Sayfa 151/267 İlkİlk ... 51101141149150151152153161201251 ... SonSon
Arama sonucu : 2129 madde; 1,201 - 1,208 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1. VAKKO bir çeyrek ara verdiği iyi bilançolarına bir yenisini daha eklemiş. Yarın alım fırsatı vermeyebilir mi, diğer iyi bilanço gönderenler gibi? Sabah ola hayrola..
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

2. NET FİNANSAL BORÇ VE NET FİNANSAL BORÇ ORANI NEDİR?

Bir önceki yazımda Finansal Borçların ve Finansal Borç Oranının nasıl bulunması gerektiğini yazmıştım. Şimdi Net Finansal Borç ve Net Finansal Borç Oranının nasıl bulunacağına gelelim.

Bir önceki formülden başlayacağız. Finansal Borçları nasıl buluyorduk? Aşağıdaki formul ile:

Finansal Borçlar = Kısa Vadeli Borçlanmalar + Uzun Vadeli Borçlanmalar

Buradan hareketle Net Finansal Borcu bulalım. Bir şeyin netini bulmak için onun karşıtını elimizdeki değerden çıkarmak gerekiyor.
    Mesela Net Geliri bulmak için Toplam Gelirlerden Toplam Giderleri çıkarmamız gibi aynen. Finansal Borçlar Bilançonun sağ tarafında yer alıyor. Bunun karşıtı olan şeyler ise Bilançonun sol tarafında Dönen Varlıklar altında yer alan Nakit ve Nakit Benzerleri ve Finansal Yatırımlar'dır. Bu durumda:

Net Finansal Borç= Kısa Vadeli Borçlanmalar + Uzun Vadeli Borçlanmalar - Nakit ve Nakit Benzerleri - Finansal Yatırımlar

formülü ile Net Finansal Borç hesaplanır.

Şimdi burada bir noktaya dikkatinizi çekeyim. Bazen Faaliyet Raporlarında, bazen Yatırımcı Sunumlarında bazen Mali Analiz Programlarında Net Borç olarak yazan ya da bahsedilen şey aslında Net Finansal Borç'tur. Yani sonraki yazımda ele alacağım uluslararası literatürde geçen net debt formulü değildir. Benim kişisel olarak kullanma kararı aldığım Net Borç formülü hiç değildir. Yani herhangi bir Faaliyet Raporunda, Yatırımcı Sunumunda ya da Mali Analiz Programında Net Borç ifadesini görürseniz bunun aslında Net Finansal Borç olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Peki Net Finansal Borç Oranı nedir? Yukarıda bulduğumuz Net Finansal Borcun Toplam Varlıklara bölünmesidir. Yani;

Net Finansal Borç Oranı =
    (Kısa Vadeli Borçlanmalar + Uzun Vadeli Borçlanmalar - Nakit ve Nakit Benzerleri - Finansal Yatırımlar) / Toplam Varlıklar
    Clausewitz

3. Deva Hocam,

Kaldıraç oranı konusu, şirketlerin borçluluk durumu değerlendirilirken ekonomik konjoktörü de gözden kaçırmamak gerekir diye düşünüyorum
    Ne demek istiyorum?
    Olağan ekonomik koşullarda finansman maliyetinin dönem net karına menfi etkisi yüzünden sirketlerin borçlulyk oranının yüksek olması istenmez.
    Ancak yaşadığımız enflasyonist ortamda, degeri gittikçe düşen ulusal para birimi üzerinden borçlanmak tam tersi bir etki de yaratabilir
    Enflasyonu ürun ve hizmet fiyatlarınıza yansıtabilirken, bu üretimi (değeri düşen para ile) borçlanarak finanse edebilirsiniz.
    Tabi bu dönemler riskli ve kırılgan dönemlerdir, kamu otoritesinin radikal politika değişikliklerinde mali yapı handikap da getirebilir.
    Ne var ki ben de bu konuda muhafazakar yapımı kıramadım
    Yatırim anlamında muhafazakarlık, yani kaldıraç oranı benim için hala önemli bir kriter.

4. NET FİNANSAL BORÇ / FAVÖK

Tek başına borçları ya da finansal borçları ya da net finansal borçları ya da bunların oranlarını hesaplamak yeterli olmayabilir, bir de bu borçların şirket tarafından nasıl karşılandığı önemlidir. Bu durumda kullanılan en popüler Borç Karşılama Oranlarından bir tanesi Net Finansal Borç / FAVÖK oranıdır. Aslında Türkiye'de Net Finansal Borcu Net Borç olarak yazıp çizdikleri için Net Finansal Borç / FAVÖK oranını da Net Borç / FAVÖK olarak yazıp çizmektedirler. Sebebini sorduğumda kimseden tatmin edici cevap alamadığımı ve piyasada bu şekilde bir teamül, bir genel kabul oluştuğunu belirttiler. Neyse sadede gelelim. Bunu nasıl hesaplıyoruz? Bir önceki yazımızda bulduğumuz Net Finansal Borç rakamını son 4 çeyreklik FAVÖK toplamına yani Yıllıklandırılmış FAVÖK rakamına bölüyoruz:

Net Finansal Borç / FAVÖK =
    (Kısa Vadeli Borçlanmalar + Uzun Vadeli Borçlanmalar - Nakit ve Nakit Benzerleri - Finansal Yatırımlar) / Yıllıklandırılmış FAVÖK

Bu formulden ne anlıyoruz?

Maksat burada bir şirketin Net Finansal Borçlarını kaç FAVÖK (yıllıklandırılmış) ile ödeyebileceğini görmüş oluyoruz.

Sonraki yazımda ise daha önce problemli bulduğum Kaldıraç Oranı kullanımına kendi yeni yaklaşımımı yazacağım. Onu da yarın akşama bırakıyorum.
    Clausewitz

5.  Alıntı Originally Posted by snkleyp Yazıyı Oku
    Deva Hocam,

Kaldıraç oranı konusu, şirketlerin borçluluk durumu değerlendirilirken ekonomik konjoktörü de gözden kaçırmamak gerekir diye düşünüyorum
    Ne demek istiyorum?
    Olağan ekonomik koşullarda finansman maliyetinin dönem net karına menfi etkisi yüzünden sirketlerin borçlulyk oranının yüksek olması istenmez.
    Ancak yaşadığımız enflasyonist ortamda, degeri gittikçe düşen ulusal para birimi üzerinden borçlanmak tam tersi bir etki de yaratabilir
    Enflasyonu ürun ve hizmet fiyatlarınıza yansıtabilirken, bu üretimi (değeri düşen para ile) borçlanarak finanse edebilirsiniz.
    Tabi bu dönemler riskli ve kırılgan dönemlerdir, kamu otoritesinin radikal politika değişikliklerinde mali yapı handikap da getirebilir.
    Ne var ki ben de bu konuda muhafazakar yapımı kıramadım
    Yatırim anlamında muhafazakarlık, yani kaldıraç oranı benim için hala önemli bir kriter.
    Dediklerinizde haklısınız. Ancak muhafazakar yapıyı kırmamanın avantajlarını göreceksiniz. Ne zaman mı? Birden faiz oranları yükselirse ve "nasılsa düşük faizden borçlanıyoruz, borç yiğidin kamçısıdır " deyip ha babam de babam borçlananların borçlarını çevirmekte zorlandığını ve ha bire iflas etmemek için borçlarında yeniden yapılandırmaya gitmeye çalıştığı haberlerini duymaya başladığınızda.

Tabii burada kaldıraç oranına bence net kaldıraç oranı şeklinde bakmakta da fayda var..
    Clausewitz

6. Portföyümde sanki laf olsun diye alınmış gibi görünen Kütahya Porselen - KUTPO hissesi duruyor. Ne normal alım kriterlerime, ne de son portföyü oluştururken baz aldığım dönemsel kriterlere uymuyor. Sanki geçmişte içimde ukde kalmış da 'şimdi seni yakaladım' der gibi, bu tuhaflıkta bir alım sanki.. Bazen kendimi tanıyamadığım zamanlar da olmuyor değil. Ben bu hareketi niçin yaptım diye soruyorum kendi kendime. İlgimi çeken birkaç başarılı fuar katılımı ve oluşan yüksek ilgiler türündeki haberler, görece kötü gelen 1.Çeyrek bilançosu sonrası bu çeyreğin ve önümüzdeki çeyreklerin mevsimsellik adına iyi gelebileceğini speküle etmekten başka hiç bir tutar yanı yok bu kararın. Benim kafama bir şey mi çarptı bu alımı yaparken? Fiyata bakıp zirvesine göre potansiyeli iyi demiş olabilirim belki
    Clausewitz

7.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    VAKKO bir çeyrek ara verdiği iyi bilançolarına bir yenisini daha eklemiş. Yarın alım fırsatı vermeyebilir mi, diğer iyi bilanço gönderenler gibi? Sabah ola hayrola..
    İyi bilanço. Sabah alım fırsatı vermeyebilir. Sonuçta derin bir tahta değil.
    Elimde mavi olduğu için onun bilançosunu merakla bekliyorum.
    İlaveten Desa yı yakın radarıma aldım..

8.  Alıntı Originally Posted by emregunes Yazıyı Oku
    İyi bilanço. Sabah alım fırsatı vermeyebilir. Sonuçta derin bir tahta değil.
    Elimde mavi olduğu için onun bilançosunu merakla bekliyorum.
    İlaveten Desa yı yakın radarıma aldım..
    VAKKO'da geçen sene iyi bilançolar sonrası alım fırsatı bulamamış ben de MAVI'yi takibe almıştım. O vakitler MAVI bilançoları herkesten 1 ay sonrasında filan gönderiyordu. Bilanço gelene kadar da fiyatlanmış oldu ve almaktan vazgeçmiştim. Bu sebeple her ikisinden de yararlanamadım maalesef. Acısını YUNSA'dan çıkardım
    Clausewitz

Sayfa 151/267 İlkİlk ... 51101141149150151152153161201251 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •