Sayfa 89/122 İlkİlk ... 3979878889909199 ... SonSon
Arama sonucu : 975 madde; 705 - 712 arası.

Konu: SMRTG - Smart Güneş Enerjisi Tek.

1. Günün en çok para girişi olan hisseleri! 21.06.2023

Hisseye para girişi, alım ağırlıklı işlemlerin artması anlamına gelir. Ancak, para girişinin anlamlı olabilmesi için sürekliliği gözlenmelidir. Hisseye sürekli olarak para girişi olduğunda, fiyatın artma ihtimali güçlenir. Bu nedenle, yatırımcılar hisselere yönelik para girişini yakından takip ederler.

SMRTG Smart Enerji
    ARCLK Arçelik
    VESTL Vestel
    İPEKE İpek Doğal Enerji
    EUREN Europen Endüstri İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Para girişi ne demektir?
    Borsada para girişi, bir kişinin borsada alım veya satım yapmak için hesabında bulunan parayı kullanmasıdır.
    Bu işlemde kişi, borsa aracılığıyla hisse senetleri, tahviller, emtialar veya diğer finansal araçlar gibi yatırım araçlarını alabilir veya satabilir.
    Bu işlem, yatırımcıların, sermaye kazançları veya kar elde etme amacıyla borsada yer almalarını sağlar.

2. Şirketimizin uzun vadeli stratejik yatırım planları, sürdürülebilirlik hedefleri, karbon ayak izini sıfırlamak üzere yürüttüğü faaliyetler ile finansal değer yaratma ve maliyetleri azaltma çalışmaları kapsamında;

Gebze Fabrikamızın elektrik enerjisi ihtiyacını karşılamak üzere, Elektrik Piyasası'nda Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliği çerçevesinde Kahramanmaraş ilinde satın aldığı arazide 4.000 kW AC gücünde bağlantı anlaşmasına çağrı mektubu başvurusu yapılmış olup, ilgili başvurumuzun görevli dağıtım şirketi "Adıyaman Kahramanmaraş Elektrik Dağıtım A.Ş. (AKEDAŞ)" tarafından olumlu değerlendirildiği tarafımıza bildirilerek bağlantı anlaşmasına ilişkin çağrı mektubu tarafımıza tebliğ edilmiştir.

Şirketimizin bu kapasitede kuracağı Güneş Enerjisi Santrali yatırımı ile yıllık 9.500.000 kWh'in üzerinde elektrik enerjisi üretilmesi planlanmaktadır. Bu temiz enerji üretimi, Gebze Fabrikamızın mevcut yıllık toplam elektrik tüketiminin %100'ünü karşılayarak işletme maliyetlerini azaltacak, tüketim fazlası kalan miktarın ilgili dağıtım şirketine satışı ile ayrıca gelir elde etmesi sağlanacaktır.

3. Türkiye'nin ikinci güneş enerjisi hücre üretim fabrikasının inşaatı yıl sonunda tamamlanacak

Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri Araştırma Geliştirme Üretim Sanayi ve Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Halil Demirdağ, İzmir Aliağa'da 414 milyon dolarlık yatırımla Türkiye'nin uluslararası arenada gücünü perçinleyecek güneş enerjisi teknolojilerini barındıran güneş enerjisi hücre fabrikasının yıl sonunda tamamlanacağını bildirdi.

Demirdağ, Intersolar Avrupa Güneş Enerjisi Konferans ve Fuarı'nda AA muhabirine, Aliağa'da yapımı devam eden Türkiye'nin ikinci hücre fabrikasının 2024 başında üretime başlayacağını söyledi.

Güneş teknolojilerinde panel ve hücre üretimi dahil olan yatırımın, 414 milyon dolar seviyesinde olduğunu ifade eden Demirdağ, şirkete ait bölgedeki ilk panel fabrikasının devreye alındığını anımsattı.

Türkiye'nin uluslararası arenada gücünü perçinleyecek güneş enerjisi teknolojilerini de barındıran hücre fabrikasını da bu yıl sonunda bitirmeyi hedeflediklerini vurgulayan Demirdağ, "Bölgede ilk panel ve hücre üretim tesisi devreye girmiş olacak. Bunların yanında, ikinci panel ve ikinci hücre fabrikaları devreye alacağız. Fotovoltaik hücre, yarı iletken materyallerden oluşan ve güneş enerjisini doğrudan elektriğe dönüştürmeye yarayan güneş panelinin bir bölümü. Hücrenin de bir girdisi var. Açtığımız hücre fabrikası ardından çip teknolojisinin de altyapısı için oldukça önemli ingot, wafer kısmını da üretme şansımız olacak." diye konuştu.

- Çin'e alternatif üretim yerleri kuruluyor

Güneş enerjisi sektörünün Kovid-19 salgını sonrası, ekipman üretiminde Çin'e bağımlı olmayı sorguladığını ve ardı ardına yapılan düzenleme ve politikalarla ekipman üretimini yerelleştirmeye çalıştığını ifade eden Demirdağ, hammadde kaynaklarının da Çin'e bağımlı olmadan tedarik edilmeye çalışıldığını vurguladı.

Demirdağ, şirketin pazar olarak Türkiye haricinde ABD ve Avrupa Birliği'ni (AB) öncelediğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"ABD, hücrenin nereden geldiğine bakıyor. Biz de ABD pazarına girebilmek için hücre yatırımını hızlandırdık. Ürünlerin satışı için başta Türkiye ve Amerika pazarını hedefledik. Bazı ülkeler, kendi sürdürülebilir güneş paneli alanındaki üretim kabiliyetlerini arttırmak için Çin paneli ya da hücresi istemiyor. ABD'ye mal satarken kullanılan diğer malzemelerin bile önemi var. Sadece panel ya da hücre değil, panel üretiminde kullanılan tüm ekipmanlar böyle ülkeler için önemli hale geldi. Panelleri Türkiye'de üretmemiz bu gerekçeler dikkate alındığında avantajlı hale geliyor. Kendimize ait hücreleri, ABD'de panel üretiminde kullanacağız. Böyle olunca ABD yatırımcıya ek teşvik de veriyor. Dolayısıyla biz bir taşla birkaç kuş vurmuş olacağız. Yatırım ortamını ve fırsatları iyi değerlendirdik."

- "Ultra Low-Carbon Solar Alliance'e üye olduk"

Demirdağ, sadece 14 firmanın üye olabildiği ve Çinli firmaların dahil olmadığı Ultra Low-Carbon Solar Alliance'a (Ultra Düşük Karbon Güneş İttifakı) üye olduklarını anlattı.

İttifakın, güneş enerjisi tedarik zincirindeki sera gazı emisyonlarındaki azaltmayı hızlandırmak için piyasa bilincini genişletmeye çalıştığına işaret eden Demirdağ, "İttifak, ultra düşük karbonlu PV'nin yaygınlaştırılmasına kendini adamış paydaşlardan oluşan dünyanın en önemli ve en prestijli güneş enerjisi organizasyonlarından biri konumunda bulunuyor." diye konuştu.

Demirdağ, ittifakın düşük karbonlu güneş paneli ile ilgili ekipmanın üretimi ve piyasaya sunulmasını amaçladığını belirterek, "İngot, wafer, hücre, panel, polisilikon gibi elemanları daha çevreci hale getirmek üzere ultra düşük karbonlu ürün kullanmanız gerekiyor. Bizim süper teşvikimize bakarsanız, biz tesislerimizde güneşten elektrik üretmek için dev bir çalışma yapıyoruz. Tüm fabrikalarda enerji ihtiyacımızı karşılamak için Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği'ne eklenen 5.1.h maddesi çerçevesinde güneş enerjisi santrali kurmak için çalışmalar yapıyoruz. Önümüzdeki yıldan itibaren fabrikalarımızda ihtiyaç duyduğumuz elektrikten daha fazlasını güneş panellerinden karşılayacağız."değerlendirmesinde bulundu.

- "Karbon pozitif" şirket olma hedefi

Demirdağ, çevreci bir şirket olarak yatırımlarını hızlandırdıklarını anlattı.

Ultra Low-Carbon Solar Alliance'ın hassasiyet gösterdiği konuların her geçen gün daha da arttığını ve şirket olarak çalışmalara özen gösterdiklerini ifade eden Demirdağ, şunları kaydetti:

"Karbon pozitif bir şirket olacağız. Yani karbon ayak izi olan değil, dünyada karbonu silen bir şirket olarak yatırımlarımıza devam edeceğiz. Niğde'de yaptığımız 130 megavat proje de, Smart Güneş Teknolojileri'ne ait. Mevcut santrallerimizde yaptığımız temiz enerji yatırımlarımızla karbon ayak izimizi siliyoruz ama üretimimiz büyürken, hücre üretiminden gelecek karbon ayak izimizi, yani ingot ve wafer üretiminden gelen karbon ayak izini de sıfırlayacağız. Üyesi olduğumuz Ultra Low-Carbon Solar Alliance'ın hassasiyet gösterdiği konular her geçen gün daha da artıyor ve biz bu doğrultuda çalışmalarımıza ayrı özen gösteriyoruz. Çok yakında karbonsuz hücre ile birlikte Çin'e bağlı olmayan lojistik gibi kavramları da konuşacağız."

Kaynak : Anadolu Ajansı
    "Hayalleriniz için sessiz bir şekilde savaşın. Çünkü onları gerçekleştirirken yaratmış olduğu etki insanların tahammül edemediği bir şeydir."

4. Alman Kalkınma Bankası, TKYB ve TSKB'ye "yenilenebilir enerji" için toplamda 20 milyon euroluk hibe verecek

Alman Kalkınma Bankası (KfW), Türkiye'de yenilenebilir enerji, enerji verimliliği, enerji depolama çözümleri ve e-mobiliteyi teşvik eden projelerin finansmanında kullanılmak üzere Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası (TKYB) ile Türkiye Sinai Kalkınma Bankasına (TSKB) toplamda 20 milyon avro hibe sağlayacak.

Resmi Gazete'de yayımlanan milletlerarası andlaşmalara göre, finansman desteği sağlanacak alanlar belli oldu.

Buna göre, her iki bankaya verilecek hibeler, Türkiye'de yenilenebilir enerji, enerji verimliliği, enerji depolama çözümleri ve e-mobiliteyi teşvik eden projelerin finansmanında kullanılacak. Bu kapsamda KfW, TKYB'ye 10 milyon avro, TSKB'ye de 10 milyon avro olmak üzere toplamda 20 milyon avroluk hibe verecek. Hibeler, ayrı finansman anlaşması kapsamında geri ödemesiz olarak projeyi uygulayan kuruluşa aktarılacak.

Kaynak : Anadolu Ajansı
    "Hayalleriniz için sessiz bir şekilde savaşın. Çünkü onları gerçekleştirirken yaratmış olduğu etki insanların tahammül edemediği bir şeydir."

5. Arçeliğin güneş paneli üretiminin açıklanmasından sonra SMRTG için yükselt ve maldan çık durumu oluşur mu dersiniz?
    Ben hikaye anlatıyorum, benim hayal ürünümdür. Yatırım tavsiyesi değildir.

6. Geçen gün 2023 yılında gelen işleri, 2022 yılı cirosuna oranladıkları bir çalışma vardı.
    Linktedir.
    https://twitter.com/ibrahim___ethem/...pU1oRe7Bg&s=19

Liste başında olan şirketler bazında ihracat ve döviz pozisyonları ışığında kısa bir çalışmayı tamamlamıştım. Bilgi için ekliyorum.

2023 Q1 Bilanço Verilerine Göre
    A: Yurtdışı Satışlar/Toplam Satışlar yaklaşık
    B: Net Yabancı Para Pozisyonu(Hedge Dahil) yaklaşık
    C: Satış Gelirleri yaklaşık

SMRTG
    A: 4,6%
    B: 585 milyon TL
    C: 794 milyon TL

SDTTR
    A: 34,2%
    B: 265 milyon TL
    C: 95 milyon TL

YEOTK
    A: 45,9%
    B: 648 milyon TL
    C: 543 milyon TL

BRLSM
    A: -
    B: 335 milyon TL
    C: 562 milyon TL

KAREL
    A: 23,2%
    B: -510 milyon TL
    C: 1.5 milyar TL

GESAN
    A: 7,5%
    B: -353 milyon TL
    C: 1.4 milyar TL

ALFAS
    A: 0%
    B: -543 milyon TL
    C: 1.3 milyar TL

Yatırım tavsiyesi değildir.

7. Arkadaşlar Arçelik'in yıllık 1miyon adetlik güneş enerjisi paneli üretimine başlayacak olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Bir milyon adet ne ifade ediyor?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Moscow, Istanbul, Bogota, Amsterdam
    Gönderi
    1,948
     Alıntı Originally Posted by Düşeni kıran Yazıyı Oku
    Arkadaşlar Arçelik'in yıllık 1miyon adetlik güneş enerjisi paneli üretimine başlayacak olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Bir milyon adet ne ifade ediyor?
    yillik bir milyon adet, hic bisey ifade etmiyor ,
    ufak rakam , ama sektorde acik baya var , arceligede yer var , ama bi Smart bi CW bi Gesan olmasi zor

zaten 500 binlik kapasitesi vardir ,, bir milyona cikaracak

bu isi kim aldi ? SMART mi ?

Oyak Denizli Çimento'nun Güneş Enerji Santrali Projesi ile İlgili ÇED Halkın Görüşüne Açıldı
    Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü web sitesinde yayınlanan ilanda konuya ilişkin şu bilgiler verildi:

DENİZLİ ili ÇAL, HONAZ ilçesi sınırları içerisinde OYAK DENİZLİ ÇİMENTO A.Ş. tarafından yapılması planlanan GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ (24,7 MWp, 29,18 Ha.) projesi ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirme süreci başlamış ve Çevresel Etki Değerlendirmesi Başvuru Dosyası halkın görüşüne açılmıştır.Söz konusu projeye ilişkin, halkı proje hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla ÇED Yönetmeliğinin 9. maddesi gereğince 08/08/2023 tarihinde Halkın Katılım Toplantısı düzenlenecektir.ÇED Başvuru Dosyasını İncelemek isteyenler Bakanlık Merkezinde veya DENİZLİ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinde duyuru tarihinden itibaren raporu inceleyerek, zamanlama takvimi içerisinde proje hakkında Bakanlığa veya Valiliğe görüş bildirebilirler. Halkın Katılımı Toplantısı yeri ve saati ile ilgili ÇED İzin Denetim Genel Müdürlüğü ve DENİZLİ Çevre,
    Saving-Accumulation-Investment
    In God We Trust

Sayfa 89/122 İlkİlk ... 3979878889909199 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •