Sayfa 23/262 ÝlkÝlk ... 1321222324253373123 ... SonSon
Arama sonucu : 2091 madde; 177 - 184 arasý.

Konu: Dev'ayna Masallarý

1. Olsun kaptan dümende bu da yeter. Teþekkürler bilgilendirme için Hüsnü Hocam.

2. Portföye hiç dokunmamak ile biraz ince ayar yapmak arasýnda git-gel yaþýyorum.. Küçük þirketlerde fiyat hareketlerinin gün içi nasýl seyredebileceðini öngörmek imkansýza yakýn bir þey nerdeyse.. Mesela TUKAS sabah % 2 aþaðýda idi ilk baktýðýmda.. Aklýmda satmak ile satmamak arasýnda git-geller yaþarken 'keþke Cuma günü satsaymýþým' diye bir düþünce hakim oldu. Elim satýþa gidecekti ki, vazgeçtim. Aþaðý yukarý 1 saat sonra filan baktýðýmda fiyat düne göre % 3,5 yukarý idi, bu sefer satýþ emri verdim aktiften.. Ýþlem gördüðüm fiyatýn % 0.50 aþaðýsýndan gerçekleþti. Tahta sýð olunca büyük þirketlere göre tek emirle bile yarým yüzde aþaðý inebiliyorsun anýnda. Neyse vardýr bir hayýr deyip benzer bir iþlemi GSDDE'de de yaptým. Orda da benzer bir çekilme.. Aslýnda niyetim ikisini de birkaç günlüðüne dýþardan takip edip, olur da ORGE istediðim fiyatlara gelirse onu almaktý. ORGE'de fazla geri çekilme olmadý, ama GSDDE ve TUKAS'ta oldu, özellikle TUKAS'ta þeytan dürttü sanki 'al al' diye.. Biz geri aldýk ikisini de, fazla sürmedi devre kesti TUKAS önce.. Sonra da endeks.. Endekse bakýnca çok üzülemiyor da insan.. 'Portföy % 1-1.5 artýda iken daha fazla kâr realizasyonu yapsaydým keþke' diye iç geçiriyorum.. Ama biliyorum ki çok defalar buna yeltendiðimde portföyün çok daha fazla yukarýya çýktýðýna þahit oldum, bu yüzden frenliyorum kendimi.. Bu sefer de akþam satýþ dalgasýna yakalanýp sabah ki toplam satýþtan kaçmanýn kýsmi piþmanlýðýný yaþýyorum. Ýsterseniz borsada 30 yýldýr iþlem yapýyor olun, gözünüzün önünde, kýsýk gözle de baksanýz, fiyatlar oynaþýyorsa, bu duygularla baþetmek oldukça zor bir olay. Sonuçta nasibinize eriþiyorsunuz hep, daha fazlasýna deðil. Kayýp varsa nasipte, illa bir þeyler dürtüyor, piþman olabileceðiniz bir karar alýyorsunuz. Varsa nasipte kazanç, beklemediðiniz bir hisse, izlemediðiniz bir zamanda çatýr çatýr yukarý çýkmýþ oluyor. Herþeyin seçiminin elimizde olduðu yanýlsamasýna kapýlmak ne büyük bir hata..
    Son düzenleme : deva-i dert; 19-09-2022 saat: 21:32.
    "Ýyi bir planýn en büyük düþmaný, mükemmel bir planýn hayalini kurmaktýr."
    Clausewitz

3. Kahneman'ýn Hýzlý ve Yavaþ Düþünme kitabýný tekrar okumanýn zamaný sanki.
    Clausewitz

4. 17.88 …. Yataþ’ý birkaç gün dinlendirelim, çok yoruldu garibim, sanki Tukaþ gibi %50 üstü gitti bir ayda.

5. Bunlar hep ORGE piþmanlýðý sanki bilinçaltýnda.

6.  Alýntý Originally Posted by deva-i dert Yazýyý Oku
    17.88 …. Yataþ’ý birkaç gün dinlendirelim, çok yoruldu garibim, sanki Tukaþ gibi %50 üstü gitti bir ayda.
    % 5 küsür artýlarda iken sattým, þimdi % 8 küsür artýlarda YATAS. Son 3 tercihim de zamanlama hatasý içerdi.. Bilinçaltýmda kalan 'ORGE'yi satmasaydým iyiydi' duygusunu bastýrmak için tekrar ORGE aldým, sattýðým fiyatýn biraz üstüne de olsa. Þimdi 'YATAS yukarý ORGE aþaðý' devam ederse, komple bir hata yapmýþ olacaðýz. Bakalým nasibimizde ne var? Ayný sektörlerde olmasa da ORGE'nin YATAS'tan rasyolarý itibariyle daha ucuz olmasý ve büyüme rakamlarýnýn daha iyi olmasý orta vadede doðru karar olsa da kýsa vadede çok emin deðilim. YATAS tam da aslýnda çanaðý kýrýp yukarý çýkmýþ sonra onaya gelmiþti ve bir flama görntüsü içeriyordu, ORGE ise düzeltme sinyalleri veren bir bölgede geziniyor. Olumlu tarafý aþaðý inmesine fýrsat vermiyor birileri.

Saat 16:32...An itibariyle ORGE aldýðým noktadan % 2 daha yukarda.. YATAS'tan erken satmanýn getirdiði % 3 civarý daha az kârýn büyük kýsmýný ORGE telafi etmiþ gibi duruyor ancak devamý gelecek mi, asýl hikaye orada.

Saat 16:50 .. ORGE biraz çekildi, YATAS tavana doðru ilerliyor. Zamanlama hatasý yapmýþ olduðumuzu tescil ettik. Nasip.
    Son düzenleme : deva-i dert; 20-09-2022 saat: 16:51.
    Clausewitz

7. ARDYZ çuvallamaya devam ediyor.. Satan fonun mallarý ne zaman bitecek merakla bekliyorum.. Bu fiyata yazýlým firmasý da oluyormuþ demek ki.

FD/FAVÖK: 5.39
    F/K : 5.87
    (PD/DD)/ÖSK : 4,60
    PD/EFK: 5.83
    Clausewitz

8. Küçük ya da Orta Ölçekli Büyüme Firmalarýnda (PD/DD) / Öz Sermaye Kârlýlýðý oraný en azýndan 10 olana kadar yolu vardýr. Büyüme beklentisi çok fazla ise bunu 20 olana kadar beklemekte bence beis yok.
    Clausewitz

Sayfa 23/262 ÝlkÝlk ... 1321222324253373123 ... SonSon

Yer Ýmleri

Yer Ýmleri

Gönderi Kurallarý

• Yeni konu açamazsýnýz
  • Konulara cevap yazamazsýnýz
  • Yazýlara ek gönderemezsiniz
  • Yazýlarýnýzý deðiþtiremezsiniz
  •