Sayfa 193/265 İlkİlk ... 93143183191192193194195203243 ... SonSon
Arama sonucu : 2114 madde; 1,537 - 1,544 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Şirketleri değerlemeye tabi tutarken,

- Varlıklar zaten alınmış ve borçlarla ve öz kaynaklarla ödenmiş durumda, bundan sonrası önemli olan ne kadar kazanç getireceği şeklinde düşünüp, şirketleri sadece kazançlarıyla ölçen çarpanlarına (PD/EFK, FD/FAVÖK, F/K, etc) mı dikkat kesilmeliyiz? (hatta buna üretilen net nakit akışını baz alarak hesaplama yapan ve sonuçta yine kazançları baz alan İNA yöntemini de dahil edebiliriz),

- Yoksa bir şirketin kazançları kadar varlıklarını da bir şekilde değerlemenin içine dahil etmeliyiz ve bu durumda PD/A ve PD/DD gibi çarpanlarını da dikkate almalı mıyız?

- Eğer cevabınız ikinci şıkkı içeriyorsa, yani kazançlar kadar varlıkları da ölçen metrikler/çarpanlar önemli diyorsanız, bunların ağırlıklarını ney göre ve nasıl oluşturmalıyız?
    Hocam tekrar okuyunca aslında sorunuzu iyi okumadığımı fark ettim, bağışlayın.
    Genelde kazançlarla kaynaklar arasında bir değerlendirme yapıyoruz, borçların yaratacağı maliyetlerin kazançlar üzerindeki etkisi yüzünden.
    Varlıklar bir değerlendirme konusu olacaksa, varlıkları parasal değerleri itibariyle mi yoksa nitelikleri/etkinliklerine göre mi değerlendirmemiz gerekir?
    Örneğin yatırım amaçlı alınan bir gayrimenkulün yeniden değerlemeden kaynaklı muhtemel değer artışı mıdır bizim için önemli olan yoksa başka bir sirketin ilave fabrika binası veya makina techizat yatırımı ile üretim kapasitesini artırması mıdır?
    Her iki varlık alımı da sirketlerin hem defter değerini hem de aktif toplamını artırıcı nitelikte ama kazanca etkileri aynı oranda değil.

2.  Alıntı Originally Posted by snkleyp Yazıyı Oku
    Hocam tekrar okuyunca aslında sorunuzu iyi okumadığımı fark ettim, bağışlayın.
    Genelde kazançlarla kaynaklar arasında bir değerlendirme yapıyoruz, borçların yaratacağı maliyetlerin kazançlar üzerindeki etkisi yüzünden.
    Varlıklar bir değerlendirme konusu olacaksa, varlıkları parasal değerleri itibariyle mi yoksa nitelikleri/etkinliklerine göre mi değerlendirmemiz gerekir?
    Örneğin yatırım amaçlı alınan bir gayrimenkulün yeniden değerlemeden kaynaklı muhtemel değer artışı mıdır bizim için önemli olan yoksa başka bir sirketin ilave fabrika binası veya makina techizat yatırımı ile üretim kapasitesini artırması mıdır?
    Her iki varlık alımı da sirketlerin hem defter değerini hem de aktif toplamını artırıcı nitelikte ama kazanca etkileri aynı oranda değil.
    Güzel bir soru. Ancak ben burada şöyle bir karşı öneri getireceğim:

Ben tüm varlıkların kazanılan her bir kuruşta doğrudan ya da dolaylı olarak bir katkısının olduğunu düşünüyorum. Hatta çok sevdiğim bir sermaye verimlilik ölçüm rasyosu olan ROIC formulünün ve ROIC müdafaacılarının aksine yatırıma dönüştürülmediği için atıl duruyor görünen ve formulün paydasında kullanılan yatırılan sermaye kısmının formülünde işletme sermayesinden çıkartılan Nakit ve Benzerlerinin bile tüm kazançlarda bir etkiye sahip olabileceğini düşünüyorum. Tabii ki bazılarının etkisi az bazılarınınki çok olacaktır ve bunları ölçmek ya da bunlara kıymet biçmek çok da kolay olmayacaktır. Ancak şöyle uç gibi görünen bir örnekle durumu izah edeyim. Diyoruz ki tamamıyla yatırım amaçlı olarak alınan bir gayrı menkulün üretim için alınan bir duran varlığın verdiği katkı kadar katkı vermesi düşünülemez. Evet bu ilk bakışta doğru görünüyor. Hatta belki de üretilecek olan kazançlara hiç bir etkisi olmayacak. Ama bir de şu tarafından düşünelim. Şirket üretim için önemli olan bir duran varlık edinimi ya da stok alımı için finansmana ihtiyaç duydu ve tamamıyle yatırım amaçlı olarak alınan gayrı menkulu bu finansmanı sağlamak amacıyla ipotek olarak gösterdi. Şimdi burada tamamen atıl görünen ve üretime katkısı olmadığı düşünülen gayrı menkul gerçekten hiç bir fayda / katkı sağlamamış mıdır? Belki kullanılan o finansmanla alınan stokların üretimde kullanılması ile 1 yıl sonra varlıklarını % 20 oranında artıracak bu şirket. Ve o ipotek olmasa o finansman belki sağlanamayacak, o finansman sağlanamasa belki de o stoklar alınamayacak, o stoklar alınamasa belki o üretimler yapılamayacak ve aktifler % 20 büyümeyecekti. Aynı şeyi atıl gibi görünen nakitler için bile söyleyebiliriz. Belki orada atıl gibi duran nakitler şirketin iyi bir varlık ya da bir şirket satın almasına ve dolayısıyla çok büyük bir atılımına ve dönüşümüne katkıda bulunacaktır. Yani bunlar hepsi ihtimal dahilinde. Belki de sırf bu sebeple değerleme yaparken Varlıkları göz ardı etmenin ve sadece kazançlara odaklanmanın çok da adil bir yaklaşım olmadığını düşünüyorum.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

3. BLCYT, FONET ve GWIND paylarımı satıp yerine ARDYZ ve NUHCM alıp, TLMAN paylarımı da artırdım. Çimento şirketi adedi 2 oldu, kendi tavsiyelerimle de uyumsuz oldu biraz. Ama listemde çıkanlardan alınabilecek en makul ikiliyi seçmek istedim zaten elimde olmayanlar arasından. Artık bir müddet 12 hisse ile devam edeceğim. Hayırlı ve bereketli olur umarım.

4.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    BLCYT, FONET ve GWIND paylarımı satıp yerine ARDYZ ve NUHCM alıp, TLMAN paylarımı da artırdım. Çimento şirketi adedi 2 oldu, kendi tavsiyelerimle de uyumsuz oldu biraz. Ama listemde çıkanlardan alınabilecek en makul ikiliyi seçmek istedim zaten elimde olmayanlar arasından. Artık bir müddet 12 hisse ile devam edeceğim. Hayırlı ve bereketli olur umarım.
    BLCYT 10 işlem gününde % 6,42
    FONET 5 işlem gününde % 7,81
    GWIND 5 işlem gününde % 10,80

oranda portföye katkı sağlamış. En verimli olanı GWIND, en verimsiz olanı ise BLCYT olarak gerçekleşmiş bu süre zarfında.

Üçünün de hikayesi çok kısa sürdü, ancak yeniden oluşturduğum seçim kriterlerim ve son yapmış olduğum puanlamalar sonucunda bunları dışarda bırakma ihtiyacı hissettim. BLCYT için kararımın sebebini daha önceki yazılarda izah etmiştim. FONET'i daha iyi bir alternatif olduğunu düşündüğüm ve değerleme rasyoları, kârlılık marjları ve sermaye verimlilikleri açısından daha iyi puan alan ARDYZ ile değiştirdim. Portföyümde olmayıp da puanlama listemde iyi sıralarda yer alan 7-8 alternatif arasından, aynı sektörde AFYON'un da portföyümde olmasına rağmen, NUHCM'yi seçmem biraz tartışılır gibi görünse de, daha önceki tüm alış verişlerimde bana çok iyi dönüş sağladığı ve 3. çeyrek bilançolarda daha iyi performans beklediğim için alternatif olarak alabileceğim listemdeki diğer hisselere tercih etmiş oldum.

EGGUB, YUNSA, TUKAS, GEDZA, PLTUR, TMSAN, CEMTS ve KFEIN de şimdilik izleme listemde yer almaya devam ediyor. İzleme listemdekiler için geçmiş yıllarla mukayeseli 3. çeyrek bilanço beklentilerimi netleştirdikten sonra mevcut portföydekilerin paylarından biraz kırparak belki 1-2 ilave daha yapabilir, ya da 12 hisse ile bir müddet portföye dokunmadan devam edebilirim.

An itibariyle portföyüm

AFYON, ALKIM, ARDYZ, BNTAS, DESA, GENTS, MAKTK, NUHCM, ORGE, OYLUM, TLMAN, VAKKO

paylarından oluşuyor.

YTD.
    Son düzenleme : deva-i dert; 28-08-2023 saat: 15:17.
    Clausewitz

5. When comparing company operating fundamentals to observed market multiples, we see that companies with superior expected
    growth and/or superior expected return on capital tend to trade at a premium multiple in the market compared to other companies.
    Conversely, companies with lower expectations in growth or returns on capital tend to trade at a discounted multiple in the market compared to other companies.

Exhibit 2a demonstrates this relationship via a quadrant analysis. Here we take all companies in our data set as of December 2015 and plot them relative to their respective expected return on capital (on the x-axis) versus expected forward sales growth (on the y-axis). Next, we dissect the results into quadrants based on median level performance for growth and return on capital. Finally, we observe the median forward EV/EBITDA multiple for companies in each quadrant.

This 2 by 2 approach clearly shows that companies in the top right - those with above-median growth coupled with above-median return on capital - trade at the highest multiples in the market, currently 11.5x. This multiple is well above the 7.5x earned by companies with more modest performance in growth and return on capital, on the bottom left.

Credit Suisse Corporate Insights Q1-2016 Page 6
    Clausewitz

6. Furthermore, Exhibit 2b shows the immense power of improving returns on capital. Improving returns on capital to above median
    levels can drive almost three turns of enterprise value relative to a modest-performing company's forward cash flows (2.7x incremental multiple expansion when moving from bottom left to bottom right). This is more than double what improving growth
    can do to that same company's market multiple (1.2x incremental multiple expansion when moving from bottom left to top left).

The companies that achieve the greatest premium multiples in the market are those that generate both outstanding returns on capital and superior growth. This set of outperforming companies currently earns an impressive 4.0x premium on a median basis
    when compared to the more moderate performers in the bottom left quadrant. This tells us that the impact of growth is amplified when you combine it with superior return on capital. As an aside, we have also evaluated the data across specific industries, and have found similar results.

Exhibit 2 establishes that there are two distinct paths for multiple expansion for a company: either through increasing returns on capital (which can be driven by margin expansion or asset efficiency improvements) or through higher levels of growth. The optimal path would of course be to simultaneously drive both, like the companies in the top right quadrant of Exhibit 2a.

Credit Suisse Corporate Insights Q1-2016 Page 7
    Clausewitz

7. The fact that companies with superior fundamentals trade at premium market multiples is not just a function of today’s volatile market environment, but rather this relationship is persistent and clear over longer periods of time. As Exhibit 3 shows, the market consistently ascribes premium multiples to companies with superior operating characteristics, even at the depths of the 2008 financial crisis. The outperforming companies with superior returns and superior growth (representing the top right quadrant of Exhibit 2a) have consistently maintained a premium to the moderate performers (representing the bottom left quadrant of Exhibit 2a).

Although the premium for superior operating performance is persistent, the level of premium varies over time, as evidenced by the dynamic levels of credit the market rewards to companies with superior fundamentals. The premium paid for superior fundamentals is currently 4.0x today but historically it has been as low as 1.7x, in the depths of the financial crisis in 2008.

Credit Suisse Corporate Insights Q1-2016 Page 8
    Clausewitz

8. EGGUB ve TMSN'yi izlemede bırakıp almadığıma pişman etti ikisi de birkaç gündür.. Tavan olmuş diye girmiyorsun, ertesi günler kaçmaya devam ediyor.. Giriyorsun sonraki gün geri dönüyor.. Bu işin ayarını tutturmak da zor zanaat..
    Clausewitz

Sayfa 193/265 İlkİlk ... 93143183191192193194195203243 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •