Arama sonucu : 6 madde; 1 - 6 arası.

Konu: Tiryakice Hisseler

1. Tiryakice Hisseler

Bilanço dönemlerine göre kendimce uygulayacağım bir puanlama sistemi ile öne çıkan hisseler ve puanlama sisteminin metodolojisi verilecektir.

2. Puanlama Analizi 202112.pdf

Puanlama metodolojisi aşağıdaki gibidir.

3. Sıralama:

OZKGY
    KRDMB
    KRDMA
    KRDMD
    THYAO
    KONKA
    KLGYO
    BERA
    CEMTS
    NATEN
    USAK
    TKNSA
    TIRE
    CUSAN
    YATAS
    ORGE
    EGSER
    MERCN
    CIMSA
    ARDYZ
    GOODY
    TUCLK
    YKSLN
    RTALB
    EREGL
    VAKKO
    EGPRO
    QUAGR
    BUCIM
    VESBE
    SELEC
    BNTAS
    BOSSA
    LKMNH
    ALKA
    POLHO
    GEDZA
    CLEBI
    KLKIM
    PNSUT
    TTRAK
    PETUN
    ARZUM
    TMPOL
    BAKAB
    AKSA
    DGATE
    ASELS
    ACSEL
    CCOLA
    ISDMR
    GMTAS
    KNFRT
    OZRDN
    TUKAS
    FONET
    AKCNS
    OTKAR
    DMSAS
    DESA
    SAYAS
    NUHCM
    ALKIM
    OYAKC
    BASGZ
    SAFKR

Sıralama 2021 12 Aylık bilanço değerlerine göre hazırlanmıştır.

Seçim metodolojisi :

Aktif Büyüme > TUİK 2021 Yıllık Enflasyon Oranı
    Öz Varlık Büyümesi > TUİK 2021 Yıllık Enflasyon Oranı
    Net Satışlar Büyümesi > TUİK 2021 Yıllık Enflasyon Oranı
    EFK Büyümesi > TUİK 2021 Yıllık Enflasyon Oranı
    FAVÖK Büyümesi > TUİK 2021 Yıllık Enflasyon Oranı
    Net Kâr Büyümesi > TUİK 2021 Yıllık Enflasyon Oranı
    Firma Değeri / FAVÖK < 15
    Fiyat/Kazanç < 15
    Fiyat/EFK < 15
    Fiyat / Nakit Akışı < 15
    (Piyasa Değeri / Defter Değeri) / Öz Varlık Kârlılığı < 15
    (Piyasa Değeri / Aktifler) / Aktif Kârlılığı < 15

Bu kriterleri sağlamayanlar listede yer alamamıştır. Listede yer alan şirketler Değerleme rasyosu olarak kullanılan Firma Değeri / FAVÖK, Fiyat / Kazanç, Fiyat /EFK, Fiyat / Nakit Akışı, (Piyasa Değeri / Defter Değeri) / Öz Varlık Kârlılığı, (Piyasa Değeri / Aktifler) / Aktif Kârlılığı rasyolarının eşit aritmetik ortalamaları değerine göre puanlanıp en ucuzdan en pahalıya doğru sıralanmıştır.
    Seçili şirketlerin bu listede yer almayan şirketlerden daha fazla ya da daha az prim yapabileceği konusu belirsiz olup, geçmiş dönemlerde bu metodoloji kullanılarak BIST 100 endeksinden daha çok verim elde edilmiştir. Bu kişisel ve subjektif bir puanlama sistemi olup bir yatırım tavsiyesi içermemektedir.

Not 1: Mâli Endeks Şirketleri ve bünyesinde Mâli Endeks Şirketi bulunduran holdingler default olarak liste dışıdır.
    Not 2: Baz alınan değerleme rasyoları bu listenin yayınlandığı tarih itibariyledir. Fiyat hareketlerine bağlı olarak rasyo değerleri artıp azalabileceği için bu sıralamanın değişmesi de mümkündür.
    Not 3: Liste sıralamasından faydalanılacak bile olsa, hisse alım satımları yapmadan önce fiyat hareketlerinin de incelenmesi, olası destek ve direnç noktalarına yakınlığı ve uzaklığının dikkate alınması, aktüel gelişmelerin hisse bazında ne gibi etkiler yapabileceği gerçeği sürekli gözönünde bulundurulmalıdır.
    Not 4: Yukarıdaki linkte bulunan pdf dosyasından tüm değerleme rasyolarını, büyüme oranlarını, net borç / favök, kaldıraç, likidite ve net yabancı para değeri/ öz varlıklar oranlarını görebilirsiniz. Listede koyu yeşil ile işaretlenmiş olanlar net borcu negatif olanlar, açık yeşil ile işaretlenmiş olanlarsa net borç miktarı en fazla favök değeri kadar olanlardır. Borçluluk yapısını önemseyip buna dikkat eden defansif yatırımcılar için koyu yeşil olanlar ilk tercih sebebi olabilirler.
    Not 5: Net Yabancı Para Değeri / Öz Varlıklar oranı negatif olanlar için kırmızı font kullanılmıştır. Döviz/TL oranlarının arttığı ortamda gelir tablosunda kur farkı zararı yazıp esas faaliyet kârını negatif yönde etkilemesi muhtemel olduğu için bu kriter de tek başına yeterli bir seçim sebebi olmasa bile tercihlerde gözönünde tutulabilir.
    Son düzenleme : deva-i dert; 13-03-2022 saat: 16:59.

Deva sayfası 58 hiçbir hissede 2 haftadan fazla kalmayan şahıs temel analiz yapmış yersen

5.  Alıntı Originally Posted by nilkiz Yazıyı Oku
    Deva sayfası 58 hiçbir hissede 2 haftadan fazla kalmayan şahıs temel analiz yapmış yersen
    ister yersiniz, ister yemezsiniz.. sizin bileceğiniz iştir. beni tanıyanlar bilir, her daim kısacıyımdır. day-trade de, swing-trade de yaparım. ama alım satımlarımı yaparken de, stop loss yapmadığım zamanlarda (swing trade'lerde stop loss yerine kademeli alım tercihim) terste kalırsam uzun süre kurtulamayacağım hisselerden yapmamak adına hangi hisselerin hareketlenme yaşayabileceğinin ve prim yapabileceğinin analizini her daim yaparım. ama bu listeleri belirledikten sonra fiyat hareketlerine göre alır satarım. mesela son 10 işlem gününde her gün listemin başlarında bulunan kardemirler'den kapanıştan yarım saat önceden başlayıp kapanışa kadar kademeli alıp, ertesi gün açılıştan itibaren ilk 1 saatte sattım. arada gün içinde de alıp sattığım da oluyor kardemirler'de..bugün de aynısını yapacaktım, lâkin son 10-15 dakikada inanılmaz alım geldiği için alımdan vazgeçtim ve nakitte kaldım maalesef. bir önceki gün de elimde kardemirler harici yine listemde bulunan tire, orge, cimsa ve bucim vardı, onları da akşam kapanıştan önce verdim. bu sıralar işi abartıp terste kalmadıkça hiç mal taşımamaya özen gösteriyorum. bir şey ispata da yükümlü olduğumu zannetmiyorum. saygılar.
    Son düzenleme : deva-i dert; 18-03-2022 saat: 00:50.

6.  Alıntı Originally Posted by nilkiz Yazıyı Oku
    ayrıca temel analiz yapılmış olması ile bir hissede uzun süre kalınması gerektiği arasında herhangi bir korelatif ilişki bulunmuyor. uzun vadeli hissede kalmaya ne inanırım, ne de karakterime uygundur. (istesem de kalamam). açığa satış işlemi yapmadığım için bir trader olarak hangi hisselerin daha sağlıklı prim yapabileceğini kestirmek adına benim için önemli bir kıstas bu tip metodlarla listeler yapmak.. bilançodan bilançoya bu metodoloji ile yaptığım hisselerin toplam performansı şimdiye kadar her zaman endeksi yenmeyi başardı. bu, listedeki her bir hissede tek tek gerçekleşecek anlamı taşımıyor elbette. başlığa katkılarınızı bekleriz. biz de eleştirilere gücenip küsme-darılma filan yok. dilediğinizi yazar, dilediğinizi eleştirirsiniz.

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •