Sayfa 488/491 İlkİlk ... 388438478486487488489490 ... SonSon
Arama sonucu : 3924 madde; 3,897 - 3,904 arası.

Konu: YBTAS - Yibitaş İnşaat Proje

1.  Alıntı Originally Posted by bagbozumu Yazıyı Oku
    Benim bildiğim kurucu hisseler borsada işlem görür ise, işlem ismi ve kodunun yanında kurucu (ISKUR)olarak belirtilir. Kurucu hisseler oy hakkından yoksundur, oysaki ybtas genel kurullarında pöip de işlem gören hisse sahipleri de oy kullanabiliyorlar.
    Ayrıca beni ilgilendirmez ama şayet benim elimde hisse olsa ve böyle bir duyum alsam, zayıf ihtimalde olsa ilk işim şirketi arayarak yada email yazarak gerçek durumu kaynağından öğrenmek olurdu.
    Madem elinizde yok ne diye bu kadar ilgileniyorsunuz derseniz de sosyal sorumluluk gereği diyelim.
    ''Kurucu ve intifa hisse senetleri nedir?
    İntifa senedi şirketin kuruluşunda emeği geçen kişiler için çıkarılan, şirket ortaklığı ve şirket yönetimine katılma hakkı vermeyen senettir, yani kurucu hisse senetleridir. İntifa senedi çıkarmak için Ana sözleşmede intifa senedi tahsisine dair bir hükmün bulunması yeterlidir.''

2.  Alıntı Originally Posted by bagbozumu Yazıyı Oku
    Benim bildiğim kurucu hisseler borsada işlem görür ise, işlem ismi ve kodunun yanında kurucu (ISKUR)olarak belirtilir. Kurucu hisseler oy hakkından yoksundur, oysaki ybtas genel kurullarında pöip de işlem gören hisse sahipleri de oy kullanabiliyorlar.
    Ayrıca beni ilgilendirmez ama şayet benim elimde hisse olsa ve böyle bir duyum alsam, zayıf ihtimalde olsa ilk işim şirketi arayarak yada email yazarak gerçek durumu kaynağından öğrenmek olurdu.
    Madem elinizde yok ne diye bu kadar ilgileniyorsunuz derseniz de sosyal sorumluluk gereği diyelim.
    Çok önemli bir noktaya temas ettiniz Sn Bağbozumu. Böyle güzel fikir beyanları ile forumların dolması gerek. Teşekkür ederim. Hisselerin yanında KURUCU ibaresi olur mu olmaz mı bilmiyorum. Kaynağından öğrenmek gerekir diyorsunuz da Ybtas yönetimi hiç oralı bile olmaz. Adamlar gn kurulda bile burunlarından kıl aldırmıyorlar. Elinizde hisse olup olmaması önemli değil. Böyle güzel görüşler ufuk açıyor.

3.  Alıntı Originally Posted by bagbozumu Yazıyı Oku
    ''Kurucu ve intifa hisse senetleri nedir?
    İntifa senedi şirketin kuruluşunda emeği geçen kişiler için çıkarılan, şirket ortaklığı ve şirket yönetimine katılma hakkı vermeyen senettir, yani kurucu hisse senetleridir. İntifa senedi çıkarmak için Ana sözleşmede intifa senedi tahsisine dair bir hükmün bulunması yeterlidir.''
    Ben sadece borsada genel işleyişe bakarak fikir yürütüyorum. Şirketlerin borsada işlem gören hisseleri B tipi hisseler. Kuruluşta ortakların sahip oldukları hisseler A tipi olup hiçbir şekilde borsada işlem görmüyorlar. Sermaye artışı yapan şirketlerin KAP bildirimlerinde A tipi (işlem görmeyen) ve B tipi (işlem gören) diye iki hisse var. Yatırımcı olarak bizler o şirketlerin B tiplerini alıp satıyoruz. YBTAS örneğinde ise net sermaye 100,000 TL ve toplam hisse de 100,000 Adet. Ek sermaye artışı ile B tipi hisse çıkarılıp borsada satılmamış. Düz mantık yürütüyorum. Kuruluş sermayesi de 100,000 TL ve hisse adedi 100,000 Adet.Değişiklik de yok. Bu durumda...
    ??????

4. Üç haftadır hissemizde 133,000-150,000 bandında devam eden süreç bir haftadır 145,000-150,000 arasına sıkıştı. Geçmişte 37,500-40,000 Tl..Bu sene birkaç ay önce 68,000-70,000 TL ve 82,500-89,000 TL arasındaki yatay seyirden sonra hissenin nasıl ivmelendiğini hatırlıyorum... 40,000 TL den sonra önce 70,000..Daha sonra düzeltme ile 55,000 ve 95,000 TL leri gördük. 90,000 TL yi geçince 132,000 TL..düzeltme ile 110,000 TL ve 175,000 TL yi gördük. Haber olursa farklı senaryoları konuşuruz ama sanki 150,000 TL den sonra hissemiz yeni bir zirve denemesini yapacaktır diye düşünüyorum. Kendi düşüncemdir,yorum olarak görünüz..Yatırım tavsiyesi değildir.

5. Asgari sermaye artışı konusunda pazar günü öğleden sonra işi gücü bırakıp açıklama yapan Ticaret Bakanlığı eski şirketler için sermaye artırımı tarihi vermekten aciz mi yahu? Bu nasıl bir saçmalıktır? Eski şirketler eski sermayeleri ile devam edebilir,yeni sermaye 1 Ocaktan itibaren kurulacak şirketlere uygulanacak ne demektir? İş bilmez insanların saçma sapan yorumları yüzünden Ybtas yerinde sayıyor.

Alıntı Originally Posted by omer1461 Yazıyı Oku
    Asgari sermaye artışı konusunda pazar günü öğleden sonra işi gücü bırakıp açıklama yapan Ticaret Bakanlığı eski şirketler için sermaye artırımı tarihi vermekten aciz mi yahu? Bu nasıl bir saçmalıktır? Eski şirketler eski sermayeleri ile devam edebilir,yeni sermaye 1 Ocaktan itibaren kurulacak şirketlere uygulanacak ne demektir? İş bilmez insanların saçma sapan yorumları yüzünden Ybtas yerinde sayıyor.
    Kanun yürürlüğe girmesinden geriye uygulanmaz.
    Hukuk genel prensibidir Ömer bey kardeşim.
    Şirket iyi niyetli olsa yapar.
    Bendede İşbir var bunlar da iyi niyetli değil her şarta uyduğu halde POİP çıkmak için müracaatta bulunmuyor.
    Borsa İstanbul POİP e atıyor ama kendi almıyor
    İşte bürokratik zulüm.
    Sagliklar

7.  Alıntı Originally Posted by cinali Yazıyı Oku
    Kanun yürürlüğe girmesinden geriye uygulanmaz.
    Hukuk genel prensibidir Ömer bey kardeşim.
    Şirket iyi niyetli olsa yapar.
    Bendede İşbir var bunlar da iyi niyetli değil her şarta uyduğu halde POİP çıkmak için müracaatta bulunmuyor.
    Borsa İstanbul POİP e atıyor ama kendi almıyor
    İşte bürokratik zulüm.
    Sagliklar
    Elbette kanunun geriye dönük işlememesinde hemfikiriz. Yalnız burada söz konusu olan şey ticarete dair bir hüküm. Mesela enflasyon muhasebesi işi.. 2023 yılında kurulan şirket de bunu uygulayacak. Oysa kanuna göre şartlar 2021 de gerçekleşmişti. Tebliğlerle 2 yıl ertelendi. Bir başka örnek, KDV oranları %18 den 20 lere çıktı. Eskiden %18 uygulayanlar eski hüküme göre oldukları için %18 oranına devam mı edecekler? Olguları karıştırmayalım lütfen. Cezai müeyyidelerde kanun hükümleri geriye uygulanmaz. Asgari sermaye şartı eski kurulmuş şirketlere ayrı,yeni kurulacaklara ayrı olmaz. Eskilere de bir tarih belirlersin, o tarihe kadar sermaye arttıracaklar dersin olur biter.

8.  Alıntı Originally Posted by omer1461 Yazıyı Oku
    Elbette kanunun geriye dönük işlememesinde hemfikiriz. Yalnız burada söz konusu olan şey ticarete dair bir hüküm. Mesela enflasyon muhasebesi işi.. 2023 yılında kurulan şirket de bunu uygulayacak. Oysa kanuna göre şartlar 2021 de gerçekleşmişti. Tebliğlerle 2 yıl ertelendi. Bir başka örnek, KDV oranları %18 den 20 lere çıktı. Eskiden %18 uygulayanlar eski hüküme göre oldukları için %18 oranına devam mı edecekler? Olguları karıştırmayalım lütfen. Cezai müeyyidelerde kanun hükümleri geriye uygulanmaz. Asgari sermaye şartı eski kurulmuş şirketlere ayrı,yeni kurulacaklara ayrı olmaz. Eskilere de bir tarih belirlersin, o tarihe kadar sermaye arttıracaklar dersin olur biter.
    Tebliğ'de yürürlülük tarihi var 1.10.2024, o tarihe kadar şirketlere geçiş süreci tanınmış anlaşılan. Ocak ayına yetişmez zaten, bunun SPK süreci var, genel kurul süreci var, ticaret sicil var..

Sayfa 488/491 İlkİlk ... 388438478486487488489490 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •