Sayfa 27/40 İlkİlk ... 17252627282937 ... SonSon
Arama sonucu : 313 madde; 209 - 216 arası.

Konu: Küresel ponzi

Topik, dünya piyasalarında yaşanan düşüş ve Kırım İşgali nedeniyle biraz konusu dışına taştı. Açıkçası etkileşimsizlikten mütevellit yazma hevesimin kaybolması da biraz etken. Son bir kaç yazıyı daha tamamlayıp, topiği sonuca bağlamaya niyetlendim yeniden, bakalım, başarılı olacak mıyız?

Şu an genel duruma bakınca, şöyle bir şeyler görüyorum;

ABD'de enflasyon büyük oranda enerji krizine bağlı görünüyor

Bakın burada, özellikle gıda ve akaryakıt fiyatlarında son dönemde yaşanan artışlar, yine akaryakıtta en son kısımdaki ivmeli artışın rolü apaçık görülüyor. Petrol fiyatlarının 2016 dan bu yana arttığını, -Ocak/Mayıs 2020 dönemi kriz nedeniyle sert aşağıya sarkışı anomali kabul ederek, bu artışın gıda fiyatlarına nasıl yansıdığını, son Ukrayna İşgaliyle petrol fiyatlarının fırlamasının özellikle süt, yumurta ve et fiyatlarını nasıl yukarı fırlattığını net gözlemleyebilirsiniz, linki
    https://www.bls.gov/charts/consumer-...price-data.htm

Dolayısıyla, önümüzdeki dönemde tamamen neredeyse petrole angaje olmuş bir enflasyon görüntüsü var tabloda. Yani işler daha da kötüye giderse petrolde, gıda fiyatlarında işler çığırından çıkacak, petrol sert düşerse de, sert yükselmiş kalemlerde sert düşüşler dolayısıyla enflasyonda bir tepe ortaya çıkacak.

Petrol WTI, ben OANDA verilerini kullanıyorum belki fark edilmiştir,

WTICOUSD

Daha önce takip ettiğim sayım, aslında bunu daha sarı B dalgası oluşmadan yeşil Y den beri takip ediyorum, ancak sayımı muhtemelen Cafe Trend topiğinde paylaşmıştım taslak olarak çok gerilerde kaldığından eski halini alıntılayamadım iyice aramak gerekiyor.

Şimdi durum şu, uzaktan bakınca bu bir tamamlanmış flat görüntüsü, sanki X dalgasına kalkıyor ve yataya yayılacak gibi.

Ama detayına inilince, son beşli bir LD, yani bütün iç dalgaları itkisel, bu da normalde ortodoks yaklaşılırsa daha büyük bir itkinin ilk düşüş dalgası, yani resimdeki gibi daha devamı gelmeli.

Ancak ben bu tür ortodoks yaklaşımlar konusunda oldukça temkinliyim, daha önce paylaştım, SP500 de mesela ED expanding olduğu halde iç yapıları itkisel olan diyagonal gördüm, ya da daha küçük periyotlarda neredeyse bütün LD olması gereken yapıların 3-3-3-3-3 şeklinde ED yapısında olduğunu yüzlerce kez gözlemledim, ama bu seviyede bu ölçekte özellikle daralan yapıda bir ED nin iç dalgalarının itkisel olduğunu henüz görmedim, daralan yapılar belirgin üçlü oluyor, anomaliler genelde ED lerde veya LD lerde expanding yapılarda ortaya çıkıyor veya LD ler artık genelde ED yapısına dönüşmeye başladı, ama bir daralan ED nin iç yapıları itkisel olur muyu hep beraber canlı canlı gözlemleyeceğiz. (Tabi orayı 'inadına' üçlü iç yapıda sayabilecek ortodoks elliotistenler her zaman çıkacaktır.)

Aslında bu benim genel yaklaşımlarımla örtüşen bir durum, gelecek öngörülemez çünkü değişkendir, dolayısıyla Suudilerin petrol tesisleri bombalanırsa, ABD nin bilmem ne rafinerisinde 'durdurulamayan' yangınlar çıkarsa, İsrail İran'ın petrol tesislerine saldırı düzenlerse, oradaki o LD nin hiçbir anlamı kalmayacak, çünkü o geçmişte kaldı. Ne olur mesela, ana düşüş sarı A dalgası üçlüymüş meğerse olur W sayılır, sarı B X sayılır, son kısımda sert sarkar düşüş ABC üçlü yapıya kavuşur (A itki C ED olur son anda) değiş tonton!!!

Şimdilik Biden' ın Suudi Arabistan ziyareti 'çok tuhaf' geçse de, planlandığı gibi giderse olaylar, yukarıdaki senaryo yürürlükte görünüyor. Malumunuz Biden' ı havaalanında kimse karşılamadı, veliahtla görüşmede bir gazeteci 'dan' diye Kaşıkçı cinayetinden üzüntü duyuyor musunuz dedi, 'yarım saat' sessizlik oldu v.s.

Ukrayna'ya askeri yardım yağıyor bu arada, teknik olarak fiilen NATO' ya girmiş durumda, zaten NATO'ya üye olsaydı da ancak bu kadar yardım gelirdi muhtemelen.

Almanya 50 tane Leo1 'eski' tank verdi, Polonya 200 adet T72 tanı verdi, Slovakya S-300 hava savunma füzesi verdi ardından Rusya bunları hangarda iken vurduğunu söyledi (?), yani tek tek saymayalım, İspanya, Norveç, Fransa, İngiltere 'yağdırıyor' neredeyse, ABD yi zaten söylemeye gerek yok. Tabi bunlar bu saatten sonra ne işe yarar, bu kadar farklı cins, menşei silah araç gereç, bunların yedek parçası, mühimmatı, teknik personeli, yok bu alt yapı, sadece Ukrayna' nın bataklık hale getirilmesine, alınacak bir yerlerde bir zaman fasılasında kullanılacak, atılacak. Slovakya sanırım 11 tane eski Rus menşeli uçak vermek istiyor, ama yarısı uçmuyor hazır değil uçakların. Genel olarak bakılırsa zaten, ellerinde kalmış zaten envanter dışına çıkarılacak eski nesil araç, gereç, silahları veriyorlar.

Öte yandan Polonya(G.Kore'den 50xFA-50 uçağı, 180XK1 tankı alıyorlar(Bizim Altayın muadili hatta gövde konseptimiz oradan) , Çekya v.s. silahlanma hızını arttırdı, Almanya zaten açıkladı, Fransa' yı takip edemedim, önümüzdeki yıllar ABD li silah şirketlerin para sayma makinalarına biraz yüklenileceğine delalet ediyor, tabi sıvılaştırılmış LNG de dahil bakalım yine yangın mangın çıkmazsa muhtemelen kendilerine stratejik stok yapıyorlar AB yi iyice diz üstü çöktürüp sonra sevindirecekler gibi.

Hülasa, petrol sert düşerse, enflasyonda önce beklentiler, sonra sert artmış süt yumurta et fiyatları düşer, akabinde kendi dinamiğinde enflasyon hesabının tepe yapar enflasyon düşer, bu durumda bilançolarda doğru dürüst daralmaya gitmeden enflasyonun kontrol altına alındığı hikayesiyle borsalar zaten ifade ettiğim gibi bir ED ye dönüşür. Tabi her şey değişken, gelecek dinamik, ve piyasalar sadece ihtimallerden ibaret.

İki grup hisse, ilk grup dolar bazında uzun vadede kazandıranlar ve hala kazançlı durumda olanlar, diğeri bütün vadelerde kaybettirenler, bir iki farklı olabilir, çok küçülmesin diye grafik bazı hisseleri katmadım, benzer formasyonda olanları renklendirmeye veya işaretlemeye çalıştım.

Bist dolar bazında diplerde dolanırken, hatta daha da düşecekmiş gibi bir tehlike arz ederken, bazı hisselerin fırlaması ayrışması ne anlama geliyor? Peki son 2020 yılı ağırlıklı aşırı primlenen hisselerin, bazılarının aldığı komple vermesi, bazılarının düzeltmeye başlaması, bazılarının henüz başlamaması ne anlama geliyor?

Genel görünüm bu iken, TL bazlı endeksin/-lerin ralli görünümünün kıymeti ne?

Bist dış borsaları takip ediyor, sahipli hisseler yurt dışı yukarıya döndüğü an enflasyon ve dolar bazlı aşırı kayıplarını sert yukarı yaparak kurtarmaya çalışıyor, sahipsiz veya dağınık hisselerse, yukarı yapamadığı için, aşağıya yönelerek trade ediyorlar bu dönemi bu şekilde değerlendiriyorlar, bankalar zaten dünyada da kötü durumda, gitgide daha da kötüye doğru gidiyorlar asıl sorunsa dalgaların gitgide küçülmesi. Muhtemelen yurt dışı yukarı dönerse, bu aynı hisseler aynı şekilde yukarıya doğru yönelecekler, düzeltmeye başlayanlarda bu düzeltmenin bir parçası olacak, başlamayanlardaysa muhtemelen sert yukarı savrulma şeklinde gelişecek, diğer kötü gruptaysa bu hareket yine trade maksatlı kullanılacaktır. YTD

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Peki, herşey daha da kötüye giderse, bu primli ve hala kazançlı hisseler de yıkılırsa, endekste hangi dibe tekabül eder? Çok fazla halka arz oldu, ağırlıklar bu hala primli hisseler üzerinde endeksi bunlar ağırlıklı belirliyor, sanki eski diplerin çok da bir anlamı kalmadı, zaten doların da enflasyonundan arındırırsak bambaşka dipler söz konusu da, demek istediğim en kötüsü bile yetersiz gelebilir. Dip yok burada. Enflasyondan arındırırsak 2003 dibine doğru gidiyoruz, ya yurt dışı da yıkılırsa, dip kaç?

Çoğu kaynakta contracting diyagonal böyle anlatılmıyor gerçi ama, böyle de bir yapı var.

3 ncü dalga 1 in %123,6 ına gidiyor, 4 3 ün %50 sini çekiyor, 5 de 3 ün %61.8 ine gidiyor.

Daralan gibi ama 3>1, genişleyen gibi ama 4<2, 4 de 1 i örtüyor.

ABD endeksleri zigzag da sayılabiliyor, double zigzag da olabilir. Ama SP500 deki contracting yapı dikkat çekici..

Tabi yine iman gücüyle tek başımıza bu tespitler, ne bu şekilde sayan var, ne de varsa da paylaşan...

Belki de ben kötümserim biraz bilemiyorum.

İhtimaldir, düşerse sert düşer, muhtemelen o 4 ü hafiften aşar boğa tuzağı kurar, kabaca şimdilik tepkinin A sının %161,8 i gibi görünüyor, ama tabi bu tepki çok daha fazla da abartabilir, 4366 %61.8 e kadar, ben devamında gelecek büyük C dalgasının A=C eşitliği üzerinden yaklaştım total düşüşün %50 si gibi, ehh bu da fena tepki değil...

Minik dalgalar takip edilecek, son tepkideki C kendi içinde 5 ini uzatıyor ama sanmam ki 0-3x1.618 e kadar gitsin...YTD

Alıntı Originally Posted by Achiles Yazıyı Oku
    ED galiba son yapı, sert tepebilir, sonra da dip yapıp hareketi tamamlayacak gibi...YTD

Hareketini yaptı...ama ending mi expanding mi hiç bilemeyeceğiz önceden...sanki ending gibi..

Koyverdik gitti...dolar bazında %30 kalktı çünkü...YTD

5. Kaybolmasın..

Alıntı Originally Posted by Zaf.Dogu Yazıyı Oku
    14 yıllık pompanın hakkını verirler mi ?

Memento mori

NASDAQ da o shortları kapatmayacaktın, canlı sayım yaptık sana anlık amme hizmeti...şimdi Aston Martin kapının önündeydi

Yukarıda Modern Kumarhane Fonksiyonu...kırmızı ile geri kalanı idare etme sanatı...işsizlik ve enflasyon...sinyal gelecek birinden..amaç ikisini de 'çatala' alabilmek...sonra 2-3 sene devamke...YTD

Doktor analiz yapana kadar yazını sildin...120 den önce 150 ye bakmalı...

Genel sayımı çok zor...çok alternatif var...zirveden itibaren düşüşte de alternatif çok..her şeye müsait, elle çizsen denk getiremezsin yani...

Sadece son düşüşe baktım, mesafeler kusursuz ilerliyor gibi son anda cıvıtmazsa...

Sadece son düşüş, ters skala, (3) ü geçerse itki sayılacak, potansiyel hedef 150, bir anda ABC yapıp ED ye dönüp 147.5 a uzanabilir...sonrasına sonra bakmak lazım..

Yurt dışı ya derin bir yukarı düzeltecek sonra düşecek, -bu arada bizimki de zıbıtabilir zaten sıkıştılar zıbıtmaya ye arıyorlar...

Ya da derin düzeltmemek için bir expanding flatla geçiştirip daha sert düşecek...hedef çok aşağılar yukarıda var zaten...

Sen gene de bir kısmını Aston Martine ayır, son modellerden değil eski db7 kasa olanlardan

YTD

8.  Alıntı Originally Posted by Achiles Yazıyı Oku
    Doktor analiz yapana kadar yazını sildin...120 den önce 150 ye bakmalı...
    öküzlük yaptığımı farkettim, milletin zaten sıkıntısı var..

elma yukarı biraz zor..
    tesisleri hindistana taşıyorlar.. nihai abd iç üretime geçecek.
    taiwan sıkıntısı da var..
    yeni semicon fabrikalar faaliyete geçmeden taiwan işi patlarsa
    full portfoy long fırsatı bile verebiir. <<90
    * tabi bize ambargo gelmezse

sp de 3920 aşağısı 3850 son limitim, altı salar da salar..
    bence grafikleri göstergeleri bozarlar.. uyumsuzluk diyenin de eline verirler.
    deliği shortlamam.. fed paniğini longlarım..
    4009 üstü long stop giderim.

bugün 4080 e gidiyordu..
    rusya daldı.. gaz sıfırlandı..
    bunu öngörecek analiz yok..
    dünya eski dünya değil..
    temeller sarsılıyor..
    büyük abi değilim, haddimi bilirim,
    onlar tabanı yapsın sonra alırım.
    Memento mori

Sayfa 27/40 İlkİlk ... 17252627282937 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri