Special Days Image
Sayfa 96/491 İlkİlk ... 46869495969798106146196 ... SonSon
Arama sonucu : 3924 madde; 761 - 768 arası.

Konu: YBTAS - Yibitaş İnşaat Proje

Alıntı Originally Posted by Radyocu Yazıyı Oku
    Oyak,Brezilyalı bir şirketten de Portekiz ve Afrika açıklarında çimento fabrikaları almak için anlaştı.
    Haber, tam yazdığınız gibi diyor...
    Votorantim, 2012 yılında Çimporun bir kısmınını mı satın almıştı, yoksa tamamını mı bilmiyorum...
    O zaman bunda gelecek var.
    YORUMLAR TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR.

2. Votorantim ve çimpor aynı çatı altında idi.2012 yılında eldeki varlıkların yönetimi daha verimli olması açısından Türkiyedeki fabrikaların idaredi Votorantime bırakıldı.Aralarında anlaşma yapıldı bazı bölgeleri çimpora bazılarını votorantime bırakıldı ama bir bedel ödemesi yapılmadı.Oyak haberindede dikkat ederseniz çimporun bağlı olduğu bir merkez var portekizde sonuç olarakta votorantimde bu portekizdeki merkeze bağlı.Daha anlaşıkır olması için merkez portekiz 2 kola ayrılıyor.Çimpor ve votorantim.Dünya üzerindeki bölgeleri bunlara bölmüşler ve çimporu satmışlar.

3. Sektörde, satın almalar, el değiştirmeler çok sık rastlanan bir durum...
    Yibitaş bile önce işçi kooperatifi olarak kurulmuş...
    Derken, laferge, Çimpor, Votorantim..
    Kaç defa el değiştirmiş...
    Deniz dibinden inci çıkarmak isteyen; vurgun yemeyi göze almalı..

4. Zamanında laferge satış yapar iken oyak sabancı baya asılmış.Sonuçta ülkenin %7 sini yibitaş karşılıyormuş az değil bu oyak alttan alta iöerler baksanıza aynı gün oryak alıyor ve akabinde başka bir dev firmayı alıyor.

5. Yav abiler hepiniz gerçekten çok iyisiniz ama isim konusuda çok önemli değil bence bir okuyayım dedim dedektiflik süper😂 burda isim konusuda lotlari sağ cep sol cep olayi ile aynı bence bırakın adamlar oyunlarını oynasinlar ben açıklamalı olarak planlarını yazdım stratejide yapardım da buradan size para gücü bende olmadığından adamlarda hamleye hamleyle karşılık verir başarısız olursunuz.yanliz suna karşı bir şey yapamazlar düşünün ki 1970 yılında karlı bir isletmeye yüzlerce kişi ortak olmuş ve geçen 50 yıllık sürede hep kandirilmislar ve bu gün bu hisseyi alsanız onlarla aynı şartlar altında alabiliyorsunuz beş yılda siz bekleyin fabrikayı kuran kişilerden on kat karlisiniz birde yönetim gerçekten çok iyi ben hissenin borsa ekibini sevmesemde yönetim gerçekten şirketin bir lira bile zarar etmesine izin vermiyor ve ybtas bahsettiğiniz yapıyla alakası olsaydı yani OYAK meselesi kap a bildirecek ciddiyetde adamlar su 9 kişinin ve klinker fabrikasını 2 ay kapatmaları bile benim yönetime hayranligimi arttirdi ufak hesap gözükse bile 150000 civarı bir zarardan koruyorlar sirketi.onu bile olumsuz haber olarak borsa gündem yazdiya demek ki 3 yıl civarı bu isi yapacaklar diye dusundurttu bana borsa gündeme sahsen hiç güvenmem bu yazdıklarım şahsi fikrimdir ytd

Votorantim Cimentos, Türkiye'de Ankara-Hasanoğlan, Yozgat, Çorum ve Sivas'ta 4 entegre çimento fabrikası, Nevşehir ve Samsun'da 2 öğütme-paketleme tesisi ile faaliyet gösteriyor olup, tesislerinin yıllık toplam çimento üretim kapasitesi 3 milyon tondur..
    (Votorontim internet sayfasında yazmakta)

Çimpor, yukarıda adı geçen varlıklara 2007 yılında 535 milyon Avro vermiş...2012 sonunda Votorantime satılana kadar en 100 milyon avroluk yatırım yapmış...Daha sonra Votorantim Yıllık 0,6 milyon ton kapasitesi olan Sivas çimentoya 140 milyon avro yatırım yapmış...Kabaca bu gün elinde bulunan tesisler 800 milyon avroya mal olmuş gibi...
    Votorantim, Portekiz Çimporu aldığı için Türkiye'deki iştirakleri de kendisine geçmiş...Türkiye'deki fabrikaları kaç liraya aldığı konusunda bir fiyat yok nette...
    Votorantimin elindeki 4 fabrikadan birisi Yozgat Yibitaş...
    Yani bu 700-800 milyon avro sadece Yibitaşa verilmiş değildir..

Dünkü habere göre Oyak, Çimpor'dan aldığı 3 fabrika ve entegre tesislere 700 milyon avro verecekmiş...Bu tesislerin 6,5 milyon yıl kapasitesi varmış...
    Buradan bir kıyaslama yaparsak...
    Votorantimin Türkiyedeki elinde bulunan tesisler hemen hemen aynı fiyata ama 3 milyon yıl ile yarı kapasitede...
    Dövizdeki hızlı değer kazancını göz önüne alırsak,yarı yarıya değer kaybetmiş votorantim yatırımları...

Yibitaş üzerinden hesap yaparsak...
    2007 de Çimpor halka çağrıyı 1750 liradan yapmış (yaklaşık 1250 dolar)
    Yani sadece Yibitaşın 2007 değeri 125 milyon dolarmış...
    Bu gün piyasa değerine bakarsak...
    2700 x 100.000=270.000.000 lira / 5,6 $=48 milyon $

11 senede 125 milyon dolardan 48 milyon dolara düşmüş..
    Bu düşüş Votorantimin Türkiye yatırımlarında da yaşanmış durumda bu günkü piyasa şartlarında...

Oyak'ın yaptığı ortaklık ve satın almasında oluşan fiyatlarda da kendini göstermekte..
    Sn Radyocu,,,çimpor 2007 de 1750 tl den çağrı yaptı ise daha sonra Votorantim de çağrı yaptı mı?
    Zira şirketin %82.96 sını Çimpordan satın almışlar.
    Şirketin geçmişini çok bilmiyorumda.
    YORUMLAR TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR.

Sektörde, satın almalar, el değiştirmeler çok sık rastlanan bir durum...
    Yibitaş bile önce işçi kooperatifi olarak kurulmuş...
    Derken, laferge, Çimpor, Votorantim..
    Kaç defa el değiştirmiş...
    Votorantim i tanıyalım.

5.2 milyar dolarlık ciro yapan Votorantim Cimentos yılda 57 milyon ton üretim gerçekleştiriyor. 24 ülkede 34 çimento fabrikası olan şirket, 2010'da Portekizli Cimpor'un yüzde 21.2'lik hissesini satın alarak Avrupa pazarıyla tanışmıştı. 2012'de bu hisse satışı karşılığında Cimpor'un İspanya, Hindistan, Çin, Tunus, Fas ve Türkiye operasyonlarını aldı. Türkiye'de 2 fabrika kuracağını açıklayan Brezilyalı şirket, Votorantim Group bünyesinde faaliyet gösteriyor.

BANKASI DA VAR
    1918'de kurulan Votorantim Goroup, enerjiden demir-çelik sektörüne, kağıt üretiminden finansa kadar birçok alanda çalışıyor. Toplam 12 milyar dolarlık cirosu olan şirketin dünya genelinde 98 bin çalışanı var. Grup, en önemli işkollarından olan finansta ise Banco Votorantim ile faaliyet gösteriyor. Bu alandaki çalışan sayısı 5 bin 500, varlıkları ise 45 milyar doların üzerinde. Şirketi dünya devi haline getiren Latin işadamı Antonio Ermirio de Moraes. Geçen yıl hayatını kaybeden Moraes, 12.7 milyar dolarlık kişisel servetiyle Brezilya'nın en zengin işadamları arasında yer alıyordu. Şirket, Moraes'in 9 çocuğuna kaldı.

Demekki Oyak Çimporun %78.8 hissesini aldı.

"Türk çimento sektörünün son yıllardaki en büyük başarısına imza attık"
    OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, yeni yatırımla ilgili olarak şunları söyledi: "Türkiye'nin her sektörde dünya çapında oyuncuya ihtiyacı var. Bu doğrultuda Türk çimento sektörünün son yıllardaki en büyük başarısına imza attık ve Avrupa'da sektörün en saygın markalarından olan Cimpor'u satın aldık.OYAK olarak ülkemize ve güçlü geleceğimize güveniyoruz. Yabancı ortaklarımızın teveccühü de bu güvenin en önemli göstergelerinden biri. Büyüme stratejilerimiz doğrultusunda ülkemizde ve dünyada yatırımlarımızı sürdürecek, üyelerimize sürdürülebilir nema sağlamak adına Türkiye'de ve dünyada fırsat olarak gördüğümüz adımları atmaya devam edeceğiz."

Buradada diyor ki "cimporu satın aldık"........... tamamını mı aldın,yoksa bir kısmını mı aldın belli değil,,tamamını alsan,Yibitaşıda alırdın,,çünkü çimporun %21.2 lik hissesi Votorantime ait.

Sayfa 96/491 İlkİlk ... 46869495969798106146196 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •