Sayfa 47/256 İlkİlk ... 3745464748495797147 ... SonSon
Arama sonucu : 2048 madde; 369 - 376 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1. Turşucu'yu dededen kalma analiz yöntemleri uyguluyor diye küçümseyenleri görmüştüm. Ama adam geçen sene, hem de TKNSA hala zararlar açıklarken, 'görüntü Teknosa'nın işlerinin düzeldiği yönünde işaretler veriyor, önümüzdeki sene Teknosa yılı olabilir' dediği zaman burun kıvıranların bu sene Teknosa bilançolarını ve fiyat hareketini bir incelemelerini önermek lazım. Beğeniriz beğenmeyiz, ayrı konu, ama adama TKNSA konusunda hakkını teslim edelim. HEKTS bağımlılığına hiç girmeyeceğim, orada da haklı çıktı
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

2. KONKA ÇEYREKLİK NET SATIŞLAR

KONKA ÇEYREKLİK NET ESAS FAALİYET KÂRI

KONKA ÇEYREKLİK NET KÂR

KONKA'da büyüme Satışlar ve Net Kar bazında devam ederken, EFK bazında geçen yılın aynı çeyreğine görece iyi bir büyüme gerçekleşse de bu senenin bir önceki çeyreğine göre EFK marjlarının biraz daralmasından ötürü kısmi azalma olmuş.

Totalde büyüme devam etmiş. Ancak bu çeyrek ürünlerdeki sert enflasyon zamlamasının olduğu çeyreklerin 4.cüsünü ve sonuncusunu temsil ediyor. Bu, bir sonraki çeyrekteki büyüme yüzdelerinde fahiş enflasyon fiyatlamasının satışlara ve kârlara yansımasının baz etkisini azaltacağı, büyüme devam etse de aynı ivmede olmayacağı ve bir sonraki çeyrekte büyüme yüzdelerinin nispeten daha küçük geleceği anlamına geliyor. Değerleme rasyoları da buna paralel olarak sonraki çeyreklerde tek bir hamlede çok ucuzlamayacak demektir.
    Son düzenleme : deva-i dert; 31-10-2022 saat: 20:47.
    Clausewitz

3. KONKA

Firma Değeri / FAVÖK 7,77
    Firma Değeri / Net Satış 2,65
    Fiyat / Nakit Akış 5,80
    Fiyat / Kazanç 5,87

Hisse Başına Kar 7,40
    Piyasa Değeri / Aktifler 2,57
    Piyasa Değeri / Esas Faaliyet Karı 8,17
    Piyasa Değeri / Defter Değeri 2,98
    Piyasa Değeri / FAVÖK 8,04
    Piyasa Değeri / Net Satış 2,74
    Clausewitz

4. KONKA

Aktif Büyüme (%) 114,49
    Özsermaye Büyümesi (%) 132,21
    Net Satışlar Büyüme (%) 281,27
    Esas Faaliyet Karı Büyüme (%) 857,21
    FAVÖK Büyüme (%) 775,86
    Net Kar Büyüme (%) 762,63
    Clausewitz

5. KONKA

Aktif Karlılık (ROA) (%) 59,80
    Özsermaye Karlılığı (ROE) Yıllık (%) 70,90
    ROIC % 43,30

Toplam Borçlar / Toplam Varlıklar (%) 13,56
    Toplam Finansal Borç / Toplam Varlıklar (%) 2,64
    Net Borç / FAVÖK (Yıllık) (%) -0,27

Sermaye Getiri oranları yükselmeye devam etmiş. Borçluluk çok düşük, olanın da çok az kısmı finansal borç. Net Borç ise negatifte, yani Net Nakit pozisyonundalar.
    Son düzenleme : deva-i dert; 31-10-2022 saat: 20:53.
    Clausewitz

6. KONKA bugünkü bilanço öncesi değerleme rasyolarına tekrar gelebilmesi durumunda % 30 civarı primlenme potansiyeli taşıyor.. (Piyasa tarafından aynı şekilde fiyatlanabilirse tabii)
    Clausewitz

7. KONKA beni heyecanlandırdı tekrar. Ama geçen seferki kadar ucuz değil. Asıl KARTN'un bilançosunu bekliyorum. ALKA bilançosunu detaylı inceleyeyim onu da burada paylaşacağım. An itibariyle ALKA-KONKA arası tercih yapmak istesem bir süreliğine yine KONKA seçerdim. Ağustos'ta da benzer bir seçim yapmak zorunda kaldım KONKA-ALKA-KARTN arasında ve başta KONKA ile yürümeyi tercih ettim, sonra teknik yapı bana göre satış potasına girdiği için çıkıp KARTN'a girdim o gün bugundür de KARTN al, KARTN tut, KARTN sat, tekrar KARTN al moduyla devam ediyorum. Muhtemelen KONKA'da kalsam durum çok da farklı olmaz, hatta belki daha kârlı olurdum. Ama marjlar ve sermaye getiri yüzdeleri KARTN'dan yana olmasına rağmen büyük büyüme oranları ve daha ucuz değerleme rasyoları sebebiyle başta KONKA tercihi yapmıştım. KONKA KARTN'dan bana göre değerce daha pahalı hale geldiği için de kağıt değiştirdim. Ama bu işler böyledir, momentumunu alan yürümeye devam eder. KARTN'daki momentum daha yeni hızlanırken KONKA'da yorulmalar başlamıştı. Bakalım bu bilanço yeni bir nefes olabilecek mi? ALKA seçimi yapmamam ise tamamen görece ikisine göre de pahalı bulmamdı. Ama maalesef ALKA hepsinden daha çok prim yaptı. Yüksek ROIC etkisi küçük şirketlerde bir şekilde pahalı da olsa yürütüyor kağıdı, tekrar ucuzlayacak ne de olsa bu sermaye getirisiyle diye beklentiler hakim olunca.

Ama şu ayrıntıyı gözden kaçırmamakta fayda var.. Üçü arasında ALKA en yüksek ROIC'e sahipti başta, KONKA da en düşük. Son çeyreklerde her çeyrek KONKA'nın ROIC yükselirken ALKA'nın ki düşmeye başladı. Ama ALKA'nın piyasadaki algısı daha çok bilinir olduğu için daha etkili. KONKA 30 yıllık firma olsa da borsada yeni olduğu için millet ürkerek alıyor, hele böyle 1 yılda 6 kattan fazla büyüdüyse fiyatı.
    Clausewitz

8. Bu sıralar farkına varmadan 'ki'leri yanlış yazıyorum. Ayrık yazılması gerekenler bitişik, bitişik olması gerekenler ayrık yazılmış oluyor. Ellerim zihnimi takip etmiyor belli ki.
    Clausewitz

Sayfa 47/256 İlkİlk ... 3745464748495797147 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •