Sayfa 2/40 İlkİlk 123412 ... SonSon
Arama sonucu : 313 madde; 9 - 16 arası.

Konu: Küresel ponzi

1.  Alıntı Originally Posted by Achiles Yazıyı Oku
    Elliott dalga etiketlerini yaygın kabul gören şekilde yani klasik DJI datasını log skalada açarak, kanallama ve almaşıklık üzerinden giderek tanımlamadım.

Üzerindeki kısa olaylar tarihçesine uygun başka bir mantık geliştirdim.

Kısaca yaklaşımım şu, enflasyon ne kadar düşük olursa olsun (ABD için) çok uzun yıllar katlanarak bileşik etki yarattığında kümülatif olarak çok yüksek olmakta ve piyasa/-lar, bizler bunu ihmal etme eğilimindeyiz. Bunu ben genelde bu forumda da ifade ettim, bir insan ömrü nispetinde düşünme eğilimine dayandırıyorum.

Bir insan ömrü ortalama 70 yıl olsa, öğrenimi sonrası borsayla tanışana ve iş aile hayatınına atılana kadar 30 yıl geçse, 30 lu yaşlarda tasarruf edebilmeye başlasa (emeklilik anlamında), borsada parasını değerlendirme süresi maksimum 20-30 yıl olacaktır.(Yurt dışı için)

Bu durumda uzun süren düzeltme dönemlerine, düşüşe, dipten kalkışa veya non-stop bir ralliye 'denk' gelen yatırımcı, 20-30 yılda yatırımının karşılığını almak isteyecek, bu 20 yıllık enflasyonu ihmal etme eğiliminde olacak, ve getirisini genel olarak, altın ve faizle karşılaştırma eğiliminde olacaktır.

Oysa ki, 40-50 yıllık dönemlerde, hele ki, şu an olduğu gibi yüksek enflasyon dönemlerinde daha kısa sürede, fiyat getirilerini etkileyen en önemli ve hesaba dahil edilmesi gereken şey enflasyon.

Tabi ülkemiz yüksek enflasyon yaşadığı için geçmişinde, bizdeki yatırımcı bu konuya karşı daha hassas ve bir AB ABD vatandaşı gibi değil algısı. Ama bizde de yaygın olan şey, dolar ve euro bazlı bakmak. Yani bizde de en büyük yaklaşım yanlışı bu noktada, sanki doların enflasyonu yokmuş gibi, dolar bir tür sabitmiş gibi yaklaşma eğilimindeyiz.
     Alıntı Originally Posted by Achiles Yazıyı Oku
    Gelelim ikinci grafiğe, Bist-100 e dolar veya euro bazlı bakmayacaksak ne bazlı bakacağız meselesine....

Bir süredir şu şekilde bakıyordum, değişik varyasyonlarını forumda defalarca paylaştım, ama artık buna ben katılamıyorum, nedenine geleceğim. Konu daha da dağılmadan grafiği yollayalım.

Maalesef teyid edemiyorum bu arada bu grafiğin doğruluğunu, zira yok yani bunu yapan veya paylaşan, veya ben bir türlü denk gelemedim, buradan birileri (grafik konularından iyi/yatkın olan) teyid ederse doğruluğunu sevinirim.

Alıntı Originally Posted by Achiles Yazıyı Oku
    Bu grafiğe şu an katılmasam da, sayımına değil, komple büyük supercycle' daki yerine açacağım bu konuyu, en dikkat çekici şey ne?

2000 zirvesi...dolar bazında orası daha küçük sanki 2013 de sonlanan yapının başlangıç dalgası gibi görünüyor, ama öyle değil. 1986 dan bu yana datasına ve yüzdesel katlanma oranlarına bakarsanız o kısım bambaşka bir üst dalga...(bence)

Reel anlamda o zirve bir daha hiç görülememiş. Bitmek bilmeyen bir düzeltme dalgasındayız. Grafiğin sağ yarısı zaten dolar bazlıya benziyor, ama farklılıklar da var.

Enflasyon aylık bir data olduğundan, Bist datasını da aylık kullanmak gerekiyor, bu da iç sayımları imkansız kılıyor. Soldaki mavi 2 nin iç sayımı zigzag da olabilir, veya itki de. İtki ise sonrasındaki komple karmaşık yapı üçgen olabilir, burada etiketleri daha da karmaşıklaşmasın diye yok şu an. Flat B ler üçgen olamadığından zigzag B üçgense, C dalgası üçgenden dolayı epey kısalacak olsa da (bence) derin bir düşüş gerektiriyor sağdaki mavi 2 ye kadar. Bu konu literatürde ilginç biraz, üçgen B dalgası zigzag C dalgasını A nın %10 una kadar düşürebiliyor. (Yeni kaynaklar, yeni formasyon çeşitleri Nelly olmalı)

Hayırlı olsun topiğiniz sayın Achiles.
    Değişik bir bakış açısı getirmişsiniz.

Merakımdan ben de aradım...
    XU100/TÜFE bazlı bir grafik oluşturacak bir veri terminali bulamadım.
    Varmak istediğiniz nokta veya teorinize katkısı olur mu bilemedim ama...
    XU100/Enflasyon grafiği ise TW' de şöyle görünüyor:

Meseleye yanlış anlamadı isem...
    Asıl benim merak ettiğim ise şu:
    Bu veriyi,
    "bakalım endeks enflasyon karşısından yatırımcısını güldürmüş mü? Ağlatmış mı?"
    türünde bir kıyas için mi kullanmayı düşünüyorsunuz?

Veya grafiğin üzerine eklediğiniz EW sayımı, trend/kanal çizgilerine bakarsak teknik analiz için mi?
    Teknik analiz için ise çok ilginç bir yaklaşım eminim.
    Çünkü içeriği ve içeriktekilerin ağırlığının değiştiği bir sepetin enflasyonu TÜFE , özellikle son 15-20 yıldır oldukça sık değişti.

Hatta TUIK sorumluluğundaki bu veri için Merkez Bankası şöyle demiş:

Yani atıyorum:
    2000 de 1 kilo un, 1 kilo peynir, 1 kwh elektrik, 1 litre benzin iken,
    2005 de 0.5 kilo un, 0.7 kg peynir, 1 kilo reçel, 1 kilo margarin,
    ...
    2020 da 1 metre don lastiği, 1 adet pinpon topu, 230 gr ekmek, 1 demet roka...
    İçerik değişirken, hesabın da tartışılır olduğunu hatırtatırım.

Yine de bir istatistik olarak bakmak istersek XU100/TÜFE verisi bir grafik oluşturabilir.
    EW sayımı, trend/kanal çizgilerini veya başka gösterge ve indikatörleri atıp,
    XU100/USDTRY veya XU100/EURTRY ye alternatif teknik analiz yapacağım veya yapabiliriz diyorsanız...
    İlgiyle takip ediyorum.
    Yeniden hayırlı olsun topiğiniz.
    https://twitter.com/teknikcioblomov
    Al,sat,tut,yakala,sık,bırak vb. tavsiye için aracı kurumunuzla görüşün.

Sn KısaVade,

Katkınız için teşekkürler.

Tradinview'de yok Türkiye enflasyon endeks verisi (Turkey Inflatıon CPI), oran verisi var, yani 'Rate', dolayısıyla oranla rasyo yapmak doğru değil, endeks haline getirilmeli kümülatif olmalı, bileşik hali yani.

Ama tradinview'e daha önce baktığımda göremediğim şeyleri keşfettim bu arada, mesela TR GDP per capita, yoktu eskiden, sürekli database' lerini geliştiriyorlar. Mesela XU100 datası 98 e kadardı eskiden 86 ya kadar vermeye başladılar, tabi üyelik olmadığından datasını veya TR GDP datasını mesela indiremiyoruz, Metastock'a aktaramıyoruz, genelde bu işler için parça parça veriyi bulup, excel ortamında üretip, aktarma yolunu seçiyorum.

Alternatif teknik analiz, EWP veya başka bir maksatla demeyelim de, daha temel bir sorun için, 'ne oluyor ne bitiyoru' anlayabilmek için diyelim Sn KısaVade.

Yani, kısaca, endeks şu an 2000, bugünden itibaren bu sene %50 getirdi diyelim, seneye 3000 puan oldu, bu sene enflasyon %50 artarsa, aslında hiç artmamış, %100 artarsa %50 değer kaybetmiş olacak. 2000 puandan 3000 puana giderken %50 para kaybetmek yani.

Bizim gibi geçmişte, veya şu an olduğu gibi, enflasyonu yüksek yaşayan ülkeler 'bile' bunu hissetmekte/anlamakta zorlanıyorlar. Kaldı ki ABD de başka bir şekilde bu sorun, geçmişte hep düşük enflasyon oranı ama, çok uzun yıllar boyunca kümülatif etkisine bakıldığında, inanılmaz bir değer kaybı var.

Ve bunu, ABD' de sıkça dile getiren, reel getiri üzerinden izah etmeye çalışan, siteler, raporlar var. Enflasyon bir tür halüsinasyon yaratıyor.

Enflasyon hesaplaması konusunda haklısınız, o çok daha derin bir tartışma, ama bu enflasyon verisini doğru kabul etmek durumundayız. Alternatif baz değer mesela Kişi Başı Düşen USD bazında GSYİH olabilir. Bahsettim, onda bile farklı hesaplama yöntemleri var, ben Maddison Grubu denen bir veriyi esas aldım, okuduğum bir araştırma raporunda onu kullanmışlar, o yüzden, bir de verisi excel ortamında erişilebilir idi. Gerçi ben bu veriyi rasyoya baz veri olarak almadım, daha çok ekonomik, sosyal bir dalga resmi görebilmek için kullanmaya çalışıyorum. Son dönem Osmanlıdan itibaren (1800 ler) başlayan ve Modern Türkiye' nin içinde bulunduğu bir dalga var. Bunu anlamaya çalışıyorum, maalesef ülkemizde bu konuda çok büyük boşluk var, modelleme eksikliği var.

Endekse dolar bazlı bakmak doğru değil, doların enflasyonunu yok saymak demek bu çünkü. Amiyane olarak; ben size 1986 yılında 1000 dolar borç verseydim, reel olarak bugün bana 2565 dolar ödemeniz gerekecekti. Bunun içinde faiz yok, ekstra bir getiri yok, sadece 1986 yılının 1000 doları şu anın 2565 doları demek. Dolayısıyla; endeks 2000 gümüş para, ama 1986 dan bu yana gümüş paranın içindeki gümüş oranı %60 azalmış durumda.(Tarihte yaşananlara atfen)

Şuradan bakılabilir, tradinview de CPIAU şeklinde başlayan dataya bakılabilir, (USA CPI)
    https://data.bls.gov/cgi-bin/cpicalc...1&year2=202201

Dediğim gibi, ne oluyor ne bitiyor gerçekte bunu arıyorum, bir tür halüsinasyon yaşıyoruz, daha doğrusu yaşatıyorlar.

2000 zirvesinden mal (1 br Endeks) alıp taşıyanlar, reel anlamda hala zarardalar. Tabi Bist-100 bir fiyat grafiği olduğundan bunu söylemek ne derece doğru o da tartışılır, Bist-100 Getiri Grafiğine bakılmalı, onun da 2000 e uzanan verisi yok. Hani dediniz ya, TÜFE hesabı değişiyor sürekli diye, endeks veya çeşitleri de öyle.

Aslına bakarsanız, saydığım 3 kılçığa 2 daha ilave edilmeli, Bist-100 fiyat endeksi neyi temsil ediyor, piyasanın ruhunu yansıtması açısından şu an Bist-100 e bakmak ne derecek doğru,

Diğeri de bomba bir konu, USDTRY neden 1960 yılından 2008 yılına kadar reel anlamda enflasyon karşısında değer kaybetmiş, tamam bunun bir kısmı ABD enflasyonuyla izah edilebilir ama değer kaybının tamamı edilemez, hani kur enflasyon farklarından kaynaklanıyordu, bu durumda ABD enflasyonunu ile izah mükerrer olmaz mı, veya 2008 den itibaren USDTRY ne oldu da, enflasyon karşısında reel anlamda değer kazanmaya başladı? Muhtemelen sıcak para akıntıları ile, finansal anlamda iklim değişiklikleri yaşanıyor, geçici/bir döneme mahsus değerlemeler oluşuyor.

Aslına bakarsanız kılçıklar bir bütün, ama uzun sürecek her birini ayrı ayrı irdelemek, o yüzden ana konuyu çözmeye odaklanmalı, DJI-SPX-NDX majör borsalarda ne oluyor, ne olacak bunu anlamaya bunun üzerinden ABD ekonomisi nereye varmaya çalışıyor, buna yoğunlaşılmalı, en nihayetinde büyük balığın iskeletine bir bütün halinde ulaşabiliriz kılçıkları tek tek toplayarak.

Katkınızı beklerim, tek taraflı dediğim gibi zor oluyor/olacak, umarım motivasyonumu kaybetmem. Forum zaten uzun yazıları sevmez evvelden beridir. 3-5 kişi de olsa burada etkileşebilirsek güzel olur.

Saygılar.

Mevzuya en kritik ve meşhur yerden girelim iyisi mi.

Uzun uzun EWP yi anlatmayacağım, kısaca R.N.Elliott' tan sonra teoriyi bugünkü haliyle çok büyük oranda ortaya koyan Robert Prechter, 1987 yılına dair 'keskin' bir tahminde bulunur. 5 nci dalga 3 ncü dalganın 0.618 katında sona erecek ve derin uzun süren bir düzeltme yaşanacaktır.

Belki de sırf bu yüzden 1987 de bu keskin düşüş yaşanır, ama devam eden dalga sonlanmaz, devam eder.

Bu grafikte 1987 deki özgün halini bulamadım, onun yerine 1995 de update edilmiş halini ekledim. Amiyane tabirle, 1987 de çövdüren Prechter, 1995 de de, 1998 de de çövdürdü, belki de bu yüzden EWP ye dair çok ciddi şüpheler oluştu.

O halde hata neredeydi, uzatma mesafeleri kusursuz, kanallar kusursuz, neden analizler tutmadı.

Bence, kısa vadelerde düşük enflasyon oranlarında 10-20 yıllık döngülerde kusursuz çalışan teori, ya da gözlemlenen kusursuz fraktal, daha üst dereceli dalgalarda, 40-50-100 yıllık döngülerde başka bir şeyi hesaba katıyordu; enflasyon...

Tekraren orijinal 1987 öngörüsünü bulamadım arşivimde, onun yerine 1995 update versiyonu; 5=3 mü?

4. Günaydın.

Sn KısaVade,

Tradinview'de yok Türkiye enflasyon endeks verisi (Turkey Inflatıon CPI), oran verisi var, yani 'Rate', dolayısıyla oranla rasyo yapmak doğru değil, endeks haline getirilmeli kümülatif olmalı, bileşik hali yani.

-Türkiye için 1966 dan bu güne, ABD için 1915 den itibaren veri mevcut TW' de.
    Ve bir iki basit kodla kümülatif veriye dönüştürmek mümkün.

Alternatif teknik analiz, EWP veya başka bir maksatla demeyelim de, daha temel bir sorun için, 'ne oluyor ne bitiyoru' anlayabilmek için diyelim Sn KısaVade.

Yani, kısaca, endeks şu an 2000, bugünden itibaren bu sene %50 getirdi diyelim, seneye 3000 puan oldu, bu sene enflasyon %50 artarsa, aslında hiç artmamış, %100 artarsa %50 değer kaybetmiş olacak. 2000 puandan 3000 puana giderken %50 para kaybetmek yani.
    Enflasyon hesaplaması konusunda haklısınız, o çok daha derin bir tartışma, ama bu enflasyon verisini doğru kabul etmek durumundayız.

Endekse dolar bazlı bakmak doğru değil, doların enflasyonunu yok saymak demek bu çünkü. Amiyane olarak; ben size 1986 yılında 1000 dolar borç verseydim, reel olarak bugün bana 2565 dolar ödemeniz gerekecekti. Bunun içinde faiz yok, ekstra bir getiri yok, sadece 1986 yılının 1000 doları şu anın 2565 doları demek. Dolayısıyla; endeks 2000 gümüş para, ama 1986 dan bu yana gümüş paranın içindeki gümüş oranı %60 azalmış durumda.(Tarihte yaşananlara atfen)

-Elinize, çabanıza sağlık. Farklı bir yaklaşım zor bir çaba.

2000 zirvesinden mal (1 br Endeks) alıp taşıyanlar, reel anlamda hala zarardalar. Tabi Bist-100 bir fiyat grafiği olduğundan bunu söylemek ne derece doğru o da tartışılır, Bist-100 Getiri Grafiğine bakılmalı, onun da 2000 e uzanan verisi yok. Hani dediniz ya, TÜFE hesabı değişiyor sürekli diye, endeks veya çeşitleri de öyle.

Aslına bakarsanız, saydığım 3 kılçığa 2 daha ilave edilmeli, Bist-100 fiyat endeksi neyi temsil ediyor, piyasanın ruhunu yansıtması açısından şu an Bist-100 e bakmak ne derecek doğru,

Diğeri de bomba bir konu, USDTRY neden 1960 yılından 2008 yılına kadar reel anlamda enflasyon karşısında değer kaybetmiş, tamam bunun bir kısmı ABD enflasyonuyla izah edilebilir ama değer kaybının tamamı edilemez, hani kur enflasyon farklarından kaynaklanıyordu, bu durumda ABD enflasyonunu ile izah mükerrer olmaz mı, veya 2008 den itibaren USDTRY ne oldu da, enflasyon karşısında reel anlamda değer kazanmaya başladı? Muhtemelen sıcak para akıntıları ile, finansal anlamda iklim değişiklikleri yaşanıyor, geçici/bir döneme mahsus değerlemeler oluşuyor.

Vurgu yapmak istediğim şey tam da buydu.
    Bist değişken bir sepet, enflasyon ha keza.

Eskiler;
    -"Her şeyin bir fiyatı vardır, paranın fiyatını da enflasyon belirler" derlerdi.
    Tabi bu da geneli anlatma çabasında, bir parça eksik bir ifade.

Yani teorik olarak, (bu yaklaşımla kendi enflasyonu da hesaba katılması gereken) USD veya diğer para birimleri karşısında TL' nin değerini yerel enflasyonun belirleyeceği ön görülür teorik olarak.

"En tepede de dünya çapındaki risk algısı tümünün enflasyonunu belirler" gibi,
    siyasi, politik, ekonomik risk algılarının kısa-orta-uzun vade izdüşümünü yok sayan,
    primitif bir yaklaşım özünde.

Eğer ifade tek başına doğru olsa,
    2008-2012 arası USD/TRY kurunu nasıl açıklardık?

Özetle

Her biri bütünü "temsil etmek" iddiasında veriler olan,
    BIST/USDTRY/USIRYY(Kümülatife çevrilmiş hali) şeklinde bir gösterge de oluştursak.
    Tavşanın suyunun, suyuna dönüşmeyecek mi iş?

Bir endişem de:
    Bir pazarda, bir emtia veya değerde, alıcı/satıcıların göz önünde bulundurmadığı bir veri,
    onun hakkında projeksiyon, teknik analiz vb yapmak için bize ne oranda katkı sağlayabilir?

Zor bir işe girişmişsiniz vesselam.
    Saygılarımla.

5.  Alıntı Originally Posted by Achiles Yazıyı Oku
    Mevzuya en kritik ve meşhur yerden girelim iyisi mi.

Uzun uzun EWP yi anlatmayacağım, kısaca R.N.Elliott' tan sonra teoriyi bugünkü haliyle çok büyük oranda ortaya koyan Robert Prechter, 1987 yılına dair 'keskin' bir tahminde bulunur. 5 nci dalga 3 ncü dalganın 0.618 katında sona erecek ve derin uzun süren bir düzeltme yaşanacaktır.

Belki de sırf bu yüzden 1987 de bu keskin düşüş yaşanır, ama devam eden dalga sonlanmaz, devam eder.

Bu grafikte 1987 deki özgün halini bulamadım, onun yerine 1995 de update edilmiş halini ekledim. Amiyane tabirle, 1987 de çövdüren Prechter, 1995 de de, 1998 de de çövdürdü, belki de bu yüzden EWP ye dair çok ciddi şüpheler oluştu.

O halde hata neredeydi, uzatma mesafeleri kusursuz, kanallar kusursuz, neden analizler tutmadı.

Bence, kısa vadelerde düşük enflasyon oranlarında 10-20 yıllık döngülerde kusursuz çalışan teori, ya da gözlemlenen kusursuz fraktal, daha üst dereceli dalgalarda, 40-50-100 yıllık döngülerde başka bir şeyi hesaba katıyordu; enflasyon...

Tekraren orijinal 1987 öngörüsünü bulamadım arşivimde, onun yerine 1995 update versiyonu; 5=3 mü?

Gereksiz bir muhalefet durumuna dönüşsün,
    veya EW tartışması ile topiği kirletmek istemem.

Ancak EW konusunun da sıkıntılı olduğu inancındayım.
    Verdiğiniz örnekte ise bence 2 katmanlı bir sorun söz konusu.

Yine bence;
    1-Teknik analizde kullanılan araç-gereç vb.nin tümü özünde davranışsal psikolojiye dayanan,
    alıcı-satıcıların belirli koşullarda belirli davranışlar sergileyeceğini ön gören,
    meşrebine göre çeşitli verileri göz önünde bulunduran araçlardır.
    Alıcı-satıcıların psikolojisini, dengesini gözetmeyen araçların pek de başarılı öngörüler sağladığına şahsen inanmıyorum.

Örneğin yukarıda(enflasyon, kur vb) olduğu gibi,
    hem iç dinamikleri(hesaplanma biçimi vb.), hem birbiri arasındaki ilişkileri şüpheli veriler üzerine,
    bir de dışsal etkenleri yok sayan EW atınca(ki sayım konusu da ayrı bir mesele)...

2-Hele bir de bunu enflasyon gibi bir verinin üzerine atınca...
    Uçta örnek olsun diye söylüyorum, ayrıca sözüm meclisten dışarı,

Diyelim ki,
    Dünyadaki dinazor popülasyonu veya tarihsel Güney Kore enflasyonu için EW ile projeksiyon oluşturmak...
    Bunlar alıcı-satıcı psikoloji ile değil, kendi çeşitli dinamikleri ile oluşan,
    ve değişkenlerin belirleyici olduğu veriler.

Özetle naçizane fikrim;
    her şeyin döngü ve dalgalardan ibaret olmadığı.

"Faiz sebep, enflasyon sonuç" diyen bir yaklaşım sonucunda,
    enflasyon son döneme göre arşa çıktı.
    Sırf bu söylemden vazgeçmek ciddi bir gerilemeye neden olacakken,

-"Hadi bu da bir veridir!" diyerek bir tepe alıp,
    EW sayımına göre
    -"Bir sonraki tepe şurada olabilir, olacaktır!" demek...

Yeniden başarı dileklerim, saygılarımla.
    Bol kazançlar.

Sn KısaVade,

Dediğiniz gibi, EW tartışmasına girmeyelim, enflasyonun hesaplanmasındaki, Bist-Endeks verilerinin de hesaplanmasındaki (temsiliyet açısından) şüpheleri kenara bırakalım.

Tradinview'den enflasyon oranı kodla çekilerek dediğiniz gibi endeks yaratılabilir, bunda bir sıkıntı var, ondalıklı kısımdaki çok küçük hesap hataları çok büyük veri kaymalarına neden olabiliyor bileşik etki yüzünden, o yüzden genelde kurumsal bir enflasyon endeks verisi kullanmayı tercih ediyorum. Onu da bir şekilde elde ettik zaten.

Dediğim gibi, elimizdekilerle ilerlemek en iyisi, enflasyonu (hem ABD hem Türkiye) olduğu gibi kabul ediyorum, en kapsamlı donanımlı teknik analiz türevi olarak da elliott dalga teorisini kullanacağım, çünkü başka bildiğim bir analiz yöntemi yok.

Konuyu deşerek devam ediyorum, beni bu şekilde düşünmeye iten nirengi noktaları, emareler silsilesi.

1966-1982 düzeltmesinin enflasyondan arındırıldığındaki görüntüsü çok ilginç, ve 1995 te başlayan şey, ilginç bir emare.

Eş zamanlı olarak ilgili zaman kesitlerindeki USA CPI' daki açısal değişikler dikkat çekici, bu enflasyonun malum arttığı dönemler.

Çoğu şeyi, şunu da ekleyeyim, bunu da derken grafik üzerine kaydetmiş bulundum, tekrarlamayayım, grafikler uçmaz inşallah uzun süre.

Saygılar

Özetle

Her biri bütünü "temsil etmek" iddiasında veriler olan,
    BIST/USDTRY/USIRYY(Kümülatife çevrilmiş hali) şeklinde bir gösterge de oluştursak.
    Tavşanın suyunun, suyuna dönüşmeyecek mi iş?

Bir endişem de:
    Bir pazarda, bir emtia veya değerde, alıcı/satıcıların göz önünde bulundurmadığı bir veri,
    onun hakkında projeksiyon, teknik analiz vb yapmak için bize ne oranda katkı sağlayabilir?

Sn KısaVade,

Sabah çok zamanım yoktu, bazı gönderilerinize dair cevap veremedim.

Teknik analiz değil maksadım, daha temel bir mevzu 'ne oluyor ne bitiyoru' anlamaya çalışmak demiştim yukarıda. Yani tuhaflıklar var. Tuhaflıklar EWP ile gözlemlenebiliyor/yakalanabiliyor, bir anomali var.

XU100 ve XBANA endeksini mesela üst üste koyup bakın.

Muhtemelen bu anomali, endeksin hesaplama şeklinde değişiklik yapılmasından ve bankacılık endeksinin aşırı düşük kalmasından kaynaklanıyor.

Enflasyon bazında bakarsak, tuhaf, dolar bazında bakarsak tuhaf, USDTRY ye Türkiye TÜFE' si bazında bakarsak tuhaf. Bir sorun var.

Endeks hesaplama şekilleri farklı dünyada. Bist-100 toplam piyasa değeri üzerinden hesaplanıyor, yalnız formülüne 'döviz kuru' ne ara girdi bunu hatırlamıyorum, çok eskiden excel ortamında endeksi hesaplamıştım, küçük küçük girdilerle nasıl değiştiğini v.s. gözlemliyordum, o dönem böyle bir şey hatırlamıyorum. Formülünde döviz kuru üzerinden piyasa değeri değişiklikleri ölçülen bir endekse tekrar döviz kuru bazında bakılabilir mi? Ya da bu endeks verisinin 2015 ten öncesi farklı, sonrası farklı hesaplanıyor, bu da bir anomali yaratıyor.

Şirketler enflasyon oranında TEFE diye biliyorum, düzeltme yapmak durumundalar, peki bu teorik olarak kusursuz yapılabilse, bu durumda endekse enflasyon bazında bakılabilir mi? Yani şirketlerin piyasa değeri teorik olarak bir yıl boyunca hiç değişmese, %20 yıllık enflasyon yaşansa, ve bu şirketler bilançolarını sermayelerini enflasyon oranında kusursuz ve eşit bir şekilde düzeltebilseler, bu durumda endeks verisi 100 birimden 120 birime yükselse, işte o zaman reel getiriyi enflasyondan arındırarak görebilecektik.

Ama çok derin bir konu, nasıl ki enflasyon farklı gelir seviyesine sahip insanlar için görece bir değerse, şirketler için de görece. TL likidite ağırlıklı çalışan bir şirket enflasyondan daha çok etkilenebilecekken, mal emtia, misal demir çelik, kömür, altın hatta konut gibi varlıkları mala dayalı şirketler daha az etkilenecek hatta bunların içinde düşük stokla çalışma modeli olanla, yüksek mal stoğuyla çalışma modeli olan bile farklı etkilenecek, o halde bu şirketlerin hangisi neye göre enflasyon düzeltmesi yapacak.

Dolayısıyla bu işin içinden çıkamayız, hatta temel analiz, işletme ve muhasebe bilgilerimiz bu işe girişmeye bile yetmeyecek düzeyde. Ama bu konularda yazılan raporları, yaklaşımları araştırmaları okuyup anlayabiliriz. Malumunuz, anlama düzeyinde bilmek, kavrama düzeyinde bilmek, uygulama düzeyinde bilmek, ve akademik olarak mevzuya katkı gelişim sağlayabilecek düzeyde ileri düzeyde bilmek şeklinde, bilme meselesi kademelendirilebilir.

Tekrar başa dönersek, ne oluyor, borsa dip yaptı mı, yıllardır yaşanan bu düzeltme dalgası neyin düzeltmesi, yeni 1986 da başlayan 2000 lerde ardından 2013 te zirve yapan borsamızın 2 nci dalgası mı, yoksa dünyada emsallerinin yaşadığı dalgayı mı yaşıyor, yani 1923 den itibaren kişi başı düşen GSYİH ya baktığımızda da görülen bir 4 ncü dalga mı yaşıyoruz?

Yani, 1980 lerden bu yana yaşanan gelişim, (1923 ten bu yana, 1960 lardan bu yana) atılım nereye gitti, reel efektif kur (TCMB) 1994 ün bile altına indi, bu ne anlama geliyor, gerçekten 90 lı yıllardan daha mı kötüyüz? Bu arada siyasi değil bakış açım, tamamen akademik diyelim, siyasete girince olmuyor, girmeden olmuyor, ekonomi siyasetsiz değerlendirilemiyor her şey onunla ilgili, ama en azından bu topikte, siyasete bulaşmadan ilerleme niyetindeyim, o yüzden başarabildiğim ölçüde gıyaben, üstü kapalı, dolaylı dilde bahsetmek istiyorum.

Teknik analizden ziyade, atılım gelişim dalgaları anlamında diyelim, neredeyiz, dip yaptık mı, yeni bir büyük uzun yukarı dalga başlayacak mı, maksadım bu, bunun için evet, hem dolar bazında, hem de doların enflasyonundan arındırmak reel büyümeyi resmetmek için gerekliyse yapılabilir tabi. TR TÜFE si+dolar bazlı değil de, (XU100/USDTRY)/ABD TÜFE olabilir mesela (tradingview de CPIAU diye başlayan endeks verisi)

Ya da Kişi Başı Düşen GSYİH bazında olabilir, hatta bu dolar bazındaki veri de ABD TÜFE sinden arındırılıp reel hale getirilebilir, dediğim gibi 1960 yılındaki 1000 dolar Kişi Başı GSYİH şu anki 1000 dolarla alakası yok, maksat tamamen reel büyüme, atılım, gelişim dalgasını resmedebilmekle ilgili. (Altın bazında olabilir, Sanayi Endeksi/değerli emtia sepeti bazında olabilir, malumunuz hamburger fiyatı bazında bile yapılıyor, çünkü ülkeler arası görece durum mukayeseyi aşırı zorlaştırıldığından yöntemler aranıyor. Bizde asgari ücret=kaç kilo et+ekmek+gıda sepeti+kira+benzin+sağlık sepeti, Almanya'daki asgari ücret=oradaki kaç kilo et+ekmek+gıda sepeti+kira+sağlık sepeti meselesi, vatandaşın anlamakta kavramakta en çok zorlandığı mukayese)

Saygılar

Bist-100 ün Bist-30 un piyasayı, piyasa ruhunu temsil kaabiliyetleri doğru mu?

Bist Ana, Sınai, 30, Banka endekslerinin dolar bazlı mukayesesi. Bist Ana, ve Sınai dünya borsalarıyla korole olmaya çalışırken, Bist-30 ve Banka endeksinde bitmek bilmeyen bir dip arayışı, tüm bunlar ne anlama geliyor?

Sayfa 2/40 İlkİlk 123412 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •