Sayfa 247/454 İlkİlk ... 147197237245246247248249257297347 ... SonSon
Arama sonucu : 3631 madde; 1,969 - 1,976 arası.

Konu: AKENR - Akenerji Elektrik Üretim A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by Siesta Yazıyı Oku
    Tablonun en çok neyini beğendiniz bay wasaban?
    ipek enerji ile akenerji mi kiyaslamiş arkadaş?

o zaman sıradaki twit gelsin

https://twitter.com/kursadbucak/stat...954242561?s=20
    Net faaliyet karı/ piyasa değerine göre Ak enerji en ucuz gözüküyor. Tabi firma değeri üzerinden senaryo farklı

Alıntı Originally Posted by wasaban Yazıyı Oku
    Net faaliyet karı/ piyasa değerine göre Ak enerji en ucuz gözüküyor. Tabi firma değeri üzerinden senaryo farklı
    onun sebebini gayet net açıklamışlar. Eğer USD kurunun bu yılı nerede kapatacağı bu hissenin fiyatını belirleyecek ana katalizör olacaktır.

ana katalizör yoksa çift haneleri zor görür bu hisse

dinçgokler inhibitör vazifesi yaptıkça olumlu olumsuz her haber hisseyi aşağı basmakta kullanılacaktır.

dinçgökler ya .... olup gidecek , ya da yeni hükümetten medet umacak.

akepe devam ederse 5 yıl daha baskı...

4.  Alıntı Originally Posted by Siesta Yazıyı Oku
    bunu nereden anliyoruz?
    2022 yılı FAVÖK rakamı 1.9 milyar TL ki yenilenebilir enerjinin yılın ilk çeyreğinde zirve yaptığı ve doğalgaz santralinin en yüksek fiyattan sattığı son çeyrek mevcut.

Alıntı Originally Posted by acosar Yazıyı Oku
    2022 yılı FAVÖK rakamı 1.9 milyar TL ki yenilenebilir enerjinin yılın ilk çeyreğinde zirve yaptığı ve doğalgaz santralinin en yüksek fiyattan sattığı son çeyrek mevcut.
    geçmişe mazi, yenmişe kuzu derler

aynı soruyu demek geçen sene bu vakitler sorsaydım, 2021 favöklerine bakıp tahminde bulunacaktın..

ya da aynı soruyu 2021 martta sorsaydım, 2020 kurlarına favöke bakıp tahminde bulunacaktın.

2023ün 2022den farkları :

2021-2022 yağışlı geçti, 2022-2023 kurak.. yani egemere çok iş düşecek.

2022de dinç gökler , yani egemer 3.5ay armut topladı. bu sene elma toplayacak.

2022de sedaş sepaştaki cez paylari Torunlara satıldı. cep2cep hala yapılabilir mi? yapilabilir. ama eskisi kadar ....nu cikaramazlar

bunlarin hepsinin ciroya, kar marjina olumlu etkisi olacak

Rekabet kurumu satışa 27 şubatta onay vermiş.
    Resmiyet kazanmış.

Bakalım bizdeki paylara da sıra gelecek mi

Cez türkiyeye geldi geleli burnumuz kokudan kurtulmadı. Cenabet bir firma.

inşallah tez zamanda giderler

Dünya gazetesi haberi :
    "
    Torunlar Grubu şirketleri Torunlar Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Başkent Doğalgaz Dağıtım Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş., AKCEZ Enerji Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin Çekyalı enerji şirketi CEZ Group’a ait yüzde 50 payını satın almak üzere yaptığı anlaşma resmiyet kazandı.

Böylece Torunlar Grubu, elektrik dağıtım ve perakende sektöründeki ilk yatırımını da gerçekleştirirken, Rekabet Kurumu’nun satış için onay vermesiyle Çekyalı dev CEZ Group, Türkiye’deki en önemli yatırımından da çıkmış oldu.
    "

23nisan'da hisselere 3 talipli olduğu , 10 ağustos'ta ise torunlara satıldığı basında yer almış. RK onayı 6 ay sonra gelmiş.

ilk haberden sonra takaslarda da hareket var.
    akbank portföy saklamada emanet tutulan 40 milyon lot ise garanti 13, ak 11, is 5 , ziraat 5, vakif 3, yapi kredi 3 arasinda paylasilmis.

bay wasaban ,

CEZ yillık bilancosunu yollamış.
    kendi sitesine giremedim

özet raporlarda da türkiyenin adı geçmiyor, other countries diye gruplamış.

sedaş sepaş satışından kaç para indirmişler , bir araştırabilir misiniz

-----

PRAGUE, March 21 (Reuters)*-*Czech utility CEZ*CEZP.PR*on Tuesday posted a record 78.4 billion crown ($3.50 billion) annual adjusted net profit that beat its own forecast, helped by soaring electricity prices last year due to the Ukraine crisis, indicating a high dividend.

CEZ's*profit*surged more than threefold in 2022 - surpassing a previous all-time annual earnings record of 51.9 billion crowns posted in 2009 - as wholesale power prices jumped last year following Russia's invasion of Ukraine and a cut in Russian gas supplies to Europe.

Earnings before interest, tax, depreciation and amortisation (EBITDA) doubled to 131.6 billion crowns, compared with the company's outlook of EBITDA in the range of 115 billion crowns to 125 billion crown.

The company, 70% owned by the Czech government, however, flagged an earnings hit in 2023, as it faces a new tax on windfall profits and levies on generation as the government seeks to help households and firms hit by rising energy costs.

CEZ reiterated its outlook for 2023, expecting adjusted profit to fall to within the range of 30 billion crowns to 40 billion crowns and EBITDA to between 105 billion crowns and 125 billion crowns.

8.  Alıntı Originally Posted by Siesta Yazıyı Oku
    geçmişe mazi, yenmişe kuzu derler

aynı soruyu demek geçen sene bu vakitler sorsaydım, 2021 favöklerine bakıp tahminde bulunacaktın..

ya da aynı soruyu 2021 martta sorsaydım, 2020 kurlarına favöke bakıp tahminde bulunacaktın.

2023ün 2022den farkları :

2021-2022 yağışlı geçti, 2022-2023 kurak.. yani egemere çok iş düşecek.

2022de dinç gökler , yani egemer 3.5ay armut topladı. bu sene elma toplayacak.

2022de sedaş sepaştaki cez paylari Torunlara satıldı. cep2cep hala yapılabilir mi? yapilabilir. ama eskisi kadar ....nu cikaramazlar

bunlarin hepsinin ciroya, kar marjina olumlu etkisi olacak
    Yok tüm bu tahmini zaten düşmekte olan enerji fiyatlarını dikkate alarak söylüyorum.

En basit hesaplama ile 2022'de harika geçen yenilenebilir tarafı ki yağışlı geçtiği için, 2023'te ise kurak geçiyor. Yani bu sene o kadar kar gelmeyecek o taraftan.
    Egemer geçen sene 3,5 ay kapalıydı evet, ama yılın ilk 3 ayındaki PTF ortalaması ve yılın kalan 9 ayındaki AUF tavanı ortalamasına bakarsak 2022 yılında ortalama 3.000 TL civarında bir fiyatla satış yaptı.

Muhtemelen Mart AUF tahminen 3.000 TL civarında olacak.

Doğalgaz vadeliler 40 euro seviyesine kadar düştüğü bir ortamda seçim arefesinde hem nisan ayı başında hem mayıs ayı başında doğalgaz ve elektrik indirimleri gelecektir. Eğer AUF uygulaması devam ederse Mayıs ayında doğalgaz AUF 2000-2500 arasına kadar gelecektir.

Soru şu: 2022 yılında 3,5 ay kalan Egemer tüm yıl ortalamasında ortalama 3000 TL civarında satış yaparken, ve yağışlı geçen senede yenilenebilir tarafından çok güzel katkı gelirken tüm yılda 1.9 milyar FAVÖK yazan şirket, kurak geçen 2023 yılında yenilenebilir tarafından geçen seneki katkı gelmezken bu yılın tamamında açık durumda kalır varsayımında bulunduğumuz Egemer 2023 yılının tüm ortalamasında 2500 TL'ye yakın bir fiyattan satış yaparsa ne kadar FAVÖK elde eder?

Burada tek umutlu olduğum nokta yılın son çeyreğinde doğalgazı 20.625 TL üzerinden alırken ortalama AUF tavanı 4500 TL'ydi.
    Şimdi ise yılın ilk çeyreğinde doğalgazı ortalama 15.000 TL üzerinden alırken AUF tavanı ortalama 3550 TL olmuş.

Doğalgaz maliyetimiz %37,50 düşerken AUF tavanı %27 civarında düşmüş. Bunun marjlara olumlu etkisini bekliyorum. YTD.

Sayfa 247/454 İlkİlk ... 147197237245246247248249257297347 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •