Sayfa 250/452 İlkİlk ... 150200240248249250251252260300350 ... SonSon
Arama sonucu : 3613 madde; 1,993 - 2,000 arası.

Konu: AKENR - Akenerji Elektrik Üretim A.Ş.

Alıntı Originally Posted by Chetuo Yazıyı Oku
    Senin rakamları toplarsak egemer ilk 3 ayda %50 daha fazla elektrik üretmiş. Bakalım bilançoya nasıl yansıyacak bunlar..

2022 /3ay 633.000mwh + 17,000 MWH = 650,000 MWH
    2023 /3ay 727.000mwh + 260,000 MWH = 987,000 MWH
    akcezdeki paylar satılmadığı sürece cep2cep devam edecektir. ürettiğini yine kendi şirketine satıyor.
    o sebeple
    her türlü bilanço hilesi hurdası beklerim.

isterse üretim %100 artsın isterse %50 düşsün

2. Bu konuda haklı olabilirsin ama bir de YKB var artık işin içinde. Kendi alacağını garanti altında tutmak açısından bu tür şaibeli fon aktarımlarını kontrol etmek/engellemek isteyebilir diye düşünüyorum...

Bankalar bu kadar büyük oranda bir borç yapılandırması yaparken alacaklarını garantiye almak açısından şirketin hisseleri, alacakları, varlıkları üstüne her türlü ipoteği koyarlar bildiğim kadarıyla...

Bir bankada çalışan bir arkadaşım bu tip, $30-40M gibi, bir yapılandırmada görece büyük bir demir çelik şirketine kontrolör olarak atanmıştı ve şirket onun onayı olmadan hareket edemiyordu...

Burada da böyle bir durum söz konusu olabilir. Ne dersin?

Alıntı Originally Posted by Siesta Yazıyı Oku
    akcezdeki paylar satılmadığı sürece cep2cep devam edecektir. ürettiğini yine kendi şirketine satıyor.
    o sebeple
    her türlü bilanço hilesi hurdası beklerim.

isterse üretim %100 artsın isterse %50 düşsün
    Son düzenleme : Chetuo; 24-03-2023 saat: 17:44.
    Dil aslandır, yatar eşikte...

Alıntı Originally Posted by Siesta Yazıyı Oku

karşı köyden bakınca manzara
    Bu konuda haklı olabilirsin ama bir de YKB var artık işin içinde. Kendi alacağını garanti altında tutmak açısından bu tür şaibeli fon aktarımlarını kontrol etmek/engellemek isteyebilir diye düşünüyorum...

Bankalar bu kadar büyük oranda bir borç yapılandırması yaparken alacaklarını garantiye almak açısından şirketin hisseleri, alacakları, varlıkları üstüne her türlü ipoteği koyarlar bildiğim kadarıyla...

Bir bankada çalışan bir arkadaşım bu tip, $30-40M gibi, bir yapılandırmada görece büyük bir demir çelik şirketine kontrolör olarak atanmıştı ve şirket onun onayı olmadan hareket edemiyordu...

Burada da böyle bir durum söz konusu olabilir. Ne dersin?
    yukarda akcez sedas sepasın tabloları var.
    tablo milyon czk (çek kronu) uzerinden. kabaca 1kron=1tl kabul et.. (aslında 0.9civari)

current liabilities = kısa vadeli yükümlülükler
    non current liabilities = uzun vadeli ...

bunlar sedas sepasi ozellestirmeden alirken yanlis hatirlamiyorsam 600m usd para saymislardi.

borç hala kapanmamis gibi bir durum var.

bu borcu da muhtemelen ykb'den aldılar. oyle olmasi mantikli olan. yoksa cep2cep , tutamazlar...

simdi ogreniyoruz ki torunlara satis icin torunlar refinansman sarti koymus.

o sozlesmeyle bunun ilisigi kesilecek, belki borc kamu bankasina transfer edilecek... hesap sasacak.

bu torunlar isi cozulmeden sirketin önü kapali

haber gelirse , onu takip etmek lazim

4. Bilgiler için teşekkürler...

Ben yönetimin finansal kararlarında YKB'nin/temsilcisinin son söz hakkı olduğunu düşünüyorum. Bu onların cep2cep harekat alanını sınırlayacaktır bir şekilde. Belki CEZ'in Sepaş/Sedaş'dan çıkma isteğinin sebebi de bu olabilir. Sadece fikir yürütüyorum burada....

Sonuçta 3 aylık bilançonun kapanmasına günler kaldı ve ak koyun kara koyun yakında belli olacak...
    Dil aslandır, yatar eşikte...

Bilgiler için teşekkürler...

Ben yönetimin finansal kararlarında YKB'nin/temsilcisinin son söz hakkı olduğunu düşünüyorum. Bu onların cep2cep harekat alanını sınırlayacaktır bir şekilde. Belki CEZ'in Sepaş/Sedaş'dan çıkma isteğinin sebebi de bu olabilir. Sadece fikir yürütüyorum burada....

Sonuçta 3 aylık bilançonun kapanmasına günler kaldı ve ak koyun kara koyun yakında belli olacak...
    ak koyun kara koyun seçimlerde belli olacak

refinansman falan işin hikaye kısmı

akepe giderse torunlar satın almaktan vazgeçer, parası varsa kaçırır, parası yoksa da kamu bankaları zaten bunlara o saatten sonra ballı borek kredi vermez. örnegin tüpçüye verdikleri kredi...

Senin rakamları toplarsak egemer ilk 3 ayda %50 daha fazla elektrik üretmiş. Bakalım bilançoya nasıl yansıyacak bunlar..

2022 /3ay 633.000mwh + 17,000 MWH = 650,000 MWH
    2023 /3ay 727.000mwh + 260,000 MWH = 987,000 MWH
    dinçgözler genel kurul yapmaya sonunda karar vermişler

neyi bu kadar düşündüler de beklettiler , ne şeytanlık peşindeler kim bilir.

2.çeyrek üretimlerine bakalım

2.çeyrekte memleketteki tüm doğalgaz santralleri 1 aylık planlı bakımını yaptikları için, bu çeyrekte üretimler daha düşük olmakta.

2022/2ç genelinde , haziran ortasına kadar egemer tatil olduğu için 200.000mw üretebilmiş.
    (5mart-15haziran tatil. 1mart-5mart keyfekeder çalışmış)

2023 gibi kurak geçen 2021 2.çeyrekte egemer 635.000mw üretmişti. Bu sene daha kurak, ve kömür santrallerinden bazıları (özellikle iskenderun atlas ve kahramanmaraş elbistan) devre dışı kaldığı için en az bu rakamı yakalamamız lazım. devreye giren yeni santral olarak da hunutlu var.

eüaş benim yönetimimde olsa, önümüzdeki kış tekrarlaması muhtemel doğalgaz krizine karşı, gap barajlarından mümkün olabildiğince çok su tutardım. şimdilik gaz ve kömür tedariğinde sorun yokken suyumu harcamazdım.

Tahtacının yatacak yeri yok. Rabbena hep bana diyor iyi aile çocuğu...

Anası bunu Soğukoluk'ta doğrurmuş besbelli

Ankara'da yapılan enerji zirvesinden sızan bilgiye göre doğal gaza indirim yapılacak.

Sanayinin kullandığı doğal gaza yüzde 15-20 aralığında indirime kesin gözüyle bakılıyor. Santrallara satılan doğal gazda da indirim olabileceği belirtiliyor.

Elektrikte de indirim var. EPDK'nın, bu hafta içinde yapacağı toplantıda, 1 Nisan'dan geçerli olmak üzere uygulanacak yeni elektrik tarifelerini belirlemesi ve Resmi Gazete'de yayımlaması bekleniyor. *Uzmanlar da indirimin gerekli olduğunu belirtiyor. Eski TEDAŞ Genel Müdür vekili*Osman Nuri Doğan, yılbaşından bu yana doğal gaz ve ithal kömür fiyatlarının ciddi biçimde gerilediğine dikkat çekerek, bunun elektrik fiyatlarına henüz yansımadığını söyledi. Doğan, elektrikte konut dahil yüksek oranlı indirim için koşulların çok*"uygun"*olduğunu belirterek, küresel piyasalardaki gelişmeler çerçevesinde

EPDK'nın elektrikte bir yıldır uygulanan azami tavan fiyat uygulamasını gözden geçirmesi durumunda*(özellikle yerli kömür ve diğerleri için belirlenen başlangıç fiyatlarının daha gerçekçi olarak belirlenmesi ve formüller arasındaki uyumsuzlukların giderilmesi koşuluyla)*nihai elektrik fiyatlarında ciddi bir indirimin söz konusu olabileceğini vurguladı.

Doğan,*"Konut, sanayi ve ticarethaneye indirim yapılacak bir ortam söz konusu"*dedi.

Gözler, bu hafta BOTAŞ ve EPDK'da olacak.

Sayfa 250/452 İlkİlk ... 150200240248249250251252260300350 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •