Special Days Image
Sayfa 457/491 İlkİlk ... 357407447455456457458459467 ... SonSon
Arama sonucu : 3924 madde; 3,649 - 3,656 arası.

Konu: YBTAS - Yibitaş İnşaat Proje

1. SPK'ya yeni bir şikayet daha yazdım.. Yazıp duruyorum bakalım ne cevaplar verilecek..

Borsada işlem gören onlarca şirket yatırımcılarını bezdirip kaçırma adına geçmiş yıl kârlarını dağıtmıyor veya sermayesine eklemiyor. Benim de hissedarı olduğum Yozgat İşçi birliği AŞ de bunlardan biri. 1973 yılındaki kuruluş sermayesi olan 100,000 TL ile işleme devam ediyor. Geçmiş yıl kârları 98 Milyon TL. Sermaye olumlu farkı kalemi 32 Milyon TL. Bilançoda Özkaynaklar kalemi altındaki bu rakamlar biz küçük yatırımcıların hakkı. Bu hak bizden kaçırılıyor. Ya temettü olarak kâr payı ile bizlere verilmeli ya da sermayeye ilave edilerek bizlerdeki hisse senedi adet sayısı arttırılmalıdır. Bu konuda Sn.Cumhurbaşkanımızın açıkladığı 2021 yılı ekonomi reform paketinde yer alan 3.5.a maddesi uyarınca (Şirketlerin sermaye yapısını güçlendirici ve özkaynakla finansmanı teşvik edici düzenlemeler yapılacaktır) gereken düzenlemelerin bir an önce gerçekleştirilmesi hususunun ivedilikle gündeme getirilmesini ve düzenleyici kanun ve yönetmeliklerin çıkarılıp yatırımcıların rahat bir nefes almasının sağlanmasını arz ederim.

2. Kimseler yok..Kendi kendime çalıp oynuyorum sanırım

3.  Alıntı Originally Posted by omer1461 Yazıyı Oku
    Kimseler yok..Kendi kendime çalıp oynuyorum sanırım
    ramazan kafaya sessizce takipteyik

4.  Alıntı Originally Posted by omer1461 Yazıyı Oku
    Arkadaşlar,Cimer'e yazdım yeniden..

Hassasiyetlerim sebebi ile faiz gibi tasarruflara yönelmek yerine şirket hisselerine yatırım yapan biriyim. Ülkemiz borsasına güvenerek hisse alımı yapıyorum. Ancak,borsamızdaki bazı şirketlerin kanuni açıkları kullanmak sureti ile yatırımcılarını mağdur ettiklerini görüyorum. Anonim Şirket statüsündeki bu şirketlerin bazıları yatırımcıları mağdur etmek adına geçmiş yıl kârlarını temettü olarak vermemekte, bununla birlikte sermayelerine de katmayarak bilançolarında Geçmiş Yıl Karları adı altında yıllarca bekletip yatırımcıları bezdirmektedirler. Milyonlarca TL arsa,arazı,demirbaş,fabrika değeri olan ve yaptığı iş bakımından da yine milyonlarca TL kâr elde eden bazı şirketlerin sermayesi hâlâ yüzbin TL ler seviyesinde durmaktadır. Bunlardan biri,benim de yatırımcı olduğum Yozgat İşçi Birliği İnşaat Malzemeleri Ticaret ve Sanayi A.Ş. dir. 1973 yılında kurulurken 100,000 (Yüzbin) TL sermayesi olan bu şirketin güncel sermayesi yine 100,000 (Yüzbin) TL olarak görülüyor. Şirket ana hissedarı Votorantim şirketi ne sermaye arttırıyor ne de geçmiş yıl kârını dağıtıyor. Yatırımcılar olarak bu duruma müdahale edilmesini istiyoruz. Türk Ticaret Kanunu'nda yer alan AŞ lerin asgari sermaye tutarının 50,000 TL den en az 10 Milyon TL ye çıkartılması elzemdir. Koca koca şirketlerin komik sayılacak rakamlarla sermayeleri ile devam etmeleri borsamız adına da küçük düşürücüdür. Yatırımcılar olarak devletimize ve borsamıza güveniyoruz. Bu gibi şirketlerin uyarılmasını,asgari sermaye tutarlarının kanunla belirlenerek yükseltilmesini istiyoruz. Saygılarımla..
    CEVAP GELDİ...
    Sayın Ö......
    İlgi:13.04.2021 Tarihli Başvurunuz

İlgide kayıtlı başvurunuz Kurulumuz kaydına alınmıştır. Yozgat İşçi Birliği İnşaat Malzemeleri Ticaret ve Sanayi A.Ş. (Şirket)'nin kar dağıtım politikası Türk Ticaret Kanunu, Sermaye Piyasası Kanunu ve Şirket esas sözleşmesi çerçevesinde belirlenmektedir.
    Bilgilerinize sunulur.

5.  Alıntı Originally Posted by omer1461 Yazıyı Oku
    Bir şikayet de SPK ya yazdım arkadaşlar...

Ülkemiz borsasına güvenerek uzun vadeli hisse alımı yapıyorum. Ancak,borsamızdaki bazı şirketlerin kanuni açıkları kullanmak sureti ile yatırımcılarını mağdur ettiklerini görüyorum. Anonim Şirket statüsündeki bu şirketlerin bazıları yatırımcıları mağdur etmek adına geçmiş yıl kârlarını temettü olarak vermemekte, bununla birlikte sermayelerine de katmayarak bilançolarında Geçmiş Yıl Karları adı altında yıllarca bekletip yatırımcıları bezdirmektedirler. Milyonlarca TL arsa,arazı,demirbaş,fabrika değeri olan ve yaptığı iş bakımından da yine milyonlarca TL kâr elde eden bazı şirketlerin sermayesi hâlâ yüzbin TL ler seviyesinde durmaktadır. Bunlardan biri,benim de yatırımcı olduğum Yozgat İşçi Birliği İnşaat Malzemeleri Ticaret ve Sanayi A.Ş. (YBTAS) şirketidir. 1973 yılında kurulurken 100,000 (Yüzbin) TL sermayesi olan bu şirketin güncel sermayesi yine 100,000 (Yüzbin) TL olarak görülüyor. Şirket ana hissedarı Votorantim şirketi ne sermaye arttırıyor ne de geçmiş yıl kârını dağıtıyor. Üstelik bu şirket KAYITLI SERMAYE TAVANI kuralına da tabi değil. SPK tarafından bu şirkete ve bunun gibi şirketlere uyarı yapılması en büyük dileğimizdir. Yatırımcılar olarak bu duruma müdahale edilmesini istiyoruz. Türk Ticaret Kanunu'nda yer alan AŞ lerin asgari sermaye tutarının 50,000 TL dir. BİST'te halka açık olan şirketlerin belli bir sermaye tabanında sermayelerinin olması gerektiği düşüncesindeyim. Koca koca şirketlerin komik sayılacak rakamlarla sermayeleri ile devam etmeleri borsamız adına da küçük düşürücüdür. Yatırımcılar olarak devletimize ve borsamıza güveniyoruz. Bu gibi şirketlerin uyarılmasını,asgari sermaye tutarlarının kanunla belirlenerek yükseltilmesini istiyoruz. Saygılarımla..
    Sayın Ö......
    İlgi:13.04.2021 Tarihli Başvurunuz

İlgide kayıtlı başvurunuzun 13.04.2021 tarihli ve 210164605 sayılı başvurunuz ile aynı olması sebebiyle kayda alınmamıştır.
    Bilgilerinize sunulur.

6. Ben sermaye artırımı yapılması lâzım,bu sermaye ile koca şirket işlemi yürütülmez demiştim. Gelen cevap ise yukarıda..Maalesef durum bu ortaklar.

7. Yasaya uygunmuş öylemi?

8. Uygun uygun

Sayfa 457/491 İlkİlk ... 357407447455456457458459467 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •