Sayfa 794/1007 İlkİlk ... 294694744784792793794795796804844894 ... SonSon
Arama sonucu : 8053 madde; 6,345 - 6,352 arası.

Konu: Viop XL

1.  Alıntı Originally Posted by KaraKemal Yazıyı Oku
    shortçu vs malcı

ikisi de olabilir aslında, pazartesi sabah bi şeyi bahane olur, yurtdışı sert kırmızı olur, dow -1.x, bizim vadelinin -2.x ile açması gayet mümkün.. eksi açtıktan sonra da -ulan 200 puan olmuş cuma tepesinden, biraz yukarı oynayalım demeye başlarlar, yeni shortçu gelir onları sıkıştırmak için daha yukarı giderler, falan kapanış yeşil oluverir

300bin takipçili birinin bahsi geçmişti -sp ve nazdağ ralliye başlıyor demişti, gören olursa biri sorsun - ne olacak bu daxın hali, dowun hali, nice olacak
    Dostum ben sallayarak yazmıyorum
    Bizim borsa orta da hiç bir sebep yokken sürekli çıkıyor. Ve bu çıkışın da düşüşü mutlaka olacak. Ha bir de eski zirvenin civarında yada aşağılarında düşmeli desem yazı turaya döner bu iş. Ama herkesin gördüğü gibi çok hızlı geldik buralara. Dow a, bizim göstergelere ve son 3-4 gündür vatandaşa yapılan kitlemeyi gördükten sonra düşmeme ihtimali daha az diyorum sadece.
    Viop tarafında dün bile 270 milyon küsur teminat tamamlaması istenmiş. Doğru dürüst düşmedik bile. Pazartesi sabahı FDow u 500-600 puan aşağıda görürsek Dow un kapanışına göre -1200 puan demek bu. Bakalım o zaman bizim bademler kaçtan açar görelim
    Artık alıştık bizim bademlere. İşlerini bitirdikleri zaman durduk yere Dow u takmaya başlarlar. Bir bakmışsın onlar 1 düşerken biz 5 düşeriz.
    Ayrıca vade sonu ayarlaması diyor herkes. Geçen ki büyük düşüşte de Aralığın 20 sinde başladı düşüş. Orada vade ayarlaması yapmıyorlarmıydı? Tabi ki yapacaklar. Adamların işi bu
    Önümüzde 5 gün var. Bir kaç gün daha sert basarak son 2 gün de diğer vadeye geçerler. Ayrıca bir arkadaş yazmıştı. Tacirler perşembe ve cuma ilk önce viop tarafında sonra hisse senetlerinde sağlam çaktı demişti. Mantık yürüttüğümüzde bu düşüş devam eder mi etmez mi?
    Aslında fazla şöyle yapar böyle yapar demeye gerekte yok. Saatlik macd al vermeden düşüş bitti diyemeyiz. Bugüne kadar düşüşlerde saatlik macd ın şaştığını görmedim

2. Aşağıdaki grafikte dikkat ettiyseniz son 2 haftada fiyatlar neredeyse yatay iken işlem hacmi çoğunlukla kırmızı renk... fiyatlar az az yükselirken kırmızı çubuklar normalinden fazla ise bu mal dağıtıldığını gösterir.... Dikkat ettiyseniz 2470 lere kadar çıkış sürdükçe çubuklar sürekli yeşil olmuş.... 2470-2530 arasında fiyatlar çıkmasına rağmen yüksek hacimli kırmızı çubuklar oluşmuş...Bu kırmızı çubuklar geçen hafta sonu benim aklımı karıştırmıştı... O nedenle düşüş yakın demiştim... Ve düşüş oldu... Ama badem sporlara helal olsun... Kandırmacada üstlerine yok

3. sayın gmt içindir,

sayın gmt bir süredir devam etmekte olan longun sizi ters yönde sıkıştırdığını takip etmekteyim,

benim topiğimde pembe boncuk yeresinden ve beklentim yönünde gelen bu realizasyonun sizi bir nebzede olsa rahatlatacağını umuyorum, inşallah ta öyledir,
    tecrübeme göre ilk hamleniz sıkışan shortlarınıza kar beklemek değil porföyünüzün emniyetini eğer sıkıntıdaysanız daha da rahatlamak yönünde olmalıdır, short yönünüz sıkıntıda değil ise yada aynı yönde atacak yedek cephaneleriniz var ise bu dediğim önemsizdir,..ve kale almayın,

görselde grafik saaliktir, şu an için shorttur, ancak bir süre sonra dengeye tekrar gelecek ve karar verecektir, işte öncesinde hazır olarak bu karara sağlam ve dayanaklı girmeli, buna göre bir stratejinizi tekrar oluşturmalısınız,

bu düşüşte yaralarınızı sarmanız ve toparlamanız dileklerimle
    Son düzenleme : indregandi; 23-04-2022 saat: 17:22.
    burada yapılan analizler, bilgi ve paylaşımlar
    yatırım tavsiyesi değildir,...

4.  Alıntı Originally Posted by kamil79 Yazıyı Oku
    Önümüzde 5 gün var. Bir kaç gün daha sert basarak son 2 gün de diğer vadeye geçerler. Ayrıca bir arkadaş yazmıştı. Tacirler perşembe ve cuma ilk önce viop tarafında sonra hisse senetlerinde sağlam çaktı demişti. Mantık yürüttüğümüzde bu düşüş devam eder mi etmez mi?
    tacirler güzel vurdu, piyasada likiditeyi en çok sağlayan oyuncular hissede long- hisse vadelide short taşıyorlar, makasın açılıp kapanmasına trade eden yazılımlar, perşembe/cuma malı vuran grup şimdi elindeki hisseleri vura vura vade sonunu en aşağıdan yapmaya çalışacak bence, orada hisse shortları eşlenecek, duble kaymaklı

savaş patladığından 2038 ile yılbaşı seviyesini test eden endeks savaş rallisi ile 41 işlem gününde yüzde 41 yapmış, aslında endeksten 90 puan traşlayan temettüleri de dikkate almamız lazım, gerçek getiri yüzde 45.. iki ay için hiç de fena değil.. biraz düzeltme yapmasın mı şimdi ? son çıkışın fibonacci düzeltme seviyelerinde 0.22 desteği, 20-günlük ortalama ve momentum çizgisi 2660- 2680 bölgesine işaret ediyor, yani ilk elde bi 80-100 puan marjı var gibi aşağıya, zaten vadeli bunun 15-20 puanını önden fiyatladı

5. Son 1 haftadır burada 2 sefer "BUGÜN ŞU KADAR TEMİNAT TAMAMLAMA ÇAĞRISI" yapılmış gibi yazılar yazıldı. Hem de borsada çok sert dalgalanmalar olmamasına rağmen. Bunun sebebini düşündüm kendimce. %100 oranında sebepleri şunlar olmalı dedim;

1. Çoğu kurumda teminat oranlarının %200 - %400 oranında arttırılması
    2. Teminat oranları yüksek olmasına rağmen insanların full pozisyona girmesi
    3. Son 2 haftada kredi çekip viop tarafına para yatıranların çok olması

Birde bazı arkadaşlar dünkü küçük çaplı düşüşteki 272 milyon lira tutarındaki teminat tamamlama çağrısına bakarak daha fazla düşebileceğine inanmıyorlar. Tabii ki aralık ayındaki sert düşüş hareketi ile kıyaslıyorlar. O zaman teminat oranları çoğu kurumda birebir aynıydı. Yani endeks kontratı 2400 tl ise aynı fiyattan alabiliyorduk. Mesela benim kurumda şuan 30 endeks kontratı 5200 tl, akbankta 7800 tl imiş. O zaman 2-3 gün içerisinde öyle sert düştük ki, o kadar çok insan battı ki, viop piyasasında doğru dürüst oyuncu kalmadı. Şimdi ise teminat oranları çok yüksek olduğu için 5000 puanlık harekette bile teminat tamamlama çağrısı geliyor. Yatırımcı sayısı da azaldığı için de, bademgiller çok fazla batıracak adam bulamıyor.

Başka bir fikri olan varsa yazsın lütfen. Viop forumunun 3-4 ay önce ki haline bak, bir de şimdi ki haline bak. Yazan yada takip eden sayısı dip yapmış. Bende hiç olmazsa yazıp çizeyim, sayfa boş kalmasın diyorum

6. Teminat tamamlamaları genelde ben yazıyorum.

%1 artıdayken 140 küsür T.T.Ç varken -%4 yapmışken 206 milyon T.T.Ç var. Teminat oranlarını sadece tek bir yönlü işlem için mi ikiye üçe katladı sanki kurumlar öyle bir yorum yapmışsınız ki

Bu rakam size normal geliyorsa sorun yok. Burada herkes kendince teori geliştirmeye çalışıyor. Hem pastaya hem bu rakamlara bakarak ben KY tarafının shortta yığıldığını görüyorum. Ha buna rağmen shortculara ekmek yedirirler mi yedirirler neden olmasın. Ben çok derin düşüşler beklemiyorum benim fikrim budur 22 günlük ortalama 2380 seviyesinden aşağıya geleceğini düşünmüyorum. Gelirse de bence fırsattır.

Borsanın artması için sebep yok demişsiniz. Her şeyin fiyatı her gün gıdım gıdım nasıl artıyorsa aynı sebep aslında

sayın kamil,o yazdıgınız teminat tamamlama rakamları aslında az,çünki kurumlar fazla teminat istedigi için az kontratla iş yapılıyor,teminatlar eskisi gibi olsaydı tamamlama çagrıları 500 milyon 700 milyon olurdu aslında kurumlar ky yı koruyor

8. Dünkü satış teminat tamamlama ile sıkıştırma olabilir mi. Satış kademeleri bom boş iken sattılar

Sayfa 794/1007 İlkİlk ... 294694744784792793794795796804844894 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •