Sayfa 3/40 İlkİlk 1234513 ... SonSon
Arama sonucu : 313 madde; 17 - 24 arası.

Konu: Küresel ponzi

1.  Alıntı Originally Posted by Achiles Yazıyı Oku
    Özetle

Her biri bütünü "temsil etmek" iddiasında veriler olan,
    BIST/USDTRY/USIRYY(Kümülatife çevrilmiş hali) şeklinde bir gösterge de oluştursak.
    Tavşanın suyunun, suyuna dönüşmeyecek mi iş?

Bir endişem de:
    Bir pazarda, bir emtia veya değerde, alıcı/satıcıların göz önünde bulundurmadığı bir veri,
    onun hakkında projeksiyon, teknik analiz vb yapmak için bize ne oranda katkı sağlayabilir?

Sn KısaVade,

Sabah çok zamanım yoktu, bazı gönderilerinize dair cevap veremedim.

Teknik analiz değil maksadım, daha temel bir mevzu 'ne oluyor ne bitiyoru' anlamaya çalışmak demiştim yukarıda. Yani tuhaflıklar var. Tuhaflıklar EWP ile gözlemlenebiliyor/yakalanabiliyor, bir anomali var.

XU100 ve XBANA endeksini mesela üst üste koyup bakın.

Muhtemelen bu anomali, endeksin hesaplama şeklinde değişiklik yapılmasından ve bankacılık endeksinin aşırı düşük kalmasından kaynaklanıyor.

Enflasyon bazında bakarsak, tuhaf, dolar bazında bakarsak tuhaf, USDTRY ye Türkiye TÜFE' si bazında bakarsak tuhaf. Bir sorun var.

Endeks hesaplama şekilleri farklı dünyada. Bist-100 toplam piyasa değeri üzerinden hesaplanıyor, yalnız formülüne 'döviz kuru' ne ara girdi bunu hatırlamıyorum, çok eskiden excel ortamında endeksi hesaplamıştım, küçük küçük girdilerle nasıl değiştiğini v.s. gözlemliyordum, o dönem böyle bir şey hatırlamıyorum. Formülünde döviz kuru üzerinden piyasa değeri değişiklikleri ölçülen bir endekse tekrar döviz kuru bazında bakılabilir mi? Ya da bu endeks verisinin 2015 ten öncesi farklı, sonrası farklı hesaplanıyor, bu da bir anomali yaratıyor.

Söylemeye çalıştığım şey tam da buydu:
    Bütünü, bütünü oluşturan verileri,
    bunlara ait gerekleri, gerekçeleri, gerçeklikleri bütünüyle göremediğimiz bir ortamda...
    "Büyük resim" çizmek ne kadar mümkün?

Gerekçesini gözden kaçırsanız da anomali tespitiniz doğru:
    1- XMANA nın hesaplanış biçimi 2015 yılında değiştirildi:
    https://borsaistanbul.com/tr/duyuru/...nda-degisiklik
    2- XBANK 2015 sonunda başlayan Reza Zarrab(veya her neyse adı) davası nedeniyle Halkbank başta baskı altında kaldı.

Yine ekleyeyim:

"Tekrar başa dönersek, ne oluyor, borsa dip yaptı mı, yıllardır yaşanan bu düzeltme dalgası neyin düzeltmesi, yeni 1986 da başlayan 2000 lerde ardından 2013 te zirve yapan borsamızın 2 nci dalgası mı, yoksa dünyada emsallerinin yaşadığı dalgayı mı yaşıyor, yani 1923 den itibaren kişi başı düşen GSYİH ya baktığımızda da görülen bir 4 ncü dalga mı yaşıyoruz?"

Söz ettiğiniz anomalinin veya dalganın (özellikle 2000-2013 arası sürecin),
    cevabını da FED' in parasal genişleme grafiğinde bulabilirsiniz diye düşünüyorum.
    https://www.federalreserve.gov/monet...centtrends.htm
    https://twitter.com/teknikcioblomov
    Al,sat,tut,yakala,sık,bırak vb. tavsiye için aracı kurumunuzla görüşün.

Sn KısaVade,

Şunu hazırlamıştım, önce onu yollayayım.

SP500, 2009 dan bu yana devam eden genel kabul gören bir sayım...

Biraz ayı gözlüğüyle tabi, son dalga ya bitmiş olmalı ya da bitmek üzere olmalı gibi bir yaklaşımla, neden ayı gözlüğüyle baktım, -bu arada diğer alternatif sayımları da veririm, 3 ncü dalga 1 in %161.8 ine ulaşmış, 0-4, 1-5 şeklinde bir kanal görünmekte, -veya piyasaya gösterilmekte, 5 nci dalga 3 ün 0.618 katında ya hedef gerek şartını sağladı ya da biraz daha zorlayacak, FED'in fışkıran enflasyona karşı şapkadan başka çıkarabileceği tavşan kalmadığını düşünüyorum, özellikle çekirdek enflasyon şahlanmış durumda ABD'de, faiz arttırmak zorunda, ancak enflasyonla kıyaslandığında arttırabileceği faiz oranının kısıtlı olduğunu düşünüyorum, yani bir süre enflasyonist ortam yaşanacak, negatif reel faiz bölgesinde kalmaya devam edecek gibi görünüyor. Bu durumda enflasyon garantili tahvil getirileri de negatif bölgede kalacağından bununla korole olan altının tekrar bir yeni zirve yapma ihtimali var, tabi bu da ayrı mesele. Yani çok fazla faiz arttıramazlar, biraz deneme yanılmayla ilerleyecekler, piyasaları yıkmayacak bir ara yol yakalayarak, birkaç sene yüksek enflasyon yaşatacaklar.

Realizasyon da, endekslerde kısmi bir düzeltme+enflasyonla gerçekleştirilecek, ana teorimiz buydu zaten tekrar ifade edelim.

3.  Alıntı Originally Posted by Achiles Yazıyı Oku
    Sn KısaVade,

Şunu hazırlamıştım, önce onu yollayayım.

SP500, 2009 dan bu yana devam eden genel kabul gören bir sayım...

Biraz ayı gözlüğüyle tabi, son dalga ya bitmiş olmalı ya da bitmek üzere olmalı gibi bir yaklaşımla, neden ayı gözlüğüyle baktım, -bu arada diğer alternatif sayımları da veririm, 3 ncü dalga 1 in %161.8 ine ulaşmış, 0-4, 1-5 şeklinde bir kanal görünmekte, -veya piyasaya gösterilmekte, 5 nci dalga 3 ün 0.618 katında ya hedef gerek şartını sağladı ya da biraz daha zorlayacak, FED'in fışkıran enflasyona karşı şapkadan başka çıkarabileceği tavşan kalmadığını düşünüyorum, özellikle çekirdek enflasyon şahlanmış durumda ABD'de, faiz arttırmak zorunda, ancak enflasyonla kıyaslandığında arttırabileceği faiz oranının kısıtlı olduğunu düşünüyorum, yani bir süre enflasyonist ortam yaşanacak, negatif reel faiz bölgesinde kalmaya devam edecek gibi görünüyor. Bu durumda enflasyon garantili tahvil getirileri de negatif bölgede kalacağından bununla korole olan altının tekrar bir yeni zirve yapma ihtimali var, tabi bu da ayrı mesele. Yani çok fazla faiz arttıramazlar, biraz deneme yanılmayla ilerleyecekler, piyasaları yıkmayacak bir ara yol yakalayarak, birkaç sene yüksek enflasyon yaşatacaklar.

Realizasyon da, endekslerde kısmi bir düzeltme+enflasyonla gerçekleştirilecek, ana teorimiz buydu zaten tekrar ifade edelim.

Elinize sağlık.
    Bu konuda tam bir fikir birliği içindeyim sizinle.
    Hatta beni tanıyanlar bilir,
    "Pandemi sürecinde tüm dünyada yaşanan parasal genişleme nedeniyle"
    Merkez bankalarınca basılamayan emtiaların(başta Altın, Palladium, vb. değerli metaller) rallisini ön görüyorum 5-10 yıllık süreçte.
    Ancak Amerika' da oyun bitmez. Bastığı paranın bir kısmını savaş çığırtkanlığı ile silah satarak da geri toplamayı deneyebilir.
    Grafiklerimize bir de "Rusya-Ukrayna gerginliği" notu düşmek zorunda kalabiliriz...

EK: "Hatta beni tanıyanlar bilir" türünde bir ifade...
    Egosu yüksek, bir manyağın ifadesi gibi olmuş
    Şahsi ve naçizane fikrimi beyan etmek isterken çığır açmışım.
    Ders niyetine kalsın.
    Affola.
    Son düzenleme : KısaVade; 18-02-2022 saat: 23:48.

Alıntı Originally Posted by KısaVade Yazıyı Oku
    Söylemeye çalıştığım şey tam da buydu:
    Bütünü, bütünü oluşturan verileri, bunlara ait gerekleri, gerekçeleri, gerçeklikleri bütünüyle göremediğimiz bir ortamda...
    "Büyük resim" çizmek ne kadar mümkün?

Gerekçesini gözden kaçırsanız da anomali tespitiniz doğru:
    1- XMANA nın hesaplanış biçimi 2015 yılında değiştirildi:
    https://borsaistanbul.com/tr/duyuru/...nda-degisiklik
    2- XBANK 2015 sonunda başlayan Reza Zarrab(veya her neyse adı) davası nedeniyle Halkbank başta baskı altında kaldı.

Yine ekleyeyim:

"Tekrar başa dönersek, ne oluyor, borsa dip yaptı mı, yıllardır yaşanan bu düzeltme dalgası neyin düzeltmesi, yeni 1986 da başlayan 2000 lerde ardından 2013 te zirve yapan borsamızın 2 nci dalgası mı, yoksa dünyada emsallerinin yaşadığı dalgayı mı yaşıyor, yani 1923 den itibaren kişi başı düşen GSYİH ya baktığımızda da görülen bir 4 ncü dalga mı yaşıyoruz?"

Söz ettiğiniz anomalinin veya dalganın (özellikle 2000-2013 arası sürecin),
    cevabını da FED' in parasal genişleme grafiğinde bulabilirsiniz diye düşünüyorum.
    https://www.federalreserve.gov/monet...centtrends.htm
    Sn KısaVade,

Gerekçesini gözden kaçırdığım filan yok, XBANA nın 2015 te hesaplama şeklinin değiştiğini, bankacılık endeksindeki Halkbank davası etkilerini ve bankaların gayrimenkul ortaklıkları kaynaklı sıkıntılarını da biliyorum.

XBANA, hadi boşverin XBANA yı, XU030 ile XUSIN arasındaki ayrışma ne anlama geliyor? Reelde olan biten değil kastettiğim, borsalar dip yaptı mı sorusu kapsamında bu soru..

Dolayısıyla topiğin konusu bu, reel getiri anlamında ne oluyor, neredeyiz, borsa kazandırıyor mu, kaybettiriyor mu, metodu sorgulamayacağım, zira bir yol bulmaya çalışıyorum, yok siz onun yerine şöyle bakalım şöyle yaklaşalım derseniz, varsa bir teklifiniz paylaşın. Aksi takdirde 'verilerin bütününe sahip değiliz, enflasyon hesabı kuşkulu, endeks hesapları değişken' dersek, topiği direk kapatmamız lazım. Yani bu şekilde bakarak, bir şeyler yakalamaya çalışıyorum, elimizdeki verilerle ilerlemeye çalışıyorum. Başka kullanılabilecek bir şey kalmadı.

FED' in parasal genişlemesi özel ilgi alanımız, Sn Deniz43 ün paylaşımlarıyla, twitter'da Sn e507 nin, Sn Ahmetbeyefendi' nin, Sn Şengöz' ün, Sn Hakan Kara' nın veya sayamadığım popüler ve kapsamlı bilgi paylaşımı yapan kişilerin konuya dair yazdıklarını, tespitlerini uzun zamandır yakından takip ediyorum.

Anomaliden kastım bizim kendi içimizdeki anomali, yani;

-2009 dan itibaren Mortgage Krizi sonrası sarsılan piyasaların 2008 öncesindeki genişleme ve sonrası yapılan QE lere sert tepki verdiğinin gözlemlenmesi sonucu, tekrar ivedilikle fonlanması, pandemi kriziyle birlikte para arz çarpanının sıfıra düşürülmesi, tahvil faizlerini baskılamak amacıyla tahvil alım programları, ve bu surette piyasanın likiditeye boğulması, elden para dağıtılması v.s. sürecinde,

-2020 dibinden sonra, XUSIN endeksi %558 gibi dolar bazında fırlarken, XU030 ve XU100 ün bu ralliye katılmaması,

-Dipten kalkışın bir türlü itkiselleşmemesi, hala dip arayışına devam etmesi...

Bu ayrışma ne anlama geliyor? Dip yaptık mı, bu endeks daha da düşebilir mi, reel anlamda bu endeks ve hisseler ucuz mu, pahalı mı, dipte mi? Bütünün resmini görebilir miyiz, görmek mümkün mü bilmiyorum, sadece görmeye çalışıyorum. Bu nedenle de değişik bakış açılarıyla bakmaya çalışıyorum. Yoksa dediklerinizi biliyorum, katılıyorum da, ama konu bu değil.

Saygılar..

5.  Alıntı Originally Posted by Achiles Yazıyı Oku
    Sn KısaVade,

Gerekçesini gözden kaçırdığım filan yok, XBANA nın 2015 te hesaplama şeklinin değiştiğini, bankacılık endeksindeki Halkbank davası etkilerini ve bankaların gayrimenkul ortaklıkları kaynaklı sıkıntılarını da biliyorum.

XBANA, hadi boşverin XBANA yı, XU030 ile XUSIN arasındaki ayrışma ne anlama geliyor? Reelde olan biten değil kastettiğim, borsalar dip yaptı mı sorusu kapsamında bu soru..

Dolayısıyla topiğin konusu bu, reel getiri anlamında ne oluyor, neredeyiz, borsa kazandırıyor mu, kaybettiriyor mu, metodu sorgulamayacağım, zira bir yol bulmaya çalışıyorum, yok siz onun yerine şöyle bakalım şöyle yaklaşalım derseniz, varsa bir teklifiniz paylaşın. Aksi takdirde 'verilerin bütününe sahip değiliz, enflasyon hesabı kuşkulu, endeks hesapları değişken' dersek, topiği direk kapatmamız lazım. Yani bu şekilde bakarak, bir şeyler yakalamaya çalışıyorum, elimizdeki verilerle ilerlemeye çalışıyorum. Başka kullanılabilecek bir şey kalmadı.

FED' in parasal genişlemesi özel ilgi alanımız, Sn Deniz43 ün paylaşımlarıyla, twitter'da Sn e507 nin, Sn Ahmetbeyefendi' nin, Sn Şengöz' ün, Sn Hakan Kara' nın veya sayamadığım popüler ve kapsamlı bilgi paylaşımı yapan kişilerin konuya dair yazdıklarını, tespitlerini uzun zamandır yakından takip ediyorum.

Anomaliden kastım bizim kendi içimizdeki anomali, yani;

-2009 dan itibaren Mortgage Krizi sonrası sarsılan piyasaların 2008 öncesindeki genişleme ve sonrası yapılan QE lere sert tepki verdiğinin gözlemlenmesi sonucu, tekrar ivedilikle fonlanması, pandemi kriziyle birlikte para arz çarpanının sıfıra düşürülmesi, tahvil faizlerini baskılamak amacıyla tahvil alım programları, ve bu surette piyasanın likiditeye boğulması, elden para dağıtılması v.s. sürecinde,

-2020 dibinden sonra, XUSIN endeksi %558 gibi dolar bazında fırlarken, XU030 ve XU100 ün bu ralliye katılmaması,

-Dipten kalkışın bir türlü itkiselleşmemesi, hala dip arayışına devam etmesi...

Bu ayrışma ne anlama geliyor? Dip yaptık mı, bu endeks daha da düşebilir mi, reel anlamda bu endeks ve hisseler ucuz mu, pahalı mı, dipte mi? Bütünün resmini görebilir miyiz, görmek mümkün mü bilmiyorum, sadece görmeye çalışıyorum. Bu nedenle de değişik bakış açılarıyla bakmaya çalışıyorum. Yoksa dediklerinizi biliyorum, katılıyorum da, ama konu bu değil.

Saygılar..

Anladım.
    Bilmubakele.
    İlgiyle izliyorum.
    Kolay gelsin.

Alıntı Originally Posted by Achiles Yazıyı Oku

Bu biraz ayı gözlüğüyle baktığımız sayımın, son dalgasının alt sayımına bakalım.

Yaygın kabul gören 1 etiketini ilgili yerine koyduğumuzda, mesafelere bakarsak,

Bir üst sayımdaki 5 nci dalganın %100 hedefini aşmaması için, ilk bakışta bu dalga kendi içinde bir uzatan 1 gibi duruyor, bu durumda, ya bitmiş olmalı, ya da bu çizdiğim şekilde son bir yukarı bacak kalmış olmalı.

Diğer ihtimal, standart bir impulse çizecek, bu durumda bir üst sayımdaki 5 de uzatacak...bence şu şartlarda bu zor, FED başka bir tavşan çıkarırsa bilemem tabi, belki beyaz bir fare çıkarır, der ki bu bir tavşandır, inanacaksınız, inanırız, çünkü dünyanın inanmama gibi bir lüksü yok, bütün hikayeyi onlar yazıyor. Ama enflasyon, özellikle çekirdek enflasyon son diyor, bence tabi.

Son ihtimal de, bence pekala bir bu şekilde sürpriz yapabilir, genellikle mütedil şekilde, piyasaya gösterdiği trendlere binerek ilerleyen tabiatta olsa da yapısı, FED faiz arttırımında bir ayarsızlık yaparsa, ED ye de dönebilir, yani şu ana kadar ki yapı A-B-C zigzag ED nin 1 i olur, çok sert bir 2 geri çekilmesi yaşanır, sonra kanal içinde kalarak bir üst sayımdaki 5 hedeflerini aşmayacak şekilde, oldukça dik ve sıkışık bir ED çizebilir. Bunlar alternatifler.

Gelecek öngörülemez, sadece alternatifler ve ihtimal dereceleri belirlenebilir, hangisinin geliştiğine dair emareler kollanarak, son anda diğerlerinden erken ön alınabilir.

Daha da alt sayımına girmeyeyim şimdilik, şu 4 diye etiketlediğim sayımın tamamlanmasını bekleyelim.

Russel 2000

Kusursuz bir mesafe kalıbı var, 2 kısa kaldığı için klasik 4 çok geri çekmiş, diğer borsalarda görülen tuhaf kanal yapısı bunda da var, 5 nci dalga mesafece hedefine ulaşmış, ya bitti, ya da son anda bir ED ye dönüşebilir.

ED ye dönüşecekse o en son sarkan bacağın biraz daha sarkması lazım. Genelde %61.8 e ulaşıldığında son anda ED ye dönerek yapı %100 e doğru zorlama eğilimine girer. Tabi expanding bir flatla başlayıp düzeltme, bu flatla başlayan bir genişleyen üçgene, kompleks bir yatay forma dönüşebilir, zamanca uzun yatay genişleyen bir yapı, ve bu geçen zaman içerisinde yaratılan yüksek enflasyonla reel anlamda aslında daha derin olan, ama grafiksel olarak gizlenen bir yapı beklentisi hakim bende...YTD

Topiğin girizgahında yazdığım alt başlıkların içini doldurmaya devam ediyorum.

Dolar almak bizi enflasyondan korur mu? Korumaz, yukarıda örneğini de verdim, 1986 yılındaki 1000 doların bugünkü reel değeri 2565 dolar. Peki kısmen korur mu? Şimdiye kadar ifade ederken bu şekilde ifade ediyordum/-duk, biraz daha rötuşlamalı sanki, biraz korur demek lazım.

USDTRY verisini, -ki TL değer, TÜFE endeksine bölersek ne olur, yani nasıl ki bileşik faizin uzun yıllarda dehşetli bir büyüme kapasitesi var, enflasyonun da ha keza bileşiğe vurduğunuzda o şekilde eritme kapasitesi var.

Formül bileşik faizde; Ana Para x (1+f) üzeri n ise, (n vade, yıllıksa yıl, aylıksa ay, f de o periyodun net faizi), bileşik enflasyonda da, Ana Para / (1+e) üzeri n

Diyelim ki teorik olarak, faiz=enflasyon olursa Ana Paranız hep aynı kalır, erimez de, artmaz da(reel değeri isterse 100 yıl geçsin, yani üzeri 100 olsun n)

Bu temel bilgiyi verdim çünkü, gerçekten bunu algılayamayan çok kişi var.

USDTRY yi TÜFE endeksine,-ki ben burada bundan sonra TR CPI diyeceğim (TR Consumer Price İndex) bölerek reel durumunu resmettim, ve US10Y ile DXY tarihi datasıyla karşılaştırdım.

Bence sonuçlar ilginç. Ama dediğim gibi bu grafikleri ben kendim elle tek tek elde ettim, birinin beni işlemin doğruluğu, (yaklaşımın değil) konusunda teyid etmesi gerekiyor.

Uzatmadan grafiği vereyim, yorumunu sonraya saklayalım. Kısaca 2008 e kadar reel değeri hep düşmüş, ama 2008 den sonra ne olduysa reel olarak (enflasyon karşısında) değeri artıyor.

Sayfa 3/40 İlkİlk 1234513 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •