Sayfa 245/264 İlkİlk ... 145195235243244245246247255 ... SonSon
Arama sonucu : 2108 madde; 1,953 - 1,960 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1. THYAO genelde Mart başında bilanço açıklıyor, o sebeple ben yine 1 Mart'ta bilanço açıklanmasını bekliyordum. Ancak sosyal medyada bilançonun Nisan ayında açıklanacağına dair bazı haberlere denk gelince yatırımcı ilişkilerine email gönderdim ve bunun doğru olup olmadığını sordum. Aldığım cevap şöyle:

'Merhaba,

Finansal sonuç açıklama tarihimiz iştiraklerimizin enflasyon muhasebesi uygulaması sebebiyle günü kesin olmamakla birlikte Nisan ayının başıdır.

İyi günler dileriz.

Investor Relations

Turkish Airlines General Management Building,
    Yeşilköy Mah. Havaalanı Cad. No:3/1 Yeşilköy
    34149 – İSTANBUL/TÜRKİYE'
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

2. TE'de yine THYAO alımı yaptım.. Vade kapanışları olduğu için büyük tahtalarda kapanışta çok büyük bir oynaklık vardı. Yarına ve haftaya biraz daha sakin piyasalar olabilir. Endeksle ve de THYAO ile ilgili bugünlerde yukarı yönlü çok fazla hareket beklemediğimi belirtmiştim. Bugünkü fiyatlamalara bakarak görüşlerimi revize etmek istemiyorum. Yarın ve sonrası oluşacak fiyatlamalara bakmak daha anlamlı sonuçlar verecektir. Sabah ola hayrola..
    Clausewitz

3. Aslında bana göre çok önemli bir konu değil, ancak kavramların yanlış kullanıldığını gördüğüm için bir kaç cümle karalamak istedim. Fintwit aleminin teknikçi tayfası epeyce bir süredir EREGL'nin düşeni kırdığını anlatıp duruyor. Kırılan bir düşen var ama bunların gösterdiği değil. O alemdeki çoğunluğa göre düşen kırılımı diye gösterilen şey aslında düşenin kırılması değil, simetrik bir üçgenin yukarı yönlü kırılması.

Öncelikle düşen kırılımı düşen trendin sonra erdiğini anlatan kısaltılmış bir kavram. Buna DÜK de diyorlar kısaca. Düşen trend dediğimiz şey tepelerin ve diplerin sürekli bir önceki tepeden ve bir önceki dipten daha aşağıda oluşması demek. Yukarıdaki mavi çizgilerle gösterilen yerler mesela düşen trendler. Neden? Her bir oluşan ana tepe bir önceki ana tepeden daha aşağıda, her bir oluşan ana dip de bir önceki ana dipten daha aşağıda.

Bir önemli noktayı daha anlatmak için bir de pembe bir trend çizgisi kullandım en solda.. Orada oluşturulan ilk düşen trend çizgisi 1 numaralı pembe çizgi.. Sonra bu çizgi yukarı kırılmış. İlk başta düşen trend yukarı kırılmış görüntüsü oluşturuyor. Fakat sonra fiyat hareketi öyle gelişiyor ki pembe ile gösterilen düşen trendin en dibindeki dipten daha aşağıda yeni bir dip oluşuyor. Böyle bir durumda ne yapıyoruz? Trend çizgimizi güncelliyoruz. Nasıl? En son dipten önceki tepe nerede ise düşen kanal çizgimizin son temasını oraya gelecek şekilde trend çizgisi kullanıyoruz. (Pembeden sonra tekrar çizilmiş olan 2 numaralı mavi çizgi gibi yeni bir trend çizgisi kullanıyoruz) Çünkü en son güncel düşen ana tepe ve ana dip orada oluşuyor. Sonrakiler zaten bunun altında kaldığı için trend çizgisine temas etmiyor ta ki o çizgi 31'li seviyelerde kırılana kadar. Düşen kırıldıktan sonra bunun gerçek bir kırılım olup olmadığını nasıl teyid edeceğiz? Eğer bir sonraki oluşan dip düşen çizgisinin altında kalan bölgenin en dip noktasından daha yukarıda oluşmaya başlıyorsa, yani daha aşağıda bir dip oluşumu olmuyorsa bu düşen trendin kırılıdığının teyididir. Mesela grafiğin biraz daha sağ tarafındaki 3 numaralı mavi çizgi de bir düşen kanal çizgisi.. 3 defa kırılma denemesi olmuş ama her defasında geri düşerek daha aşağıda dip yapmış. Sonrasında 40,48 civarında bu düşen trendi kırmış. Teyidimiz nedir? Ondan sonra daha aşağıda bir dip oluşmamış olması. Gelip o çizgiye tekrar temas etmesi değil. Çizgiye temasın kırılımın onayı şeklinde yorumlanması çok yaygın. bu bazen doğru bazen yanlış bir çıkarım. 3 numaralı mavi çizgide düşen kırıldıktan sonra tekrar çizgiye temas ya da temasa yakın bir durum var. Bu durum belki onay şeklinde yorumlanabilir. Ama bazen öyle yorumlar görüyorum ki o düşen çizgisi çok altlarda temas ediyor ve ona da onay diyorlar. yaw gitmiş daha aşağıda dip oluşturmuş, yani düşen trende devam etmiş, bunu düşen trendin kırılımının onayı şeklinde görüyorlar. teknik bakış açısı olarak yanlış bir yorum.

Gelelim 'EREĞL'deki 1 yıllık düşenin kırılımı' diye anlattıkları şeye.. B harfi ile gösterilen sarı çizginin yukarı kırılımına düşen kırılımı diyorlar. O bir düşen kırılımı değil. A ve B harfleri ile gösterilen 2 sarı çizgi ile belirtilen bir simetrik üçgen oluşumu var. Orada gerçekleşen kırılım simetrik üçgenin kırılımı. Orada bir düşen trend sözkonusu değil.

Simetrik üçgen derken bazılarımız % 100 bir simetri bekliyor. Simetrik üçgende kastedilen şey hem diplerin hem tepelerin ters yöne doğru hareketi ile (alçalan tepeler ve yükselen dipler) daralan bir fiyat hareketi, yani hem alttan hem de üstten daralan bir sıkışma durumudur simetrik üçgen diye kastedilen şey. EREGL'deki son 1 yıllık oluşum tam da bu idi ve yukarı yönlü kırıldı. Bu kırılımın teyidi nedir? Fiyatın tekrar üçgenin içerisine girmemesi.

Diyeceksiniz ki girse ne olur, girmese ne olur? Buna göre hedef fiyat mı belirlenir? Evet buna göre hedef fiyat belirleyenler var, bazı teknik analistler üçgen yüksekliğince kırılım yönünde aynı yükseklikte bir fiyat hareketi beklentisine girer. Ama bunlar farazi beklentilerdir. En az gerçekleşen örnekleri olduğu kadar gerçekleşmeyenleri de vardır. Yani burası kırldı kesin şu kadar yukarı gider gibi yaklaşımlar sadece bir teknik varsayımdan ibarettir ve daha ötesi değildir.

Neyse sadede gelelim: EREGL'de son gerçekleşen kırılım bir düşen kırılımı değil bir simetrik üçgen kırılımıdır. Bu işin edebiyatını yapacaksanız yani teknik analistlik oynayacaksanız, en azından kavramlarını doğru kullanmayı öğreniniz sevgili teknik analist kardeşlerimiz.
    Clausewitz

4. İnsanın keyfi olmayınca yazası da gelmiyor pek. En azından ben böyleyim. Kapanışta al, açılışta sat ve gün içi heikin ashi ile küçük periyotlarla trading yap stratejim 3 gündür pek işlemiyor, zira THYAO başını aşağı çevirmiş durumda.. Açılışta elde ettiğim kârları gün içi trade'lerde stop loss olarak geri verdim çoğunlukla ve hatta totalde biraz da geri düşmüş durumdayız. Kazanç marjlarını beğenmeyip gün içi trading'e girmek gibi bir tercihte bulunmasaydım, böyle bir durum söz konusu olmayacaktı.

TUPRS tahtasını bırakıp THYAO'ya geçiş yaptığım gün sonrası her gün TUPRS lehine THYAO aleyhine gelişti fiyat hareketleri ve orada oluşan fırsatı da tepmiş olduk. Halbuki en kötü bu iki tahtada aynı zaman zarfında işlemler yapılabilirdi. Neyse olan oldu, 3 günlük zaman kaybımız ve beraberinde de bir miktar yüzdesel kayıp söz konusu. Totalde kazançlardan kayıpları düştüğümde % 2'yi geçti kayıplar son 3 işlem gününde. Sürekli başarılı işlem olmayacağı zaten önceden belli ve bilinen bir durum, ancak yine de insana dokunuyor, bir süre zarfında her gün portföyün büyüdüğünü gördükten sonra.

Teknik olarak THYAO daha önce kırdığı zirvesini onaya gelmiş oldu.. Bakalım eski direnç bölgesi destek bölgesi olarak çalışabilecek mi? Ayrıca günlükte bir boşluk var yakınlarda, belki orayı da kapatmak isteyebilir. Geçmişte çok defa boşluklar bırakarak yukarı çıkmış olsa da, bu sefer geleneğini değiştirebilir.

Momentum ve divergence takibi yapan indikatörlere dayanıp ana tercihlerde bulunmam genelde, ancak genel gidişatı kısaca süzmek için arada TKE'nin aldığı pozisyona bakarım. THYAO'da TKE dip değerlerde, buralardan bir dönüş gelebilir yahut dönüş yakın gibi görünüyor desek pek de abartı olmaz sanırım. Endekste de TKE görüntüsü üç aşağı beş yukarı THYAO ile aynı.

Hayırlısı bakalım.
    Son düzenleme : deva-i dert; 05-03-2024 saat: 17:07.
    Clausewitz

5. Tesadüfen youtube'da bir videoyu izlemeye başladım ve fonlarla ilgili ilginç ve tuhaf bir durumla/gerçekle karşılaştım. Teyid etmek için TEFAS'tan karşılaştırma yaptım:

Son 5 yılda en iyi getiriyi sağlayan Altın fonu % 851,42 getiri sağlamış.

5 yıl önce gram altının fiyatı : 225,833 TL
    Bugünkü gram altının fiyatı : 2.241,834 TL

Son 5 yılda gram altının kendi getirisi % 892,69 olarak gerçekleşmiş.

Profesyonelce yönetildiğini düşündüğümüz, amatör yatırımcılara göre bir emtiayı daha iyi yerlerden alıp daha iyi yerlerden sattıklarını varsaydığımız fonların büyük bir kısmının aslında pek de iyi yönetilmediğine iyi bir örnek. Normalde gram altının kendi getirisini aşmasını beklerdik altın fonlarının getirilerinin. Ancak durum pek de iç açıcı değil. Elbette her fon için aynı şeyin söz konusu olduğunu iddia etmek çok adil ve gerçekçi olmaz. İçerisinde bulunduğu pazarın ortalama genel getirisinden daha fazla getiri sağlayan fonlar mevcut. Ancak her halükarda fonlar normal yatırımcılara göre daha iyi bir alternatiftir yorumu yapmanın acelecilik olduğunu ve durumun pek de böyle olmayabileceğine güzel bir örnek yukarıdaki. Bu hesapta daha fon yönetim ücretlerinin de düşülmediğini unutmayın.

Yani siz, siz olun ve 'fonlar daha iyi getiri sağlar' genellemesi yapıp, önünüze gelen fonu satın almayın.
    Clausewitz

6. Tüm İslam Alemi için Ramazan-ı şerif hayırlara ve bereketlere vesile olsun inşaallah.
    Clausewitz

Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Tüm İslam Alemi için Ramazan-ı şerif hayırlara ve bereketlere vesile olsun inşaallah.
    İnşallah Sayın deva-i dert hocam...
    İnsanlar, “İnandık” demekle imtihan edilmeden bırakılacaklarını mı zannederler?
    Ankebut-2

8. Not artışını fiyatları biraz yukarı taşıyıp, satış fırsatı olarak kullanmaları ne ilk ne de son olacak..

Piyasa yapıldı mı? Yapıldı.
    İşlem hacmi yapıldı mı? Yapıldı.

Sonuç? Başlanılan yere geri dönüldü.. Sabah oluşan büyük gap itina ile dolduruldu.

Bir de ürkütücü bir kırmızı mum yerleştirdiler endekse.. 'Tam yerine rast geldi, manzara koyduk' hesabı..

Manzaraya bakan pozitif mi, negatif mi düşünmeli şimdi?
    Clausewitz

Sayfa 245/264 İlkİlk ... 145195235243244245246247255 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •