalım Tukas'ın brüt kar marjı son çeyrek itibariyle %45 olmuş. Net kar marjı ise %35 seviyesinde. Çok çok ciddi oranlar bunlar dünyada bu marjlarla kâr edebilen sektör yok ama Türkiye'de gıda üreticileri güzel paralar kazandı bu yıl. Özellikle enflasyonun tüm faturası marketlere kesilince üreticiler çok ciddi zamlar yaparak kâr marjlarını katladılar. Enflasyon baskısının bu denli yoğun olduğu bir ortamda öncelikli olarak bu üreticilere yönelik tedbirler gelmesi daha doğru olurdu...

Hadi yeme içmeyi bırakalım tuvalet kağıdına bakalım Tezol %34 kar marjı ile çalışmış, net kar marjı ise %25

Aracılar ise çoğunlukla kabzımal dediğimiz meyve sebze sektöründe faaliyet gösteriyor, elbette halka açık bir şirket yok bu işi yapan ama eş-dostlardan duyduğumuz 1 e 1 kazanmıyorsan bu işten yeterince para kazanamıyorsun derler genellikle.

Tarlada 3 lira olan domates büyükşehirde marketin rafına gelene kadar arada kaç tane aracıdan geçiyorsa fiyat o kadar katlanıyor. Meyve sebze işinde çiftçi'de para kazanamaz asıl parayı kazanan bu aracılardır. Bu aracılık faaliyetlerinin denetimi ise çok güç. Bu konuya eğilinse keşke çok faydalı olur ama ciddi bir iş yükü gerekiyor, bir anda da düzelecek bir alan değil.

Şimdi rakamları okudunuz diyenler vardır hadi oradan bu adamlar %3-4 kar marjı için mi bu işi yapıyor evet aynen öyle. Hatırlarsanız bu sektöre giriş yapmaya çalışan oyuncular olmuştu ama pılıyı pırtıyı toplayıp hemen kaçtılar. Hem yoğun sermaye gerektirir hem de çok ciddi bir iş gücü çalıştırmak lazım. Zor bir sektör. En basitinden bir marka bilinilirliği oluşturmak 10-15 sene sürüyor.

Bu sektör rekabetin çok çok sert olduğu bir sektördür. Özellikle vatandaşın alım gücü düştüğü zaman bu sektörün oyuncuları daha düşük marjlarla iş yapmak zorunda kalırlar çünkü vatandaş daha çok hesap kitap yapmaya başlar, önceden tek markete gidiyorsa artık üç markete gidip fiyatları kıyaslamaya başlar bazı ürünleri bir marketten öteki ürünleri öbür marketten alır.

Dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım, ekstra sorusu olan arkadaş varsa seve seve cevaplarım. Herkese bol kazançlar.

Duhul
    Apr 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    4,022
     Alıntı Originally Posted by baris Yazıyı Oku
    %4 kar marjı ile bu piyasada ayakta kalınamaz...
    2. si bimas yatırımcısı maniplasyon yapan siyasiler hakkında suç duyurusunda bulunmalı.

6. yazdıklarım asla yatırım tavsiyesi değildir,lütfen forumun ğirişindeki yazıyı okumadan foruma ğirmeyin.232/643

7. Bu haberin yansıması olumlu olur mu ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Alıntı Originally Posted by işçi74 Yazıyı Oku
    Sen devletten büyükmusunki çalışanlarina aldiklarina cahil diyebiliyorsun!!!Sen kimsinki devlet cevab vericek!!!

Ekran görüntüsünü arkadaki millete hoyratca hakaret eden MAL in da beraber aldim..
    Devletten değil, görevini kötüye kullanan ve KUL HAKKI yiyen devlet görevlilerinden büyüğüm.

İnanıyorum ki bunun hesabı hem mahkemelerde hem de ahirette sorulacak.

Hadi mahkemeleri geç, asıl ahiretteki hesap canlarını çok yakacak.

Sen de hala cevap vermedin %4 lük marjla çalışan marketin enflasyonu nasıl artırdığına.

Bu 7 mi oldu?

Cevap vermedikçe cehaletini perçinliyorsun.

Sayfa 91/114 İlkİlk ... 41818990919293101 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •