Sayfa 140/455 İlkİlk ... 4090130138139140141142150190240 ... SonSon
Arama sonucu : 3633 madde; 1,113 - 1,120 arası.

Konu: AKENR - Akenerji Elektrik Üretim A.Ş.

1. Dünyada büyük bir komedi boşluğu var bildiğiniz gibi. Ukrayna'daki bir komedyen bu boşluğu doldurmaya çalışıyor ama ülkemizden de bu komediye destek olmaya çalışanlar olduğunu görmek sevindirici...

Avrupa'nın bu kış için gazı var diyorlar. Peki baharda ne olacak? Enerji altın olacak...
    Dil aslandır, yatar eşikte...

2. Nasreddin Hoca arkadaşına Borsa İstanbul'dan hisse aldırmış. Hisse düşmeye başlayınca adam Hoca'yı kapısını aşındırmaya başlamış. Hoca çok yükseleceğini, değerinin arşa ulaşacağını açıklayacak, ama parametre bulamıyor. Bir böyle, iki böyle derken yine bir gün adam hisse.net forumda sorduğunda;

- Şu anda duran varlık yok, hasılat yok, karlılık yok ama, demiş, çok yakında f/k yükselecek,

Böylesi düşman başına, adam yüzsüz mü yüzsüz:

-Söyle Hoca, ne zaman yükselecek, neden yükselecek!
    - Evin önüne çalı ektik (fabrika kuracağım)!
    - Niye?
    - Koyun sürüsü geçerken yünleri çalıya takılacak (yönetmelik çıkacak, yeni bir iş alanı oluşacak, orada bir tek ben olacağım.).
    - Sonra?
    - Bizim şirket bu yünleri toplayacak, yıkayacak, tarayacak, eğirecek, dokuyacak, sonra da 5-10 katına satacak.
    - Eee?
    - Ne eee'si be adam, sordun ya, senin hissenin varlığı da, karlılığı da o zaman uçacak.

Buna kim gülmez; adam da kasıklarını tuta tuta gülünce Hoca:

- Gidi hâlden bilmez, demiş, peşin parayı gördün ya gül bakalım!

Alıntı Originally Posted by anyoranza Yazıyı Oku
    - Bizim şirket bu yünleri toplayacak, yıkayacak, tarayacak, eğirecek, dokuyacak, sonra da 5-10 katına satacak.
    - Eee?
    - Ne eee'si be adam, sordun ya, senin hissenin varlığı da, karlılığı da o zaman uçacak.
    !
    Ben şahsen böyle düşünüyorum. Yün eğirmeyi konuşmamıza daha çok var.
    Konu sadece akenerji değil.

Enerji ithalatına döviz yetiştiremiyoruz. Üzümünü yiyip bağını sormadığımız dövizler ülkeye giriş yaptığı için gününkurtarıyoruz.

Seçim ortamında 20milyar dolar krediyi depolamaya yenilenebilir kaynaklara gömecek yatirımci devletten alım garantisi ister onu ister bunu ister. Ama en önce seçimlerin sonucunu görmek ister.

şu anda iki tarafta ortada aday yok (*) en azindan aday olsa , anket sonuclarina gore bir tahmin yuruturduk.

(*)
    iki donem cumhurbaskanligi sınırını da 2 dönem parti genel baskanliğına döndürürler mi... burası türkiye her şey mumkun.

4. Kaynağı bilinmeyen para yüz yıldır İsviçre'ye giriyor. Giriyor da ne oluyor? Battı mı İsviçre? Oraya gideceğine buraya gelsin...

Herkesin bildiği gibi paranın dini imanı olmaz. Ayrıca para akıllıdır, nereye gideceğini bilir. Buraya geliyorsa belki de bir nedeni vardır...

5. Kış çoktan geldi Avrupa'ya. Bakalım gazları ne kadar yetecek...

6. Okuduğum bir rapora göre gelecek yıl Avrupa'nın gaz faturası 1 Trilyon Dolar'a çıkabilir. Amerika zaten Avrupa'nın ekonomisinin bunca cari fazla vermesine gıcıktı. Bu savaşı Rusya değil Amerika çıkardı. Hem kendi savaş endüstrisine açık çek verdiler hem de para etmediği için yaktıkları kaya gazlarını Rus gazının on katına Avrupa'ya satmaya başladılar...

Avrupa LNG dönüştürücü yatırımlar yapmaya başladı. Amerika'da ise önümüzdeki yıllarda devreye girecek bir sürü LNG sıvılaştırma tesisi kuruluyor yıllardır...

Bizim nükleer santralin ilk fazı gelecek yıl devreye girecek. 5 yıl önce herkesin tu kaka dediği ve Türkiye'ye beş kuruşa mal olmamış bu nükleer santral sayesinde bizde enerji krizi olmayacak. En pahalı enerji olmayan enerjidir. Verilen enerji alım taahhüt fiyatı, diğer tüm maaliyetler de göz önüne alınınca ülke için karlı olacak. Fazlasını satacağız...

Enerjinin pahalılığı Avrupa'da endüstrisizleşme denen yeni bir dönemi de açabilir. Zaten Avrupa'daki çoğu büyük endüstri tesisi bu enerji fiyatları ile üretim yapmakta zorlanıyor ve bazı sektorlerde %15-20 civarında bir kapanma var. 2023'de bu büyük ihtimal daha da artacak...

Beğenmediğiniz bazı insanlar bundan yıllar önce bunlarla ilgili kararlar alıp, harekete geçti. Buna vizyon deniyor İngilizce'de. Geleceği öngörüp, ona göre davranabilmek...

7. Ruslar salak mı? Neden Ukrayna'nın enerjisini vuruyorlar? Avrupa kuyruğu dik tutmaya çalşssa bile bir şeye yaramayacak. Lafla ampülleri yakamazlar...

France's nuclear industry is falling behind in efforts to get idled reactors running in time to escape blackouts and help Europe cope with the loss of Russian supplies this winter.

Once Europe's biggest power exporter, France has made a bad situation even worse, and Europe's energy crisis could intensify if Electricite de France SA comes up short with a plan to restart a quarter of its nuclear plants by mid-December. Its recent track record doesn't look promising, and grid operator RTE warned on Friday that the risk of shortfalls in January is rising.

While the state-controlled utility has brought in emergency welding crews from the US and Canada to help fix unexpected cracks at a dozen units, the schedule is already well behind the plan of a few weeks ago. That means facing freezing temperatures without the backbone of its energy system intact.

https://news.yahoo.com/france-losing...080000823.html

Nasreddin Hocaya acik bir kadilik bulamadiklari sirada,kendisi,hakimden golge kadisi
    tayin edilmesini rica eder.Bu tabir hoslarina gittigi icin,kendisine bir oda hazirlayarak
    golge kadisi yaparlar.
    Birgun,bir adamdan davaci oldugunu soyleyen bir kimse,hakime muracaat eder.
    Hakim davaciya sorar.
    -Hakkin nedir,bu adamdan ne istersin.
    Bunun uzerine davaci
    -Bu adam birisine otuz ceki odun yardi.O,her baltayi vurdukca ben de ´hınk hınk´
    diyerek ona kuvvet verdim.Kendisi paralari aldi benim hakkimi vermedi.
    Hakim,isin icinden cikamayacagini anlayarak
    -Bu cesit davalara ben bakmiyorum,su karsidaki odadaki golge kadisina basvurun,der.
    Ve gizlice perde arkasindan konusulanlari dinlemeye koyulur.
    Bu sirada Nasreddin Hoca davayi dinlemistir.Soyle der
    -Tabii,sana hak veriyorum.Davali senin hakkini vermemistir.
    Davali haykirir
    -Aman kadi hazretleri,odunu ben yarayim,isi ben yapayim,bunca ter doktukten sonra
    ´hınk hınk´ diye karsimda oturup inleyene bir de hesap vereyim,olur mu bu.
    Nasreddin Hoca
    -Sen sus karisma,der.
    Sonra ekler
    -Cabuk bana bir akce tahtasi getirin.
    Tahta getirilir.Nasreddin Hoca odun yaricidan tum paralari alarak,yuksekten,birer birer
    atar,sonra da akceleri odun yariciya iade eder.Davaciya da
    -Haydi sende paralarin sesini al,diyerek davayi halleder.

Sayfa 140/455 İlkİlk ... 4090130138139140141142150190240 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •