Sayfa 205/265 İlkİlk ... 105155195203204205206207215255 ... SonSon
Arama sonucu : 2114 madde; 1,633 - 1,640 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1. 2 günde %16 civarı kârı görünce BEYAZ’ları sattım biraz önce. Taşımacılık ve Araç Kiralama sektöründe Kısa vadeli TUREX ve PLTUR da alınabilir görünüyor. Başka hisse takviyesi de olabilir.

2. BEYAZ’ları TUREX ile değiştirmiş oldum. PNLSN’de de kâr realizasyonu yapıp DOAS takviyesi yaptım, DOAS’taki geri çekilmeye karşın kademe yapmak için.

3. Çakıldık yine.. Geçmiş olsun bize..

4. Hocam, bir kuluçka dönemine benzetiyorum bu süreci.
    İyi bilançolar hak ettikleri şekilde fiyatlanmadı, fiyatlanamıyor.
    Dışarda savaş, savaşın yayılma ihtimali, hararetin henüz düşmemiş olması;
    İçerde siyasetin "şimdi de" yargı üzerinden tepinmesi. Ülkemizin ve bölgemizin olağan gel gitlerinden bir değeri.
    Piyasa üzerindeki bu bulutların dağılmasıyla birlikte hızlı bir toparlanma bekliyorum.
    Şu tiz toprak bir dağılsin, iyi bilançolar mutlaka hızlıca fiyatlanır diye düşünüyorum.
    Ola ki yanılırım, kimse yatırım tavsiyesi olarak algılamasın.

5. Geçen hafta ve bugün bazı hisselerde kısa vadeli kâr realizasyonu amaçlı satışlar, bazı hisseleri portföye ekleme, bazılarını portföyden çıkarma, bazılarınınsa sayısını artırma şeklinde portföyde güncellemeler yaptım. Yaptığım hamlelerden bazıları iyi oldu, bazıları ise beni pişman etti.. Cuma günü çimentolardaki ivmelenmeyi görünce tavandan satış koyduğum AFYON'u oradan satmak nasip oldu. Buna ilaveten cuma günü MAKTK ve ORGE'yi de sattım kâr realizasyonu adına. Oluşan paranın bir kısmı ile cuma günü DOAS, EGPRO ve BRKSN aldım. Bugün EGPRO'yu % 4 civarı kâr ile, BRKSN'yi % 8 civarı kâr ile yine vaktinden önce satıp, oluşan nakitle de OYAKC alımları yaptım. AFYON kararımdaki isabet ne kadar iyi idiyse MAKTK ve ORGE satışı da bir o kadar isabetsiz oldu. Özellikle ORGE satışı tam pişmanlık. Hafta sonu 2 güzel KAP ile beni ters köşe etti. Bir kısmını EGPRO ve BRKSN kârları telafi etse de ORGE satışım anlamsız ve vakitsiz oldu. Ufak temettü hikayesinin GK'da onaylanmasını beklediğim için artırdığım ve pozisyonumu asimetrik büyüttüğüm DOAS'lar inşallah beklentimi karşılar da evdeki hesap çarşıya uyar.. Yoksa bu kadar takla atıp ondan ona atlayarak yaptığımız işlemler boşa kürek sallamaktan öteye gitmeyecek.

An itibariyle 10 birimlik portföyü 7 hisseye paylaştırmış durumdayım.

CEMTS 1X, DESA 1X, DOAS 3X, MEGAP 1X, OYAKC 2X, TUREX 1X, YUNSA 1X...

Tuhaf ve dalgalı bir hafta bizi bekliyor olabilir. TCMB faiz kararı var. 250-300 bps artış beklentim var, piyasanın öncesi ve sonrası buna nasıl tepki vereceğini kestiremiyorum. Öte yandan piyasaya sokulan ufak da olsa bir ateşkeş beklentisi söz konusu.. DOAS'ları en azından Perşembe kapanışına kadar, bir ihtimal Cuma'ya kadar tutmayı planlıyorum. Diğerleri için henüz verilmiş bir kararım yok. Cuma ola hayrola..

Kartlar yeniden karıldığında portföyde yine ARDYZ, ORGE ve PNLSN olacak muhakkak. Diğer 7'yi fiyat hareketlerine göre belirlemeyi düşünüyorum. Bu kadar taklaya, bu kadar işleme rağmen hâlâ portföyün gördüğü zirvenin % 2,92 altındayız. Modelleme yöntemini kısmen değiştirdiğim son 3,5 aylık performans % 109,37 civarı artıda. Son 1 aydır geriye düşüp, tekrar eski yerine gelmeye çalışıyoruz, genel itibariyle nominal olarak yerinde sayıyoruz gibi görünüyor. Olay kısa vadeli yatırımdan tutmaya niyetlendiğim hisselerde trading'e dönmüş durumda. Duruyoruz olmuyor, alıp satıyoruz yine pek değişen bir şey yok. Nasip.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

6. TCMB faiz kararı sonrası durum değerlendirmesi yapmak üzere full nakite geçtim an itibariyle. Portföy zirvesinin %1.55 aşağısındayım. Bir süre al-satlar ile devam edeceğim.

7. Biraz dinlenme zamanım gelmiş gibi.. Erken alım, erken satım hamlelerim çoğaldıysa kafa dumanlanmış demektir. Her bir TCMB faiz kararı öncesinde sanki aynı şeylerin tekrarı mecburmuş gibi nakite geçerek, borsa biraz aşağı salınırsa aynı hisselerde lot artıracağız hesabı yapıp, sabahki endeks görüntüsü de beklentiyi teyid edince hemen full nakite geçmek tam da bu dumanlı kafanın eseri. Bu kararı uygulayacaksan en azından Salı akşamına ya da Çarşamba sabahına kadar bekle, değil mi? Geriye salınım olacaksa bile, genelde 1 gün öncesinden oluyor, karar günü kararsız Kâzım gibi bir aşağı bir yukarı vurmuyor mu endeks? Bu acele ne, yangından mal kaçırır gibi? Zarar mı var? Hayır. Ancak bir miktar daha ekstradan kâr alınabilecek hisseleri gün içi erkenden elden çıkarmak da ne? Sanki hepsi aynı zaman diliminde satılacakmış gibi bir kanun var.

Sonraki kararlar isabetli olsa ne olur..? Testere döneminde salınımlardan istifade edilecekse, bunun zamanlamasına azami önem göstermek gerekiyor, değil mi? Yoksa böyle 1 gün evvel çıkıp, 1 gün evvel girmeye ve ekstradan 2 günlük marj kaybına devam edersin.

Tiz ders alına...
    Clausewitz

8. Borsa yatırımcısının nakitte sabırla beklemesi kadar zor zanaat yok zannımca.. Sürekli içerden bir şeyler dürtüyor.. İçinde bitip tükenmeyen fısıltılar:

Al artık bir şeyler..
    Bak fırsat kaçacak..
    Endeks dönebilir her an..
    Gördün mü yeşil yaktı, sen düşüş beklerken.. Treni kaçırmadan atla bir vagona..

Ve benzeri.. Elim kaç defa hesabı açıp almaya gitti, öbür elim tuttu.. Akşam son 15 dakikada bile içimden bir ses "O gap kapanır, hatta biraz daha aşağı düşer, bekle" derken, diğer ses "Yok bu sefer farklı.. Hem geçmişte de bir sürü gap bırakarak gelmedik mi? Onun kapanacağı ne malum? Sattıkların hazır % 4-5 düşmüşken alıver artık akşam pazarında, lotların artmış olacak.. Olmadı en kötü sabah daha yükseğine verirsin" diye beni iknaya çalışıyor.

Neyse ki bugün kendime hakim olmayı başarabildim. Ama yarın için kendime çok da güvenemiyorum. Muhtemelen yine bir yerden erken giriş yapar terse düşeriz.. hayırlısı..
    Clausewitz

Sayfa 205/265 İlkİlk ... 105155195203204205206207215255 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •