Sayfa 827/1049 İlkİlk ... 327727777817825826827828829837877927 ... SonSon
Arama sonucu : 8390 madde; 6,609 - 6,616 arası.

Konu: Bitcoin & Ethereum

1.  Alıntı Originally Posted by secbul Yazıyı Oku

.
    .
    .
    Neden BTC üretim masrafı sıfırdır gibi düşünmeliyiz ?

1-Zaten üretimin çoğu (Toplamda 21 milyona yakınsayacak) fiyatı düşük iken üretildi. Örneğin 2016 ya geldğimizde sayı çoktan 15 milyon gibi olmuştu..
    2- Gelişmiş ve yasaların çok iyi uygulandığı ülkelerde kazanç ile BTC üretmek çok zor. Ama dünyanın neredeyse tamamı demesekde çoğunda yasalar ve polis gücü zayıf.

Bir kaç örnek :

İranda camilerin elektrik parasını devlet karşılıyor. Daha geçen yıl bu ülkede bir camide yüzlerde mining cihaz bulundu.
    Bizim doğu bölgelerimizde kaçak elektrik çok yoğun. Bir ara bir sürü madenci cihaz yakalandı.
    Hindistan gibi ülkelerde elektrik tesisatı tam bir örümcek ağı çok rahat kaç hat çekiyorlar.
    Rusya da doğalgaz neredeyse beleş. Öyleki soğuk kesimelerde üstü nerdeyse para verecekler. Buralarda çok rahat doğalgaz jenaratörü ile bitcoin üretrmek mümkün...Yani üretim maliyetini bence hiç ama hiçççççç düşünmeyin..

-------

Bu kadar üretim nerede ?
    En az yarısı ilk yıllarda pc lerde kayboldu. Bununla ilgili bitcointalk da sayfalar dolusu yazı var.
    Bir kısmı da MT GoX hacklenirken gitti. Tek exchange oydu çünkü. Çoğunu geri aldılar ama hala mahkeme satışa geçmedi.

Bu da adresi.
    https://www.cryptoground.com/mtgox-cold-wallet-monitor/

138.000 adet btc az gelebilir üretime göre. Ama unutmayın btc nin ciddi bir kısmı zaten kayıp.

--------------

BTC ile alışveriş oluyormu ?
    Çok çok çok az neredeyse yok.

Nereden bilyoruz
    http://bitcointicker.co/networkstats/

Çünkü mempool denen bekleme salonu bomboş. Burası eskiden aşırı şişerdi.
    Ve 30 dk confirm beklemek artık kesmiyor. 5 sn de gelen ripple var mesela.,,

XbyAcfDhuYradfg4 gibi adresler insanları cezbetmiyor para al gönder için. Eski ICQ chat programı gibi..Oradada insanlara numara verilirdi.

[email protected] veya secbul@twitter gibi kripto adresler daha çekici olacaktır. Ha gizlilik azalır ama günümüzde bunu izlemeyi kripto şifre ile engellemek mümkün
    Bu saydıklarınızın Bitcoin'in üretim maliyeti ile bağlantısını çözemedim. Madde madde gidelim:

1. Madencilik şu an devasa mining pool'lar üzerinden yürüyor, bu havuzların çoğunluğu Çin'de ve bu derece elektrik tüketiminin elbette göz ardı edilmemesi gereken bir maliyeti var. Orta ölçekli Avrupa ülkeleri boyutunda ve sürekli artan bir elektrik tüketiminden bahsediyoruz.

https://www.blockchain.com/pools

2. Kayıp BTC'ler ve madencilik maliyeti? Kayıp BTC'lerin sıfırdan üretim maliyetiyle bağlantısını çözemesem de Satoshi'nin taa yıllar önce kayıp Bitcoinler hakkında öngörüsünü buraya not düşeyim:

Lost coins only make everyone else's coins worth slightly more. Think of it as a donation to everyone.
    3. BTC ile alış veriş: BTC altın gibi bir değer saklama aracına evriliyor. Ecnebinin instant payments dediği çok küçük boyutlu ve hızlı ödemeler için ise 'Lightning Network' gibi çözümler geliştiriliyor, adapte ediliyor.

4. Mempool boş: Geçtiğimiz haftalarda Bitcoin blokzinciri üzerinde 500,000,000. onaylı işlem gerçekleşti. Sadece bir kaç yıl önce 250,000,000'da idik. Bu Bitcoin adaptasyonunun nasıl hızlanarak arttığı konusunda fikir verir umarım. Şu an hala dünya nüfusuna oranla çok az bir kısım BTC kullanıyor ama yaygınlaşmadaki logaritmik artışı göz ardı edemeyiz.

BTC kullanımını ölçmek için mempool'a bakmak yanıltıcı olacaktır. Ben ayda yılda bir transfer işlemi yapan bir HODLerım. Mempool'a işlem atmıyorum diye Bitcoin kullanmıyor mu sayılıyorum

5. XbyAcfDhuYradfg4 gibi adreslerin insanları cezbetmemesi: Yine BTC üretim maliyeti ile bağlantısını tam anlayamadığım bir argüman.

Argümanı maliyetten bağımsız ele alalım: Bitcoin'in sunduğu en önemli değerlerden biri de gizlilik. Değer saklama amacıyla BTC tercih eden biri neden isim soyisim gibi bir BTC adresinde servetini saklar ve açık hedef haline gelmeyi tercih eder? Ben güvenliği daha da artırmak için aynı cüzdana her transferimde farklı adres kullanıyorum (tavsiye edilen budur), neden daha hacklenebilir sabit adresi tercih edeyim?

2. Okan Bayülgen'de bu akşam bitcoin konuşulacakmış:

https://twitter.com/btcturk/status/1228360132360273921

3. Stock/Flow oranı gümüş ile aynı yani 25 olduğunda piyasa değeri gümüşün piyasa değerine erişti.(300 milyar lira)
    Şimdi Mayıstaki halving sonrası Bitcoin'in Stock/Flow oranı 50 olacak yani 60 olan altına baya bir yaklaşacak.
    Bu durumda neden Bitcoin 6-7 trilyon dolar piyasa değerine ulaşmasın ki! Ben bu doğrultuda 2021 sonuna kadar bekleyeceğim.
    Bu yıl sonunda ise anca eski zirve olan 20 bin dolardan kapatacağını düşünüyorum. Mayıs 2021'de 100 bin. Aralık 2021'de ise 300 bin dolar üzeri eski projeksiyonları baz alarak beklemekteyim. Olur olmaz bilemem ama Aralık 2021'e kadar bekleme konusunda ısrarcıyım.
    SPK Kanunu ; madde 101, 103, 104, 106, 107, 110 ve diğer ilgili maddeleri kapsamında yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı olarak değerlendirilemez.

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    Dublin/Manchester/Sofia/Galway
    Gönderi
    1,551
    Bitcoin maliyetini sıfır gibi düşünemezsiniz. Şu an işleme girenlerin hepsi maliyetli. Eskilerin hepsi kayıp hackli vb vb. Bitcoini altın gibi düşünün zaten mine ediliyor ve alışverişlerde kullanılmayacak zaten teknolojiside leş. Bitcoin altınsa eth-xrp euro-dolardır şu an için. İlerde hepsi silinir başka enerji efektif projeler gelir bilemeyiz ama bunlar kullanılacak o kesin. Paranın içinden altının kaybolup kağıda döndüğü gibi bitcoin kaybolup emtiaya diğerleri paraya...
    Yani aslında proje açık ve net ama taleple yönlenecektir.
    Neyse 10 sene sonrasını konuşmayalım...
    Ytd

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    AKİNONYA ŞATOSU
    Gönderi
    11,789
    Blog Entries
    1
    1 - Mining pool Çin de veya Canada da olması önemli değil. Mining cihazı zaten bu poola internet den erişiyor.. Cihaz Somali de bile olabilir.

2 - Toplam Cihazlar devasa elektrik tüketiyorlar amenna. OK... Ama tüketmek demek maliyet yapıyor demek değildir... HİÇ PARA VERMİYOR OLABİLİRLER...Ve bence vermiyorlar... Eğer PARA VERSELER İDİ Btc şu an daha düşük yerde olurdu. Çünkü maliyetleri karşılamak için mutlaka satış gelirdi. Madenciler satmıyorar çünkü maliyetleri sıfıra yakın. Onlar da bir çok BTC yatırımcısı gibi HALVING bekleyelim durumundalar. Ve ellerinde tonla btc birikti.

3 -

BTC transaction sayısı.

Bu bize gösteriyorki BTC nin fiyatı ile transaction bir birine benzer. Yani kullanma satın alma ile btc nin alakası yok. Aman fiyat düştü ben aldım inzivaya çekildim veya bundan yıldım depoda dursun tarzı. Fiyat yükselince hooop aynen transaction.
    Eğer kullanma ile alakası olsa grafik logoritmik devam ederdi Neden ? Çünkü her geçen gün kullanıcı sayısı artar ve topluma yayılır idi. Aynı corona virus gibi..

Psikolojik YAS süreci
    1.İnkâr 2.Kızgınlık/öfke 3.Pazarlık 4.Depresyon 5.Kabullenme

6.  Alıntı Originally Posted by secbul Yazıyı Oku
    1 - Mining pool Çin de veya Canada da olması önemli değil. Mining cihazı zaten bu poola internet den erişiyor.. Cihaz Somali de bile olabilir.

2 - Toplam Cihazlar devasa elektrik tüketiyorlar amenna. OK... Ama tüketmek demek maliyet yapıyor demek değildir... HİÇ PARA VERMİYOR OLABİLİRLER...Ve bence vermiyorlar... Eğer PARA VERSELER İDİ Btc şu an daha düşük yerde olurdu. Çünkü maliyetleri karşılamak için mutlaka satış gelirdi. Madenciler satmıyorar çünkü maliyetleri sıfıra yakın. Onlar da bir çok BTC yatırımcısı gibi HALVING bekleyelim durumundalar. Ve ellerinde tonla btc birikti.

3 -

BTC transaction sayısı.

Bu bize gösteriyorki BTC nin fiyatı ile transaction bir birine benzer. Yani kullanma satın alma ile btc nin alakası yok. Aman fiyat düştü ben aldım inzivaya çekildim veya bundan yıldım depoda dursun tarzı. Fiyat yükselince hooop aynen transaction.
    Eğer kullanma ile alakası olsa grafik logoritmik devam ederdi Neden ? Çünkü her geçen gün kullanıcı sayısı artar ve topluma yayılır idi. Aynı corona virus gibi..
    Hiç para vermiyor olabilirler mi.... hocam konuyuy kapatıyorum benim açımdan vakit kaybı.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    Dublin/Manchester/Sofia/Galway
    Gönderi
    1,551
     Alıntı Originally Posted by secbul Yazıyı Oku

3 -

BTC transaction sayısı.

Bu kadar köylü kafası bir yaklaşım duymadım kusura bakmayın. Herkes michael sikkofield olmuş. Btc mine eden yüzlerce kurumsal şirket var. Satmamaları ve trendle satmaları kadar doğal birşeyde yok kazdık satalım demezler tabii...
    Neyse suda dünya üstünde olan birşey mesela hiç değişmiyor 3 milyar yıldır bu gezegende bence maliyeti yok diyip konuyu kapatayım ama siz şaşal şişeye 1 lira vermeye devam edin.
    Ytd

8. ‘the trend is your friend’
    yani şair burda şöyle deyyu burdan alanın başı bilmem neden çıkmaz
    *** Duygusal davranmayın dipten alın tepeden satın
    *** Kullanan maalesef yok ( transaction )
    özetle halving hikaye mal yedirmek şahane

Sayfa 827/1049 İlkİlk ... 327727777817825826827828829837877927 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •