Sayfa 83/261 İlkİlk ... 3373818283848593133183 ... SonSon
Arama sonucu : 2087 madde; 657 - 664 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1. ODAS'ta 0.70 USD ve 0.80 USD hedeflerini bir yakalayalım önce. Burada yaptığı oyalanmayı aslında 0.70 civarlarında bekliyordum, burada çok fazla takılı kaldı, VBTS'nin de negatif etkisiyle.

TL bazında da fincan kulpun logaritmik hedefi 15,11 TL civarlarına tekabül ediyor, o da mevcut kurla 0,81 USD seviyelerini işaret ediyor. Daha fazlası için fibo hedefleri koyarız sonrasında.
    Son düzenleme : deva-i dert; 30-11-2022 saat: 17:21.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

2. Şirket değerlendirmelerimde 4 ana filtreleme kriterlerimden birisi olarak kullandığım büyüme verilerinde dönemden döneme büyümeleri baz alıyordum, artık onu yıllıklandırılmış olarak izlemeye karar verdim. Yani son gelen bilançonun yıllıklandırılmış satış, efk, favök ve net kar değerleri ile geçen sene aynı bilanço döneminin yıllılandırılmış satış, efk, favök ve net kar değerlerini karşılaştıracağım. Ayrıca en az enflasyon oranı kadar büyümemişleri eliyordum, burada bir tık daha yukarı çıkıp enflasyon etkisinden arındırılmış % 20 reel büyüme sağlayamayanları da eleyeceğim.
    Son düzenleme : deva-i dert; 30-11-2022 saat: 17:54.
    Clausewitz

3. Enerji sektörü F/K Ağırlıklı ortalaması 13,88 Medyanı ise 19,30. ODAS F/K 6,53.
    Enerji sektörü FD/FAVÖK Ağırlıklı ortalaması 13,30 Medyanı ise 19,47. ODAS FD/FAVÖK 5,78.

Ağırlıklı ortalamalara göre sektörüne F/K itibariyle % 54,6 FD/FAVÖK itibariyle % 56,5 iskontolu şu anda ODAS.
    Medyan değerlerine göre ise sektörüne F/K itibariyle % 66,2 FD/FAVÖK itibariyle % 70,3 iskontolu şu anda ODAS.

Şimdi ya sektör çok pahalı fiyatlanmış ya ODAS çok ucuz fiyatlanmış. İkisinin arası bile desek bu fiyatlar çok komik kalıyor işin açıkçası.
    Clausewitz

4. 2 yıllık gösterge tahvilin faizi % 10,71. Mevcut faizle Anapara amorti süresi 9,33 yıl.
    5 yıllık tahvil faizi 10,53. Mevcut faizle Anapara amorti süresi 9,49 yıl.
    10 yıllık tahvil faizi 11,47. Mevcut faizle Anapara amorti süresi 8,71 yıl.

BIST 100 F/K oranı 6,88. 10 yıllık tahvile göre % 26,5; 5 yıllık tahvile göre % 37,9, 2 yıllık gösterge tahvil faizine göre % 35,6 yukarı potansiyelimiz var endeks olarak, en azından tahvil faizlerinin amorti süreleri kadar fiyatlanabilirse. Yani şişik borsamız hala oldukça ucuz, hem de her bilançoda daha da ucuzluyor olduğumuz gerçeği diğer yanda dururken. Arada lastik patlatsak da, durmak yok, yola devam.

Karşılaştırmak için kullanılan anapara amorti hesaplamaları bileşik getiri usulü değil basit getiri usülü değerlendirilmiştir, aynen F/K mantığında olduğu gibi.

Tabi burada fiyatı uzaya gitmiş ve endeksi puan olarak epey etkileyen 5-6 şirketi ortalamadan çıkarsak 6,88 F/K değeri daha da aşağı çekilmiş olacak.
    Clausewitz

5. ODAS kapanışta sürpriz yaptı, yarın satış vermezlerse iyidir. Muhtemelen MSCI Small Cap endeksine bugün itibariyle girişinin gazı bu. Birilerine satış fırsatı olarak kullanmazlar umarım yarına. 2.4 Milyon lot alıcı var hala karanlık odada.
    Clausewitz

6. Tahvil faizleri düşmeye devam ediyor. Geçmiş tecrübelerime istinaden tahvil faizleri ile BİST 100 Endeksi arasında gördüğüm korelasyona bağlı olarak endeksin 6600 (min) - 7140 (max) arası değerleri 4Ç bilançoları fiyatlanmaya başlamadan göreceğini bekliyorum. (Bu hesap mevcut tahvil faizlerine göredir ve bu oranların düşmeye devam etmesi durumunda endeksin daha yukarılara çıkma potansiyeline işaret edeceği gibi, olası artması durumunda verdiğim rakamlar aşağı revize edilebilecektir.) Bu sebeple borsada kalmaya devam edeceğim. Beklentim kişiseldir ve kimseye yatırım tavsiyesi içermez.
    Clausewitz

7.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Tahvil faizleri düşmeye devam ediyor. ...
    Tekrar teşekkürler paylaşımlarınız için. Dün bir videoda duydum warren buffett'ın sözüymüş "faiz yerçekimi gibidir, tüm varlık fiyatlarını etkiler, faiz düşerse varlık fiyatları yükselir, faiz artarsa varlık fiyatları düşer" şeklinde. Tabii sizin ve diğer pek çok arkadaşın bildiği bi durum, yine de yazayım istedim )

8.  Alıntı Originally Posted by İndeks Yazıyı Oku
    Tekrar teşekkürler paylaşımlarınız için. Dün bir videoda duydum warren buffett'ın sözüymüş "faiz yerçekimi gibidir, tüm varlık fiyatlarını etkiler, faiz düşerse varlık fiyatları yükselir, faiz artarsa varlık fiyatları düşer" şeklinde. Tabii sizin ve diğer pek çok arkadaşın bildiği bi durum, yine de yazayım istedim )
    Dünyanın her yerinde tahvil faizleri düştükçe borsalar yükselmeye başlar, tersi olunca da borsalarda realizasyonlar ve düzeltmeler oluşur, uzun vadede borsalar genelde hep yukarı olsa bile. Benim burada kurguladığım mantık şu: Tahvil faizlerinin anaparayı amorti süresi nedir, borsa endeksinin anaparayı amorti süresi nedir? Bu ikisi arası korelasyonlar kullanıyorum ve uzun yıllardır bu korelasyonun işlediğine şahit oldum, milimetrik ölçülerde olmasa da.
    Clausewitz

Sayfa 83/261 İlkİlk ... 3373818283848593133183 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •