Alıntı Originally Posted by Achiles Yazıyı Oku
Özetle

Her biri bütünü "temsil etmek" iddiasında veriler olan,
BIST/USDTRY/USIRYY(Kümülatife çevrilmiş hali) şeklinde bir gösterge de oluştursak.
Tavşanın suyunun, suyuna dönüşmeyecek mi iş?

Bir endişem de:
Bir pazarda, bir emtia veya değerde, alıcı/satıcıların göz önünde bulundurmadığı bir veri,
onun hakkında projeksiyon, teknik analiz vb yapmak için bize ne oranda katkı sağlayabilir?

Sn KısaVade,

Sabah çok zamanım yoktu, bazı gönderilerinize dair cevap veremedim.

Teknik analiz değil maksadım, daha temel bir mevzu 'ne oluyor ne bitiyoru' anlamaya çalışmak demiştim yukarıda. Yani tuhaflıklar var. Tuhaflıklar EWP ile gözlemlenebiliyor/yakalanabiliyor, bir anomali var.

XU100 ve XBANA endeksini mesela üst üste koyup bakın.

Muhtemelen bu anomali, endeksin hesaplama şeklinde değişiklik yapılmasından ve bankacılık endeksinin aşırı düşük kalmasından kaynaklanıyor.

Enflasyon bazında bakarsak, tuhaf, dolar bazında bakarsak tuhaf, USDTRY ye Türkiye TÜFE' si bazında bakarsak tuhaf. Bir sorun var.

Endeks hesaplama şekilleri farklı dünyada. Bist-100 toplam piyasa değeri üzerinden hesaplanıyor, yalnız formülüne 'döviz kuru' ne ara girdi bunu hatırlamıyorum, çok eskiden excel ortamında endeksi hesaplamıştım, küçük küçük girdilerle nasıl değiştiğini v.s. gözlemliyordum, o dönem böyle bir şey hatırlamıyorum. Formülünde döviz kuru üzerinden piyasa değeri değişiklikleri ölçülen bir endekse tekrar döviz kuru bazında bakılabilir mi? Ya da bu endeks verisinin 2015 ten öncesi farklı, sonrası farklı hesaplanıyor, bu da bir anomali yaratıyor.

Söylemeye çalıştığım şey tam da buydu:
Bütünü, bütünü oluşturan verileri,
bunlara ait gerekleri, gerekçeleri, gerçeklikleri bütünüyle göremediğimiz bir ortamda...
"Büyük resim" çizmek ne kadar mümkün?

Gerekçesini gözden kaçırsanız da anomali tespitiniz doğru:
1- XMANA nın hesaplanış biçimi 2015 yılında değiştirildi:
https://borsaistanbul.com/tr/duyuru/...nda-degisiklik
2- XBANK 2015 sonunda başlayan Reza Zarrab(veya her neyse adı) davası nedeniyle Halkbank başta baskı altında kaldı.

Yine ekleyeyim:

"Tekrar başa dönersek, ne oluyor, borsa dip yaptı mı, yıllardır yaşanan bu düzeltme dalgası neyin düzeltmesi, yeni 1986 da başlayan 2000 lerde ardından 2013 te zirve yapan borsamızın 2 nci dalgası mı, yoksa dünyada emsallerinin yaşadığı dalgayı mı yaşıyor, yani 1923 den itibaren kişi başı düşen GSYİH ya baktığımızda da görülen bir 4 ncü dalga mı yaşıyoruz?"

Söz ettiğiniz anomalinin veya dalganın (özellikle 2000-2013 arası sürecin),
cevabını da FED' in parasal genişleme grafiğinde bulabilirsiniz diye düşünüyorum.
https://www.federalreserve.gov/monet...centtrends.htm