Sayfa 82/263 İlkİlk ... 3272808182838492132182 ... SonSon
Arama sonucu : 2097 madde; 649 - 656 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1. Tüm ODAS analizlerimiz şimdilik çöp oldu.

2. Evet YUNSA da erken sattıklarımız hanesine girdi.. Helal olsun bize!!! Dokunma şu tuşa, dokunmaaaa!!!
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

3. Sana ne sinek yağı fabrikasından, sana ne!!
    Clausewitz

4. Mesela
    Büyüme Yüzdesi: 120 %
    Enflasyon Yüzdesi: 85 %

olsun.

Reel Büyüme Formulasyonunda sabah sersemliği ile mantık hatası yapmışım. Onu şu şekilde düzeltmem icap ediyor:

Reel Büyüme = ((1 + (Büyüme Oranı/100)) / (1 + (Enflasyon Oranı/100))) - 1

Aynı değerleri kullanırsak
    = ((1+(120/100)) / (1+(85/100)))-1
    = ((1+1,2) /(1+0,85))-1
    =(2,2/1,85)-1
    =0,1891
    = % 18, 91

Burada mantık kurgusu şu: Anaparayı 1 birim kabul edelim. Deflatör olarak kullanmak için Anaparaya enflasyon (0,85 birim) giydiriyoruz, (bu enflasyon kadar büyüse ne kadar olurdu sorusunun cevabı aslında) Diğer taraftan da anaparaya gerçekleşen büyümeyi (1,2 birim) giydiriyoruz. Sonra Reel Büyümeyi bulmak için büyüme giydirilmiş toplam değeri (2,2) enflasyon giydirilmiş toplam değere (1,85) bölüyoruz.

Sonuç 2,2/1,85 = 1,1891

Yani anaparamız 1,1891 kat büyümüş demek bu. Buradan anaparayı (1 birim) çıkarınca geriye 0,1891 kalıyor ki bunu da yüzdesel olarak ifade edersek % 18,91 oluyor.

Şimdi bunu basitleştirelim:

Önce piyasada milletin yaptığı gibi Büyüme Rakamı ile Enflasyon Rakamı arası farkı hesaplayalım:

120-85 = 35

Sonra bu değeri anaparaya enflasyon giydirilmiş değere, yani (1 + 0,85) değerine bölelim:

35 / 1,85
    = 18,91 çıkacak.. Bu şekilde de reel büyümeyi hesaplamış oluruz.

Bu da işin sağlaması olur.

Aynı sağlamayı şu şekilde de yapabiliriz:

Anapara 100 birim olsun, büyüme de 120 birim, toplam değer 220 birim olur. Bunu deflatör (1,85) ile bölersek 118,91 değeri çıkar, bundan anapara olan 100'ü çıkarırsak geriye 18,91 değeri kalır.

Deflatör: (1 + Enflasyon Oranı)
    Son düzenleme : deva-i dert; 29-11-2022 saat: 23:10.
    Clausewitz

5. 'Olayları değiştiremiyorsan bakış açını değiştir.' diye baba bir söz duymuştum bir filmde.. Arada aklıma geliyor.. Geleneksel bakış açılarının çok işe yaramadığı ve değişmesi gereken bir borsa hareketi görüyoruz. Çoğu eski borsacılar eskiden alışık oldukları olay akışlarını ve fiyat hareketlerini bekliyor, ama olayların akışı beklenildiği şekilde cereyan etmiyor artık. Bu sebeple bakış açısını değiştirmek elzem..
    Clausewitz

6. Yola devam TUK'AŞK'ım, erken davranıp elimden çıkardıklarıma yetiştir beni ve onlara tekrar binelim. Çeşitlilik iyidir. ODAS sen de artık toparlan, bu kadar nefes aldığın yeter, daha çıkılacak yokuşlar var.
    Clausewitz

7.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku

KONKA

biraz da fantazi deneyelim.. KONKA'da lineer yerine logaritmik bir bayrak hedefi bekliyorum (tamamen temel sebeplerle) YTD.

Durumu bozana kadar bu logaritmik kanalda takibe devam.
    26 Eylül'de bayrak hedefini lineer olarak değil de logaritmik olarak koyup 77,60'ı verdiğimde acaba çok mu cüretkar davranıyorum diye kendimi sorgulamıştım. 2 ayı biraz geçkin bir zamanda fiyat 74'lere çıkmış durumda. Hedefi gösteren okun ucu Aralık başlarına denk geliyordu. Şunun şurasında 77,60'a ne kalmış ki?
    Clausewitz

8. TUK'AŞK'ta ilk hedef beklentim 1.40 USD seviyeleri.
    Clausewitz

Sayfa 82/263 İlkİlk ... 3272808182838492132182 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •