Sayfa 13/491 İlkİlk ... 311121314152363113 ... SonSon
Arama sonucu : 3924 madde; 97 - 104 arası.

Konu: YBTAS - Yibitaş İnşaat Proje

1. 0.266 küsür adet hisseyi bir kardeşimiz kaydi sisteme geçirerek borsa da satacak zanledersem. bu gün bültende yayınlandı.

2. 0.266 hisse bu sabahki fiyattan 450 tl yapar 1 lot bile değil.Hergün KAP ta hisse satış için kaydileştirme işlemi yapılıyor.Aslında kaydileştirme işlemi satım anlamına gelmiyor sadece kayıt altına alınma işi ister satar ister tutar.

3. Bir zamanlar patron, %4,80 ler için 8,5 milyon teklif etmiş...Yani hisse başı yaklaşık 1750 lira...Tam zamanını hatırlamıyorum ama 2008 gibi bir şey sanırım..10 sene önce...Sadece enflasyon açısından baksak 10 senede %100 den fazladır...
    Bu gün için 3500-4000 bin verir mi acep...2018 sonunda kaydileştirme süresi dolacak...Patron büyük ihtimal hisselere çağrı yapıp toplamak isteyecek...Daha önce yaptığı için, yapacağını sanıyorum...Demem o ki bir sene daha sabretmek lazım...Bakalım finalde ne ola...
    Deniz dibinden inci çıkarmak isteyen; vurgun yemeyi göze almalı..

4. Kaydileştirme için son tarih işi mahkeme kararı ile kalktı diye biliyorum ucu açık yani.SPK öyle bir karar almıştı ancak iptal oldu.

Sermaye Piyasası Kanunu (SPKn)'nun 13 üncü maddesinin dördüncü fıkrasında yer alan hükmün; "...ve katılma belgelerinin geri alımı yapılamaz. Kayden izlenmeye başladığı tarihi izleyen yedinci yılın sonuna kadar teslim edilmeyen sermaye piyasası araçları YTM'ye intikal eder. Bunların üzerindeki sınırlı ayni haklar kendiliğinden sona ermiş sayılır. Bunlar YTM'nin hesabına geçmesinden itibaren üç ay içinde satılır." kısmı Anayasa Mahkemesi'nin 22.10.2015 tarihli kararı ile iptal edilmiştir. İptale konu kanun hükmü, 12.11.2015 tarihinde yürürlükten kalkmış bulunmaktadır.

İptal sonrasında SPKn'nun 13 üncü maddesinin dördüncü fıkrasının son hali aşağıdaki gibidir; "Kaydileştirilmesine karar verilen sermaye piyasası araçlarının Kurulca belirlenen esaslar çerçevesinde teslimi zorunludur. Teslim edilen sermaye piyasası araçları kendiliğinden hükümsüz hâle gelir. Teslim edilmeyen sermaye piyasası araçları ise kaydileştirilme kararından sonra borsada işlem göremez, aracı kurumlarca bu sermaye piyasası araçlarının alım satımına aracılık edilemez."

5. İnternetten alınmadır bir hükümsüzlük hali var tam anlayamadım ama bir olay dönecek bu işin sonunda.

6.  Alıntı Originally Posted by viking Yazıyı Oku
    İnternetten alınmadır bir hükümsüzlük hali var tam anlayamadım ama bir olay dönecek bu işin sonunda.
    Bu iptal kararını bilmiyorum..Ama iptal edilmiş olması daha mantıklı..Vatandaşın bu kaydileştirme işinden haberi yoksa malına konmak gibi bir şey olurdu...Yeni düzenleme tam nedir anlamak lazım...2018 sonu tarihi ne olacak?

7. %3.18 lik halka açıklık oranına ne derece etkisi olur bilinmez.Ancak bu sermayede çimento şirketi olmaz sene 1999-2000 lerde afyon çimento bu sermayede idi.Bir de ana ortağın sermayesi fena zaten.Bu işin sonu nereye gider bilemiyorum.

8. İşlem Platformu’nda (PÖİP) işlem görmektedir.
    Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararı öncesi, Sermaye Piyasası Kanunu 13. Maddesinin
    4.bendi “Kaydileştirilmesine karar verilen sermaye piyasası araçlarının Kurulca
    belirlenen esaslar çerçevesinde teslimi zorunludur. Teslim edilen sermaye piyasası
    araçları kendiliğinden hükümsüz hâle gelir. Teslim edilmeyen sermaye piyasası
    araçları ise kaydileştirilme kararından sonra borsada işlem göremez, aracı kurumlarca
    bu sermaye piyasası araçlarının alım satımına aracılık edilemez ve katılma belgelerinin
    geri alımı yapılamaz. Kayden izlenmeye başladığı tarihi izleyen yedinci yılın sonuna
    kadar teslim edilmeyen sermaye piyasası araçları YTM’ye intikal eder. Bunların
    üzerindeki sınırlı ayni haklar kendiliğinden sona ermiş sayılır. Bunlar YTM’nin hesabına
    geçmesinden itibaren üç ay içinde satılır.†Şeklindeydi.
    Anayasa Mahkemesi’nin 12.11.2015 tarihli ve 29530 sayılı Resmi Gazete’de
    yayımlanan 22.10.2015 tarihli ve E.2015/29, K.2015/95 sayılı kararıyla üçüncü
    cümlede yer alan "ve katılma belgelerinin geri alımı yapılamaz." ifadesi ile dördüncü,
    beşinci ve altıncı cümleleri ("Kayden izlenmeye başladığı tarihi izleyen yedinci yılın
    sonuna kadar teslim edilmeyen sermaye piyasası araçları YTM’ye intikal eder.
    Bunların üzerindeki sınırlı ayni haklar kendiliğinden sona ermiş sayılır. Bunlar YTM’nin
    hesabına geçmesinden itibaren üç ay içinde satılır.") Anayasa’nın 13 ve 35 nci
    maddelerine aykırılık teşkil ettiği gerekçesiyle iptal edilmiştir.
    Bu iptal işlemi ile kaydileşmeye ilişkin süre sınırlaması ortadan kalkmış olup,
    YTM’ye intikali de yapılmayacaktır. Ancak, sermaye piyasası araçlarını elinde
    bulunduran ortaklarımızın, alım satım işlemlerini borsada yapabilmesi için,
    kaydileştirme işlemlerini yapmasına ilişkin zorunlulukları devam etmektedir.

Sayfa 13/491 İlkİlk ... 311121314152363113 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •