Special Days Image
Sayfa 1/40 12311 ... SonSon
Arama sonucu : 313 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Küresel ponzi

Küresel ponzi

Forumdaşların katılımlarını beklerim, grafiği elde etmesi zahmetli biraz, talep olursa hazırlarken kullandığım dataları verebilirim.

Enflasyon, gizli özne...(devam edecek)

Grafiği elde ederken bir hata yaptım mı diye internette yayınlanan birkaç hazır grafikle karşılaştırdım, hata olduğunu sanmıyorum. Siz de kıyaslayabilirsiniz.
    https://www.multpl.com/inflation-adjusted-s-p-500

Konuya uzak olanlar için;
    -DJI ın tarihi datalarını ve tarihi ABD TÜFE (CPI) verilerini indirdim, excel ortamında rasyosunu elde ettim, metastock downloaderin dönüştürebileceği formata soktum (Date, Open, High, Low, Volume) ve metastock formatına dönüştürdüm.

Elliott dalga etiketlerini yaygın kabul gören şekilde yani klasik DJI datasını log skalada açarak, kanallama ve almaşıklık üzerinden giderek tanımlamadım.

Üzerindeki kısa olaylar tarihçesine uygun başka bir mantık geliştirdim.

Kısaca yaklaşımım şu, enflasyon ne kadar düşük olursa olsun (ABD için) çok uzun yıllar katlanarak bileşik etki yarattığında kümülatif olarak çok yüksek olmakta ve piyasa/-lar, bizler bunu ihmal etme eğilimindeyiz. Bunu ben genelde bu forumda da ifade ettim, bir insan ömrü nispetinde düşünme eğilimine dayandırıyorum.

Bir insan ömrü ortalama 70 yıl olsa, öğrenimi sonrası borsayla tanışana ve iş aile hayatınına atılana kadar 30 yıl geçse, 30 lu yaşlarda tasarruf edebilmeye başlasa (emeklilik anlamında), borsada parasını değerlendirme süresi maksimum 20-30 yıl olacaktır.(Yurt dışı için)

Bu durumda uzun süren düzeltme dönemlerine, düşüşe, dipten kalkışa veya non-stop bir ralliye 'denk' gelen yatırımcı, 20-30 yılda yatırımının karşılığını almak isteyecek, bu 20 yıllık enflasyonu ihmal etme eğiliminde olacak, ve getirisini genel olarak, altın ve faizle karşılaştırma eğiliminde olacaktır.

Oysa ki, 40-50 yıllık dönemlerde, hele ki, şu an olduğu gibi yüksek enflasyon dönemlerinde daha kısa sürede, fiyat getirilerini etkileyen en önemli ve hesaba dahil edilmesi gereken şey enflasyon.

Tabi ülkemiz yüksek enflasyon yaşadığı için geçmişinde, bizdeki yatırımcı bu konuya karşı daha hassas ve bir AB ABD vatandaşı gibi değil algısı. Ama bizde de yaygın olan şey, dolar ve euro bazlı bakmak. Yani bizde de en büyük yaklaşım yanlışı bu noktada, sanki doların enflasyonu yokmuş gibi, dolar bir tür sabitmiş gibi yaklaşma eğilimindeyiz.

Grafik üzerinden mevzuya giriş yapmadan önce, henüz topiğin ilk gönderilerinin içine girmesi maksadıyla da biraz;

Yukarıda bahsettiğim konuya dair kısaca;

-Borsaya giren KY, girdiği dönemin psikolojisinden etkileniyor. 2008 dibinden sonraki rallide gözünü açan misal, 1985 doğumlu 2008 de 23 yaşındaki bir KY ile, öncesinde 2008 krizini 2001 krizini gören yaşayan KY nin borsada yatırım davranışları aynı değil, risk algıları aynı değil.

Şu linkteki yazıyı okumanızı tavsiye ederek bu kısmı kapatıyorum. Hem enflasyon meselesine gerçek getiri oranlarına atıf var, hem de yatırımcı davranışları ile ilgili güzel tespitler var.
    https://seekingalpha.com/article/323...nvesting-myths

Gelelim ikinci grafiğe, Bist-100 e dolar veya euro bazlı bakmayacaksak ne bazlı bakacağız meselesine....

Bir süredir şu şekilde bakıyordum, değişik varyasyonlarını forumda defalarca paylaştım, ama artık buna ben katılamıyorum, nedenine geleceğim. Konu daha da dağılmadan grafiği yollayalım.

Maalesef teyid edemiyorum bu arada bu grafiğin doğruluğunu, zira yok yani bunu yapan veya paylaşan, veya ben bir türlü denk gelemedim, buradan birileri (grafik konularından iyi/yatkın olan) teyid ederse doğruluğunu sevinirim.

Bu grafiğe şu an katılmasam da, sayımına değil, komple büyük supercycle' daki yerine açacağım bu konuyu, en dikkat çekici şey ne?

2000 zirvesi...dolar bazında orası daha küçük sanki 2013 de sonlanan yapının başlangıç dalgası gibi görünüyor, ama öyle değil. 1986 dan bu yana datasına ve yüzdesel katlanma oranlarına bakarsanız o kısım bambaşka bir üst dalga...(bence)

Reel anlamda o zirve bir daha hiç görülememiş. Bitmek bilmeyen bir düzeltme dalgasındayız. Grafiğin sağ yarısı zaten dolar bazlıya benziyor, ama farklılıklar da var.

Enflasyon aylık bir data olduğundan, Bist datasını da aylık kullanmak gerekiyor, bu da iç sayımları imkansız kılıyor. Soldaki mavi 2 nin iç sayımı zigzag da olabilir, veya itki de. İtki ise sonrasındaki komple karmaşık yapı üçgen olabilir, burada etiketleri daha da karmaşıklaşmasın diye yok şu an. Flat B ler üçgen olamadığından zigzag B üçgense, C dalgası üçgenden dolayı epey kısalacak olsa da (bence) derin bir düşüş gerektiriyor sağdaki mavi 2 ye kadar. Bu konu literatürde ilginç biraz, üçgen B dalgası zigzag C dalgasını A nın %10 una kadar düşürebiliyor. (Yeni kaynaklar, yeni formasyon çeşitleri Nelly olmalı)

Gelelim 3 ncü kılçığa....

Borsamız 1986 da kuruldu, ABD de olduğu gibi geriye doğru modellenebilir tabi. Mesela İngiliz borsasını modelleyerek DJI ve SPX in ön kısmına ekliyorlar, hatta 1500 lü yıllara kadar modelleniyor. Bizde de Osmanlı dönemindeki kısım ile Bist birleştirilip modellenebilir. (-modellenmeli)

Bırakın modellemeyi, modelleyiveren birini, 1990 öncesi datayı elde etmek bulmak ön kısma 1986 ya kadar eklemek bile mesele yani uğraşınca..

Yine kısaca, Bist 1986 da kuruldu diye 1986-2022 arası sıfırdan başlamak suretiyle sayılamaz/sayılmamalı. 2000 zirvesine giderken dünya endekslerindeki, sektörlerdeki f/k ortalamalarından etkileniyor, halka arz edilirken ha keza, yani, dünyanın olduğu dalga karakteristiği ile merhaba diyor hayata açılır açılmaz.

Kaldı ki, 1986 dan başlatacaksak, GSYİH kişi başı grafiğini nereye sokacağız.

Yeni bir grafik, bu data Maddison grubu diye bir kaynaktan alıntı, farklı (daha gerçekçi bir metodla) şekilde dünya ülkelerinin GDP per capita datasını excel halinde yayınlıyorlar son veri 2020 de yayınlanmış, 2018 datası var en son.

Türkiye Kişi Başı GSYİH (Maddison datası)

1913 yılında kabaca ilk dalga boyunda bir dalga var, 1913-23 arası boş olduğundan eklemedim, yani sayım iki kere 1-2, 1-2 diye başlıyor.

Şu an bizim TCMB verisine göre 7 yıldır devam eden bir düzeltme dalgası var, burada karşılığı belli zaten. (Kişi başı düşen milli gelir mevzusu sıkça dillendirildi bu aralar hatırlarsanız.)

Evet, 1986 dan başlayacaksak saymaya, bu grafiği ne yapacağız? Üçüncü kılçık ve yukarıdaki sayıma (ki bu şekilde sayan da görmedim hiç ya, ama elinde datası olanın pekala sayabileceği bir sayım) katılmama sebebim de bu.

Bu gecelik bu kadar olsun. Katılım olması güzel olur. Tek taraflı akışlar güzel olmuyor. İlk fırsatta ilk grafik üzerinden yaklaşımımı aktarmaya devam edeceğim.

Zaten grafiği yavaş yavaş bölüm bölüm incelerseniz, bir hikaye şekilleniyor. Altın standartında dünyayı dolarize etme, 2 nci Dünya Savaşı sonrası dünyanın sömürülmesi, soğuk savaşla paktları katılaştırma, Vietnam' la bocalama, tek taraflı altın stnadartından çıkış, DXY nin dayatılması, IMF in dayatılması, FED in dünya MB si olacağı yerde ABD MB si olması, 1980 ler yüksek faizli tahvile dünyanın boğulması, finansal coşku, internet çağı, sınırsız tavansız türev piyasalara müsaade edilmesi, kontrolsüz denetimsiz türevlerin yıkılması, sistemi tehdit etmesi, sistemi ayakta tutmak adına ABD nin devletleştirmeye gitmesi, ve en nihayetinde para arz çarpanını sıfırlayarak, teoride sınırsız para yaratması, devasa logaritmik büyüyen bir M2, M3, elden para dağıtımı, ve gizlice sanki öngörülemiyormuş gibi dünyaya dayatılan yeni resetleme/eritme/gizli vergi, yani yüksek enflasyon.

%7.5...devam eden 2 yıl boyunca da %5, %4 yapılsa (misal) bileşik etkisiyle %18, borsalar da %38 realize olsa %61.8 lik düzeltme tamamlandı, bitti gitti. Metaverse' de kripto ile arsa satışlarına merhaba, katla katlayabildiğin kadar piyasa değerlerini...

Saygılar...

Sayfa 1/40 12311 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •