Sayfa 4/10 İlkİlk ... 23456 ... SonSon
Arama sonucu : 73 madde; 25 - 32 arası.

Konu: INVES - Investco Holding A.Ş.

Alıntı Originally Posted by SOrRrOS Yazıyı Oku
    Sn Cinali dağıtımın tamamı eşit idi farklı bir dağıtımın olacağı söylenmedi yurt içi ve dışı kurumsallara pay yoktu anormal olan bir kişiye tek kalemde yüklü hisse verilmesi.Talep gelmedide kalan hisseyi toplu olarak verdiler desek,fazla talebin geldiğinden dolayı bir kısım talep karşılanamamış olduğu duyuruldu ben bu işten birşey anlamadım anlayan var ise anlatsın. Ayrıca talebi tam karşılanmayan arkadaş var mı ?

YTD
    Fazla talep gelse idi 400 lot talep edene 400 gelmezdi.
    Fazla talep olmadığı için satılmayan lotlar 1 kişiye verildi gibi geldi bana

2.  Alıntı Originally Posted by madbroker Yazıyı Oku
    37.5 milyon lot karşılanmış başarılı arz oldu 17.5 milyon lotta alışta bekliyor toplam 55 m lot yani 1.320 milyar talep gelmiş gayet güzel
     Alıntı Originally Posted by cinali Yazıyı Oku
    Fazla talep gelse idi 400 lot talep edene 400 gelmezdi.
    Fazla talep olmadığı için satılmayan lotlar 1 kişiye verildi gibi geldi bana
    Tahtayı gören arkadaşların yazdığına göre 17,5 milyon hisse fazla talep gelmiş 400 hisse isteyene 400 gelmesinin herkese istediği kadar geldigi anlamına gelmez 10 /20/30/40..... 100 gibi sayıdaki taleplerin oluşu 400/500/600.....1000 gibi taleplerin karşılanmasını sağlamıştır.Normalde herkes yüksek talep etse talep eden hesap sayısına göre yaklaşık 300 civarında dağıtım olurdu.

YTD

3. Hemen kendi bildiklerimden basit bir özet geçeyim:

Eşit dağıtım hisselerde dağıtım yapılırken tüm başvurular dikkate alınır ve herkese 1 lot olacak şekilde dağıtım başlar. 1-2-3 diye dağıtım başlar ve yatırımcılardan birisi maksimum 3 lot emir verdiyse 4. Lot dağıtılırken 3 lot emir veren yatırımcı elenmiş olur ve kalan paylar bu mantıkla bölüştürülmeye devam eder. Örnek veriyorum herkes 100 lot alış gönderirken, 2 yatırımcı 100 bin lot alış gönderirse unique tüm yatırımcılara 100 lot dağıtıldıktan sonra bu 2 yatırımcıya 1-1 1-1 tüm lotlar sırasıyla gider ve işim sonunda kalan tüm paylar bu 2 yatırımcının alım talebi bitene kadar paylaştırılır.

Şimdi bu hisseye gelecek olursak 1000, 15.000, hatta 40.000 tane alış gönderen yatırımcılar olduğunu gördük. 40.000 alış gönderen adam 960 bin liralık hisse almış oldu. Peki Nihat Özçelik ne kadar pay aldı? 12.7 milyon lot = 305 milyon tl yapar. Şimdi bu adam arzın tamamı karşılanamadığı için bu kadar lot aldı ama bir de tavanda bekleyen 17.5 milyon lot var o da 420 milyon tl talep fazlası demek. O zaman bu adam 305+420 milyon tllik talepte mi bulundu? Tavanda kalan 2777 farklı emir varsa neden kalan tüm payları bu adam aldı? Hissenin halka arz istikrarı için kullanılacak 7.5 milyon lotu da arz fiyatından alırsa toplam 20 milyon lot almış olacak. Veriler bu şekilde ama analiz kısmını ben yapamıyorum, ne amaçla böyle bir dağıtım gerçekleşti hiçbir fikrim yok.

4. Hisse de işlem başlayınca o tavanda bekleyen 17.5 milyon lotu görebileceğimizi sanmıyorum ,

5.  Alıntı Originally Posted by huzeyfe Yazıyı Oku
    Hemen kendi bildiklerimden basit bir özet geçeyim:

Eşit dağıtım hisselerde dağıtım yapılırken tüm başvurular dikkate alınır ve herkese 1 lot olacak şekilde dağıtım başlar. 1-2-3 diye dağıtım başlar ve yatırımcılardan birisi maksimum 3 lot emir verdiyse 4. Lot dağıtılırken 3 lot emir veren yatırımcı elenmiş olur ve kalan paylar bu mantıkla bölüştürülmeye devam eder. Örnek veriyorum herkes 100 lot alış gönderirken, 2 yatırımcı 100 bin lot alış gönderirse unique tüm yatırımcılara 100 lot dağıtıldıktan sonra bu 2 yatırımcıya 1-1 1-1 tüm lotlar sırasıyla gider ve işim sonunda kalan tüm paylar bu 2 yatırımcının alım talebi bitene kadar paylaştırılır.

Şimdi bu hisseye gelecek olursak 1000, 15.000, hatta 40.000 tane alış gönderen yatırımcılar olduğunu gördük. 40.000 alış gönderen adam 960 bin liralık hisse almış oldu. Peki Nihat Özçelik ne kadar pay aldı? 12.7 milyon lot = 305 milyon tl yapar. Şimdi bu adam arzın tamamı karşılanamadığı için bu kadar lot aldı ama bir de tavanda bekleyen 17.5 milyon lot var o da 420 milyon tl talep fazlası demek. O zaman bu adam 305+420 milyon tllik talepte mi bulundu? Tavanda kalan 2777 farklı emir varsa neden kalan tüm payları bu adam aldı? Hissenin halka arz istikrarı için kullanılacak 7.5 milyon lotu da arz fiyatından alırsa toplam 20 milyon lot almış olacak. Veriler bu şekilde ama analiz kısmını ben yapamıyorum, ne amaçla böyle bir dağıtım gerçekleşti hiçbir fikrim yok.
    Burda anlaşılmayacak bisey yok,Diğer halka arzulardan oldu.Bir yatırımcı taleple yüksek oranda almış.Talep az gelmişse olabilir fakat şirket güzel firma.Alan kişiyi incelemek lazım.ytd

6.  Alıntı Originally Posted by basari69 Yazıyı Oku
    Burda anlaşılmayacak bisey yok,Diğer halka arzulardan oldu.Bir yatırımcı taleple yüksek oranda almış.Talep az gelmişse olabilir fakat şirket güzel firma.Alan kişiyi incelemek lazım.ytd
    Anlaşılmayacak bir şey yoksa eşit halka arzda nasıl bir kişi 12 milyon lot aldı bana açıklayabilir misiniz? Üstelik tavanda 2777 emir kalmışken.

7. Pazartesi işleme başlayacakmış aklıma gelen senaryoları yazayım
    1)Açılır açılmaz (yatay açma ihtimalinde) k.y panik halinde satmaya başlar ,hatta bunu çok lot alan vatandaşta destekler ve çok kısa sürede taban olur , taban bazen bozulur ,bir süre sonra yine taban olur ,ama tabandan satanın malını alırlar
    tabandaki hunharca aracı kurumlar alır bu durumda çok lotlu vatandaş da alacak ki maliyeti düşürsün ,böyle bir senaryo da ikinci gün satanı geri çevirmezler alırlar ,ta ki küçük yatırımcının çoğu satana kadar alırlar ,bu senaryoda çok lotlu ibrahim ile diğer aracı kurumlar baş başa kalır ki o bizi ilgilendirmiyor artık
    2)ikinci senaryo da tavan açar ve küçük yatırımcı çoğunluğu satmaz ,çok lotlu vatandaşta satmaz ,hatta satanın malını da alır ,bu şekil olursa şirketin değerine göre ikinci günde tavan olmasa da normal alım satım devam eder
    3) üçüncü senaryoya göre direkt taban açar (bu bir ahlaksız tuzaktır ,buna cüret edebilirler mi bilmem)

Benim aklıma gelen bunlar , bende küçük bir miktar var satmayı da düşünmüyorum , zarar etse ne olacak kazansa ne olacak 100-200 tl eder
    bu güne kadar halka arza katılıpta (eşit olanı) satmayan birisinin % 30-40 zarar ettim dediğini duymadım + şirket dandik bir şirkete benzemiyor
    görüşüm beni bağlar al sat tut tavsiyesi de değildir .
    Herkese iyi kazançlar

8.  Alıntı Originally Posted by MiniYatirimci Yazıyı Oku
    Halka arz katilmadim. Anlayamadığım bir şey var dağıtım derinliğinde.

2777 emir ile 17,5 milyon lot tavanda bekliyor yani alamamislar görünüyor. Bu demektir ki 2777 emirin dağıtılan en yüksek lotu kendi aralarında eşit sayıda alması lazim. Yani 2777 Emire atıyorum 1er milyon lot verip bu emirlerin talep fazlası olan miktarın 17,5 milyon lot olması lazım. Oysa derinliğe bakıyorsunuz 1.8m 1.7m gibi tek emirle alanlar olmuş. Hatta ak yatırımın tek emrinde 12milyondan fazla talep karşılanmış. En yüksek karşılanan emir o.

Öyleyse tavanda bekleyen karşılanmayan 2777 Emire ait 17,5m lot nereden geliyor? Ak yatirimdaki 12m Emir karşılanmış ise bu 2777 Emire karşılık gelen 17,5m talebin de en azından bir kısmının karşılanmış olması gerekirdi. Burada bir uyuşmazlık var.

O zaman geriye şöyle bir ihtimal kalıyor. Bu 2777 emir ya mükerrer olduğu için karşılanmadı ya da talep saatine uyulmadığı için karşılanmadı.

Emir sayısı 2777 değildi bu arada ama ne ise onu kabul edin tam hatırlayamadığım için rakamı salladım.

Bu dağıtım işinden tam olarak anlayan kişi var mı açıklama getirebilecek? Muhtemelen öyle bir kişi yok ama yazayım dedim.

Sanırım karşılanamayan tek talep ak yatirimdan gelen 12milyon lotluk talep. Eşit dağıtımın işleyişi bunu gerektiriyor. Öyleyse bu 12m talebin kime ait olabilecegine dair ihtimalleri gözönünde bulundurmak gerekiyor.
    burda da yazdım. eşit dağıtım olan bir arzda tavanda 2777 emir beklerken bir yatırımcı tek başına 12 milyon lot alamaz. eşit dağıtımın nasıl yapıldığını bildiğinizi varsayıyorum ki yukarıda biri de açıklamış zaten. burada bir uyuşmazlık var ve hiçbir ky olayı tam bilmediğinden açıklama getiremiyor.

Sayfa 4/10 İlkİlk ... 23456 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •