Alıntı Originally Posted by Achiles Yazıyı Oku
Elliott dalga etiketlerini yaygın kabul gören şekilde yani klasik DJI datasını log skalada açarak, kanallama ve almaşıklık üzerinden giderek tanımlamadım.

Üzerindeki kısa olaylar tarihçesine uygun başka bir mantık geliştirdim.

Kısaca yaklaşımım şu, enflasyon ne kadar düşük olursa olsun (ABD için) çok uzun yıllar katlanarak bileşik etki yarattığında kümülatif olarak çok yüksek olmakta ve piyasa/-lar, bizler bunu ihmal etme eğilimindeyiz. Bunu ben genelde bu forumda da ifade ettim, bir insan ömrü nispetinde düşünme eğilimine dayandırıyorum.

Bir insan ömrü ortalama 70 yıl olsa, öğrenimi sonrası borsayla tanışana ve iş aile hayatınına atılana kadar 30 yıl geçse, 30 lu yaşlarda tasarruf edebilmeye başlasa (emeklilik anlamında), borsada parasını değerlendirme süresi maksimum 20-30 yıl olacaktır.(Yurt dışı için)

Bu durumda uzun süren düzeltme dönemlerine, düşüşe, dipten kalkışa veya non-stop bir ralliye 'denk' gelen yatırımcı, 20-30 yılda yatırımının karşılığını almak isteyecek, bu 20 yıllık enflasyonu ihmal etme eğiliminde olacak, ve getirisini genel olarak, altın ve faizle karşılaştırma eğiliminde olacaktır.

Oysa ki, 40-50 yıllık dönemlerde, hele ki, şu an olduğu gibi yüksek enflasyon dönemlerinde daha kısa sürede, fiyat getirilerini etkileyen en önemli ve hesaba dahil edilmesi gereken şey enflasyon.

Tabi ülkemiz yüksek enflasyon yaşadığı için geçmişinde, bizdeki yatırımcı bu konuya karşı daha hassas ve bir AB ABD vatandaşı gibi değil algısı. Ama bizde de yaygın olan şey, dolar ve euro bazlı bakmak. Yani bizde de en büyük yaklaşım yanlışı bu noktada, sanki doların enflasyonu yokmuş gibi, dolar bir tür sabitmiş gibi yaklaşma eğilimindeyiz.
Gelelim ikinci grafiğe, Bist-100 e dolar veya euro bazlı bakmayacaksak ne bazlı bakacağız meselesine....

Bir süredir şu şekilde bakıyordum, değişik varyasyonlarını forumda defalarca paylaştım, ama artık buna ben katılamıyorum, nedenine geleceğim. Konu daha da dağılmadan grafiği yollayalım.

Maalesef teyid edemiyorum bu arada bu grafiğin doğruluğunu, zira yok yani bunu yapan veya paylaşan, veya ben bir türlü denk gelemedim, buradan birileri (grafik konularından iyi/yatkın olan) teyid ederse doğruluğunu sevinirim.

Bu grafiğe şu an katılmasam da, sayımına değil, komple büyük supercycle' daki yerine açacağım bu konuyu, en dikkat çekici şey ne?

2000 zirvesi...dolar bazında orası daha küçük sanki 2013 de sonlanan yapının başlangıç dalgası gibi görünüyor, ama öyle değil. 1986 dan bu yana datasına ve yüzdesel katlanma oranlarına bakarsanız o kısım bambaşka bir üst dalga...(bence)

Reel anlamda o zirve bir daha hiç görülememiş. Bitmek bilmeyen bir düzeltme dalgasındayız. Grafiğin sağ yarısı zaten dolar bazlıya benziyor, ama farklılıklar da var.

Enflasyon aylık bir data olduğundan, Bist datasını da aylık kullanmak gerekiyor, bu da iç sayımları imkansız kılıyor. Soldaki mavi 2 nin iç sayımı zigzag da olabilir, veya itki de. İtki ise sonrasındaki komple karmaşık yapı üçgen olabilir, burada etiketleri daha da karmaşıklaşmasın diye yok şu an. Flat B ler üçgen olamadığından zigzag B üçgense, C dalgası üçgenden dolayı epey kısalacak olsa da (bence) derin bir düşüş gerektiriyor sağdaki mavi 2 ye kadar. Bu konu literatürde ilginç biraz, üçgen B dalgası zigzag C dalgasını A nın %10 una kadar düşürebiliyor. (Yeni kaynaklar, yeni formasyon çeşitleri Nelly olmalı)

Hayırlı olsun topiğiniz sayın Achiles.
Değişik bir bakış açısı getirmişsiniz.

Merakımdan ben de aradım...
XU100/TÜFE bazlı bir grafik oluşturacak bir veri terminali bulamadım.
Varmak istediğiniz nokta veya teorinize katkısı olur mu bilemedim ama...
XU100/Enflasyon grafiği ise TW' de şöyle görünüyor:

Meseleye yanlış anlamadı isem...
Asıl benim merak ettiğim ise şu:
Bu veriyi,
"bakalım endeks enflasyon karşısından yatırımcısını güldürmüş mü? Ağlatmış mı?"
türünde bir kıyas için mi kullanmayı düşünüyorsunuz?

Veya grafiğin üzerine eklediğiniz EW sayımı, trend/kanal çizgilerine bakarsak teknik analiz için mi?
Teknik analiz için ise çok ilginç bir yaklaşım eminim.
Çünkü içeriği ve içeriktekilerin ağırlığının değiştiği bir sepetin enflasyonu TÜFE , özellikle son 15-20 yıldır oldukça sık değişti.

Hatta TUIK sorumluluğundaki bu veri için Merkez Bankası şöyle demiş:

Yani atıyorum:
2000 de 1 kilo un, 1 kilo peynir, 1 kwh elektrik, 1 litre benzin iken,
2005 de 0.5 kilo un, 0.7 kg peynir, 1 kilo reçel, 1 kilo margarin,
...
2020 da 1 metre don lastiği, 1 adet pinpon topu, 230 gr ekmek, 1 demet roka...
İçerik değişirken, hesabın da tartışılır olduğunu hatırtatırım.

Yine de bir istatistik olarak bakmak istersek XU100/TÜFE verisi bir grafik oluşturabilir.
EW sayımı, trend/kanal çizgilerini veya başka gösterge ve indikatörleri atıp,
XU100/USDTRY veya XU100/EURTRY ye alternatif teknik analiz yapacağım veya yapabiliriz diyorsanız...
İlgiyle takip ediyorum.
Yeniden hayırlı olsun topiğiniz.