Sayfa 191/453 İlkİlk ... 91141181189190191192193201241291 ... SonSon
Arama sonucu : 3617 madde; 1,521 - 1,528 arası.

Konu: AKENR - Akenerji Elektrik Üretim A.Ş.

1. Evet, o zamanki ile bu Akenerji aynı şirket değil ama o zamanki Aksen ile şimdiki Aksen de aynı şirket değil. Aksen de büyüdü kapasitesini arttırdı. Onu da hesaba katmak lazım bence...

Alıntı Originally Posted by emekli2 Yazıyı Oku
    Bu grafiğin en başı kaba olark 2$. O tarihlerde akenr 1 tek santari var. o da aksa kampüsü içinde ve yanlış hatırlamıyor ise 125MVA dogal gaz çevrim santrali. Yani köprünün altında çok sular geçti. Eger şirket batmaz ise, ben çook yukarıları bekliyorum. Ha bu arada siesta kerdeş beni mal pazarlamacı istesinden lütfen sil.
    Dil aslandır, yatar eşikte...

Alıntı Originally Posted by Siesta Yazıyı Oku
    4200/4800= %87.5

Gazdaki indirim orani da belli oldu bu durumda

%12
    eee uluslararası piyasada gaz bugün %12 daha düştü.... ttf 76 dolar ne olacak şimdi?

botaş sadece %12 indirirse bunun mujdelik tarafi kalmaz

yeni yila girdigimiz fiyata bak

her yıl 20 sent artsa.... allah bereket versin

4. Aynı şekilde ilginç bir bilgi olarak daha bir iki hafta önce 450 Eur/MWh olan Alman toptan elektrik fiyatları şu anda -0.79 Eur/MWh...

Dünya dengezsizlikten daha büyük dengesizliğe gidiyor...

Germany
    EUR/MWh
    -0.79

https://tradingeconomics.com/commodities
    Son düzenleme : Chetuo; 30-12-2022 saat: 18:30.

5.  Alıntı Originally Posted by Chetuo Yazıyı Oku
    Evet, o zamanki ile bu Akenerji aynı şirket değil ama o zamanki Aksen ile şimdiki Aksen de aynı şirket değil. Aksen de büyüdü kapasitesini arttırdı. Onu da hesaba katmak lazım bence...
    Hayır aksen için aynı şeyi söyleyemeyiz. aksen halka arz edildiğinde şu anki türkiyedeki tüm santralleri vardı.sadece halka arz esnasında afrikaya açılma kararı aldılar. Zaten halka arz gelirleri ve goldman sack dan aldıkları kredi ile birlikte afrika projesini tamamladılar

6. Ben geçmişini bilmiyorum. Halka açıldıkları zamanda kaç MW kurulu güçleri vardı acaba?

Alıntı Originally Posted by emekli2 Yazıyı Oku
    Hayır aksen için aynı şeyi söyleyemeyiz. aksen halka arz edildiğinde şu anki türkiyedeki tüm santralleri vardı.sadece halka arz esnasında afrikaya açılma kararı aldılar. Zaten halka arz gelirleri ve goldman sack dan aldıkları kredi ile birlikte afrika projesini tamamladılar

7. Avrupa'daki bu günlerde oluşan fiyatlar bir gösterge değildir.

Bilindiği üzere Almanya dahil tüm Avrupa noel tatilinde.. Dolayısı ile tüm sanayi kapalı. Tüketim yoğunlukla sanayi kaynaklı olduğundan ve havalarda sıcak geçtiğinden dolayı oluşan bir fiyat bu. Nükleer ve eski nesil kömür santrallerin durması daha pahalı. Ayrıca rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarda regülasyon yapamadığından ürettiğini anında sisteme vermek durumunda. Dolayısı ile fiyat belirleme kapasiteleri yok. Vb. sebeplerden dolayı bu dönemde böyle bir fiyat oluşuyor. Bir gösterge değil..

Türkiye'de de benzer durumlar ramazan ve kurban bayramlarında oluşur. Çünkü sanayi durur. Ticari işletmeler kapalıdır. Tüketim çok azalır. Rüzgar iyi eserse ve hidrolarda o dönemde yoğunsa fiyatlar sıfır ve sıfıra yakın seyreder. Mesela geçmişte ramazan bayramında 3 gün boyunca sıfırdan tam kapasite enerji verdiğimi hatırlarım...

Alıntı Originally Posted by Chetuo Yazıyı Oku
    Aynı şekilde ilginç bir bilgi olarak daha bir iki hafta önce 450 Eur/MWh olan Alman toptan elektrik fiyatları şu anda -0.79 Eur/MWh...

Dünya dengezsizlikten daha büyük dengesizliğe gidiyor...

Germany
    EUR/MWh
    -0.79

https://tradingeconomics.com/commodities

8. Teşekkürler Hocam. Yeni bir şeyler öğrenmiş oldum. İstanbul'daysanız bir yemek borcum olsun size...:ok:

Sayfa 191/453 İlkİlk ... 91141181189190191192193201241291 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •