Sayfa 46/262 İlkİlk ... 3644454647485696146 ... SonSon
Arama sonucu : 2091 madde; 361 - 368 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1. Frigo da hoşuma gitmeyen durum halka açıklık oranı. %75 gözüküyor. Bilonça verileri ise iyi. Soru işareti oluştuğu için size sormak istedim

2.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Şimdi yukarıdaki grafikte 3 gıda şirketinin Kâr Marjlarının son 20 çeyrekteki seyri var. Sizce değerleme rasyoları eşit olsa, sadece marjların seyrine bakarak alım yapılabilir mi?
    Cevap tabii ki hayır.

Sadece değerleme rasyolarına bakarak bir şirketin ucuz olduğuna kanaat getirip almak ne kadar riskli ise, başka faktörleri göz önünde bulundurmadan kâr marjlarına bakarak almak da aynı derecede risk içerir.

Basit mantık kurgularıyla bile bu soruları cevaplamak mümkün aslında.

Önce ucuzluk konusuna bir değinelim:

-Bir şirketin fiyatı çok yüksek kârlar elde ettiği için rasyolarının değerleri düşmüş ve bu yüzden ucuzlamış olabileceği gibi, işler aslında kötü gittiği ve bu sebeple piyasada ağır satışlar yediği için de ucuzlamış olabilir. Yani her ucuz alınmaz derken aslında kastedilen bu olmalı işin mantığı gereği.

Kâr Marjları Konusuna gelince:

Diyelim 2 şirket var ve elimizde de onlara ait kâr marjları ve değerleme rasyoları verileri var. Varsayalım bu 2 şirketin değerleme rasyoları birbirine denk an itibariyle. Bu durumda kar marjları yüksek olanı almak doğru yöntem midir?

Cevabımız kesinlikle hayır olmalı. Bir şirketin kâr marjı yüksek olduğu halde oldukça kötü büyüme yüzdesine sahip olabilir mi? Olabilir. Ya da çok az satış yapmış olma ihtimali var mı? Kesinlikle var.

Mesela A şirketi 100 birimlik mal satmış olsun ve bundan 60 birimlik kâr elde etmiş olsun. Bu rakam o şirketin iyi olduğu anlamına gelir mi, eğer bir önceki sene 300 birimlik mal satmış ama 120 birimlik kar elde etmişse? Evet Kâr marjı % 40'tan % 60'a çıkmış. Sadece bu doneyi baz alsak etkileyici bir marj artışı görünüyor. Ancak satış rakamları bu iyi görüntünün tam tersini gösteriyor. Bir önceki sene satabildiğinin ancak 1/3'ü kadar mal satmış adam kar marjı yüksek olsa ne olacak ki, şirketin satışları 2/3 oranında küçüldü ise? Buradan bu sene satışları düşmüş ama seneye satışları artarsa bu kar marjı ile muhteşem bir büyüme gerçekleşir yorumu yapabilir miyiz? yapamayız. Satışlarını artırmanın yolu belki de marjları kısmaktan da geçiyor olabilir. Göründüğü üzere çok iyi kâr marjı ile faaliyette bulunuyor olmak tek başına yeterli bir veri sağlamıyor bize o firmaya iyi diyebilmek için.
    Son düzenleme : deva-i dert; 31-10-2022 saat: 00:33.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

3.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Frigo da hoşuma gitmeyen durum halka açıklık oranı. %75 gözüküyor. Bilonça verileri ise iyi. Soru işareti oluştuğu için size sormak istedim
    Evet işin o kısmı can sıkıcı. Ama bazen halka açıklık kısmı çok düşük olanlarda da sorun oluşabiliyor. Şirket çok büyük değilse gitmesine mani olacak bir durum olmayabilir halka açıklık kısmının yüksek olması. Buna onlarca örnek verilebilir. Gerçek anlamda fiili dolaşımda ne kadar payın olduğu önemli halka açıklıktan ziyade.
    Clausewitz

4. Güzel konu olmuş, geriye dönük de taradım biraz, faydalı paylaşımlarınız için teşekkürler.

Yaklaşık iki aydır çimento sektöründe yatırımım var, sizin kadar detaylı bakmadan şirketleri incelediğimde Buçim mantıklı gelmişti bana tabii fiyat %40 civarı primlendi o günden bugüne. Bilançolar geldikten sonra sektöre tekrar bir bakmak lazım. Şu ana kadar gelen bilançolar fena değildi, Cimsa'dan da güçlü bilanço bekleniyor, orada da tek seferlik fabrika satışlarından gelen bir ekstra kar rakamı olacak.

2023 için gözde sektörlerden birisi olabilir mi diye çimento sektörü ile ilgileniyorum. Dış tarafta savaş sonrası yeniden yapılanma sürecinde bizim şirketler pazardan pay alabilir gibi geliyor, iç tarafta da seçim sonrası kimin kazandığından bağımsız daha öngörülebilir bir politikaya dönülebilir, bu durum inşaat sektörünü canlandırabilir diye düşünüyorum. Daha kısa vadede fiyatlamayı yukarı çeken toplu konut projeleri gibi durumlar da var. Ben biraz önden pozisyon alıp beklemeyi seven taraftayım, beklentiler gerçekleşmeden fiyat afaki şekilde tüm beklentileri satın alıyorsa ve yüksek fiyattan da malımı almak için sıraya girenler varsa verip geçiyorum. Çimento için de 6-9 ay vadeli diye düşündüm en başında ama fiyatlama saçma yerlere giderse sektörden çıkmayı düşünüyorum.

Bunun dışında 2023 ilk yarısı için yine savaştan olumlu etkilenen enerji, gıda gibi sektörlerde karlar korunup geliştirilebilir. Tabii bunlar yaşanacak gelişmelere bağlı, bir fikre saplanıp kalmadan akışkan bir yatırımcı olmak gerekiyor, piyasa dinamik olmayanın parasını eritiyor acımadan.

5.  Alıntı Originally Posted by xprofessorx Yazıyı Oku
    Güzel konu olmuş, geriye dönük de taradım biraz, faydalı paylaşımlarınız için teşekkürler.

Yaklaşık iki aydır çimento sektöründe yatırımım var, sizin kadar detaylı bakmadan şirketleri incelediğimde Buçim mantıklı gelmişti bana tabii fiyat %40 civarı primlendi o günden bugüne. Bilançolar geldikten sonra sektöre tekrar bir bakmak lazım. Şu ana kadar gelen bilançolar fena değildi, Cimsa'dan da güçlü bilanço bekleniyor, orada da tek seferlik fabrika satışlarından gelen bir ekstra kar rakamı olacak.

2023 için gözde sektörlerden birisi olabilir mi diye çimento sektörü ile ilgileniyorum. Dış tarafta savaş sonrası yeniden yapılanma sürecinde bizim şirketler pazardan pay alabilir gibi geliyor, iç tarafta da seçim sonrası kimin kazandığından bağımsız daha öngörülebilir bir politikaya dönülebilir, bu durum inşaat sektörünü canlandırabilir diye düşünüyorum. Daha kısa vadede fiyatlamayı yukarı çeken toplu konut projeleri gibi durumlar da var. Ben biraz önden pozisyon alıp beklemeyi seven taraftayım, beklentiler gerçekleşmeden fiyat afaki şekilde tüm beklentileri satın alıyorsa ve yüksek fiyattan da malımı almak için sıraya girenler varsa verip geçiyorum. Çimento için de 6-9 ay vadeli diye düşündüm en başında ama fiyatlama saçma yerlere giderse sektörden çıkmayı düşünüyorum.

Bunun dışında 2023 ilk yarısı için yine savaştan olumlu etkilenen enerji, gıda gibi sektörlerde karlar korunup geliştirilebilir. Tabii bunlar yaşanacak gelişmelere bağlı, bir fikre saplanıp kalmadan akışkan bir yatırımcı olmak gerekiyor, piyasa dinamik olmayanın parasını eritiyor acımadan.
    Hocam öncelikle yorumunuz için teşekkürler. Çimento sektörü ile aşağı yukarı paralel beklentilerimiz var. BUCIM ile ilgili bir rezervim var, o da BUCIM kârlarının 3/4'ü belki daha fazlası ÇEMTAŞ kaynaklı ve çimento tarafı an itibariyle çok da verimli olduğu söylenemez. Bedelliden gelen parayla yeniden kurulan üretim hatları ile başka bir hal alabilir, özellikle enerji tasarrufu konusunda ve verimliliği ve kârlılığı artabilir. Piyasa işin bu tarafını gördüğü için genelde çimento şirketi çarpanları ile fiyatlamıyor BUCIM'i. Bir de son 2 senede 2 kere bedelli sermaye artırımı yapmasının da fiyat üzerinde bir baskı oluşturduğu bir gerçek. Ama finansal yapısı çok sağlam bir hale geldi bu sermaye artırımları ile, orası da ayrı bir vakıa.

Diğer taraftan koyulaştırdığım kısımla birebir mutabığız. Ben çok uzun vadeli hisse tutmak yerine bilançodan bilançoya revizeleri tercih ederek daha verimli olunduğunu defalarca tecrübe ettim. Trader'lık da var serde ama artık işin o tarafını törpüledim, sadece temel ve finansal verilerle karar veriyorum öncelikle, sonradan alım ya da satım kararı aldığımda teknik hareketlerini incelemeyi tercih ediyorum. Sürekli aynı adreste kalmanın avantajları olduğu gibi dezavantajları da mevcut. hangisinin ağır bastığı şirketten şirkete değişebiliyor. 2+2=4 kesinliğinde olmuyor maalesef. bazen sattığına bazen de satmadığına pişman olduğun durumlar sürekli çıkıyor. Ben satışlarda, efk'da ve net kâr'da reel büyüme sağlayamayanları (istisnaları olsa da) portföyüme dahil etmiyorum. Bunun yanı sıra değerleme rasyolarının pahalı olmaması, sermaye getiri oranlarının yüksek olması ve dengeli borçlanma yapısının olması da önemli. Bu şartları sağlayamayan şirketleri hikayesi ne olursa olsun kolay kolay portföye almıyorum. Arada bu yüzden kaçırdığım fırsatlar da oluyor, ama pişmanlık duymadım bundan. Bu mantığı da koruyacağım.

Başlığa katkınızı beklerim.
    Clausewitz

6. NTGAZ ve AKCNS için bugün giriş fırsatı maalesef bulamadım. İkisi de tavan. Önümüzdeki günlerde duruma göre pozisyon açıp açmamaya karar vereceğim.
    Clausewitz

7. ARDYZ

Bu sene kanal içindeki hareketinin benzerini mi yoksa büyük mavi daire içerisindeki geçen yıl aynı bilanço dönemindeki hareketin benzerini mi yapacak?

Bilanço bugün gelebilir gibi hissediyorum. Geçen yıl 28'inde göndermişler.
    Clausewitz

8. KARTN son 3 alımımda da beni mutlu etti. Son 2 bilanço gibi parlak bilançolar devam ederse çanak tamamlama ve sonrasında bir sonraki bilanço dönemine kadar katlama olayına da gireceğini umuyorum. Marjlar oldukça iyi, büyüme iyi ve ROIC, ROE ve ROA değerleri hayli yüksekti. Bugünkü hareket de gayet iyi duruyor.
    Clausewitz

Sayfa 46/262 İlkİlk ... 3644454647485696146 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •