Sayfa 453/453 İlkİlk ... 353403443451452453
Arama sonucu : 3624 madde; 3,617 - 3,624 arası.

Konu: AKENR - Akenerji Elektrik Üretim A.Ş.

1. SADECE Bu sene sonuna kadar odenecek borç taksitimiz 7 milyar lira.

Elektrik fiyatlari diplerde.

Bu yıl yekdem kapsaminda tek bir santralimiz yok. 73sentlik alım garantisi bitti.

Şubat mart nisan ortalama fiyatlari asagida.

Egemer ise bir süredir sifir cekiyor. 2024 yili kapasite kullanim orani %25'in altinda.

Kömur fiyatlari dersen yine 100dolara indi. Dogalgaza indirim hukumetin gundeminde yok.

Geriye kaliyor borca takla attirma secenegi, veya bedelli sermaye artirimi.

Alıntı Originally Posted by Siesta Yazıyı Oku

2.  Alıntı Originally Posted by Siesta Yazıyı Oku
    SADECE Bu sene sonuna kadar odenecek borç taksitimiz 7 milyar lira.

Elektrik fiyatlari diplerde.

Bu yıl yekdem kapsaminda tek bir santralimiz yok. 73sentlik alım garantisi bitti.

Şubat mart nisan ortalama fiyatlari asagida.

Egemer ise bir süredir sifir cekiyor. 2024 yili kapasite kullanim orani %25'in altinda.

Kömur fiyatlari dersen yine 100dolara indi. Dogalgaza indirim hukumetin gundeminde yok.

Geriye kaliyor borca takla attirma secenegi, veya bedelli sermaye artirimi.
    bu hissesen acilen kurtulman gerek bir cok kere okudum seni bir tane olumlu yazını görmedim cok stress yapıyorsun her kar yapan şirket cıkacak her zarar yapanda düşecek diye bir kaide yok egerki karlılıkla bu işler olsaydı aselsanın şu an 10000000 olması gerekirdi

3. Bir gün dayanamadım bir sosyal mecrada pembe jelatini olan lolipop şekerin resmini çekip "1.300MW gücü olan şirketin hissesi lolipop şeker fiyatına olabilir mi" yazmıştım. Hisseyi ucuzken değerlendirip analiz etmek lazım. Sürekli ters şeyler yazmak kafası çalışan için ters indikatör olarak algılanıyor. O borç s.s. ödenecek. Ama ciro basmayacak, ama ekstra yatırım yapacak, ama zarar bilançolar gelecek ama ödenecek.
    Sahibinin çapulcunun teki olduğu sanılıyor galiba.

4. Borcun kime yapıldığı önemli.. aslında..

Çez ile yaptıkları anlaşmada, şirkete verecekleri borcun faizi üzerinde anlaşmışlar ve

sözleşmeyi revize etmişlerdi. Çok eskilerde oldu bu. Resmini çekmiştim..

Makinada bulur yayınların bir boş vaktimde..

Tüm olayları, TL ve $ faizleri arasında ki dengede.. Kendi bankaları olmadığı için, birileri

kullanılıyor. Siz anladınız.

5. Borsa' lar , şirketlerin ucuz kaynak kullandıkları, finansal alanlar olarak design edilmişlerdir.

"Açık" ça yazarsak , parası olan Küççüklerin parasının sövüşlendiği oluşumlardır.

Bizim ülkemizde, Özal "bu" nun temelini atarken ya iyi niyetliydi yada küççüklerin yanında değildi.

Uygulamada görüldü ki, küççüklerin parası çerez mahiyetinde..

Yani herhangi bir sermaye akkümülasyonu için yüzyıllar geçmeli..

O zaman ilgili mercilerin de göz yumması ile, Şirketler parayı, faizden ve vergiden kazanmaya başladılar.

Enflasyonun da yardımı ile Faiz , grup içi şirketler arası paslaşma ile de vergi ile olay kotarılıyor.

Eh arada sıra küççüklerin katkısı da, dumana gidiyor.

Her şey legal görüntüde..

Amma bizi kıskanan Alamanya veya SEC den birileri gelse, dehşetli ve haksız servet transferini görüp, götürürler ders kitaplarında,

"fraud" konusu altında örnek olarak kullanırlardı.
    Son düzenleme : izmirli_hoca; Bugün saat: 14:10. Sebep: imla

6. Aken'de genel süreç olağan şekilde devam ediyor . Bir kısım yatırımcı ceza süresinin bitmesini beklerken bir kısmıda bu fiyatlardan alım yapıyor.Ceza süresi bir yerde mal alım zamanıdır.

Yeni yatırımlar için eski borcun bitmesi beklenmez. Siyasi otorite ,enerjinin önünü açmaya karar vermiş görünüyor. Eğer bu doğruysa , bir aksilik yaşanmazsa ve yönetim bu kararında samimiyse Kemah 'ın önü açılır ve ha keza ( enerji piyasasının da beklediği bu kanunla ) yüzerges'lerin yapımı başlar. Ve şirket bir kaç yıl da düzlüğe çıkar. Borsada düzlüğe çıkması ise ondan çok daha kısa sürede gerçekleşir zira bu beklenti hızlı bir şekilde realize edilecektir.

''Enerji alanında düzenlemeler içeren Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Başkanlığına sunuldu.''

''İçme-kullanma suyu temin edilen rezervuarlar ve sulak alanlar ile yasa kapsamında kalan kıyı ve sahil şeritleri hariç olmak üzere baraj gölleri, suni göller ve tabii göllerde imar planı yapılmaksızın Elektrik Piyasası Kanunu'na göre hidrolik kaynaklara dayalı önlisans veya üretim lisansı sahibi tüzel kişiler tarafından yenilenebilir enerji kaynağına dayalı birden çok kaynaklı üretim tesisi kurulması mümkün olacak.''

7.  Alıntı Originally Posted by yarasa Yazıyı Oku
    Serhan Bey'in konuşmasında 2 husus dikkatimi çekti.Birincisi Kemah projesinin pompaj depolamalı olması( bu dipnotlarda var), bununda teşvik kapsamında olması,yekdemden faydalanabilme imkânı.

İkinci husus ise şirketin sahip olduğu hesler üzerine yüzerges santralleri kurma düşüncesi.Yüzerges sistemlerin kurulum maliyeti %40 daha ucuz ,% 15 daha fazla üretim,kapladığı alanda buharlaşmayı % 60 azaltma gibi avantajları var ve tabii ki arazi maliyetide yok.

Bunlar güzel projeler ,yapıldığında şirketi dahada güçlendirir ve öne çıkartır. Ama bizde işler çok zor ,çok vakit alıyor ve ne zaman gerçekleşir bilinmez.
    1 ay önce böyle yazmışız. Çıkacak kanunla birlikte üzerinde planlama yapılan projeler daha kısa sürede hayata geçecektir.

8.  Alıntı Originally Posted by yarasa Yazıyı Oku
    1 ay önce böyle yazmışız. Çıkacak kanunla birlikte üzerinde planlama yapılan projeler daha kısa sürede hayata geçecektir.
    Halkımızın güzel bir sözü var..

"Geçti Bor' un pazarı, sür eşşeğini Niğde'ye"

Çuk oturuyor.

Sayfa 453/453 İlkİlk ... 353403443451452453

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •